These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Trent Watkins Cicada Racing Inc. p/b Mark Mi 44:10.9
2 Liam Odonnell Cicada Racing Inc. 44:23.3
3 James Ji Cicada Racing Inc 44:24.8
4 Quincy Thomas OneSource.CARE 44:33.3
5 Ben Cook Cicada Racing 44:33.9
6 Mike Pratt 44:39.3
7 Evan Clouse Cole Sport 44:39.9
8 Nathan Curtis SBR Cycles 44:40.4
9 Zach Kastelic Saltcycle-INTELITECHS 44:40.4
10 Stephan Todd wahl Cicada Racing Inc. 44:40.8
11 Brad Thurgood 44:41.0
12 Tom Millar SaltCycle-INTELITECHS 44:41.1
13 Jeff Hogg Team Endurance360 44:41.3
14 Matthew Lerdahl 44:41.6
15 Evan Mega Colorado College 44:41.8
16 Guy Roundy S2C/Primal 44:42.8
17 Daniel Sellers SaltCycle-Intelitechs 44:46.5
18 Mark Miller Canyon Bicycles-Shimano 45:29.7
DNF Bryan Hull SaltCycle-INTELLITECHS
DNF Edward Kilbourn Cicada Racing inc
DNF Taylor Benson SBR Cycles

Men Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Quincy Thomas OneSource.CARE
2 Shawn Hall OneSource.CARE
3 Chris Eppley FFKR- Contender Racing
4 Darrin Tuckett OneSource.CARE
5 Eric Draper Rapid Cycling Racing
6 Andrew Judkins OneSource.CARE
7 Evan Mega Colorado College
8 Matthew Lerdahl
9 Nathan Bench SBR Cycles
10 Christian Moreno SBR Cycles
11 Weston Brown
12 Ross Weaver Bike Shoppe
13 Bradley Thurgood
14 Thomas Vaughn
15 Clay Ellis SBR Cycles
16 Jack Shuckra FFKR - CONTENDER RACING.

Men Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andre Gonzalez FFKR - CONTENDER RACING 44:59.7
2 Andrew Love Millcreek 45:09.6
3 Will Hanson Ski Utah Plan 7 45:09.6
4 Eric Flynn Flynn Cyclery 45:14.6
5 Cody Rohovit Velosport Racing 45:14.6
6 Joshua Frick Team Beyer Auto 45:15.9
7 Jared Kirby Bountiful Mazda Cycling Team 45:16.7
8 Joshua Udall VOLO Cycling p/b RMSS 45:17.5
9 Daniel Mendoza 45:22.9

Men Master 35+ Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephen Rogers Infinite Cycles
2 Jeremy Ward Infinite Cycles
3 Matthew Nelson SaltCycle-Intelitechs
4 Justin Belliveau America First Credit Union
5 Marty Slack Ski Utah|PLAN7
6 Brandon Pierce America First Credit Union Cyc
7 Steve Hartwell Unattached

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kyle Brown Ski Utah|Plan 7 44:55.4
2 Andrew Lock Millcreek Bicycles 44:57.5
3 Charles Collins 45:00.3
4 Robert Van kirk Intermountain Cycling Organiza 45:07.3
5 Guy Roundy S2C/Primal 45:14.5
6 Ian Skurnik 45:14.6
7 Dennis Porter Sun Valley Mortgage Services 45:14.9
8 Jason Dunlap Ski Utah/Plan7 45:15.1
9 Darin Boyd Millcreek Bicycles 45:15.3
10 Norman Frye Ski Utah Cycling Team 45:16.7
11 Alex Lizarazo America First Biker's Edge 45:17.1
DNF Kenneth Morris FFKR - Contender Racing

Men Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Norman Frye Ski Utah|PLAN 7
2 Dirk Cowley FFKR-Contender Racing
3 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team
4 Ravell Call Bountiful Mazda Cycling Team
5 Ken Louder FFKR-Contender Racing
6 Bob Walker Bountiful Bicycle Racing

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cody Haroldsen Ski Utah | PLAN7 44:04.3
2 Trevor Jackson SBR Cycles 44:25.8
3 Steve Albrecht Ski Utah | PLAN7 44:26.6
4 Justin Griffin FFKR - CONTENDER RACING 44:26.9
5 Cortlan Brown Astellas Pro Cycling 44:27.0
6 Bryce Olsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 44:27.5
7 Aaron Olsen FFKR - CONTENDER RACING 45:03.6
8 Tanner Soelberg SBR Cycles 45:03.8
9 Will Hanson Ski Utah | PLAN7 45:04.6
10 Rodney Mena FFKR - CONTENDER RACING 45:05.2
11 Andre Gonzalez FFKR - CONTENDER RACING 45:05.6
12 Justin Healy Ski Utah | PLAN7 45:46.7
13 Robert Van kirk Intermountain Cycling Organiza 45:49.7
14 Rodney Smith FFKR - CONTENDER RACING 46:36.6
15 Kyle Brown Ski Utah|Plan 7 46:36.9
16 Charles Collins 46:36.9
DNF David Harward Ski Utah | PLAN7 00:00.0
DNF Brandon Blackwell Ski Utah | PLAN7
DNF Thomas Fowler Ski Utah|Plan 7
DNF Gavin Storie FFKR - CONTENDER RACING
DNF Cody Rohovit FFKR - CONTENDER RACING
DNF Charlie Macfarlane Velosport Racing FFKR

Women Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karissa Lamb Harristone/Sun Valley Mortgage
2 Maria Holmberg Power UP
3 Annette Bowman
DNF Caroline Saouma

Women Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Margaret Douglass Team Endurance 360
2 Kelly Hunsaker SkiUtah|PLAN7
3 Shanin Miller Canyon Bicycles-Shimano

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tiffany Pezzulo DNA Cycling p/b K4 47:13.0
2 Mindy Mccutcheon Canyon Bicycles 47:13.2
3 Jannalyn Luttrell 47:13.4
4 Breanne Nalder DNA Cycling p/b K4 47:13.6
5 Jennifer Vollmer Roosters Bikers Edge 47:15.7
6 Shanin Miller Canyon Bicycles - Shimano 47:15.8
7 Margaret Douglass Team Endurance 360 47:19.3
8 Joanie Caron DNA Cycling p/b K4 47:19.4
9 Alison Frye Ski Utah|PLAN 7 47:24.1
10 Kirsten Kotval DNA Cycling p/b K4 47:24.1
11 Kathryne Carr Ski Utah|Plan 7 47:24.4
12 Katie Clouse DNA Cycling p/b K4 47:33.4
DNF Catherine Kim DNA Cycling p/b K4
DNF Lindsay Wetzel Sprintin' Kitten

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with