These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 19-22 Under 23

Pl First Name Last Name Team Time
1 Justin Pfaff Stradalli/Wizard Racing Develop 40:35.7
2 Albert Mallari VeloBrew Cycling Club 43:30.5
3 Luis Gonzalez Bill Bone Bike Law/LCT 46:11.1

Men 23-29

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steven Perezluha Support Clean Sport / SeaSucker 39:04.2
2 Shane Braley Support Clean Sport / SeaSucker 42:39.6
3 Aaron Fulgenzi 0 46:33.6

Men 30-34

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rhandie Thompson US Military Endurance Sports 42:38.4
2 Marc Boults LaRocco & Associates Final Touc 42:40.1
3 Andres Estevez 0 44:08.1
4 Tomas Velez 0 44:16.0
5 Carlos Martinez Sarasota Cycling Club p/b SeaSu 45:02.4

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 38:52.6
2 Yip Tsang Performance Team by Rossetti 40:51.9
3 Fredd Matute Performance Team by Rossetti 41:44.9
4 Brian Sciba RedEye Velo 41:59.3

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Dyke 40:42.6
2 Garrett Reel 40:49.0
3 Adam Skindel 41:19.6
4 Keith Litzell 41:36.5
5 Thomas Schneider 41:37.4
6 Andrew Macfarlane 41:51.5
7 Dustin Davis 42:14.0
8 Mark Chandler 42:18.0
9 Javier Bomnin 42:57.5
10 Hunter Smith 43:16.8
11 Kenny Cox 43:22.9
12 Ian Gonder 43:26.2
13 Quenni King 43:30.8
14 Ken Rodgers 43:46.1
15 Christian Avila 44:08.6

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Hibbitt 39:35.9
2 Rodrigo Barreto 39:51.9
3 Ryan Post 40:43.2
4 Kevin Clark 41:09.1
5 William Taylor 41:21.6
6 Ryan Seebeck 42:55.6
7 Rick Avendano 44:37.0
8 Jonathan Perez 46:24.6
9 Jason Lazarus 47:28.8
10 Jean Sada 48:48.8

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Valencia Racers Edge Cycle Shop / GetYou 38:46.0
2 Doug Deweese 0 40:58.8
3 Dan Bond 0 41:03.0
4 Jeremy Richardson RedEye Velo 41:34.8
5 Javier Hidalgo 0 41:37.8
6 Alexis Cespedes 0 42:03.0
7 Anthony Quintero 0 42:05.2
8 Adrian Perez Patches Race Team 42:44.2
9 Christopher Diaz 0 42:57.2
10 Yuniel Sosa 0 43:37.0
11 Jacob Burbach 0 43:44.7
12 Dustin Beller 0 43:47.1
13 Acevedo Eduardo 0 44:03.0
14 Burt Baldo 0 44:37.9
15 Andrew Nenninger 0 45:49.2
16 Orelvys Nolasco 0 46:41.6
17 Jose Garcell 0 46:59.8
18 Angel Garcia 0 47:25.7
19 John Wells 0 47:45.5
20 Pablo Blanco 0 47:51.0
21 Dimas Lozano 0 48:56.1
22 Monty Taylor 0 49:13.7
23 Chris Dowden 0 49:36.1
24 Peter Ferralls 0 50:28.9
25 Weshly Morais 0 55:05.4
26 Bryan Velasquez Bill Bone Bike Law/LCT 00:00.0
27 Lefran Nunez 0 00:00.0

Men Merckx

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Sansbury Racers Edge Cycle Shop / GetYou 28:39.2
2 Stephen Desena 0 30:29.4
3 Michael Stokes GearLink Racing INC. 31:16.6
4 Will Larson GearLink Racing INC. 31:47.0
5 Steve Reker RedEye Velo 32:23.4
6 Daniel Askren 0 33:37.9
7 Ivan Mendez 0 34:21.1
8 Jeanluc Contantgalitello Interactive Metronome Developme 34:13.9

Men Open 15-16 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Mcnees RedEye Velo 27:58.4
2 Jackson Griffin RedEye Velo 29:35.7
3 Jeanluc Contantgalitello Interactive Metronome Developme 30:41.4
4 Chase Forman Colavita Racing Inc. 31:40.7
5 Augusto Cohn 0 31:51.4
6 Luke Jewett 0 35:21.2
7 Jacob Kelley Orlando Road Club 38:59.6
8 Hunter Smith WERXX Jr Development 39:04.8

Men Open 17-18 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Sciba RedEye Velo 27:03.5
2 Robert Comfort VeloBrew Cycling Club 27:39.7
3 Chad Hale RedEye Velo 28:29.7
4 Edwin Calderon Atlantic Shores Velo 28:33.0
5 Austin Brown Bill Bone Bike Law/LCT 29:52.7
6 Alex Supik Interactive Metronome Developme 30:22.7
7 Chester Cooper 0 31:12.0
8 Antonio Santana Orlando Road Club 34:52.0

Men Open 35-39 Masters 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Owen Shott VeloBrew Cycling Club 40:41.6
2 Andrew Miller VeloBrew Cycling Club 40:42.8
3 Yulien Rodriguez 0 41:41.1
4 Nathan Rogut R & M 44:09.8

Men Open 35-39 Masters 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Matthews 42:00.0
2 Sandor Kormos 42:01.9
3 Dan Bond 42:55.7
4 Zach Wolz 43:59.9
5 Patrick Monlevade 45:25.7

Men Open 40-44 Masters 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jose Rodriguez Performance Team by Rossetti 39:59.5
2 Ken Vida VeloBrew Cycling Club 40:26.2
3 Alexander Zambrana Racers Edge Cycle Shop / GetYou 40:57.1
4 Jonet Hernandez GS Palm Beach 41:40.8
5 Travis Gibbon VeloBrew Cycling Club 42:15.5
6 Chris Tricoli Support Clean Sport / SeaSucker 42:30.0

Men Open 40-44 Masters 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Valencia Racers Edge Cycle Shop / GetYou 40:00.1
2 Jorge Herrera 0 43:03.5
3 Eduardo Lopez 0 44:18.6
4 Gaston Diaz 0 45:26.5
5 Ivan Olarte Cycle Haus Racing 46:16.5
6 Eduardo Baella 0 46:32.1

Men Open 44-49 Masters 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Edgar Maldonado 42:26.2
2 Mickey Singer 42:33.7
3 Steven Decker 42:47.1
4 Azari Arrocha 43:33.0
5 Michael Cowart 43:51.4
6 Robert Daniels 44:08.7
7 Marco Monteverde 44:54.2

Men Open 45-49 Masters 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jose Armas GS Palm Beach 40:18.7
2 Steven Mlujeak Interactive Metronome Developme 41:40.4
3 Ryan Saylor GearLink Racing INC. 41:50.0
4 Greg Cousins Morgan Stanley Cycling Team 41:54.5
5 Grant Potter Stradalli/Wizard Racing Develop 41:58.1
6 Victor Herrera 0 42:46.8
7 Jorge Fernandes 0 47:31.8
DNF Matthew Maddox VeloBrew Cycling Club 00:00.0
DNF Keston Mcmain 0 00:00.0

Men Open 50-54 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Blain Reeves Stradalli Cycle~Safftti Smart W 39:59.4
2 Andrea Tosolini 352 Racing p/b Bikes and More 42:02.9
3 David Ayme 0 42:10.3
4 Shawn Burke VeloBrew Cycling Club 42:11.0
5 Jorge Caba Bill Bone Bike Law/LCT 44:12.4
6 Mariusz Baran Bill Bone Bike Law/LCT 44:30.1
7 Richard Benson 0 44:42.0
8 Milton Davila 0 44:51.0
9 James Dure VeloBrew Cycling Club 45:32.0
10 Rick Slifkin 0 45:33.9
11 Adam Friedman 0 46:49.1
12 Robert Rennebaum 0 48:03.0
13 Peter Salas Cool Beans Racing 52:31.8
14 Luca Bertoli 0 54:39.8

Men Open 55-59 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Timothy Perry Ft. Wayne Outfitters 38:05.6
2 Michael Adams GearLink Racing INC. 39:25.5
3 Bryan Lofton Compass Research Cycling Team 41:46.9
4 Mark Miller 0 42:34.3
5 Vitor Alexandre Colavita Racing Inc. 43:44.3
6 Robert Maki 0 43:56.6
7 Martin Bates West Coast Cycling 43:57.4
8 William Gunter Annapolis Bicycle Racing Team 46:07.3
9 Fred Dinger 0 47:48.6
10 Michael Kraft 0 48:33.3
11 Luis Tavarez 0 48:39.5
12 John Gibson 0 49:08.3
13 Rafael Gonzalez Bill Bone Bike Law/LCT 54:22.2

Men Open 60-64 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 25:45.8
2 Clif Cassidy Colavita Racing Inc. 25:46.2
3 Paul Bordas Treasure Coast Cycling Associat 27:38.7
4 Roman Paczka Delaware Valley Racing 27:39.3
5 Kevin Eccleston 0 28:28.2
6 Steve Reker RedEye Velo 28:31.4
7 Pete Loftis Support Clean Sport / SeaSucker 29:16.9
8 Stuart Lamb West Coast Cycling 29:37.1
9 Gerardo Corbato Unattached 30:10.4
10 Pat Jennings Team Kyles Bike Shop 30:38.6
11 Myles Weitzman Hagerty Racing 31:05.3
12 Jon Rubel 0 32:35.4

Men Open 65-69 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Larry Leffert 28:16.7
2 John Stamm 28:54.6
3 John Wells 29:42.8
4 Tom Cherry 30:18.0
5 George Broughton 30:42.7
6 Peter Ballotta 30:46.4
7 Frank Clemente 37:41.8

Men Open 70-74 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Lippens FloridaVelo 29:44.9
2 Allen Hughes LaRocco & Associates Final Touc 30:59.7
3 Steve Agronick LaRocco & Associates Final Touc 33:08.8
4 Gerald Grayce 0 35:14.1

Men Open 75-79 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Darryl Troy 33:29.8
2 Richard Bradley 35:20.5
3 Leonard Altamura 35:29.2
4 Tomasz Radzikowski 42:00.1

Men Open 80+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charles Kleim 45:07.7

Men Open Handcyclist

Pl First Name Last Name Team Time
1 Omar Duran 36:40.5

Men Open Paracycling C4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shawn Mello 30:45.7

Women Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeanine Seeger Bill Bone Bike Law/LCT 45:13.7
2 Antje Thamm DelaFina 45:20.0
3 Lauren Diaz DelaFina 45:40.0
4 Debbie Phelps Infinity Bike Shop 47:28.6

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Vogel 45:05.4
2 Allie Norman 45:44.1
3 Carly George 46:47.9
4 Holly Mackin 46:48.8
5 Jennifer Goldsack 48:16.4
6 Julie Mckenzie 49:15.5
7 Ayelet Brandwein 50:13.9

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brooke Botterill Team Kyles Bike Shop 32:08.8
2 Lauren Chandler Team Kyles Bike Shop 32:48.5
3 Monica Rosa 0 33:05.3
4 Abigail Garner 0 33:29.7
5 Jordan Davis 0 34:08.4
6 Clare Wolz 0 34:17.3
7 Emma Cavendish Interactive Metronome Developme 34:22.2

Women Merckx

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeanine Seeger Bill Bone Bike Law/LCT 30:43.4
2 Magdalena Cichon DelaFina 32:32.1
3 Simone Berger 0 32:47.6
4 Nancy Raimo West Coast Cycling 34:31.0
5 Angy Contreras Bill Bone Bike Law/LCT 38:19.4

Women Open 11-12 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mallory Bryan TWENTY16 Pro Cycling 00:00.0
2 Ella Mickler VeloBrew Cycling Club 00:00.0
2 Lawson Mcleod Triton Multisport Cycling Team 00:00.0
4 Daniela Cuellar Unattached 00:00.0

Women Open 13-14 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emma Cavendish Unattached 00:00.0
2 Gabriella Dixon Interactive Metronome 00:00.0
3 Samantha Morrison VeloBrew Cycling Club 00:00.0
4 Zoe Sutherlin Unattached 00:00.0

Women Open 15-16 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melanie Quinones
1 Amanda Debasa 33:20.8
2 Melanie Quinones 34:25.2
3 Alexandria Jensen 36:10.2
4 Hannah Duffey 37:10.2
5 Leah Hardin 40:18.4

Women Open 17-18 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Cooper Stradalli/Wizard Racing Develo
1 Emily Cooper Stradalli/Wizard Racing Develop 32:01.8

Women Open 30-39 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heidi Thompson RedEye Velo 29:06.5
2 Rebecca Clark 0 29:13.7
3 Jennifer Goldsack 0 31:03.9

Women Open 40-49 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hilary Joyner RedEye Velo 29:03.3
2 Sheila Cousins Morgan Stanley Cycling Team 30:06.2
3 Mayte Velazquez 0 30:39.0
4 Tara Smith West Coast Cycling 30:59.1
5 Erica Weitzman Hagerty Racing 32:41.0
6 Christi Sparkman RedEye Velo 33:54.6
7 Lisa Gibson 0 34:02.6
8 Maria Apicella 0 37:36.4

Women Open 50-59 Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathy Petrillo 29:14.7
2 Debbie Phelps 30:04.7
3 Tamyra Barnard 31:50.6
4 Sharon Monahan 32:44.1
5 Vanessa C. askren 33:36.1

Women Open 60+ Masters

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cheryl Cherry Peachtree Bikes 32:43.4
2 Barbara Rubel 0 32:59.6
3 Diana Correa R & M 34:56.9

Women Open 9-10 Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charlotte Joseph Unattached

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with