BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Men Cat 3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jacob Burbach FloridaVelo 2:52:16
2 Eric Larson Ride More Bicycles 2:52:16
3 Garrett Reel FloridaVelo 2:52:16
4 Eric Nelson Indian Cycle Racing 2:52:16
5 Marco Raymond Stradalli Cycle/Safetti 2:52:23
6 Ian Gonder Naples Cyclery p/b Airport Kia 3:01:58
DNF Jason Davis 850 Velo 1:34:01
DNF Thomas Hodge 1:42:40
DNF Steve Bertrand US Military Endurance Sports 2:15:51
Men Cat 4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Richard Freeman iii ISCorp Cycling 2:10:45
2 Wade Eastman 850 Velo 2:10:45
3 Jason Martin PCP Race Team 2:10:46
4 Nicolas Federico Frazier Cycling Juniors 2:10:47
5 Anthony Mond Team Loblolly Cycling 2:10:47
6 Ethan Smith Team Loblolly Cycling 2:10:48
7 Brady Irwin 2:10:51
8 Minh Nguyen Team Loblolly Cycling 2:10:54
9 Tyler Shaw 2:12:09
10 Felix Chen 2:12:59
11 Robert Martell 2:13:06
12 Bryan Harrington West Florida Wheelmen, Inc. 2:13:25
13 Jason Mcarthur 850 Velo 2:13:36
14 William Wilhelm Piedmont College 2:31:50
Men Cat 5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 James Bowen 2:10:44
2 Taylor Jacobs 2:10:46
3 Andrew Hood 2:10:48
4 Javier Valderrama 2:10:48
5 Jeffrey Lucy 2:10:48
6 Vincent Pukki Aeropro Coaching Cycling Team 2:10:51
7 Ian Lintner Ride More Bicycles 2:11:52
8 Daniel Page Ride More Bicycles 2:11:52
9 Austin Doty VeloBrew Cycling Club 2:11:56
10 Daniel Danio 2:12:59
11 John Sims 2:22:17
DNF R. Love Team Loblolly Cycling 2:54:19
Men Master 40+ Cat 1/2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Roy Foley Aeropro Coaching Cycling Team 2:51:33
2 Kurt Jambretz Cyberdyne Systems 3:11:04
DNF Aaron Guyer 850 Velo 1:25:40
Men Master 40+ Cat 4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Patrick Merle 850 Velo 2:13:08
2 Michel Bermudez West Coast Cycling 2:18:28
3 Joshua Faine US Military Endurance Sports 2:18:28
4 Jeff Mishtawy JC's Bike Shop's Blue Hammers 2:18:28
5 Kelly Edwards Outspokin' Augusta 2:18:29
6 Stephen Jenkins Micro Metals/Bike Zoo 2:18:29
7 Sean Mulhall VeloBrew Cycling Club 2:18:29
8 Trevor Widick Infinity Bike Shop 2:18:29
9 Erick Hauser 2:18:30
10 Rob Reynolds PCP Race Team 2:18:30
11 Michael Osborne VeloBrew Cycling Club 2:18:30
12 Sean Hudson RedEye Velo 2:18:30
13 Brent Sparkman RedEye Velo 2:29:42
DNF Mark Mcnees RedEye Velo 1:31:38
Men Master 50+ Cat 1/2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Peter Butler 850 Velo 2:52:24
2 Chuck Holstein FloridaVelo 2:52:25
3 Michael Cowart VeloBrew Cycling Club 2:52:29
4 Pete Loftis West Coast Cycling 3:18:05
DNF David Hiatt 1:43:30
Men Master 50+ Cat 4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Richard Benson Treasure Coast Racing 2:18:29
2 Omelio Rufin Pro Cycling Miami 2:18:29
3 Jim Leland 2:18:29
4 Scott Lameier West Coast Cycling 2:18:30
5 James Dure VeloBrew Cycling Club 2:18:40
6 Tom Redpath US Military Endurance Sports 2:36:44
Men Master 60+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Steve Waterhouse 2:18:32
Men Pro/Cat 1/2
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Rolly Weaver 2:47:03
2 Steven Perezluha Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching 2:47:31
3 Bruno Moreira Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:47:39
4 Chris Tricoli Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching 2:52:16
5 Marc Boults Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:52:20
6 Jackson Griffin RedEye Velo 2:52:22
7 Kenny Cox VeloBrew Cycling Club 2:52:29
8 Guy Preston VeloBrew Cycling Club 2:55:41
DNF Hunter Smith Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching 0:44:37
DNF Chad Hale RedEye Velo 1:25:19
DNF Mike Esmonde Ride More Bicycles 1:34:01
DNF Jair Kelly 1:54:37
DNF Eric Mcnees RedEye Velo 2:09:28
DNF John Stowe 2:09:58
DNF Curtis Long VeloBrew Cycling Club 2:16:23
DNF Travis Dorman Palmer/CSpire Fiber Cycling 2:19:19
DNF Justin Pfaff Stradalli/Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services 2:58:15
Women Cat 3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Emma Cavendish Frazier Cycling Juniors 1:35:48
2 Christi Sparkman RedEye Velo 1:35:49
3 Carlee Hemmerlein 1:35:50
4 Hilary Joyner RedEye Velo 1:37:00
5 Heather Nelson Nunchuck Bunnies 1:42:02
6 Benay Statia 1:42:03
Women Cat 4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Danielle Marrero 1:35:51
2 Macy Williams Ride More Bicycles 1:42:03
3 Zoe Sutherlin Orlando Road Club 1:47:00
4 Alexandria Jensen Orlando Road Club 1:47:14
Women Pro/Cat 1/2
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Carly George Stradalli/Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services 1:35:50
2 Heidi Thompson RedEye Velo 1:35:51