These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 14K I 11-12 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zachary Hall 00:22:58.125
2 Tobias Klein NCVC/UNITEDHEALTHCAR 00:25:52.585
3 Sean Hughes ROGUE VELO RACING 00:27:47.044
4 Zachary Cummings EAGLE CYCLING 00:32:26.140
5 David Carey FAT FROGS RACING 00:33:37.597

Men 22.25K I 13-14 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Vincent Madaffari 00:38:07.562
2 Patrick Kayne ENDORPHIN FITNESS 00:38:45.351
3 Iain Mackeith NCVC/UNITEDHEALTHCAR 00:39:27.182
4 Elijah Shipp ROGUE VELO RACING 00:40:46.800
5 Sebastian Silberman KELLY BENEFIT STRATE 00:41:30.474
6 Alex Kasch NCVC/UNITEDHEALTHCAR 00:41:38.072
7 Samuel Goldberg NCVC/UNITEDHEALTHCAR 00:44:36.280

Men 22.25K I 15-16 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Logan Jones-wilkins 00:34:22.089
2 Samuel Yarashus NCVC/UNITEDHEALTHCAR 00:37:49.018
3 Evan Goldberg ROCK CREEK VELO 00:37:56.762
4 Colin Fischer FAT FROGS RACING 00:41:49.554
5 Christopher Carey FAT FROGS RACING 01:01:02.956

Men 22.25K I 65+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Carr 00:38:07.983
2 Matthew Parker TEAM BEYER AUTO 00:38:12.000
3 James Degoey 00:39:50.300
4 James Wagner TEAM BEYER AUTO 00:45:00.873
5 Sonny Barber 00:45:28.601
6 Marvin Shifflett 48 00:45:30.111
7 Myron Segal ROUTE 1 VELO/ARROW B 00:49:47.973

Men 22.25K I Para Cycl Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dean Wagner CAF/OPERATION REBOUN 00:35:42.500
2 Richard Cook 00:45:49.908

Men 22.25K PARA Handcycl OPEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Swaim PVA3 01:32:11.732

Men 37K Eddy Merckx I Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Evans BIKEWORKS RACING 00:59:12.560
2 James Doyle WWVC RACING 01:00:42.802
3 Robert Steele US MILITARY CYCLING 01:00:48.611
4 Jeff Cummings EAGLE CYCLING 01:03:02.063
5 Clarke Tanner ENDORPHIN FITNESS 01:03:08.319
6 Alex Rapavi GRIPPED RACING P/B Lindsay Volkswagen 01:03:14.221
7 Dustin Dunsmore DISTRICT TACO CYCLIN 01:03:23.887
8 Michael Mccarraher BIKE RACK RACING 01:03:33.988
9 David Harrell WWVC RACING 01:05:28.156
10 Christopher Neureiter NCVC/UNITEDHEALTHCAR 01:05:36.365
11 David Richards BIKEWORKS RACING 01:07:23.524
12 George Kleiner 01:07:24.301
13 Nathan Christian 01:10:22.589
14 Gilbertace Apacible DISTRICT TACO CYCLIN 01:15:02.512

Men 37K I 35+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 George Ganoung US MILITARY CYCLING 00:53:17.610
2 Stephen Robinson BATTLEY H-D/SPOKES E 00:54:06.000
3 David Fuentes EVOLUTION CYCLING CL 00:54:36.440
4 Bob Atkins US MILITARY CYCLING 00:57:48.000
5 Robert Kelly PROPERTIES ON THE PO 00:57:50.611
6 John Bowsher UNATTACHED 00:59:14.882
7 Kevin Toups ABRT 01:00:15.866
8 Patrick Dolan DISTRICT VELOCITY RA 01:03:26.821
9 Matt Loftus BLUE RIDGE CYCLERY P 01:08:25.583

Men 37K I 45+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Nelmes INTEGRATED SPORTS ME 00:55:17.460
2 Robert Garwood CELERITY CYCLING P/B 00:55:18.533
3 Michael Stearns PIXEL ENVY MEDIA 00:56:15.742
4 Michael King SAROFF RACING TEAM 00:56:16.407
5 Raymond Trentini NCVC/UNITEDHEALTHCAR 00:57:25.083
6 Jordan Whiley BIKEWORKS RACING 00:57:35.864
7 Charles Kyle KyleCoaching 01:01:21.044
8 Kenneth Mcdowell ABRT 01:01:43.023
9 Chas Ryan EVOLUTION CYCLING CL 01:02:38.564
10 Dana Mellerio SQUADRA COPPI 01:03:15.853

Men 37K I 55+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Curtis Southern NCVC/UNITEDHEALTHCAR 00:57:33.089
2 Craig Guensch EVOLUTION CYCLING CL 01:00:33.931
3 Victor Siegfried EVOLUTION CYCLING CL 01:03:19.368
4 Steven Abbott STORRS CYCLE CENTER 01:05:15.101
5 Stephen Norair BIKEWORKS RACING 01:05:24.484
6 Gerald Wojcik HILTON CYCLING CLUB 01:06:18.557
7 Karl Schmitz RICHMOND VELO SPORTS 01:07:24.562
8 Andreas Felschow POTOMAC VELO CLUB 01:09:14.799
9 Mk Tribbie 01:12:12.293
10 Chip Hill EVOLUTION CYCLING 01:25:15.796

Men 37K I Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher M. jones KELLY BENEFIT STRATE 00:51:07.698
2 Payne Griffin NCVC/UNITEDHEALTHCAR 00:51:54.139
3 Dan Netzer CELERITY CYCLING P/B 00:53:21.831
4 Steven Kusy DISTRICT VELOCITY RA 00:53:23.055
5 Paul Lengermann NCVC/UNITEDHEALTHCAR 00:53:46.724
6 John Gray VIRGINIA BEACH WHEEL 00:57:48.696
7 Michael Russo INTEGRATED SPORTS ME 00:58:01.908

Men 37K I Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Patterson CELERITY CYCLING P/B 00:56:55.069
2 David Miller HPC 00:57:05.997
3 Joshua Spokes TEAM BBC P/B BALTIMO 00:57:36.892
4 Will King INTEGRATED SPORTS ME 00:58:06.194
5 Thomas Simchak DISTRICT VELOCITY RA 00:58:41.304
6 William Leet BLUE RIDGE CYLCERY R 00:58:47.157
7 Aaron Mongeau TEAM BBC P/B BALTIMO 00:59:16.593
8 Anthony Wheeler TEAM CARYTOWN BICYCL 01:00:17.864
9 Mark North RUNRIDERACE 01:02:36.742
10 Greg Brown UNATTACHED 01:10:12.633

Men 37K I Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathaniel Altom 90+ Cycling 00:56:20.347
2 Jason Luttrell BICYCLE OUTFITTERS R 00:57:24.942
3 Scott Kozicki TEAM BBC P/B BALTIMO 00:57:49.213
4 Kenneth Rowe ALL AMERICAN BICYCLE 00:58:13.146
5 Mark Wlodarczak EVOLUTION CYCLING CL 00:58:18.000
6 Chad Billings EVOLUTION CYCLING CL 00:58:48.000
7 Julian Bowling BIG ORANGE CYCLING 00:59:14.564
8 Scott Wisseman FOREIGN AUTO SERVICE 01:00:18.026
9 Robert Carrico ALTIUS CYCLING TEAM 01:01:23.811
10 Brantley Tyndall RICHMOND BICYCLE STU 01:01:36.208
11 Blane Maddox BLUE RIDGE DEVELOPME 01:02:08.241
12 Ryan Taylor NCVC/UNITEDHEALTHCAR 01:02:12.526
13 Richard Kennedy A B R T 01:02:17.556
14 Joshua Woodson WWVC RACING 01:06:05.787
15 Frank Haranzo VCC 01:07:03.008
16 Sam Redden CELERITY CYCLING P/B 01:08:49.034
17 Chris Spurrier US MILITARY ENDURANC 01:10:48.342

Men 37K I Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chad Pfrommer JOE'S BIKE SHOP RACI 00:57:28.874
2 Brandon Frost 00:57:36.647
3 Samuel Hoffberger JOE'S BIKE SHOP RACI 01:00:08.477
4 Aaron Delong 01:00:26.587
5 Mike Emerson BICYCLE OUTFITTERS R 01:02:44.184
6 Jeffrey Lantz VIRGINIA POLYTECHNIC 01:02:49.177
7 Richard Lee TEAM INTEGRITY P/B A 01:03:47.434
8 Oleg Sulimov KHARKOF MASTERS CYCL 01:04:32.006
9 Christopher Berney CVE 01:04:49.512
10 Matt Klicka 01:06:30.974
11 Thomas Baskette 01:07:45.052
12 Alexander Wall 01:09:19.003
13 Mark Melanson TEAM INTEGRITY 01:13:47.601
14 Darell Grove 01:15:55.842
15 Wayne Gore NCVC/UNITEDHEALTHCAR 01:17:11.478
16 Keith Pellegrini 01:19:15.046

Men 37K I Clydesdale Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Phil Steinschneider EVOLUTION CYCLING CL 01:06:50.600
2 Gerald Henderson V-DAY 01:14:27.778
3 Marcus Springmann TARMAC&TRAIL RACING 01:16:22.640
4 Charles Laughlin 01:21:07.931
5 Sultan Kokcha KOJAK: WHO LOVE YOU 01:31:16.128

Women 14K I 11-12 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leeya Wang NCVC/UNITEDHEALTHCAR 00:27:38.605
2 Sara Mihalovich ENDORPHIN FITNESS JU 00:31:02.031
3 Sophia Gore NCVC/UNITEDHEALTHCAR 00:32:08.665

Women 22.25K I 13-14 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Anna Mihalovich ENDORPHIN FITNESS JU 00:49:46.607
2 Cassie Bopf ROCK CREEK VELO 00:54:11.736

Women 37K Eddy Merckx I Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Pyle BFF BIKES 01:15:31.604
2 Jenny Mattes TARMAC&TRAIL 01:18:58.338
3 Missy Patterson 01:19:53.792
4 Tiffany Henkel 01:46:42.761

Women 37K I 35+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amanda Watson ABRT 01:04:06.244
2 Sue Mcquiston ABRT 01:04:26.666
3 Holly Mackin 01:08:09.008
4 Debora Pfaff UNITED STATES MILITA 01:22:39.906
5 April Greer TEAM STICKY FINGERS 01:22:52.249
6 Mary Haley FAT FROGS RACING 01:27:26.324

Women 37K I 45+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christine Fuentes EVOLUTION CYCLING CL 01:11:27.222
2 Laura Hastings THE BIKE LANE 01:23:17.697

Women 37K I 50+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Deborah Dudas ABRT 01:06:36.453
2 Deirdre Mullaly TEAM STICKY FINGERS 01:17:25.903
3 Patricia Ledesma TEAM STICKY FINGERS 01:26:14.734

Women 37K I Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michele Damiani BIKE STOP VELO FEMME 01:00:07.228
2 Clio Dinan NCVC/UNITEDHEALTHCAR 01:01:15.292
3 Dana Stryk EVOLUTION CYCLING CL 01:06:10.972
4 Mary Schmerge THE BIKE LANE 01:09:06.361
5 Alexis Zink NCVC/UNITEDHEALTHCAR 01:04:01.566

Women 37K I Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kaitlyn Mittan VELOWORKS-SPOKES ETC 01:07:30.991
2 Tiffany Wise ARTEMIS RACING 01:11:08.719
3 Tania Steinschneider EVOLUTION CYCLING CL 01:15:49.662

Women 37K I Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachel Wheeler northup ENDORPHIN FITNESS / 01:02:38.514
2 Christine Altom 90+ CYCLING 01:08:07.733
3 Maggie Barton TEAM CARYTOWN BICYCL 01:08:35.494
4 Cinnamon Rogers VELOWORKS-SPOKES ETC 01:10:11.879
5 Angela Parrotta TEAM STICKY FINGERS 01:14:35.550
6 Carole Harris ARTEMIS 01:15:23.443
7 Maryanne Williams ENDORPHIN FITNESS 01:16:29.971

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with