These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Master 35+ Cat 3/4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kenton Berg SCCA/Starbucks Cycling 2:03:19
2 Paul Coffee Tacoma Bike Racing Team 2:03:21
3 John Rasanen SCCA/Starbucks Cycling 2:03:26
4 Brian Clark Metier Racing 2:03:26
5 Josh Gerak Avanti Racing Club 2:03:28
6 Greg Hoglund Metier Racing 2:03:28
7 Sean Murphy Tacoma Bike Racing Team 2:03:32
8 Gian Vito SCCA/Starbucks Cycling 2:03:39
9 Adam Vandyke 2:03:39
10 Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling 2:06:18
11 David Mullen Tacoma Bike Racing Team 2:06:18
12 George Romer Hagens Berman-Society Consultin 2:06:18
13 Dee Patterson CatUp Coaching 2:06:18
14 Michael Masuda 2:06:18
15 Scott Monett Tacoma Bike Racing Team 2:06:18
16 Michael Thornton Dyna Racing 2:06:18
17 Ernesto Cabanes Tacoma Bike Racing Team 2:06:18
18 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling 2:06:18
19 Gregory Luniewski Bikesale / Automattic 2:06:18
20 Tri Tran Egencia 2:06:18
21 Todd Dry MisFitz Cycling Team 2:06:21
22 John Mcconnell Tacoma Bike Racing Team 2:06:23
23 Bart Heer SCCA/Starbucks Cycling 2:06:25
24 Tim Pierce Dyna Racing 2:07:20
25 Kevin Stone o'brien Egencia 2:08:18
26 Gary Johnson MisFitz Cycling Team 2:09:34
27 Christopher Foster MisFitz Cycling Team 2:23:41
28 Jason Ingram Egencia DQ
29 Francisco Pons PC4Men Cycling DQ

Men Master 50+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chet James Dyna Racing 2:08:41
2 Brian Guthrie Old Town Bicycle Racing (OTB) 2:08:47
3 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates 2:09:22
4 Brian Bolin Dyna Racing 2:11:28
5 Paul Dinger Taco Time Northwest Cycling Tea 2:11:28
6 Dennis Thornton-wiatt Taco Time Northwest Cycling Tea 2:11:31
7 Stuart Anderson Swamis 2:11:31
8 Paul Krebsbach Taco Time Northwest Cycling Tea 2:11:38
9 Dan Scott Mayhem racing 2:11:43
10 Bill Zimmerman Seattle Super Squadra 2:12:04
11 Hugh Barrington Audi 2:15:00
12 Kevin Johnson Egencia 2:20:10

Men Senior Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Fisher Canyon Bicycles-Shimano 2:22:50
2 Kaler Marshall Audi 2:22:51
3 Eric Cockrell Metier Racing 2:23:08
4 Theodore Schwartz Metier Racing 2:23:46
5 Will Teal Metier Racing 2:26:03
6 Brian Hitchcock Metier Racing 2:26:03
7 Pierrebernard Thiffault Tenspeed Hero 2:26:03
8 Ryan Short PC4MEN Cycling 2:26:03
9 Coul Hill 2:26:03
10 Ryan Bibko Audi 2:26:03
11 Alec Moorman Tenspeed Hero 2:26:03
12 Leif Olson PC4MEN Cycling 2:26:03
13 Christopher Carter PC4Men Cycling 2:26:03
14 John-christian Flack Olympia Orthopaedic Associates 2:26:03
15 Andrew Austin Therapeutic Associates Racing p 2:26:03
16 Roger Martin R4R-Make A Wish 2:26:09
17 Jack Duncan Audi 2:26:37
18 Keiichi Otani Lake Washington Velo 2:26:45
19 Luke Ogden Audi 2:33:41
20 Michael Vrbanac Bikesale / Automattic 2:39:30
DNF Peter Baughman Kenmore Velo DNF
DNF James Stangeland Keller Rohrback Cycling DNF
DNF Pj Bauser Tenspeed Hero DNF

Men Senior Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 D Chris twardzik Metier Racing 2:18:01
2 Lewis Whiley Rad Racing NW 2:18:11
3 Michael Baldus Metier Racing 2:18:42
4 Aaron Wolf Cycle U / Apex Racing 2:21:04
5 Francis Atkinson SCCA/Starbucks Cycling 2:21:06
6 Jesse Nofziger SCCA/Starbucks Cycling 2:21:07
7 Tim Farrell SCCA/Starbucks Cycling 2:21:10
8 Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates 2:29:19
DNF David Hills Garage Racing DNF
DNF Sean Mcgraw Tenspeed Hero DNF
DNF Mitchell Thornton Dyna Racing DNF
12 Ludo Max Hagens Berman-Society Consultin DQ

Men Senior Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nathaniel Brockert Mtier Racing 2:01:14
2 Siarhei Bondar Audi 2:01:14
3 Scott Grinsell Dyna Racing 2:01:14
4 Jim Englert Cycle U / Apex Racing 2:01:14
5 Zach Goodin Cycle U / Apex Racing 2:01:14
6 Rian Rustvold Hagens Berman-Society Consultin 2:01:14
7 Julian Soh Audi 2:01:14
8 Alexander Perry Metier Racing 2:01:14
9 Wyatt Mason Rad Racing NW 2:01:14
10 Reid Hellekson Cycle U / Apex Racing 2:01:14
11 Colin Corbin Audi 2:01:22
12 Daniel Hubbell Seattle Super Squadra 2:03:07
13 Gordon Tangen Cycle U / Apex Racing 2:03:12
14 Daniel Liberator Taco Time Northwest Cycling Tea 2:03:27
15 Glenn Brihagen Cycle U / Apex Racing 2:03:59
16 Matt Dente Fell Swoop 2:09:17
17 Adrian Magun Cycle U / Apex Racing 2:13:28
18 James Wright Taco Time Northwest Cycling Tea 2:14:08
DNF Len Unger Hagens Berman-Society Consultin DNF
DNF Mathew Anderson Cycle U / Apex Racing DNF
21 Calder Wood Rad Racing NW DQ

Men Senior Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Josh Adams PC4Men Cycling 1:27:06
2 Owen Kendall Hagens Berman-Society Consultin 1:27:06
3 Nicholas Mendenhall Bike World Racing 1:27:08
4 Nathaniel Bean Cycle U / Apex Racing 1:27:18
5 Aaron Reinke SCCA/Starbucks Cycling 1:30:15
6 Adam Worobec SCCA/Starbucks Cycling 1:31:47
7 Miles Farrow johnson Cycle U / Apex Racing 1:36:25
8 Garrett Born Cycle U / Apex Racing 1:36:25
9 James Christie 1:42:50
10 Andrew Beaufils CBC Racing 1:42:53
11 Christopher Langford Bike Masters- WA 1:45:15
12 Josh Bierman 1:50:41
DNF Jeff James MisFitz Cycling Team DNF
DNF Brenden Ritzman MisFitz Cycling Team DNF
DNF Jacob Kallman DNF
DNF Yohannes Tsegay Center Cycle DNF
DNF Charles Sharp DNF

Women Senior Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stephanie Halamek SCCA/Starbucks Cycling 1:39:00
2 Megan Northey Seattle Race Club 1:39:00
3 Olivia Maurey Tacoma Bike Racing Team 1:39:00
4 Christine Denis Metier Racing 1:39:00
5 Emily Ball Orion Racing 1:39:00
6 Malia Greening SCCA/Starbucks Cycling 1:39:00
7 Cara Machacek Olympia Cycling Team 1:39:00
8 Lisa Steppe Bikesale / Automattic 1:39:00
9 Amanda Loser SCCA/Starbucks Cycling 1:39:03
10 Debbie Mcfarland SCCA/Starbucks Cycling 1:39:03

Women Senior Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Laura Jeddeloh Team Group Health 1:06:15
2 Colleen Welch Olympia Orthopaedic Associates 1:06:40
3 Lauren Schmidt SCCA/Starbucks Cycling 1:07:30
4 Jasmine Soh Olympia Orthopaedic Associates 1:08:21
5 Emily Alexander SCCA/Starbucks Cycling 1:08:21
6 Courtney King SCCA/Starbucks Cycling 1:08:21
7 Anne Gustafson Bikesale / Automattic 1:08:24
8 Mary Weir Spokeswomen Racing 1:08:24
9 Amanda Sternpirlot 1:08:24
10 Ericha Gudmastad Team Group Health 1:08:24
11 Elizabeth Steele Team Group Health 1:08:24
12 Lavonne Wilson Team Group Health 1:08:24
13 Karen Steen Olympia Orthopaedic Associates 1:08:24
14 Spring Goodin Hagens Berman-Society Consultin 1:08:24
15 Christine Ball Team Group Health 1:08:24
16 Karen Doherty SCCA/Starbucks Cycling 1:08:30
17 Stephanie Riegler SCCA/Starbucks Cycling 1:08:30
18 Lindsay Nofziger SCCA/Starbucks Cycling 1:08:47
19 Julie Garrison Olympia Orthopaedic Associates 1:11:27
20 Alexandria Kendall Hagens Berman-Society Consultin 1:14:16
21 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 1:15:34
22 Linda Moul Bikesale / Automattic 1:16:05
23 Tracy Chen Spokeswomen Racing 1:18:20
24 Valerie Frysinger SCCA/Starbucks Cycling 1:18:27

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with