BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Men Cat 3/4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Timothy Fegel 1st City Cycling Team p/b Noosa 16:23
2 Tyler Chairsell Carefast/Storck 16:30
3 George York COS Racing 16:31
4 Lindsey Stevenson Team Endurance360 16:40
5 Daxton Kennington Rouleur Devo 17:05
6 Rees York 1st City Cycling Team 18:03
7 Ryan Mauser Zone Five Racing 18:27
8 Chad Chenoweth 18:37
9 James Ianni Fort Lewis College 20:39
10 Ernesto Jimenez Plan7 DS 21:27
11 Day Olsen 17:53
Men Cat 4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Nic Porter Adobe 15:50
2 Tanner Carlson 17:00
3 Anthony Jeffs University of Utah 17:20
4 Tim Frost Utah State University 18:10
5 Tj Gibson 18:48
6 Scott Draudt 18:55
7 Andrew Greco Canyon Bicycles-Shimano 19:22
8 Cason Searle Caliber-SBR Cycling p/b LHM Lexus Lindon 19:56
9 Mark Fowler 20:09
10 Derek Mcgrath Canyon Bicycles Shimano 8:23
11 Zach Gleason None yet
12 Joshua Jackson Top Gear Bicycle Shop
Men Pro/Cat 1/2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Kyle Brown Canyon Bicycles Pro Cycling 14:53
2 Joshua Frick Ski City Cycling 16:20
3 Shaun Johnson Cicada Racing 16:30
4 Jared Brewer Ski City Cycling 16:34
5 Griffin Park Canyon Bicycles 16:45
6 Erik Brockhoff Cicada Racing Inc. 17:04
7 Will Hanson Ski City Cycling 17:08
8 Cody Haroldsen Ski City Cycling 17:43
9 Robert Smallman Team Endurance 360 19:05
11 Aaron Olsen Ski City Cycling
Men Masters 35+ Cat 4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Doug Almstedt 19:08
2 Henry York COS Racing 19:30
3 Steven Parry Zone Five Racing 19:35
4 Peter Yarbrough 20:22
5 Patrick Morton Stay Park City Cycling 21:26
6 Richard Rose 22:33
7 James Hunter Elko Velo
8 Michael Twohig Logan Race Club
Men Masters 35-44 Open
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Devin Smith Bountiful Mazda 18:13
2 Jared Kirby Bountiful Mazda Cycling Team 18:46
Men Masters 45-54 Open
PlFirst NameLast NameTeamTime
2 Cortlan Brown PLAN7 DS cycling team 16:55
3 Ian Skurnik 17:08
4 Walter Durrer Remote Geo Cycling Team 17:08
5 Alan Wheelwright America First Credit Union/P-TownCross Cycling Team 17:22
6 Stephen Rogers Zone Five Racing 18:13
7 Tony Peterson Bountiful Mazda Cycling Team 18:55
8 Vigen Sarkisian Armenia 18:56
9 Dan Kadrmas Bountiful Mazda Cycling Team 19:06
DNF Andrew Lock Plan 7 DNF
Men Masters 55+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Gary Azevedo Idaho Cycling Enthusiasts 19:41
2 Don Bowen satori 21:25
3 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling team 23:46
4 Craig Gardner
DNF Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team
Women Cat 3/4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Anna Hansen Plan7
2 Shannon Tuddenham Plan7 DS
Women Pro/Cat 1/2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Ben Stevenson Team Endurance360 18:41
2 Alison Frye Ski City Cycling 19:26
3 Eleise Hinton Caliber-SBR Cycling p/b LHM Lexus Lindon 19:29
4 Mary Emerson 20:15
5 Ingrid Hansen Endurance 360 20:26
6 Colleen Neider Endurance 360 23:25
Women Masters 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Alisha Doyle Satori Inc. 18:07
2 Kelly Hunsaker PLAN7 DS