These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Nelson Indian Cycle Racing
2 Jacob Burbach FloridaVelo
3 Garrett Reel FloridaVelo
4 Ian Gonder Naples Cyclery p/b Airport Kia
5 Jason Davis 850 Velo
6 Thomas Hodge

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Felix Chen
2 Richard Freeman iii ISCorp Cycling
3 Robert Martell
4 Nicolas Federico Frazier Cycling Juniors
5 Jason Mcarthur 850 Velo
6 Ethan Smith Team Loblolly Cycling
7 Michael Pirih US Military Endurance Sports
8 Anthony Mond Team Loblolly Cycling
9 Jason Martin PCP Race Team
10 Bryan Harrington West Florida Wheelmen, Inc.
11 Tyler Shaw
12 Brady Irwin
13 Minh Nguyen Team Loblolly Cycling
14 Tyler Griffin RedEye Velo

Men Cat 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Hood
2 Javier Valderrama
3 Vincent Pukki Aeropro Coaching Cycling Team
4 Taylor Jacobs
5 Daniel Page Ride More Bicycles
6 John Sims
7 Ian Lintner Ride More Bicycles
8 R. Love Team Loblolly Cycling
9 Lou Daniels

Men Master 40+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kurt Jambretz Cyberdyne Systems
2 Roy Foley Aeropro Coaching Cycling Team
3 Aaron Guyer 850 Velo

Men Master 40+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kelly Edwards Outspokin' Augusta
2 Jeff Mishtawy JC's Bike Shop's Blue Hammers
3 Stephen Jenkins Micro Metals/Bike Zoo
4 Michel Bermudez West Coast Cycling
5 Rob Reynolds PCP Race Team
6 Sean Mulhall VeloBrew Cycling Club
7 Jon Plummer
8 Michael Osborne VeloBrew Cycling Club

Men Master 50+ Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Cowart VeloBrew Cycling Club
2 Peter Butler 850 Velo
3 Kevin Clark FloridaVelo

Men Master 50+ Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Redpath US Military Endurance Sports
2 Richard Benson Treasure Coast Racing
3 Omelio Rufin Pro Cycling Miami
4 Scott Lameier West Coast Cycling

Men Master 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Waterhouse

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rolly Weaver
2 Steven Perezluha Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching
3 Justin Pfaff Stradalli/Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
4 Bruno Moreira Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
5 Marc Boults Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
6 Mike Esmonde Ride More Bicycles
7 Jair Kelly
8 Jackson Griffin RedEye Velo
9 Guy Preston VeloBrew Cycling Club
10 Travis Dorman Palmer/CSpire Fiber Cycling
11 Curtis Long VeloBrew Cycling Club
12 Chris Tricoli Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching
13 Kenny Cox VeloBrew Cycling Club
14 Hunter Smith Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching

Women Cat 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emma Cavendish Frazier Cycling Juniors
2 Hilary Joyner RedEye Velo
3 Heather Nelson Nunchuck Bunnies
4 Benay Statia

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Macy Williams Ride More Bicycles
2 Zoe Sutherlin Orlando Road Club
3 Alexandria Jensen Orlando Road Club

Women Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carly George Stradalli/Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
2 Heidi Thompson RedEye Velo

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with