These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Category 3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Josiah Poler
2 Andy Anderson
3 Sawyer B0sch
4 Austin Guyette
5 Kelsey Ramsey Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
6 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions
7 Zachary Johnson Allegro Cyclery
8 Matt Cusack
9 Aaron Mcclintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
10 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
11 Nick Gibb
12 Brian Kohagen
13 Chris Sarrett
14 Joshua Nelson
15 Jonathan Macdonald
16 Adam Johnston
17 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
18 Joel Crouch Olympia Cycling Team
19 Alan Barton Olympia Cycling Team
20 Sean Hollenbeck Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
21 Elias Lawson Flywheel Bicycle Solutions
22 Brian Mcclain
23 Scott Allen
24 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
25 Brandon Nied
26 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team
27 Rich Julyan Team Cycle Sport
28 James Lavelle
29 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
30 Matthew Swartwout
31 Max Lawson Flywheel Bicycle Solutions
32 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions
33 Bevan Moss
34 Steven Hewick
35 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office
36 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
37 Corbin Hudacek
38 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
39 Kristopher Celtnieks Hammer Velo

Category 3 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan M levering Sunnyside Sports 0:00:00
2 Anna Megale 0:00:14
3 Jamie Van beek 0:00:14
4 Alie Larsen 0:00:14
5 Erin Harris 0:00:17
6 Christine Edwards 0:00:17
7 Sophie Russenberger 0:00:17
8 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 0:00:17
9 Clara Terrell English Cycles 0:00:17
10 Holland Larue Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:01:53
11 Hazel Gross Team AF 0:01:57
12 Jordan Faulds 0:05:44
DNF Erica Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing

Category 4/5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Mcgarry 0:00:00
2 Justin Lair Fulcrum Properties/WebCyclery 0:00:03
3 Tsering Alleyne 0:00:03
4 Jason Rowland 0:00:03
5 Jason Whitley Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:03
6 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:00:03
7 Justin Neff 0:00:03
8 David Seymour 0:00:03
9 Jason Hardrath 0:00:03
10 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:00:03
11 Josip Belavic 0:00:06
12 Aaron Goodwin Fulcrum Properties/WebCyclery 0:00:06
13 Mike Ott Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:00:06
14 Brian Child 0:00:06
15 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:06
16 Philippe Gauthier Mettle Cycling 0:00:06
17 Paul Roberts 0:00:06
18 Henry Bermet 0:00:06
19 David Henke 0:00:26
20 John Wilger 0:01:16
21 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:01:16
22 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:01:46
23 Brian Dessinger 0:01:46
24 Joe Edelen Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:02:25

Category 4/5 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristi Cutter Sunnyside Sports 0:00:00
2 Kimberley Elder 0:01:40
3 Christy Hawkins Team AF 0:02:12

Masters Category 1/2/3 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shane Savage
2 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes
3 Maikey Lopera
4 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bicycles
5 Joel Brazil
6 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes
7 Steve Schwaeber Grixsen Brewing p/b West End Bikes
8 Mark Shimahara
9 Jason Elder
10 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles
11 Shawn Howard
12 Jason Grefrath
13 Roger Lee
14 Mark Schaefer
15 Tom Lyons
16 Louie Amelburu
17 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bicycles
18 Nick Duckstein
19 Matt Kline Land Shark
20 Johnathan Edwards
21 Lance Haag
22 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes
23 Chris Butler
24 Larry Jackson
25 Mark Weideman

Masters Category 1/2/3 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christine A holland Portland Bicycle Studio 0:00:00

Masters Category 3/4/5 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Steele Audi 0:00:00
2 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Cyclesoles 0:00:00
3 Steven R holland 0:00:00
4 Robert Tornai Audi 0:00:00
5 Michael Moody Team Cycle Sport 0:00:00
6 Keith Sollers 0:00:00
7 Scott Monett 0:00:00
8 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:00:00
9 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:00:00
10 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:00:00
11 Jonathan Sharp 0:00:04
12 Erik Young 0:00:04
13 Joseph Tysoe Portland Velo Racing 0:00:04
14 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:04
15 John Kenney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:04
16 Karl Mobbs Audi 0:00:04
17 John Hatfield Audi 0:00:04
18 Jarred Blankenship 0:00:04
19 G Boyd tarin 0:00:04
20 Matt Mallet 0:00:04
21 Tim Mineo Portland Velo Racing 0:00:04
22 Mahana Fisher 0:00:04
23 Kurt Friederich 0:00:10
24 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:00:13
25 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:15
26 Michael Austin 0:00:15
27 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 0:00:24
28 Demian Bailey 0:01:10
29 Mark Spencer Allegro Cyclery 0:02:03
30 Tom Kelly 0:02:03
31 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:02:03
32 David Long 0:02:17
33 Roberto Castro 0:02:27
34 Tony Pawley Team Tomato 0:02:27

Masters Category 3/4/5 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary 0:00:00
DNF ? ?

Pro/1/2 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mario Zamora 0:00:00
2 Kent Ross Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:02
3 Evan Murphy 0:00:02
4 Austin Arguello 0:00:02
5 Isaac Niles 0:00:02
6 Felipe Nystrom 0:00:02
7 John Garbo 0:00:02
8 Nigel Kinney 0:00:02
9 Rob Smallman 0:00:02
10 Gabriel Keck 0:00:02
11 Scott Wannop 0:00:02
12 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera 0:00:02
13 Jason Boynton 0:00:02
14 Harrison Harb Guinness Cycling Team 0:00:02
15 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 0:00:02
16 Jeremy Russell River City Bicycles 0:00:02
17 Nathan Dills 0:00:02
18 Isiah Newkirk 0:00:02
19 Kyle Roberts Showers Pass Racing Team 0:00:02
20 Keaton Rich 0:00:02
21 Cameron Clark Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:02
22 Jeremy Ward 0:00:02
23 Ian Megale 0:00:02
24 Allan Schroeder 0:00:02
25 Erik Brockhoff 0:00:02
26 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition 0:00:02
27 David Kuhns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:02
28 Robert Pasco 0:00:02
29 Justin Rose 0:00:02
30 Kai Applequist 0:00:02
31 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:02
32 Todd Meier 0:00:02
33 Mike Kath 0:00:02
34 Phillip Kearns Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:02
35 Alex Fraser-maraun 0:00:02
36 Steven Wilssens 0:00:02
37 Emile De rosnay 0:00:02
38 Jeff Crawford Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:00:02
39 Ryan Golbeck 0:00:02
40 Stephen Bedford Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:02
41 Zachary Schoenfelder 0:00:02
42 Brendan Cowley 0:00:02
43 Christopher Bagg Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:02
44 Wilson Tran 0:00:02
45 Johnathan Crandall Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:02
46 Trevor Jackson 0:00:02
47 Jack Duncan 0:00:02
48 Brandon Lynch 0:00:02
49 Rex Roberts 0:00:02
50 Justin Homewood 0:00:02
51 Chris Wyman 0:00:02
52 Thomas Millar 0:00:02
53 Preston Weeks 0:00:02
54 William Erik hofland Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:00:02
55 Joseph Garey 0:00:02
56 Normand Richard 0:00:02
57 Cory Ostertag 0:00:02
58 Andrew Frank 0:00:02
59 Colin Gibson Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:02
60 Josh Howard 0:00:02
61 Dakota Gracey 0:00:02
62 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:02
63 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:02
64 Ivan Rivas 0:00:02
65 David Christenson 0:00:02
66 Anthony Fitch 0:00:02
67 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:02
68 Tanner Soelberg 0:00:02
69 Emmett Culp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 0:00:02
70 Kelsey Backen 0:00:02
71 Joe Stewart 0:00:02
72 John Morehouse Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 0:00:02
73 Dan Bryant 0:00:02
74 Cliff Heaberlin River City Bicycles 0:00:02
75 Tim Reinhart River City Bicycles 0:00:29
76 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team 0:01:33
77 Maxim Ellison 0:02:00

Pro/1/2 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Cyclesoles 0:00:00
2 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 0:00:00
3 Mallory Miller Portland Bicycle Studio 0:00:00
4 Rachel Holzer 0:00:03
5 Sophie Andrews Portland Bicycle Studio 0:00:03
6 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 0:00:06

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with