BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Men 11-12 Juniors
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Luke Myers Team Citius 33:21.0
2 Owen Cotterman 34:16.0
Men 13-14 Juniors
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Wil Heizelman Maumee Valley Wheelmen 32:57.0
Men 15-16 Juniors
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Logan Robinson 29:43.0
2 Andrew Thole 30:23.0
Men 17-18 Juniors
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Ricky Dungan ProChain Junior Development 23:38.0
2 Maxx Bowman 25:16.0
Men 35-39 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Eric Bair Element Cycles 21:50.02
2 Derek Van hoose 22:48.0
3 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling 24:44.0
4 Shaun Fitzgerald Ft. Wayne Outfitters 24:49.0
5 Mark Illingworth Queen City Wheels 25:17.0
6 Daniel Nolan 26:08.0
Men 40-44 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jason Izworski Ohio Cycling Association 23:26.0
2 Matt Bole Team Dayton Bicycling 24:40.0
3 Sean Martin 26:13.0
Men 45-49 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Craig Carroll 23:01.0
2 Mark Damschroder Ghisallo Cycling Team Inc. 23:23.0
3 Graham Wedeven Ft. Wayne Outfitters 24:03.0
4 Rodney Roof Zephyr Wheel Sports 24:21.0
5 Daniel Lehtonen Team Dayton Bicycling 24:37.0
6 Wayne Robinson 25:10.0
7 Sven Lohse Wheelworks Racing 27:53.0
Men 50-54 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters 22:55.0
2 Gregg Ness Ft. Wayne Outfitters 23:01.0
3 Sean Davidson Zephyr Wheel Sports 23:16.0
4 Greg Blanton Ghisallo Cycling Team Inc. 23:50.0
5 Peter Post Kryki Sports 24:13.0
6 Bob Riess TEAM LOGIK (LogikPower.com) 24:47.0
7 Arthur Smith Team Athens 25:54.0
8 David Thole Team Dayton Bicycling 29:33.0
Men 55-59 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Peter Wimberg Queen City Wheels 22:59.0
2 Michael Treon 24:43.0
3 Mark Chapman 25:34.0
4 Donald Cahill Ft. Wayne Outfitters 25:42.0
Men 60-64 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 22:22.0
2 Joseph Ipacs Team Athens 23:54.0
3 Denny Zech Ft. Wayne Outfitters 24:38.0
4 Dale Eads Zephyr Wheel Sports 25:04.0
5 Marshall Leininger 26:57.0
6 Mark Gilmore Queen City Wheels 27:01.0
7 David Benner Team Dayton Bicycling 27:21.0
8 Greg English Stark Velo 27:50.0
9 Doug Hamilton Team Dayton Bicycling 31:58.0
Men 65-69 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Paul Mowery Ft. Wayne Outfitters 24:24.0
2 David Linden Team Dayton Bicycling 24:57.0
3 Paul Rouse Team Dayton Bicycling 24:59.0
4 James Naber Roadfish Racing 26:52.0
5 James Lee Ft. Wayne Outfitters 27:31.0
6 Larry Wagner Maumee Valley Wheelmen 29:01.0
Men 70+ Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Harold Wilson Maumee Valley Wheelmen 28:15.0
2 Bruce Skillings Team Dayton Bicycling 31:17.0
Men Cat 1/2
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Andrew Boneff 22:12.0
2 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters 22:28.0
3 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 23:11.0
4 Matt Bole Team Dayton Bicycling 23:40.0
Men Cat 3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Joshua Bozue 22:21.0
2 Kyle Kelly Bishop's Bicycles 22:58.0
3 Gregg Ness Ft. Wayne Outfitters 23:10.0
4 John Maguire Maumee Valley Wheelmen 23:16.0
5 Peter Post Kryki Sports 24:36.0
6 M. Shayne dillinger Ghisallo Cycling Team Inc. 25:32.0
Men Cat 4
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Sean Martin 23:24.0
2 Jason Izworski Ohio Cycling Association 23:41.0
3 Denny Zech Ft. Wayne Outfitters 23:42.0
4 Nathaniel Woods Ft. Wayne Outfitters 24:00.0
5 Ladislav Onhajzer 24:27.0
6 Joseph Lawhorn Team Dayton Bicycling 25:15.0
7 Corey Atchison Qwik Fix 25:21.0
8 Arthur Smith Team Athens 25:47.0
9 Jacob Corkins Maumee Valley Wheelmen 26:05.0
Men Cat 5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Graham Wedeven Ft. Wayne Outfitters 23:53.0
2 Justin Dennen 24:35.0
3 Daniel Lehtonen Team Dayton Bicycling 24:42.0
4 Jack Mcnamara 24:47.0
5 Keith Ranly Team Dayton Bicycling 25:07.0
6 Jeff Wightman 25:27.0
7 Michael Treon 25:27.0
8 Quinn Bartlett Trek Bicycle Columbus 25:34.0
9 Alex Hildebrandt Veloscience Cycling Team 26:09.0
10 Daniel Nolan 26:15.0
11 Derek Fischer Team Dayton Bicycling 27:05.0
12 Joshua Gilmore Queen City Wheels 27:10.0
Women 11-12 Juniors
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Brooklyn Raddin TEAM LOGIK (LogikPower.com) 35:10.0
Women 13-14 Juniors
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Marie Grassi Cincinnati Cyclocross 29:08.0
2 Mia Geudtner Team Citius 41:14.0
Women 35-39 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Nicole Luse 26:53.0
2 Marie Rote Bike Ohio 27:02.0
Women 40-44 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
4 Dana Martin 35:49.0
Women 45-49 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Sharon Rana Team Athens 24:34.0
2 Karen Lehtonen Team Dayton Bicycling 27:02.0
3 Heidi Riffle Team Dayton Bicycling 30:53.0
Women 50-54 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Michelle Kitze 25:29.0
2 Anne Sullivan Lady Gnar Shredders 31:17.0
3 Nancy Lichtensteiger 37:42.0
Women 55-59 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Sylvia Essergleason Team Dayton Bicycling 26:12.0
2 Mary Adamo price Team Dayton Bicycling 29:48.0
Women 60-64 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Ginny Lenahan 28:44.0
Women 65-69 Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Karen Wells-hamilton Team Dayton Bicycling 32:55.0
Women 70+ Masters
PlFirst NameLast NameTeamTime
3 Susie Todd Team Dayton Bicycling 38:08.0
Women Cat 1/2/3
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Sharon Rana Team Athens 25:28.0
2 Melissa Lee Ft. Wayne Outfitters 26:22.0
3 Marie Grassi Cincinnati Cyclocross 28:25.0
4 Marie Rote Bike Ohio 27:38.0
Women Cat 4/5
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Michelle Kitze 25:19.0
2 Sylvia Essergleason Team Dayton Bicycling 26:18.0
3 Nicole Luse 27:09.0
4 Karen Lehtonen Team Dayton Bicycling 27:16.0
5 Amy Woods Ft. Wayne Outfitters 28:30.0
6 Erin Hildebrandt 28:51.0
7 Mary Adamo price Team Dayton Bicycling 29:34.0
8 Heidi Riffle Team Dayton Bicycling 30:57.0
9 Beth Brodman 33:07.0
10 Karen Rokich 33:14.0
11 Nancy Lichtensteiger 36:25.0