Results » Road » 2011

Jefferson Cup RR 2011/Nature Valley Pro Ride Qualifier

Charlottesville, VA

Sunday, May 8, 2011

Jefferson Cup RR 2011/Nature Valley Pro Ride Qualifier Presented by Monticello Velo Club/Blue Wheel Charlottesville, VA Sunday, May 08, 2011

Results Powered by the Big Guy Group

These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.



CAT 1/2/3 MEN
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       STEPHEN            MULL               Richmond Velo Sport                       2:43:06     58
2       RICK               NORTON             Kelly Benefits Strategies/LSV             2           62
3       JEFF               DICKEY             NCVC/UnitedHealthcare                     same time   29
4       TIMOTHY            RUGG               XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           4.5         75
5       Ryan               DEWALD             Battley Harley-Davidson                   6.8         100
6       TIMOTHY            BROWN              XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           9.7         15
7       PAUL               WARD               Atlantic Velo present by Walt R           13.7        90
8       KECK               BAKER              XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           01:39.5     5
9       EVAN               FADER              Kelly Benefit Strategies/LSV              same time   35
10      ANDREW             TROY               HAYMARKET BICYCLES                        same time   88
11      JARED              NIETERS            XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           01:43.0     61
12      SEAN               BARRIE             XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           01:51.9     6
13      GARRETT            OLSEN              HAYMARKET BICYCLES                        01:58.2     64
14      CHARLES            HUTCHESON          XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           same time   45
15      DANIEL             KING               CRC/Wired Bike.com                        same time   49
16      STEVE              SCHOTT             Cleveland Clinic Sports Health            same time   78
17      TIM                WEILER             Raw Talent Ranch/CycleLife                same time   93
18      GREG               CAPELLE            TOMS Shoes p/b KindHuman Sports           same time   16
19      MICHAEL            RUNNALS            JRVS/Casey Auto Group                     same time   76
20      SIGBERTO           GARCIA             NCVC/UnitedHealthCare                     same time   36
21      MASON              HAYMES             XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           same time   40
22      JOHN               DELONG             Hincapie/ Green Creation Cyclin           same time   28
23      GREG               ABBOTT             NCVC/UnitedHealthCare                     same time   1
24      MARIO              ZOMETA             ARTEMIS                                   same time   97
25      JOSEPH             SEPPY              n/a                                       same time   80
26      NICHOLAS           TAYLOR             North Tek-Aria                            same time   86
27      DAVID              OSBORNE            ARTEMIS                                   same time   66
28      NICHOLAS           MAIMONE            HAYMARKET BICYCLES                        same time   53
29      Todd               HIPP               Battley Harley-Davidson                   same time   98
30      KEVIN              CROSS              HAYMARKET BICYCLES                        same time   24
31      ADAM               WINCK              Team Nature's Path/3 Sports               same time   94
32      JOSE               ESCOBAR            XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           same time   32
33      JOHN               PARKS              AVC/Hagerstown                            same time   69
34      JORGE              MARCCENARO         ARTEMIS                                   same time   54
35      MARK               WARNO              AVC/Team Hagerstown                       same time   91
36      ADAM               SWITTERS           XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           same time   85
37      BEN                RICKEY             Team Carytown Bicycle Company             02:05.5     74
38      GREG               WITTWER            HAYMARKET BICYCLES                        same time   96
39      DONALD             BREW               North Tek- Aria                           02:08.4     13
40      STEVEN             GORDON             Happy Tooth/Bandwidth.com                 02:16.2     38
41      PAUL               MICA               NCVC/UnitedHealthCare                     02:17.8     56
42      JONATHAN           BAGGETT            Saroff Racing Team                        02:19.4     4
43      JEREMIAH           BISHOP             Cannondale Factory Racing                 03:16.3     9
44      JOSEPH             DOMBROWSKI         Trek-Livestrong                           same time   31
45      SEVERIN            SKOLRUD            NCVC/UnitedHealthCare                     05:06.0     83
46      ANDY               SHAW               NCVC/UnitedHealthCare                     05:12.1     81
47      R                  MUOIO              Kelly Benefit Strategies/LSV Cy           07:15.0     59
48      JAMIE              KIMBERLEY          Kelly Benefit Strategies/LSV              07:57.9     48
49      CRAIG              SNYDAL             Kelly Benefit Strategies/LSV              same time   84
50      KEVIN              GOTTLIEB           Kelly Benefit Strategies/LSV              07:59.2     39
51      PETER              HUFNAGEL           NATURE'S PATH ELITE                       same time   44
52      PAUL               LENGERMANN         NCVC/UnitedHealthCare                     same time   52
53      GREG               FABER              NCVC/UnitedHealthCare                     same time   33
54      JORDAN             WOOD               HAYMARKET RACING                          same time   20
55      HUGH               BROWN              Chipotle Junior Development Tea           same time   14
56      STEVEN             BLACK              HAYMARKET BICYCLES                        same time   10
57      STEVEN             KENDALL            Kelly Benefit Strategies / LSV            same time   47
58      PETE               CUSTER             North Tek-Aria                            same time   26

CAT 4 MEN
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       MANGGON            COMSAN             Evolution Cycling Club p/b Long           2:07:48     746
2       ANDREW             SHELBY             WWVC Racing                               same time   822
3       VLADIMIR           SARKISOV           All American Bicycle Club                 same time   817
4       MATTHEW            PANZARELLA         CRC/Fortuna Cycling                       same time   810
5       ELIAS              GUERRA             Hilton Cycling Club                       same time   760
6       VAUGHAN            OBRIEN             Freshbikes                                same time   806
7       JONATHAN           MARTINEZ           Richmond Velo Sport                       same time   791
8       DAN                BAUR               Team Traveller                            same time   732
9       NATHAN             GAZZETTA           District Velocity Racing p/b Bi           same time   754
10      Justin             BROWN              Richmond Velo Sport                       same time   741
11      CHRIS              CLAYTONSYRRIST     Team Traveller                            same time   745
12      MICHAEL            THAXTON            ABRT                                      same time   830
13      JERRY              HADLEY             Tripower                                  same time   761
14      RICK               LEVESQUE           Richmond Velo Sport                       same time   783
15      COLIN              HERRON                                                       same time   766
16      JASON              BERRY              GRIPPED RACING                            same time   733
17      RAYMOND            DEWIRE             NCVC/UnitedHealthcare                     same time   749
18      ERIC               GRIFFIN            Route 1 Velo/Arrow Bicycle                same time   759
19      MARCUS             WRIGHT             Dire Wolf Racing                          same time   837
20      JOSE LUIS          PENA               BikeWorks Racing                          same time   812
21      MATTHEW            BARTLETT           TOMS Shoes p/b Kindhuman Sports           same time   730
22      TIM                WALKER             NCVC/UnitedHealthcare                     same time   835
23      ANDREW             STEELE             The Bike Lane                             same time   826
24      CHRISTOPHER        GRENGS             Squadra Coppi                             same time   758
25      ANDY               GIORDANO           Freshbikes                                same time   755
26      ZACHARY            BRADSHAW           Altius                                    same time   736
27      BRIAN              KUNZ               JRVS/American Pride                       same time   778
28      JEFFREY            HELLNER            Jrvs/Casey Auto Group                     same time   765
29      WILLIAM            WEBER              VCU Cycling Club                          same time   836
30      ALEXANDER          RAPAVI             Freshbikes p/b SKANSKA                    same time   815
31      GEOFF              HUGHES             Squadra Coppi                             same time   770
32      PATRICK            GREEN              Bicycle Outfitters                        same time   757
33      MATTHEW            KUHN               HPC                                       same time   777
34      MICHAEL            BALDWIN            tripower                                  same time   729
35      RON                SKINNER            Hilton Cycling Club                       same time   824
36      JEFF               ERLER              Evolution Cycling Club p/b Long           same time   750
37      CHRISTOPHER        MARROW             Squadra Coppi                             same time   790
38      ROB                JIRANEK            Cirque du Velos Memphis                   same time   773
39      MATT               KEANE              Fat Frogs Elite Racing                    same time   776
40      JOE                ALTOMARE           Hilton Cycling Club p/b Walt Ra           same time   727
41      LUCA               TERZIOTTI                                                    same time   829
42      BRIAN              MARKLEY            Bicycle Outfitters                        same time   788
43      VAL                ETOBAYEV           Rock Creek Velo                           same time   752
44      ARTHUR             MARKS              TriPower                                  same time   789
45      MICHAEL            AHLERS             WWVC Racing                               same time   726
46      COLLIN             CLARK              Evolution Cycling Club p/b Long           same time   743
47      RICHARD            HOHENBRINK         NCVC/UnitedHealthcare                     same time   768
48      KIERAN             MCLOUGHLIN         Carytown Bicycle Club (CBC)               same time   794
49      KEN                HEWETT             Team Traveler                             same time   767
50      ERIC               PUFFENBARGER       GS GamJams                                same time   814
51      WILL               MASSEY             Virginia Tech p/b Surf and Adve           same time   792
52      NICHOLAS           STEBER             NCVC/UnitedHealthcare                     same time   825
53      MIKE               SEAL               JRVS                                      same time   820
54      PATRICK            LUCKOW             Squadra Coppi                             same time   785
55      ANDREW             MELICK             Syn-Fit Race Team                         same time   798
56      JAMES              LATOFF             NCVC/UnitedHealthcare                     9.6         781
57      CHAS               OFFUTT             District Velocity Racing p/b Bi           same time   808
58      IAN                PALMER             ABRT                                      same time   809
59      ANDREW             DAVID              NCVC/UnitedHealthcare                     same time   748
60      LEWIS              PREBBLE            Evolution Cycling Club p/b Long           same time   813
61      JEFFREY            NALLS              BikeWorks Racing                          23.4        803
62      TRENT              SIMMONS            Richmond Velo Sport / 3Sports             29          823
63      MICHAEL            BRINDZA            NCVC/UnitedHealthcare                     50.9        737
64      BRIAN              MITCHEL            Richmond Velo Sport                       52.6        799
65      TOM                BROOKFIELD         Richmond Velo Sport / 3 Sports            same time   738
66      BRIAN              MEADOWCROFT        Evolution Cycling Club p/b Long           01:29.5     796
67      MARK               IANNUZZI           JRVS/American Pride Auto                  02:59.6     771
68      KENNETH            SCHULZ             V-Day / Revolution Cycles                 05:08.8     819
69      DEVON              HALLEY             NCVC/UnitedHealthcare                     09:54.9     762
70      RYAN               HARTMAN            Team Traveller                            12:11.4     763
71      BLAKE              SELZER             Route 1 Velo/Arrow Bicycle                20:38.7     821

CAT 3/4 MEN COMBINED RACE
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       RANJODH            GILL               Bike Doctor / Bayside Velo                2:34:58     314
2       DENNIS             BODEWITS           District Velocity Racing p/b Bi           same time   303
3       JUSTIN             MAUCH              HPC/LIST                                  same time   328
4       TONY               ABATE              District Velocity Racing p/b Bi           same time   300
5       EVAN               JANIS              ABRT                                      same time   322
6       MARCOS             LAZZAROTTO         University of Virginia                    same time   488
7       JORDAN             CROSS              Squadra Coppi                             same time   308
8       MARTIN             AUSTERMUHLE        District Velocity Racing p/b Bi           same time   301
9       CLINT              DAGER              Raw Talent Ranch/CycleLife                same time   310
10      CALLUM             INGRAM             GamJams / November Bicycles               same time   321
11      MICHAEL            MYERS              HPC LIST                                  same time   337
12      MARK               LAHUEC             ABRT                                      3           324
13      NESSIM             MEZRAHI            All American Bicycle Club                 same time   333
14      EDWARD             MCNELIS            Richmond Velo Sport                       same time   332
15      GRAYSON            CHURCH             District Velocity Racing p/b Bi           same time   306
16      JAROSLAW           KANSKI             Rogues Racing                             same time   490
17      WILLIAM            BLAKELEY           SweetOpenRoads.com p/b The Bike           same time   497
18      COREY              DIPIETRO           District Velocity Racing p/b Bi           same time   493
19      OWEN               HASSIG             Squadra Coppi                             same time   317
20      NICK               BRADFORD           NCVC/UnitedHealthCare                     same time   496
21      TIMOTHY            POPE               Fat Frogs Racing                          same time   340
22      JOHN               MCKENNA            Rogues Racing                             same time   331
23      THOMAS             GRINNAN            Team Carytown Bicycle Company             same time   316
24      JAMES              MICELI             Villanova                                 same time   334
25      JAMES-SEBASTIAN    BYERS              GamJams / November Bicycles               same time   495
26      PATRICK            MCKEEGAN           HPC                                       same time   330
27      GEORGE             LOWE               NCVC UnitedHealthcare                     same time   325
28      CONSTANTINOS       TOMBRAS            Squadra Coppi                             16          349
29      DEREK              JOHNSON            Rogues Racing                             same time   491
30      MIKE               BREITENBACH        Bike Stop                                 same time   304
31      GORDAN             VAN HOOK           NCVC/UnitedHealthcare                     same time   476
32      MATTHEW            WHITE              Haymarket Bicycles                        24          475
33      PATRICK            NAGLER             Haymarket Bikes/SEAVS Racing              37          482
34      LUKASZ             MAJEWSKI           Evolution Cycling Club p/b Long           51          327
35      LEE                HERNDON            RMRC p/b Turin                            54          318
36      MATTHEW            RINGER             District Velocity Racing p/b Bi           58          478
37      BAIRD              WEBEL              Rock Creek Velo                           59          353
38      TERRY              TURNER             Hefler Performance Coaching/CBC           same time   350
39      JOHN               CUTLER             Raw Talent Ranch/CycleLife                01:21.0     309
40      KARSTEN            WALKER             Raw Talent Ranch P/B bicycleSPA           same time   473
41      AVERY              WILSON             HPC/List                                  03:29.0     354
42      BRIAN              MACLEAN            ABRT                                      04:00.0     326
43      SAMUEL             JAMES              Rogues Racing                             04:08.0     492
44      HENNING            MORTVEIT           Rogues Racing                             05:30.0     483
45      SPENCER            RIDDILE            Rogues Racing                             same time   479
46      ROBERT DANIEL      REPELLA            Rogues Racing                             same time   480

CAT 5 MEN
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       JASON              CAMERON                                                      1:15:06     607
2       BENJAMIN           TOLL               Patuxent Velo                             same time   641
3       DAN                IMMEKER            Tripower                                  same time   617
4       LORENZO            BATTISTELLI        Fortuna Cycling                           same time   602
5       NICHOLAS           TEMPEST            Tri-Power                                 same time   640
6       ADAM               NORTHUP            Richmond Velo Sport                       same time   628
7       PHILLIP            KEALY              NCVC/UnitedHealthcare                     same time   619
8       James              WITTWER            Charlottesville Racing Club               same time   648
9       MICHAEL            KIRBY              National Capital Velo Club/Unit           same time   622
10      NICHOLAS           PARLATO            All American Bicycle Club                 same time   631
11      ANDREW             GREGORY            Fortuna Cycling                           same time   614
12      ROBERT             GEORGE             GS Gamjams                                same time   612
13      BRENDAN            MAHONEY            NCVC/UnitedHealthcare                     same time   625
14      JONATHAN           COX                                                          2.8         609
15      JAMES              CIZERLE            Celerity Cycling p/b Brooks Sys           same time   608
16      JASON              RAY                The Bike Lane                             4.5         633
17      MARK               ZHU                Rogues Racing                             same time   647
18      MARK               WLODARCZAK         Evolution Cycling Club p/b Long           same time   646
19      MICHAEL            GURTZWEILER                                                  same time   615
20      ERNIE              FRATE              Evolution Cycling Club p/b Long           12.5        610
21      ANDREW             MASSONNEAU         Winchester Wheelmen                       14.4        626
22      REX                ROBICHAUX          Dire Wolf Racing                          15.8        634
23      STEVEN             GARFINKEL          Freshbikes Racing                         19.9        611
24      JULIAN             BOWLING                                                      23.3        604
25      SAMUEL             KENNEDY            Hilton Cycling Club                       25.6        620
26      PATRICK            UPCHURCH           University of Virginia                    31.2        643
27      DAN                SCHINDLER          ABRT                                      37.2        637
28      HANS               SCHENK             Evolution Cycling Club p/b Long           53.8        636
29      GEOFFREY D.        STANLEY            Richmond Velo Sport                       01:20.9     639
30      CHRIS              BRANAGAN                                                     same time   605
31      ANDREI             PUGACHEV                                                     same time   632
32      ANDREW             SCHROEDER                                                    same time   638
33      CHARLES            SATHER             Charlottesville Racing Club               same time   635
34      COREY              NUNEZ              National Capital Velo Club/Unit           same time   629
35      DANIEL             WATSON             UVA Cycling Club                          same time   645
36      EDWARD             TORRES             Fat Frogs Racing                          same time   642

CAT 5 40+ MEN
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       GLENN              OXFORD                                                       1:18:14     559
2       RUSSELL            CARAWAN            Fat Frogs Racing                          14          531
3       MARK               SCOTT              Unaffiliated                              15          563
4       RICHARD            ELDER              Squadra Coppi                             same time   538
5       BARRY              YOUNG              Team TriLife Gear                         17          572
6       DAN                DENENBERG          Evolution Cycling Club p/b Long           same time   536
7       JAMES              STROUD             Evolution Cycling Club p/b Long           21          566
8       CLARKE             TANNER             Richmond Velo Sport                       23          567
9       JON                CIAMBOTTI                                                    01:17.0     533
10      MIKE               FABER              ABRT                                      01:26.0     539
11      MARK               LEPSCH             Ivy Inn                                   01:29.0     552
12      CLAIR              JAMES              Rogues Racing                             01:37.0     549
13      RICK               PERRAULT           Team TriLifeGear.com                      01:39.0     560
14      MARK               ROBBINS            Charlottesville Racing Company            same time   562
15      MIKE               GARNER             Richmond Velo Sport                       same time   541
16      DOUG               HIGHT                                                        same time   545
17      UNKNOWN            RIDER                                                        same time   573
18      JEFFREY            KENDRICK           Dominion Cycling                          02:21.0     551
19      THOMAS             CRENSHAW           The Bike Lane                             same time   534
20      GARRY              DILDAY             Fat Frogs Racing                          03:33.0     537
21      KACY               BURNSED            unaffiliated                              04:00.0     529
22      TODD               MILLER             TriPower                                  04:24.0     557
23      GREG               LEWIN              Fortuna Cycling/Le Pedaleur de            04:31.0     553
24      ALEKSEY            VYSOKOLOV                                                    05:37.0     570
25      RICH               KEELING                                                      same time   550
26      CHUCK              VOIGT              GS OBX                                    same time   569
27      MARK               WOOLERY                                                      same time   571
28      JEFF               HAZLETT            Charlottesville Racing Club/Wir           same time   544
29      DAVID              CAMPER             gs outer banks                            same time   530
30      ANDREW             BROTHERS           GS Outer Banks                            same time   528

MASTER MEN 50/60+
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       DAVID              CLARKE             Team Whole Foods                          2:08:06     655
2       PAUL               MITTELSTADT        Clean Currents p/b Don Beyer Vo           2           669
3       AD                 BAX                Clean Currents p/b Don Beyer Vo           same time   651
4       GREGORY            SMITH              Clean Currents p/b Don Beyer Vo           same time   682
5       ROGER              FRIEND             Monticello Velo Club                      same time   660
6       RICHARD            DISTLERATH         NCVC/UnitedHealthcare                     same time   656
7       RANDY              THRASHER           Clean Currents p/b Don Beyer Vo           same time   686
8       FRANK              SMITH              Rostello pb Fiorruci/Cycor                same time   683
9       MARK               NORTH              Rostello                                  same time   670
10      WESLEY             KING               Richmond Velo Sport                       same time   665
11      BERNIE             SANDERS            EASTCOASTERS/BRBC                         same time   678
12      NICK               BLEND              Richmond Velo Sport                       same time   653
13      JOHN               OLINSKI            AVC/Team Hagerstown Wasington C           same time   671
14      JOHN               BAXTER             Raleigh AllStar                           same time   652
15      FRED               WITTWER            Alan N. American Cycling Team             same time   693
16      STUART             ROSS               Clean Currents p/b Don Beyer Vo           same time   676
17      BOB                WALTERS            ABRT                                      8.5         689
18      LARRY              RUGGIERO           Squadra Coppi                             17.5        677
19      HARLAN             WARD               Atlantic Velo p/b Walt's Racing           19.9        690
20      DOUG               FORD               Charlottesville Racing Club               01:36.9     659
21      KENNETH            SUMRELL            Fat Frogs Racing Team                     03:34.7     684
22      JAMES              SCHAEFER           Rostello p/b Fiorucci/Cycor               04:21.1     679
23      FRITZ              MEHLER             Richmond velosport                        12:41.0     668
24      PETER              TEMPEST            Tripower                                  13:31.8     685
25      GARY               HOFFMAN            Peaks Coaching Group Racing Tea           14:51.0     664
26      SCOTT              OLSON              ABRT                                      16:28.3     673
27      RONALD             WHITENACK          JRVS/Casey Auto Group                     16:51.6     691
28      DAVE               SCHEESSELE         Hilton Cycling Club                       same time   680
29      ANDREAS            FELSCHOW           Potomac Velo Club                         same time   658
30      LAURISTON          MARSHALL           Clean Currents p/b Don Beyer Vo           19:31.5     667
31      EUGENE             ELSEA              HPC/List                                  same time   657
32      THOMAS             ONEIL              Squadra Coppi                             same time   674

MASTER MEN 50-59
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       David              CLARKE             Team Whole Foods                          2:08:06     655
2       Paul               MITTELSTADT        Clean Currents p/b Don Beyer Volvo        2:08:08     669
3       Ad                 BAX                Clean Currents p/b Don Beyer Volvo        2:08:08     651
4       Gregory            SMITH              Clean Currents p/b Don Beyer Volvo        2:08:08     682
5       Roger              FRIEND             Monticello Velo Club                      2:08:09     660
6       Randy              THRASHER           Clean Currents p/b Don Beyer Volvo        2:08:09     686
7       Frank              SMITH              Rostello pb Fiorruci/Cycor                2:08:10     683
8       Mark               NORTH              Rostello                                  2:08:10     670
9       Wesley             KING               Richmond Velo Sport                       2:08:10     665
10      Nick               BLEND              Richmond Velo Sport                       2:08:11     653
11      John               OLINSKI            AVC/Team Hagerstown Wasington Co.         2:08:11     671
12      John               BAXTER             Raleigh AllStar                           2:08:11     652
13      Larry              RUGGIERO           Squadra Coppi                             2:08:23     677
14      Harlan             WARD               Atlantic Velo p/b Walt's Racing           2:08:26     690
15      Doug               FORD               Charlottesville Racing Club               2:09:43     659
16      Kenneth            SUMRELL            Fat Frogs Racing Team                     2:11:40     684
17      James              SCHAEFER           Rostello p/b Fiorucci/Cycor               2:12:27     679
18      Fritz              MEHLER             Richmond velosport                        2:20:47     668
19      Andreas            FELSCHOW           Potomac Velo Club                         2:24:58     658
20      Lauriston          MARSHALL           Clean Currents p/b Don Beyer Volvo        2:27:37     667
21      Eugene             ELSEA              HPC/List                                  2:27:37     657
22      Thomas             ONEIL              Squadra Coppi                             2:27:37     674

MASTER MEN 60-69
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       Richard            DISTLERATH         NCVC/UnitedHealthcare                     2:08:09     656
2       Bernie             SANDERS            EASTCOASTERS/BRBC                         2:08:10     678
3       Fred               WITTWER            Alan N. American Cycling Team             2:08:12     693
4       Stuart             ROSS               Clean Currents p/b Don Beyer Volvo        2:08:12     676
5       Bob                WALTERS            ABRT                                      2:08:14     689
6       Peter              TEMPEST            Tripower                                  2:21:37     685
7       Gary               HOFFMAN            Peaks Coaching Group Racing Team          2:22:57     664
8       Scott              OLSON              ABRT                                      2:24:34     673
9       Ronald             WHITENACK          JRVS/Casey Auto Group                     2:24:57     691
10      Dave               SCHEESSELE         Hilton Cycling Club                       2:24:57     680

MASTER MEN 30-39
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       ANDY               CICERO             HPC/List                                  2:32:43     896
2       MICHAEL            BROWN              Clean Currents p/b Don Beyer Vo           same time   202
3       ERIC               BOONE              ABRT                                      same time   899
4       PETER              WARNER             Bike Doctor                               same time   868
5       TIM                MULLINS            Team Carytown Bicycle Company             11.4        226
6       ALEX               BUTTERFIELD        Clean Currents p/b Don Beyer Vo           same time   897
7       HARRY              FANG               NCVC/UnitedHealthcare                     same time   206
8       RICK               YOUNG              JRVS/American Pride                       same time   241
9       MIKE               FAWELL             HPC / LIST                                same time   894
10      VICTOR             SIEGFRIED          Evolution Cycling Club p/b Long           same time   235
11      MICHAEL            HOSANG             Tripower                                  same time   884
12      BRIAN              RIST               Bayside Velo/BIKE DOCTOR                  same time   875
13      RAMON F.           BENITEZ            Antietam Velo Club                        same time   200
14      JERZY              WOZNIAK                                                      same time   240
15      BOB                GILLESPIE          HPC                                       same time   211
16      NICK               TURNER             Squdra Coppi                              same time   869
17      CHIP               GOBLE              Team Whole Foods / Nature's Pat           same time   891
18      STEPHEN            ROBINSON           BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS           same time   874
19      SCOTT              GILES              Bike Doctor                               same time   892
20      JOHN               NELMES             Scimmie Veloci Cycle Club                 same time   227
21      DAVID              KIRKPATRICK        GamJams/Pre-Reg.com p/b Cutaway           same time   883
22      BILL               MALONE             Team Whole Foods                          same time   222
23      DAVID              HOWELL             Prince William Elite Racing               same time   218
24      MICHAEL            STEARNS            BATTLEY HARLEY-DAVIDSON MASTERS           same time   871
25      JOHN               HESSIAN                                                      same time   216
26      PAUL               RADES              GamJams Racing                            20.7        876
27      ROBERT             GARWOOD            Final Kick Racing p/b Fortress            22.3        210
28      RAY                PLEWACKI           Evolution Cycling Club p/b Long           29.6        230
29      MIKE               BRADBURY           Evolution Cycling Club p/b Long           01:03.8     201
30      ROBERT             LEACH              Evolution Cycling Club p/b Long           same time   221
31      DAN                LADER              GS Silver/Silver Cycles                   same time   882
32      THORI              WOLFE              Route 1 Velo/Arrow Bicycle                same time   239
33      MICHAEL            SATTERFIELD        Evolution Cycling Club p/b Long           same time   231
34      BILL               SCANLON            CRC p/b Wired Bike                        same time   232
35      TED                MONOSON            Route 1 Velo/Arrow Bicycle                same time   877
36      CHRISTIAN          SHERIDAN           CRC                                       same time   234
37      CHRISTOPHER        GOULD              WWVC Racing                               same time   213
38      CARLOS             GONCALVES          CRGautobody.com                           same time   212

JUNIOR MEN 15-18
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       JACOB              KING               hot tubes devo                            2:08:06     710
2       CHRIS              KEELING            Miller School p/b Charlottesvil           same time   711
3       JACOB              MILLER             HPC/LIST                                  2.4         707
4       WHIT               ZIRKLE             Team Traveller                            same time   697
5       Isaac              KAPLAN             Rock Creek Velo                           same time   695
6       PETER              BOND               Rock Creek Velo                           same time   722
7       ANDREW             MOUNT              HPC/List                                  same time   706
8       TAYLOR             ARNEY              Squadra Coppi                             same time   725
9       AIDAN              PALMER             ABRT                                      same time   705
10      KEVIN              STRYAPKO           Rock Creek Velo                           same time   699
11      MATTHEW            PHILLIPS           Haymarket                                 8.4         703
12      SHANE              SCOGGIN            HPC/LIST                                  11.3        700
13      JOSHUA             WILCOX             Rock Creek Velo                           15.7        698
14      PARKER             BROOKFIELD         Miller School of Albemarle p/b            03:35.0     721
15      SAMUEL             BELL               International Christian Cycling           04:20.3     723
16      UNKNOWN            RIDER                                                        05:12.0     696
17      ANDREW             SCHINDLER          ABRT                                      16:27.7     701
18      TAYLOR             CLARKE             Team Whole Foods                          17:16.8     718
19      SPENCER            HOLLAND            Team Traveller                            19:30.9     713
20      NICK               CADDENHEAD         ABRT                                      same time   720
21      JAMES              PANAGIOTOPOULOS                                              same time   704

CAT 1/2/3 WOMEN COMBINED
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       GILES              KATHLEEN           Jacksonville Racing Club                  2:13:48     929
2       SARAH              FADER              Team Sticky Fingers/ Specialize           55.8        904
3       AINHOA             PEREZ-DIEZ         NVRC/Cardio Sports Lab                    56.9        920
4       LINDSAY            HONAKER            XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           same time   911
5       SARA               CLAFFERTY          ABRT                                      same time   901
6       KATHERINE          KLAUSING           North Tek-Aria                            57.9        989
7       LAUREL             LARSEN             Syn-Fit Race Team                         same time   918
8       PATTY              BUERKLE            VA Asset Group p/b Artemis/Trek           same time   900
9       SUE                MCQUISTON          ABRT                                      same time   983
10      EMILY              JOYNER             VA Asset Group p/b Trek                   same time   915
11      JENNIFER           POPE               Vanderkitten Racing                       same time   921
12      BRITTANY           MACDONALD          Vanderkitten                              same time   985
13      JUDITH             WEXLER             Artemis                                   same time   928
14      CHRIS              KELLEY             Team Kenda p/b Geargrinder                same time   916
15      CATHERINE          FRECK              Syn-Fit Racing Team                       same time   991
16      MONIKA             SATTLER            XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           same time   923
17      MARY               CERKEY             Team Traveller                            same time   996
18      ANETTE             JOHNSON            Tri Power                                 same time   990
19      MICHELLE           BISHOP             Cannondale Cadence Women's Raci           same time   999
20      AMANDA             WATSON             VA Asset p/b Artemis / Trek               01:00.7     927
21      BRENNA             HOSANG             TriPower                                  same time   912
22      ERIN               SILLIMAN           VA Asset Group p/b Artemis/Trek           01:03.1     924
23      SONJA              EVERS              Team Sticky FIngers Powered by            01:17.6     903
24      SAMANTHA           RYNAS              NCVC/UnitedHealthCare                     03:33.7     980
25      CHRISTINE          ST. PIERRE         Syn-Fit                                   03:56.4     976
26      EMMA               SWATMAN            Synfit racing                             03:57.0     925
27      JANE               SEYMOUR            Fat Frogs Racing                          03:58.9     977
28      JULIE              KULIECZA           VA Asset Group p/b Artemis/Trek           04:34.4     917
29      JANET              OLNEY              ABRT                                      05:29.5     919
30      AVANELL            SCHMITZ            VA Asset Group p/b Trek                   05:49.0     978
31      REBECCA            CHAN               CAWES p/b Specialized                     07:28.8     995
32      BJ                 SAMUEL             Vanderkitten Racing                       07:31.1     979
33      AMANDA             EICHERT            Fat Frogs Racing                          same time   992
34      LAURA              COOK               Vanderkitten Racing                       09:18.5     902
DNF     LEAH               OPPENHEIMER        CAWES p/b Specialized                                 981
DNF     ALI                INGRAM             Vanderkitten Racing                                   914

CAT 1/2 WOMEN
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       Kathleen           GILES              Jacksonville Racing Club                  2:13:48     929
2       SARAH              FADER              Team Sticky Fingers/ Specialize           55.8        904
3       AINHOA             PEREZ-DIEZ         NVRC/Cardio Sports Lab                    56.9        920
4       LINDSAY            HONAKER            XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           same time   911
5       SARA               CLAFFERTY          ABRT                                      same time   901
6       LAUREL             LARSEN             Syn-Fit Race Team                         same time   918
7       ALAINA             GURSKI             CAWES p/b Specialized                     same time   909
8       PATTY              BUERKLE            VA Asset Group p/b Artemis/Trek           same time   900
9       EMILY              JOYNER             VA Asset Group p/b Trek                   same time   915
10      JENNIFER           POPE               Vanderkitten Racing                       same time   921
11      JUDITH             WEXLER             Artemis                                   same time   928
12      SARAH              IEPSON                                                       same time   916
13      MONIKA             SATTLER            XO COMMUNICATIONS / BATTLEY HAR           same time   923
14      AMANDA             WATSON             VA Asset p/b Artemis / Trek               01:00.7     927
15      BRENNA             HOSANG             TriPower                                  same time   912
16      ERIN               SILLIMAN           VA Asset Group p/b Artemis/Trek           01:03.1     924
17      SONJA              EVERS              Team Sticky FIngers Powered by            01:17.6     903
18      EMMA               SWATMAN            Synfit racing                             03:57.0     925
19      JULIE              KULIECZA           VA Asset Group p/b Artemis/Trek           04:34.4     917
20      JANET              OLNEY              ABRT                                      05:29.5     919
DNF     ALI                INGRAM             Vanderkitten Racing                                   914

CAT 3 WOMEN
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       KATHERINE          KLAUSING           North Tek-Aria                            2:14:46     989
2       SUE                MCQUISTON          ABRT                                      same time   983
3       BRITTANY           MACDONALD          Vanderkitten                              same time   985
4       CATHERINE          FRECK              Syn-Fit Racing Team                       same time   991
5       MARY               CERKEY             Team Traveller                            same time   996
6       ANETTE             JOHNSON            Tri Power                                 same time   990
7       MICHELLE           BISHOP             Cannondale Cadence Women's Raci           same time   999
8       SAMANTHA           RYNAS              NCVC/UnitedHealthCare                     02:35.8     980
9       CHRISTINE          ST. PIERRE         Syn-Fit                                   02:58.5     976
10      JANE               SEYMOUR            Fat Frogs Racing                          03:01.0     977
11      AVANELL            SCHMITZ            VA Asset Group p/b Trek                   04:51.1     978
12      REBECCA            CHAN               CAWES p/b Specialized                     06:30.9     995
13      BJ                 SAMUEL             Vanderkitten Racing                       06:33.2     979
14      AMANDA             EICHERT            Fat Frogs Racing                          same time   992
DNF     LEAH               OPPENHEIMER        CAWES p/b Specialized                                 981

CAT 4 WOMEN
Place   FIRST              LAST               Team Name                                 Time        Bib #
1       HEIDI              GOLLOGLY           NCVC/UnitedHealthcare                     1:37:47     140
2       MICHELE            SCHERER                                                      same time   160
3       SARAH              CROSSKEY           Squadra Coppi                             same time   130
4       VALERIE            NETSCH             TriPower                                  same time   151
5       LISA               JANCY              Syn-Fit Race Team                         same time   145
6       FRAN               DOHERTY            SynFIt                                    same time   134
7       DAWN               DANNER             Evolution Cycling Club p/b Long           same time   131
8       SARAH              RANDOLPH           District Velocity Racing p/b Bi           same time   156
9       KIM                STEPIEN            Fresh Bikes                               same time   163
10      MARCI              HILL               Hilton Cycling Club                       same time   144
11      BEVERLY            RICHARDSON         Fortuna Cycling                           same time   157
12      SHEILA             FROST              NCVC/UnitedHealthcare                     same time   136
13      LAUREN             SCHIFF             VCU Cycling Club                          same time   161
14      ERIKA              PECK               VA Asset Group p/b Trek                   3.1         154
15      LILLIAN            HARRY              Team Traveller                            same time   143
16      AMANDA             GILBERT                                                      same time   138
17      REBECCA            KELLER             Miller School                             same time   146
18      CAROLE             HARRIS              ARTEMIS                                  5.8         168
19      KAY                COMER              Virginia Tech                             same time   128
20      TSAHAI             TAFARI             NCVC/UnitedHealthCare                     44.9        164
21      ALENA              PUGACHEVA          VCU Cycling Club                          04:27.2     155
22      MALLORY            MCNELIS            Richmond Velo Sport                       07:15.0     148
23      SANDRA             PASHLEY            Annapolis Bike Racing Team                20:20.8     152
24      IRINA              SARKISOV                                                     25:15.6     169
25      DENISE             WOOD               Red Hammer Racing                         26:15.6     167
26      DIANE              HARRIS             unattached                                27:08.5     142
27      KAREN              LYONS              Artemis                                   same time   147

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with