These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men A Cat1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sean Barrie Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b District Taco
2 David Guttenplan Isagenix / SeaSucker / Guttenplan Coaching
3 Mattison Brady District Velocity Racing/District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop
4 Samuel Boardman Big Orange Cycling
5 Eric Link Unattached
6 Connor Ryan Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b District Taco
7 Grayson Church District Velocity Racing/District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop
8 Patrick Jarenwattananon District Velocity Racing/District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop
9 James Pettengill Battley Harley-Davidson/BATTLEY H-D /Spokes Etc p/b District Taco
10 John Bowsher Unattached
11 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo
12 Zachary Whitlock Rock Creek Velo
13 Douglas Philippone Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
14 Rasheed Jabr District Velocity Racing/District Velocity Racing p/b Bicycle Pro Shop

Men B Cat4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Richard Furchtgott Rock Creek Velo
2 Evan Goldberg Rock Creek Velo
3 Daniel Gohlke BIKE DOCTOR / VISIT FREDERICK
4 Andrew Joyce Route 1 Velo/Arrow Bicycle
5 Brian Romberger Adventures for the Cure
6 Geraldo Peralta Whole Wheel Velo Club
7 Morgan Burnett Route 1 Velo/Arrow Bicycle
8 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team)
9 Bo Rider Rock Creek Velo
10 Carl Bevard Unattached
11 Hans Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle
12 Jonathan Cox Unattached
13 Michael Voigt Route 1 Velo
15 Lucas Beirne National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare
16 Terry Fuller National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
17 Joshua Woodson Whole Wheel Velo Club
18 Steve Dorst Unattached

Men C Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Lee V-DAY
2 Ryan Hill National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/UnitedHealthcare
3 Nathan Werner Stoudts Brewing Co/JB Mountain Bikes/Stoudts Brewing Co. / JB Mountain Bikes
4 Kelvin Scott US Military Cycling Team
5 Francis Tatem Unattached
6 Jacob Humiston University of Nebraska-Lincoln/UNL Cycling
7 Landon Short Unattached
8 Aleksandr Sarkisov Unattached
9 Seth Dolin Rock Creek Velo
10 Matt Kuhn Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/LSV
11 Michael Roth Bayside Velo/Bike Doctor
13 Shane Mannix Route 1 Velo/Arrow Bicycle
14 Lee Bacon Unattached
15 Joe Mchugh Unattached
16 Gwokang Yang Unattached

Women B Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
14 Ann Mcelvein Rock Creek Velo

Women C Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
12 Irina Sarkisov All American Bicycle Club Inc.

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with