These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Clouse Cole Sport 4:40:22
2 Grant Vanhoose Butler Cycling Team p/b Climat 4:40:35
3 Trent Watkins Cicada Racing Inc 4:40:46
4 Samuel Dearden Plan 7 I Ski Utah 4:42:00
5 Dylan Fox Sonic Boom P/B Lucky Pie 4:42:30
6 Kevin Turchin Carefast p/b Les Rois 4:44:01
7 James Ji Cicada Racing Inc 4:44:28
8 Tom Millar SaltCycle-INTELITECHS 4:44:35
9 Mckay Robinson LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 4:45:05
10 Nathan Cisney AFCU 4:45:05
11 Sidney Thomas Pacific Premier Bank Cycling 4:46:12
12 Jedd Cox TEAM TOSH p/b HYPERTHREADS 4:46:14
13 Elias Green LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 4:47:05
14 Gary Hurst Cicada Racing Inc. P/B Mark Mi 4:47:54
15 Michael Chifala Sonic Boom Racing p/b Lucky Pi 4:53:52
16 Daxton Kennington Intermountain LiveWell p/b Bou 4:58:03
17 Erik Brockhoff TriSports Cycling/ Eclipse Rac 4:59:55
18 Josh Foukas Team TOSH p/b Hyperthreads 5:06:17
19 Brian Smith Millcreek cycles 5:08:42
20 Yashindir Gokul carefast p/b lesrois 5:09:10
21 John Gill LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 5:12:05
22 Dustin Nielsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 5:14:13
23 Kit Hinders Ghisallo 5:14:50
24 Trent Olsen Team ILW 5:16:56
25 Alex Headman SaltCycle-Intelitechs 5:59:48

Men Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Loomis Cole Sport 4:23:40
2 Scott Simmons 4:24:40
3 Nathan Manwaring OneSource.CARE 4:26:15
4 Quinn Simmons Grewal Devolepment 4:26:20
5 Taylor Edwards Infinite Cycles 4:29:43
6 Jasper Good 4:29:48
7 Michael Ward Colesport 4:29:53
8 Bryan Hull SaltCycle-INTELITECHS 4:31:25
9 Shawn Hall OneSource.CARE 4:32:17
10 Quincy Thomas OneSource.CARE 4:33:29
11 Ryan Mauser Infinite Cycles 4:33:41
12 Matthew Lerdahl Lerdahl 4:33:41
13 Jared Meyers FFKR - Contender Racing 4:33:58
14 Preston Weeks 4:38:53
15 Taylor Benson SBR Cycles 4:40:06
16 Andrew Robinson 4:43:48
17 Eric Draper Rapid Cycling Racing 4:48:12
18 Joshua Werner 4:50:27
19 Bradley Thurgood Plan7 4:57:51
20 Spencer Brown FFKR Contender Racing 4:58:03
21 Lee Schultz OneSource.CARE 5:01:06
22 James Hunter Elko Velo 5:04:48
23 Ted Peterson Golden Spike Cycling 5:05:38
24 Benjamin Derieg FFKR Velosport racing 5:08:43
25 Jeremy Ward Infinite Cycles 5:19:55

Men Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Weideman MADDOG Racing p/b Microseal/Gq 5:07:51
2 Jared Kirby Bountiful Mazda Cycling Team 5:21:55

Men Master 35+ Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dwaine Allgier Team Zanconato 4:07:10
2 Preston Edwards Infinite Cycles 4:11:47
3 Daniel Thunell LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 4:17:16
4 Phillip Dahl Rapha Cycling Club 4:20:30
5 Johnny Shirley Trizon racing/ Think architect 4:26:42
6 Ben Raybould 4:31:51
7 Stephen Rogers Infinite Cycles 4:40:41
8 Michael Chinn 4:43:51
9 Dave Sellers Ski Utah/ Plan 7 4:45:28

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Louie Amelburu MaDDog racing P/B Microseal/GQ 5:07:12
2 Ian Skurnik 5:07:32
3 Dan Kadrmas Bountiful Mazda Cycling Team 5:09:46
4 Andrew Lock Millcreek Bicycles 5:11:28
5 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling T 5:43:06

Men Master 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Schaefer Maddog Racing/Microseal p/b. G 4:09:57
2 David Zimbelman Landshark 4:16:17
3 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 4:25:26
4 Scott Winzeler Mandalay Bay / McGhie's 4:28:15
5 Ken Louder FFKR-Contender Racing 4:28:41
6 John Lauck Bountiful Mazda 4:56:30
7 Harald Aune Aune Co. 5:30:47

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Taylor Fletcher Colesport 5:16:50
2 Darren Goff LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 5:17:59
3 Cameron Hoffman Team Endurance360 5:18:16
4 Trevor Jackson SBR Cycles 5:18:21
5 Ira Sorensen Millcreek Bicycles 5:18:30
6 Nate Taggatz Butler Cycling Team 5:18:36
7 Mark Zimbelman Volo Cycling Clothing - Jumex 5:19:06
8 Bryce Olsen LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 5:19:20
9 Michael Hawley LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 5:19:54
10 Gilbert Ducournau LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 5:21:11
11 Joe Waters Canyon Bicycles- Shimano 5:23:24
12 Kyle Brown Ski Utah | PLAN7 5:26:08
13 Todd Hageman Cole Sport 5:28:57
14 Nathanael Prewitt Butler Cycling Team p/b Climat 5:29:28
15 Robert Chapman Volo cycling clothing - Jumex 5:44:40
16 David Bagley LiveWell P/B Bountiful Bicycle 5:51:57
17 Uhl Albert St Luke's Sports Medicine 5:53:42
18 Coul Hill 5:56:08
19 Tyler Servoss LiVe Well p/b Bountiful Bicycl 6:05:22

Women Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachel Holzer Mad Dog Racing p/b Microseal/G 5:03:34
2 Ali Knutson Harristone/Sun Valley Mortgage 5:16:36
3 Colleen Neider harristone sun valley mortgage 5:21:22
4 Ericka Diem Harriston/Sun Valley Mortgage 5:29:16
5 Ingrid Smallman 5:36:36
6 Magon Bowling 6:08:16

Women Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kelly Hunsaker SkiUtah|PLAN7 5:16:48
2 Debora Adam Harristone/Sun Valley Mortgage 5:19:27
3 Margaret Douglass Team Endurance 360 5:20:14

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Albert Canyon Bicycles Shimano 5:15:08
2 Alison Frye Ski Utah|PLAN 7 5:25:26
3 Mary Emerson 5:34:23

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with