These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 11-12 Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Walter Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinetic Cycles
2 Logan Conners
3 Anthony Pritchett Ol Republic
4 Ewen Vanni Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com

Men 13-14 Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Mathiesen Team Swift
2 Jude Vanni Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
3 Luiano Castaldo
4 Grant Fiege
5 Adin Jose

Men 15-18 Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling
2 Ethan Frankel Team Swift
3 Finn Cunningham Tieni Duro Junior Cycling Team
4 Tim Mcbirney Cyclesport-Specialized p/b Muscle milk
5 Gianni Lamperti Team Swift
6 Isaiah Chass Team Swift
7 Luke Lamperti TEAM SWIFT
8 Jason Frost Tieni Duro Junior Cycling
9 Taylor Kring Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
10 Grover Rozek Reliable/Taco Bell Racing p/b Kinetic Cycles
11 Conan Wen Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
12 Jeromy Lee Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
13 Leonard Schummer Tieni Duro Junior Cycling
DNF Parker Rous Team Swift
DNF Justin Leong Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com

Men 15-18 Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Benjamin Gomezvillafane Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
2 Rylan Loader Cycle Sport-Specialized p/b Muscle Milk
3 Isaiah Oliver Limitless Cycling
4 Magnus Bush Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
5 Decker Krogh SHO-AIR/SERT
6 Creighton Gruber Chico Masters
7 Jack Lugo Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
8 Saul `chaplin Tieni Duro
9 Esteban Ramirez Team Swift
10 Jeremy Pond Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
11 Andrew Yeager Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
12 Charlie Rous VBZ Cycling Team
13 Ryan Gonzales Limitless Cycling powered by GoodyFinder.com
14 Spencer Nguyen Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
15 Gaven Vanni Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
16 Jonathan Jackson Limitless Cycling p/b GoodyFinder
17 Zach Dillon Limitless Cycling

Men Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Saltzman UCI CT: Team Illuminate
2 Cameron Bronstein Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
3 Chris Riekert Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
4 Adam Switters Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
5 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
6 Cole Davis NCCF / Team Specialized
7 Charlie Velez Data Driven Athlete
8 Eric Oien Echelon-Storck Development
9 Leo Yip Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
10 Bruno Suttles Davis Bike Club Elite Team
11 Erik Muir
12 Christopher Harlanddunaway Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery
13 Joshua Carling Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery
14 Craig Fellers Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
15 Matt Chatlaong Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery
16 Torey Philipp Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery
17 Andrew Shimizu Data Driven Athlete Racing
18 Anthony Fitch Pacific Premier Bank Cycling Team
19 Alexander Gaidis Echelon-Storck Development Team
20 Tom Salvesen Cycle Sport Specialized
21 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
22 Rupert Cox Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
23 Timmy Bauer Sierra Nevada/Reliable Racing
24 Robbie Chrisman Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery
25 Jules Goguely Echelon Storck Development
26 Dakota Gracey Pacific Premier Bank Cycling Team
27 Aj Snovel Davis Bike Club Elite Team
28 Jordan Ruffino Limitless Cycling powered by GoodyFinder.com
29 Samuel Cerruti Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery
30 Adam Ocamb Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
31 Casey Fallon Data Driven Athlete Racing
32 Dustin Denton Michael David Winery/ Delta Velo
33 Ryan Jones Dolce Vita Freewheel
33 Jason Gandzjuk Echelon Storck
34 Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
34 Nicholas Reed Chico Corsa Cycling Club
35 Leon Gledhill Cycle Sport Specialized
36 Christopher Wyman Pacific Premier Bank Cycling Team
37 Jacob Albrecht Herbalife p/b Marc Pro - Nature's Bakery
DNF Gerardo Medina
DNF Chaz Turmon Cycle Sport Specialized
DNF Dan Martin Peet's Coffee Racing
DNF Ryan Oakes AMain Cycling Team
DNF Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai
DNF Robert Evans
DNF Spencer Ito Pacific Premier Bank Cycling
DNF Colin Daw Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
DNF Antonio Cruz Velo Pasadena
DNF Bryan Larsen Echelon-Storck Development
DNF Aria Kiani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
DNF Maxim Jenkins Astellas Cycling Team

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alex Smith Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
2 Luke Lamperti TEAM SWIFT
3 Sean Estes Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
4 Edward Downs AUDI RENO-TAHOE
5 Evan Christenson Lees-McRae College
6 Luiggi Zuniga Team Mike's Bikes p/b Equator Coffee
7 Drew Kogon CRCA/ VESELKA
8 Ethan Frankel Team Swift
9 Yatwah Mitchell Sierra Nevada/Reliable Racing
10 Wesley Miyamura RIO STRADA RACING
11 Gianni Lamperti Team Swift
12 Tim Mcbirney Cyclesport-Specialized p/b Muscle milk
13 Riley Marmesh Dolce Vita Freewheel
14 Jasper Hodgson Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
15 Christopher Barker Sierra Nevada/Reliable Racing
16 Jesse Lash Dolce Vita Freewheel
17 Isaiah Chass Team Swift
18 Benjamin Gomezvillafane Cycle Sport - Specialized p/b Muscle Milk
19 James Blankenship Victory Velo Racing
20 Jeff Thompson Audi Reno Tahoe
21 Alvin Chan Team Roaring Mouse
22 Parker Rous Team Swift
23 Thomas wood ? ol' Republic/Sierra Express Race Team
24 Chris Thibodeau
25 Magnus Bush Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
26 Dan Goldsmith ol' Republic / SERT
27 Joe Luzny AUDI RENO-TAHOE CYCLING
28 Jon Pritchett ol Republic / SERT
29 John Seivert Ol' Republic / SERT
30 Reece Macdonald Pen Velo Racing/Summit Bicycles
31 Matthew Carlson Chico Masters Cycling Team
32 Ryan Chien Velo Reno
33 Eric Williams
34 Esteban Ramirez Team Swift
35 Will Kanz Davis Bike Club Race Team
DNF Chad Richards Sierra Nevada/Reliable Racing
DNF Jeremy Pond Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
DNF Emmett Smith Pen Velo Racing/ Summit Bicycles
DNF Isaiah Oliver
DNF Justin Leong Limitless Cycling powered by GoodyFinder.com
DNF Jonathan Jackson Limitless Cycling p/b GoodyFinder
DNF Kyle Fiori Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
DNF Jeromy Lee Limitless Cycling p/b GoodyFinder.com
DNF Seth Mcdonough
DNF Neil Leonard Dolce Vita Freewheel

Men Master 35+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ariel Herrmann ThirstyBear p/b Akamai
2 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
3 Robert Amatelli Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
4 Daniel Bryant Peet's Coffee Racing
5 Jonathan Baker Chico Masters Cycling Team
6 Joshua Pizzica Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
7 John Funke Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
8 Justin Morgan
9 Norman Zellers Lange Twins Winery Racing Team
10 Jacob Berkman ThirstyBear p/b Akamai
11 Joseph Sullivan SJBC
12 Curt Mills Data Driven Athlete Racing
13 Scott Cox Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
14 David Allen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffees
15 Jason Boynton Peet's Coffee Racing
16 Jose Cuevas orange pedal
17 Matthew Sloan Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
18 Michael O'rourke Peet's Coffee Racing
19 Will Riffelmacher THE OLYMPIC CLUB
20 Jonathan Schneiderman
21 Rob Dahl JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel
DNF Mark Howard SunPower Racing
DNF Antonio Cruz Velo Pasadena Team
DNF Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
DNF Nathanael Dunn Data Driven Athlete Racing

Men Master 45+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish
2 Scott Fonseca Audi Reno-Tahoe Cycling
3 Dan Martin Peet's Coffee Racing
4 James Herzman Folsom Bike/Trek/Raleys
5 Dan Shore Hammer/53x11
6 Mike Castaldo Chico Masters Cycling Team
7 Chris Ott Peet's Coffee Racing
8 Jeffrey Galland CHICO MASTERS CYCLING TEAM
9 Brian Rouse ROUSERACING
10 Joseph Staron
11 David Rous VBZ Cycling Team
12 Justin Eatinger Pen Velo Racing/Summit Bicycles
13 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing
14 Hunter Ziesing Hammer Nutrition/53x11
15 Ryosei Kaneko ol Republic / SERT
16 Jeff Eisenberg Team STAND/City Cycle
17 Robert Doudell SJBC
18 Andrew Heinemann AUDI RENO-TAHOE
21 Richard Thomas Pacific Premier Bank Cycling Team
DNF David Albrecht Chico Masters Cycling Team
DNF Derryl Halpern Velo Pasadena
120 Dean Abt Team Oakland Cycling
190 Ron Fallon Victory velo racing

Women 15-16 Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sawyer Taylor

Women Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Diane Moug Folsom Bike/Trek- Women's Road Team
2 Sara Enders Rio Strada Racing
3 Amy Cameron Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
4 Hanna Muegge
5 Clarice Sayle JAKROO
6 Joanna Dahl���� JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel
7 Megan Ruble Funsport Bikes Cycling Team
8 Elizabeth Otto Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
9 Emily Mcdonald Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
10 Julie Cushen Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
11 Elise Hazlewood Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
12 Aliya Traficante Folsom Bike/Trek
13 Tiina Aardemae JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel
14 Audrey Biehle Team Mike's Bikes p/b Equator Coffee
15 Samantha Vroomen Team Mikes Bikes p/b Equator Coffee
16 Erin Sorani Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
DNF Cristina Hughes JAKROO

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amity Gregg
2 Makenzie Delaughder Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees
3 Sawyer Taylor Team Swift
4 Danielle Morshead
5 Barlow Lindsay JLVelo Cycling Team p/b The Freewheel
6 Janet Jones Limitless Cycling
7 Unknown Rider
8 Jen Vroomen Cycle Sport- Specialized p/b Muscle Milk
9 Jill Stone SJBC
10 Lindsay Howard SunPower Racing
DNF Crystal Harpstreit Dolce Vita/Freewheel

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with