These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Masters 40 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Casper Donkey Label
2 Chad Weisgram Vision Racing
3 Kelly Wallace Zealous Racing
4 Aaron Wrabek Sakari Race Team
5 Ben Beger Momentum Racing LLC - MO
6 Jason Beerends New Pioneer Food Co-op
7 Brendon Hale Atlas/Other Films Cycling Team
8 Matt Muyres Vision Racing
9 Lawrence Hallstrom PBC Racing
10 David Alexander Sakari Race Team
11 Clark Priebe
12 Brad Wessman Midtown Cycling
13 Brady Prenzlow Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
14 James Otis Zealous Racing
15 Benjamin Schinke Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
16 Donald Stanner
17 Eric O'Brien Midwest Cycling Club Racing
18 Doug Klahsen Zealous Racing

Masters 50 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Casper Donkey Label
2 Scott Wall Ames Velo
3 Chris Black SAFEWAY Cycling
4 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
5 Mark Halvorson Midtown Cycling
6 James Clevenger Big D Cycling
7 Jason Engle Two Wheeler Dealer of Sioux Falls
8 John Stonebarger New Pioneer Food Co-op
9 Karl Jahns DICE
10 Scott Halverson Omnium Racing
11 Greg Vaught Big D Cycling
12 David Olejniczak Revolution Cycle & Ski
13 Tom Gunderson Chilkoot Racing
14 Mike Stensrud MBRC/Flanders
15 Thomas Bendson Midtown Cycling
16 Timothy Bauer SPBRC-Grand Performance
17 John Thompson Mt. Borah Epic Team
18 Stephen Whalen Big D Cycling
19 Jeff Knight ChristianCycling Colorado
20 Michael Oday Loon State Cyclists
21 Chip Zimmer Big D Cycling
22 William Kuster
23 Kevin Wohlford Trek Store Davenport
25 Tom Klenske Twisted Spokes Racing Team
26 John Weiler DMOS Racing Team

Masters 60 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charles Townsend NorthStar Development
2 Michael Wehner DMOS Racing Team
3 Gaylord Otte xXx Racing
4 Dan Shaffer Iowa City Cycling Club
5 Danny Warrington Twisted Spokes Racing Team
6 Richard Gilmore Twisted Spokes Racing Team

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hugh Gill Dogfish/Team Noah
2 Brian Baumhover Iowa City Cycling Club
3 Joe Goettl
4 Bryan Wenzel Atlas/Other Films
5 Eric Tudor Queen City Cycling/Sanford Health
6 Ethan Nelson SPBRC-Grand Performance
7 Robert Rutscher Brone's Bike Shop
8 Tyler Reynolds Harvest Racing p/b Midwest Cycling Trek Stores
9 Steve Bailey Milltown / Trek Cycling Team
10 Robert Newcomb Loon State Cyclists
11 Jack Niewold Brazen Dropouts Cycling Team
12 Daniel Svedberg NorthStar Development Cycling
13 Kevin Whitford xXx Racing
14 Glenn Houtchens Omaha Velo
15 Noah Wilson Second Chance Racing p/b Zubaz
16 Corey Philips Sakari Race Team
17 Kevin Patterson Zealous Racing
18 Jason Beerends New Pioneer Food Co-op
19 Chase Wark Birchwood/GIS
20 Nick Callison Rasmussen Bike Shop
21 Joseph Demars
22 Matthew Vermeersch Lincoln Industries Cycling
23 Kale Halder Rasmussen Bike Shop
24 Benjamin Hovland Second Chance Racing p/b Zubaz
25 Joseph Savoie Omaha Velo
26 Matt O'donnell Omaha Velo
27 Gavin Huseboe Ames Velo
28 Luke Brager Milltown / Trek Cycling Team
29 Michael Oday Loon State Cyclists

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dillon Mcneill Harvest Racing p/b Midwest Cycling Trek Stores
2 Kevin O'connor Sakari Race Team
3 Erik Rogelstad Loon State Cyclists
4 Cole Limpach Harvest Racing p/b Midwest Cycling Trek Stores
5 Thomas Olek Big Ring Flyers
6 Timothy Hau Sakari Race Team
7 Steve Clark Zealous Racing
8 Sean Hartwick
9 Nathan Kleckner
10 Jason Colestock NorthStar Development Cycling
11 Brian Deziel
12 Charles Adams Sakari Race Team
13 Tyler Curtis NorthStar Development Cycling
14 Eric Feldkamp
15 Kyle Polich
16 Max Johnson NorthStar Development
17 Bogdan Rylski NorthStar Development Cycling
18 Andrew Marolt
19 Jim Garrett Milltown Cycles / Trek / CycloCarbon
20 Fred Hinsley Omaha Velo
21 Louis Mueller Angry Catfish
22 Eric Hoffman Birchwood/GIS
23 Reid Olson Balance Cycling
24 Danial Davis Synergy
25 Chris Russo Synergy
26 Luke Skov Central Junior Cycling Devo
27 Ryan Foley Flat Tire Lounge Cycling
28 Eric Applen Milltown / Trek Cycling Team
29 Rob Haaland Sakari Race Team
30 Jeff Burdick Sakari Race Team
31 Dalton Collins NorthStar Development
32 James Otis Zealous Racing
33 Sam Escherich NorthStar Development
34 Luke Feuerhelm Central Junior Cycling Devo
35 David Parrott Sakari Race Team
36 Benjamin Heintz Midtown Cycling
37 Milan Sherman Sakari Race Team
38 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
39 Steven Hanson University of Iowa Heart and Vascular Care-Specialized
40 Artur Golebiewski DMOS Racing Team
41 Matt Masten Lincoln Industries Cycling
42 Richard Friesen Central Plains Cycling
43 Joey Mittelberg Mesa Cycles Cycling Club
44 Michael Warne Brone's Bike Shop
45 Devon Palmer Revolution Cycle & Ski
46 Dustin Gaffke Twin Six
47 Anthony D antuono Zealous Racing

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Deetz Midtown Cycling
2 Ben Dumas ENHANCE Cycling Team
3 Brian Werner Central Plains Cycling
4 Brennan Ashton Brone's Bike Shop
5 Chris Gasche Sakari Race Team
6 Tony Kavan ENHANCE Cycling Team
7 Shane Vangampleare DMOS Racing Team
8 Greg Dace Ames Velo
9 Kris Adams
10 Creighton Stifel
11 Patrick Kolker Iowa City Cycling Club
12 Dale Weiler
13 Anthony Acklin
14 David Volante Sakari Race Team
15 Barry Voelker DMOS Racing Team
16 Kevin Tu
17 Eric Johnson River Valley Cycling Club- RVCC
18 Luke Gast
19 Brian Long
20 Scott Christensen Queen City Cycling/Sanford Health
21 Dalton Collins
22 Brian Koeppen

Men Junior 13-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Feuerhelm Central Junior Cycling Devo
2 Nigel Vaught Big D Cycling
3 Anthony Hilligoss Minnesota Junior Cycling, Inc.
4 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
5 Hunter Navarro KCOI U20
6 Levi Brent Central Junior Cycling Devo
7 Peter Whalen Big D Cycling

Men Junior 15-16 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dalton Collins NorthStar Development
2 Nick Gordon Minnesota Junior Cycling, Inc.
3 Conner Bernstein NorthStar Development Cycling
4 Luke Skov Central Junior Cycling Devo

Men Junior 17-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Colestock NorthStar Development Cycling
2 Jens Kuiper Central Plains Cycling
DNF Max Johnson NorthStar Development

Men Junior 9-12 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colton Bailey Milltown / Trek Cycling Team
2 Brody Burnham DMOS Racing Team
3 Scott Wass NorthStar Development Cycling
4 Nolan Church
5 Koen Prenzlow NorthStar Development Cycling
6 Hayden Patterson RDMB Junior Racing Team
7 Nathan Zollman Central Junior Cycling Devo
8 Kaden Milbrodt Central Junior Cycling Devo
9 Taylor Roberts Central Junior Cycling Devo
10 Davis Schroeder Central Junior Cycling Devo
11 Max Busch
12 Cambryan Bak Central Junior Cycling Devo
13 Carter Reynolds
14 Cooper Bernstein NorthStar Development Cycling
15 Grant Wallace

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bryan Gomez Gateway Harley-Davidson Trek U25 Development
2 Sam Fritz Revolution Cycle & Ski
3 Eric Thompson Donkey Label
4 Brandon Krawczyk Revolution Cycle & Ski
5 Innokenty Zavyalov KHS-Maxxis-JLVelo
6 Connor Dilger Above and Beyond Cancer p/b Scheels
7 Randy Reichardt Above and Beyond Cancer p/b Scheels
8 Dennis Ramirez Gateway Harley-Davidson Trek U25 Development
9 Lukas Marshall Harvest Racing p/b Midwest Cycling Trek Stores
10 Micah Engle Gateway Harley-Davidson Trek U25 Development
11 Chris Anderson Revolution Cycle & Ski
12 Peter Olejniczak Revolution Cycle & Ski
13 Brenden Hardy Above and Beyond Cancer p/b Scheels
14 Tom Zirbel UCI CT/WPT: Rally Cycling
15 John Heinlein iii Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
16 Bryan Gomez Gateway Harley-Davidson Trek U25 Development
16 Jake Buescher xXx Racing
17 Jordan Ross Harvest Racing p/b Midwest Cycling Trek Stores
18 Matt Brophy Credite Velo TREK
19 Spencer Seggebruch Michelob Ultra - Big Shark Racing Team
20 Brady Murphy Harvest Racing p/b Midwest Cycling Trek Stores
21 Mark Savery Harvest Racing p/b Midwest Cycling Trek Stores
22 Brian west Cycle city racing Above and Beyond Cancer p/b Scheels
23 Tim Savre Credite Velo TREK
24 Sean Mailen Revolution Cycle & Ski
25 Matt Kleckner
26 Andrew Thompson Birchwood/GIS
27 Kent Woermann Olathe Subaru Trek Racing
28 Paul Harrison * Revolution Cycle & Ski
29 Levon Kalemkiarian Donkey Label
30 Tristin Bentzler Donkey Label
31 Jameson Ribbens Revolution Cycle & Ski
32 Stephen Tilford TradeWind Energy
33 Duban Sanchez KHS-Maxxis-JLVelo
34 Tyler George xXx Racing
35 Garrick Valverde Olathe Subaru Trek Racing
36 Coul Hill
37 Samuel Bramel Donkey Label
38 Peter Behm SPBRC-Grand Performance
39 Andy Keogh Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
40 Bart Hollaren Donkey Label
41 Aaron Baker xXx Racing
42 Eric Bockelman Above and Beyond Cancer p/b Scheels
43 Jared Ritz University of Iowa Heart and Vascular Care-Specialized
44 Greg Shimonek Harvest Racing p/b Midwest Cycling Trek Stores
45 Macen Vanallen Above and Beyond Cancer p/b Scheels
46 Alexander Meyer SPBRC-Grand Performance
47 Peter Oien Queen City Cycling/Sanford Health
48 Trey Hedgecock NorthStar Development Cycling
49 Clark Priebe
50 Paul Webb Harvest Racing p/b Midwest Cycling Trek Stores
51 Kelly Wallace Zealous Racing
52 Jacob Okamoto
53 Scott Williamson Olathe Subaru Trek Racing

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jessica Wangsness Birchwood/GIS
2 Kellee Colvard Great Dane Velo Club p/b Capital Brewery
3 Mary Thum Milltown Cycles / Trek / CycloCarbon
4 Abbey O'brien Midwest Cycling Trek Stores Women's Cycling Team
5 Linnea Duffus Chilkoot Racing
6 Kate Wallace Zealous Racing
7 Emily Hoesly Zealous Racing
8 Veronica Church TWENTY16 Ridebiker Development
9 Willow Olsen Central Junior Cycling Devo

Women Junior 13-14 Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Veronica Church TWENTY16 Ridebiker Development
2 Annika Wallace Zealous Racing
3 Hannah Leonhardt ChristianCycling
4 Carolina Navarro KCOI U20

Women Junior 15-16 Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Willow Olsen Central Junior Cycling Devo

Women Junior 9-12 Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lilly Ferguson Central Junior Cycling Devo
2 Charli Grosenheider Central Junior Cycling Devo
2 Lauren Weigel Milltown Cycles / Trek / CycloCarbon
4 Ragan Weigel Milltown Cycles / Trek / CycloCarbon
4 Avery Goebel Central Junior Cycling Devo
5 Liliana Navarro KCOI U20
6 Jennie Ferguson Central Junior Cycling Devo
7 Avery Goebel Central Junior Cycling Devo
8 Caelyn Bailey Milltown Cycles / Trek / CycloCarbon
9 Mya Skov Central Junior Cycling Devo
10 Autumn Olsen Central Junior Cycling Devo
11 Abby Feuerhelm Central Junior Cycling Devo
12 Mya Schroeder Central Junior Cycling Devo

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Skiles Midwest Cycling Trek Stores Women's Cycling Team
2 Abby Ruess Orion Racing p/b K'ul Chocolate
3 Nicole Mertz Hollander Cycling p/b ISCorp
4 Melissa Dahlmann St Paul Bicycle Racing Club
5 Amanda Miller UCI WPT: Visit Dallas DNA Pro Cycling
6 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Vascular Care-Specialized
7 Suzie Goebel Two Wheeler Dealer of Sioux Falls
8 Jeannie Kuhajek PSIMET Racing
9 Jennifer Hale Birchwood/GIS
10 Jenna Stauffer Stages Cycling
11 Corey Coogan cisek The Fix Studio
12 Anne Meyer University of Iowa Heart and Vascular Care-Specialized
13 Leah Kleager Midwest Cycling Trek Stores Women's Cycling Team
14 Judah Sencenbaugh
15 Stacy Kalemkiarian The Fix Studio
16 Diedre Ribbens Orion Racing p/b K'ul Chocolate
17 Molly Clark Queen City Cycling/Sanford Health
18 Gabrielle Russell Birchwood/GIS
19 Carlyn Jackson Orion Racing p/b K'ul Chocolate
20 Tarah Cole QCW Breakawaybikes.com p.b. Felt Bicycles-JLVelo
21 Katie Isermann PSIMET Racing
22 Shiqi Fu PSIMET Racing
23 Dee Mable VeloRosa Cycling Team
24 Ronee Hartl Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
25 Catherine Walberg
26 Kelly Skinner Midwest Cycling Trek Stores Women's Cycling Team
27 Calla Whipp Team Emu
28 Marianne Melling GP Velotek
29 Ingrid Anderson University of Iowa Heart and Vascular Care-Specialized
30 Cathy Frampton PSIMET Racing
31 Kayla Doan KS Energy Services / MOSH / Team Wisconsin
DNF Amy Hanenburg Power Fix CX
DNF Darian Nagle-gamm University of Iowa Heart and Vascular Care-Specialized

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with