BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Men Cat 1/2
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Garrick Valverde Olathe Subaru Trek Racing 3:35:26
2 Austin Gomes Quantum Solutions Intelligentsia 3:35:26
3 Spencer Martin Groove Subaru Excel Sports 3:35:26
4 Michael Allison Olathe Subaru Trek Racing 3:35:26
5 Kevin Solomon Tyson Foods Cycling Team 3:35:26
6 Jordan Miller Move Up Development 3:35:27
7 Andrew Lang Pastaria - Big Shark Racing 3:35:27
8 Riley Burgon Dogfish/Team Noah 3:35:27
9 Andrew Evans Tyson Foods Cycling Team 3:35:39
10 Hunter Adams Move Up Development 3:35:40
11 Benjamin Stover Olathe Subaru Trek Racing 3:35:40
12 Shadd Smith Olathe Subaru Trek Racing 3:35:50
13 Ben Gramling Dickson Street Cycling Club 3:35:55
14 Lane Johnson Move Up Development 3:36:03
15 Scott Williamson Olathe Subaru Trek Racing 3:36:15
16 Justin Leopold Jacomo Racing p/b Minsky's Pizza 3:36:26
17 Ian Seibert Quantum Solutions Intelligentsia 3:38:06
18 Matt Ledbetter Move Up Development 3:46:50
DNF Ethan Luebbe Blue River Bicycle Club
DNF Nick Hand Quantum Solutions Intelligentsia
DNF Andrew Chocha Olathe Subaru Trek Racing
DNF Mark Deboer Move Up Development
Men Cat 3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Luke Hall Bentonville Racing 2:22:48
2 Seth Jones Dornier Racing 2:22:50
3 Dylan Schatz 2:23:48
4 Mark Hitzhusen Momentum Racing LLC - MO 2:23:54
5 Kyle Sabatini GP Velotek 2:26:07
6 Cole Johnson Move Up Development 2:26:12
7 Michael Morriss 360 Racing p/b Kline Van / Woody's Automotive Group 2:26:13
8 John Alewine Jacomo Racing p/b Minsky's Pizza 2:26:13
9 Samuel Meullenet Breakaway Cycling Club - NWA 2:26:15
10 Adam Lang Pastaria - Big Shark Racing Team 2:26:16
11 Rocky Remy MidwestVelo 2:26:25
12 Brad Schrag Experience Fayetteville Cycling Team 2:26:30
13 Kyle Guinn KCBC Racing 2:26:30
14 Noah Collins 2:26:40
15 Jacob Slosar Quantum Solutions Intelligentsia 2:26:44
16 Jonathan Wells Team Cycleton 2:26:57
17 Will Peterson GP Velotek 2:28:09
18 Tim Jansen GP Velotek 2:34:55
19 Kendall Wiebe GP Velotek 2:35:08
20 Rich Anderson Team Kaos/Joyride Bicycles 2:35:28
21 Thomas Naden GP Velotek 2:42:24
22 Brett Coppage MidwestVelo 2:43:51
23 Joseph Savoie Omaha Velo 2:46:45
24 Chase Blackburn Quantum Solutions Intelligentsia 2:58:17
25 Jacob Olwig Quantum Solutions Intelligentsia 2:58:19
DNF Lee Lamunyon Team Colavita/ Parisi Coffee
Men Cat 4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Pete Majors Bicycle Shack Racing 2:29:55
2 Alan Lowe Walt's Bike Shop/Logboat Brewing Co. 2:30:44
3 Jared Gab GP Velotek 2:30:44
4 John Conrad Team Kaos/Joyride Bicycles 2:32:16
5 Blake Brown Experience Fayetteville Cycling Team 2:32:55
6 John Newman KCBC Racing 2:33:03
7 Ryan Daly Move Up Development 2:33:17
8 Austin Dixon* Experience Fayetteville Cycling Team 2:42:02
9 Nigel Vaught Big D Cycling 2:43:06
10 Po Hung yang GP Velotek 2:44:31
11 Parker Lindley Team Colavita/ Parisi Coffee 2:45:14
12 Stephen Harrison GP Velotek 2:45:49
13 Andrew Escandon GP Velotek 2:47:22
14 Brent Anderson GP Velotek 2:58:55
15 Justin Heizer 3 Feet Cycling p/b Foody's 3:00:09
DNF Daniel Cicha Lindenwood University
DNF Artur Golebiewski DMOS Racing Team
DNF Jared Blackburn Quantum Solutions Intelligentsia
DNF Ian Pepin Move Up Development
DNF Max Bien Quantum Solutions Intelligentsia
Men Cat 5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Grant Morey Tulsa Wheelmen 1:16:49
2 Kurt Henkhaus 1:16:49
3 Dylan Taylor GP Velotek 1:16:50
4 Jordan Lambert Bicycle Shack Racing 1:17:10
5 Ryan Frost 1:27:39
6 Bruce Kay GP Velotek 1:30:00
7 Brian Blackerby GP Velotek 1:31:11
Men Junior 11-12
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Finn Smith KCOI U20 26:02
2 Asa Child Velo Childeric 26:10
3 Fineas Howser KCOI U20 26:47
4 Rowan Child Velo Childeric 26:55
5 Dane Hooks KCOI U20 31:55
6 Gabriel Schmitz KCOI U20 40:32
Men Junior 15-16
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Zekiel Vanderhoff Bentonville Racing 1:23:23
2 Orion Child Velo Childeric 1:23:27
3 Franklin Segura 1:24:21
4 Nicholas Gomes Quantum Solutions Intelligentsia 1:27:37
5 Hunter Navarro KCOI U20 1:29:34
Men Junior 17-18
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Isaac Vanderhoff Bentonville Racing 1:23:36
2 William Vanderhoff Bentonville Racing 1:23:36
Men Junior 9-10
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Parker Chalupnik KCOI U20 42:19
2 Malachi Schmitz KCOI U20 43:50
Men Masters 40+ Cat 1/2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Bob Cummings Panaracer/Stan's NoTubes p/b Bicycle X-Change 2:24:44
2 Gary Dyer The Cyclery Racing Team 2:24:44
3 James Holcomb Tulsa Wheelmen 2:25:15
4 Norman Zellers 2:28:39
5 Shawn Knight KCBC Racing 2:28:47
6 Brian Smith Quantum Solutions Intelligentsia 2:29:00
7 Kurt Wilson KCBC Racing 2:29:00
8 Keith Guilford The Cyclery Racing Team 2:30:03
9 Scott Shaw The Cyclery Racing Team 2:30:16
10 J P brocket Kuat Trek P/B A&B Cycle 2:33:35
11 Juan Ramirez Pastaria - Big Shark Racing Team 2:35:19
12 Jason Douglas 2:35:21
13 Prayuth Sirasudhi 3 Feet Cycling p/b Foody's 2:35:39
14 Jaime Galvan 2:35:39
15 Patrick Angell Grip N Rip 2:35:44
16 Jp Slosar The Cyclery Racing Team 2:49:50
17 Craig Henwood 3 Feet Cycling p/b Foody's 2:51:52
18 Steve Wathke 360 Racing 2:51:52
19 Bradley Wright SBC Cycling 2:54:25
20 John Wentling Midwest Masters Cycling Team-KS 2:59:46
DNF Jack Mason 360 Racing
Men Masters 40+ Cat 4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Mason Tulsa Wheelmen 1:21:16
2 Mike Littell Bicycle Shack Racing 1:21:16
3 Eric Howser KCOI Boulevard 1:21:16
4 Bob Kimbrough KCOI Boulevard 1:21:16
5 George Kramer Blue River Bicycle Club 1:21:16
6 Brent Mccoy 1:21:20
7 John Mahl 1:21:20
8 Robert Avila Big D Cycling 1:21:24
9 Dan Messina Natural Grocers Cycling Team 1:21:29
10 Kevin Tempel GP Velotek 1:21:32
11 Douglas Bayer GP Velotek 1:21:37
12 Leo Esposito Blue River Bicycle Club 1:21:39
13 Randy Kidder GP Velotek 1:21:46
14 Dennis Case 3 Feet Cycling p/b Foody's 1:41:07
Women Cat 1/2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Molly Benton Midwest Cycling Trek Stores Women's Cycling Team 3:00:13
2 Lynn Wilson Midwest Cycling Trek Stores Women's Cycling Team 3:00:15
3 Cynthia Bracker Women's Free State Racing 3:00:16
4 Amy Cottrell Grip N Rip 3:00:18
5 Brianna Overbey Midwest Cycling Trek Stores Women's Cycling Team 3:00:20
6 Severine Tournadre Women's Free State Racing 3:00:26
7 Marianne Melling GP Velotek 3:00:27
8 Brianne Guilford GP Velotek 3:10:48
Women Cat 4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jessica Brooks 1:31:40
2 Madison Gramling Experience Fayetteville Cycling Team 1:31:42
3 Alyson Green Team Colavita/ Parisi Coffee 1:31:47
4 Aylannah Dylag GP Velotek 1:31:47
5 Kathryn Johnson Women's Free State Racing 1:31:53
6 Kelly Galvan GP Velotek 1:32:00
7 Jennifer Piko 3 Feet Cycling p/b Foody's 1:32:03
8 Amy Colvin Women's Free State Racing 1:32:05
9 Janette Mcgrath GP Velotek 1:32:05
10 Toni Cabezas Midwest Cycling Trek Stores Women's Cycling Team 1:34:10
11 Marcy Bytner GP Velotek 1:46:50
Women Junior 11-12
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Liliana Navarro KCOI U20 36:59
Women Junior 13-14
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Michaela Neely GP Velotek 1:46:48
Women Junior 15-16
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Melissa Gomes Quantum Solutions Intelligentsia 1:32:20