Results » Road » 2011

Tour de Syracuse - Criterium

Syracuse, NY

Saturday, May 21, 2011

Tour de Syracuse - Criterium Presented by Onondaga Cycling Club, Inc. Syracuse, NY Saturday, May 21, 2011
Results Courtesy of 

These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.



Pro/1/2 Men          28 miles                  15 starters                            # of category starters:        11

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points  Cat 2
1      110  0:58:34  Steve       Wells         MVP Health Care Cycling                Orchard Park    NY     40      1
2      107  0:58:34  Todd        Scheske       MVP Health Care Cycling                Rochester       NY     37
3      111  0:58:34  Brent       Morehouse                                            Syracuse        NY     34      2
4      113  0:58:34  Bill        Golembieski   Bike Loft East                         Boulder         CO     31      3
5      103  0:58:34  Brian       Klotz         Corning/Notubes Race Team              Corning         NY     28      4
6      112  0:58:34  Benjamin    Salibra       Bike Loft East                         Fayeteville     NY     25      5
7      109  0:58:34  Don         Sproull       ChrisCookies.com/Swan Cycles/FLCC      Auburn          NY     22      6
8      106  0:58:34  Craig       Nichols       MVP Health Care Cycling                Lacona          NY     20      7
9      104  0:58:34  Andy        Lytwynec      MVP Health Care Cycling                Rochester       NY     18      8
10     105  0:58:34  Andrew      Melnychenko   Maxpowercycling.com                    Alpine          NY     16      9
11     101  0:58:34  Cory        Burns         Embrocation Cyling Journal Elite Team  Watertown       NY     15
12     108  0:58:34  Steve       Sloan         Team Somerville Bicycle Shop           Gilbertsville   NY     14      10
13     100  0:58:34  Wayne       Bray          Embrocation Cycling Journal            Clinton         NY     13
14     114  0:58:43  Jeff        Zygo          MVP Health Care Cycling                Scottsville     NY     12

Pro/1/2 Women        22 miles                  11 starters                            # of category starters:        9

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points  Cat 2
1      137  0:52:20  Jenny       Ives          Farm Team Elite Riders                 Saratoga        NY     40
2      134  0:52:20  Christine   Schryver      Full Moon Vista                        Rochester       NY     37      1
3      135  0:52:20  Anna        Young         MVP Health Care Cycling                Syracuse        NY     34      2
4      133  0:52:20  Marjolein   Schat         Corning/Notubes Race Team              Ithaca          NY     31      3
5      131  0:52:20  Dara        Kiese         CRCA/Radical Media                     New York        NY     28      4
6      136  0:52:20  Ellen       Moses         CRCA Comedy Central                    NY              NY     25      5
7      132  0:52:20  Maria       Quiroga       CRCA/Radical Media                     New York        NY     22      6
8      150  0:52:20  Ruth        Sherman       Corning Notubes                        Spencer         NY     20      7
9      148  0:52:20  Yvette      Labombard     Full Moon Vista                        Rochester       NY     18
10     130  0:52:20  Sara        Foster        Corning/No Tubes Race Team             Ithaca          NY     16      8
11     149  0:52:20  Sarah       Krzysiak      Farm Team Elite Women's Cycling        Utica           NY     15      9

3 Men                28 miles                  28 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      303  0:58:34  Eric        Gregoire      Team Ommegang-Syracuse Bicycle         Phoenix         NY     40
2      306  0:58:34  Corey       Knowles       Team ROG                               Hamburg         NY     37
3      316  0:58:34  Jeremy      Wickham       corning /notubes race team             Elmira          NY     34
4      340  0:58:34  Michael     Cormier       Pearl Street                           Orchard Park    NY     31
5      320  0:58:34  Joe         Magro         Lancaster Regional Cycling             Lititz          PA     28
6      323  0:58:34  Adam        Schwarzweller Solo Break Racing                      Farmington      NY     25
7      307  0:58:34  Eric        Korolewski    Team Ommegang - Syracuse Bicycle       Liverpool       NY     22
8      322  0:58:34  John        Hertzler      Corning Race Team                      Addison         NY     20
9      311  0:58:34  Willie      Payton                                               Bklyn           NY     18
10     348  0:58:34  Tim         Akers         Wear On Earth                          Canton          NY     16
11     341  0:58:34  ken         thomas        Pearl Street                           Orchard Park    NY     15
12     304  0:58:34  Jeffrey     Henderson                                            Geneva          NY     14
13     315  0:58:34  James       Walker        Team Placid Planet                     Elizabethtown   NY     13
14     305  0:58:34  Edward      Klock-Mccook  Human Zoom/Pabst Blue Ribbon           King Of Prussia PA     12
15     300  0:58:34  Manuel      Caliz         Shirks Racing Presented by Trek        Ephrata         PA     11
16     319  0:58:34  Brandon     Milet         Farm Team Elite Riders                 Cambridge       NY     10
17     342  0:58:34  James       Cowle         Pearl Street                           West Seneca     NY     9
18     309  0:58:34  Brett       McKay         Team Competitive Gear                  Erie            PA     8
19     308  0:58:34  Bill        McGreevy      Team Placid Planet                     Wilmington      NY     7
20     313  0:58:34  Arthur      Roulac        CRCA / Houlihan-Lokey Sanchez          New York        NY     6
21     314  0:58:34  Samuel      Schaeffer     CRCA/Houlihan Lokey-Sanchez            Brooklyn        NY     5
22     321  0:58:34  Daniel      Hertzler      Corning Notubes                        Addison         NY     4
23     317  0:58:34  David       Yacobelli     Corning/NoTubes Race Team              Endicott        NY     3
24     301  0:58:34  Robert      Dietrick      Minerva Design Cycling Team/GVCC       Farmington      NY     2
25     310  0:58:34  Austin      McLenithan    Farm Team Elite                        Cambridge       NY     1
26     302  0:58:34  Matt        Goedeke       Stage5/Cycling Fusion                  Selkirk         NY
27     318  0:58:34  Dylan       Podiak        Monroe Extingusher                     Fairport        NY
28     349  0:59:15  Frank       Grillo        Pearl Street Grill & Brewery/Buffalo BiOrchard Park    NY

3 Women              22 miles                  10 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      350  0:52:20  Rebecca     Chan          CAWES p/b SPECIALIZED                  Philadelphia    PA     40
2      375  0:52:20  Gaetane     Perreault     Max Power, BikeLoff                    Fayeteville     NY     37
3      353  0:52:20  Kyleanne    Hunter        CAWES p/b Specialized                  Washington      DC     34
4      354  0:52:20  Vanessa     McCaffery     Corning/NoTubes Race Team              Newfield        NY     31
5      352  0:52:20  Traci       Cummings      Ingram micro/tom's pro bike            Williamsville   NY     28
6      351  0:52:20  Colleen     Conway        CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover ChiropNew York        NY     25
7      369  0:52:20  Shana       Lydon         Full Moon Vista                        Rochester       NY     22
8      355  0:52:20  Julie       McKenzie      ORC                                    Shaftsbury      VT     20
9      356  0:52:20  Jennifer    Rea           Nalgene/R3                             Rush            NY     18
10     357  -1 lap   Yvonne      Schumacher    Nova Cycle Sport Foundation ISCorp     Mukwonago       WI     16

4 Men                22 miles                  60 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      410  0:47:03  Jonathan    D'Alba        Schuylkill Navy Racing                 Philadelphia    PA     40
2      448  0:47:03  Loren       Swears        Team Elevate Cycles                    Gansevoort      NY     37
3      422  0:47:03  Jonathan    Giahn         CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     34
4      447  0:47:03  Brad        Stratton      Capital Bicycle Racing Club            Albany          NY     31
5      414  0:47:03  Seth        Demarrais     Capital Bicycle Racing Club            Worcester       NY     28
6      452  0:47:03  Matthew     Vandivort     CRCA/Siggi's/NYVelocity                Ny              NY     25
7      401  0:47:03  Ben         Barnhardt     The Bike Shop / NorthTowns Imaging     Buffalo         NY     22
8      406  0:47:03  Bryan       Bonn          The Bike Shop / Northtowns Imaging     Amherst         NY     20
9      459  0:47:03  Jeff        Gagliardo     Twin Line Velo                         Pittsford       NY     18
10     416  0:47:03  Christopher Fey           Team Placid Planet                     Keene Valley    NY     16
11     421  0:47:03  Dylan       Gallagher     Team Overlook Mtn Bicycles             Saugerties      NY     15
12     412  0:47:03  Dylan       Dearborn      Capital Bicycle Racing Club            Albany          NY     14
13     423  0:47:03  Randy       Hadzor        Mello Velo / Middle Ages / BTB         La Fayette      NY     13
14     497  0:47:03  Tod         Gentry        Cornell Cycling Club                   Freeville       NY     12
15     429  0:47:03  Owen        Laurion       Monroe Extinguisher/Solo Break Racing  Rochester       NY     11
16     407  0:47:03  Timothy     Bouchard      The Bike Shop / Northtowns Imaging     West Seneca     NY     10
17     402  0:47:03  Phil        Batten        Team Ommegang - Syracuse Bicycle       Manlius         NY     9
18     458  0:47:03  Graham      Macbeth       CRCA/Setanta                           Brooklyn        NY     8
19     433  0:47:03  David       Moore         Team Ommegang - Syracuse Bicycle       Syracuse        NY     7
20     417  0:47:03  Nate        Foster        Human Zoom                             Ithaca          NY     6
21     420  0:47:03  Leonard     Galati        CRCA / Teany Cycling                   Mount Vernon    NY     5
22     450  0:47:03  Joseph      Tindal        Expo/Superior Energy                   Coventry        CT     4
23     441  0:47:03  Kenneth     Reilly        pawling cycle & sport                  Brookfield      CT     3
24     409  0:47:03  Brenden     Conway        Buffalo Velo                           Orchard Park    NY     2
25     445  0:47:03  Richard     Serton        CNYC                                   Clinton         NY     1
26     454  0:47:03  Raymond     Willard       Team Ommegang-Syracuse Bicycle         Oneida          NY
27     434  0:47:03  Philip      Nesbitt       Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team Churchville     NY
28     413  0:47:03  Brian       Decann        WVU Cycling                            Morgantown      WV
29     424  0:47:03  Fred        Harle         Team Ommegang - Syracuse Bicycle       Jamesville      NY
30     449  0:47:03  Yohsuke     Takakura      Capital Bicycle Racing Club            Albany          NY
31     436  0:47:03  Micha       Ophir         CRCA                                   New York        NY
32     426  0:47:03  Mike        Klein         Team Wear On Earth                     Potsdam         NY
33     496  0:47:03  Steven      Gates         Paceline Cycling/CNYC                  West Winfield   NY
34     428  0:47:03  Jeffrey     Krywanczyk    Team Wear on Earth                     Chazy           NY
35     427  0:47:03  Jscott      Korbich       GS Simmeria                            New Tripoli     PA
36     491  0:47:03  Christian   Cej           Pearl Street                           Manilla         NY
37     480  0:47:03  Andrew      Reagan        Virginia Tech                          Blackburg       VA
38     446  0:47:03  Robert      Sobon         unattached                             Buffalo         NY
39     457  0:47:03  Peter       Pelychaty     Corning Notubes                        Big Flats       NY
40     456  0:47:03  Nathan      Morgan        Team Elevate Cycles                    Saratoga SpringsNY
41     440  0:47:03  Alexander   Rapavi        Freshbikes p/b SKANSKA                 Alexandria      VA
42     400  0:47:16  Tim         Andrus        Rogue Race Team                        Horseheads      NY
43     455  0:47:16  Paul        Wojciak       Pawling Cycle and Sport                Poughkeepsie    NY
44     403  0:47:16  Sean        Behrman       Team Ommegang � Syracuse Bicycle       Auburn          NY
45     444  0:47:16  Richard     Scudney       CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY
46     425  0:47:16  Aaron       Johnson       Team Ommegang-Syracuse Bicycle         Oswego          NY
47     479  0:47:28  Barry       Koblnz        CBRC                                   Albany          NY
48     451  0:47:31  Adam        Trost         The Bike Shop/NorthTowns Imaging       East Aurora     NY
49     418  0:47:31  Ethan       Frost         Christiana Care PT+/FSVS               Newark          DE
50     439  0:47:31  Timothy     Raggets       Park Ave Bike Multi Sport Team         Rochester       NY
51     404  0:47:52  Charles     Bird          CRCA/siggis/NYVelocity                 New York        NY
52     405           Bryan       Blake         MaxpowerCycling.com                    Fulton          NY
53     481  lapped   Luke        Thomas        RIT Cycling                            Interlaken      NY
54     453  lapped   Thomas      Weichmann     The Bike Shop / Northtowns Imaging     Buffalo         NY
55     430  lapped   Michael     Lenihan       Battenkill-United                      Lake George     NY
56     437  lapped   Nicholas    Pacchioli     Syracuse University Cycling Club       Mechanicsburg   PA
57     438  lapped   Stephen     Poirier       Syracuse University Cycling Team       Leominster      MA

4 Women              15 miles                  24 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      209  0:36:15  Casey       Kelly         Pearl Street Cycling                   Elma            NY     40
2      212  0:36:18  Danielle    Kosecki       CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     37
3      203  0:36:18  Emily       Elbers        Farm Team Elite Women                  Syracuse        NY     34
4      217  0:36:18  Jackie      McKay         Team Competitive Gear                  Erie            PA     31
5      201  0:36:18  Victoria    Brumfield     CRCA / Radical Media                   New York        NY     28
6      210  0:36:18  Lisa        Kennish       CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     25
7      213  0:36:18  Nicole      Laplante      Team Placid Planet                     Peru            NY     22
8      216  0:36:18  Melissa     McCreary      Team Elevate Cycles                    Saratoga SpringsNY     20
9      204  0:36:18  Christine   Feehan        Team Elevate Cycles                    Killington      VT     18
10     211  0:36:18  Evelyn      Korbich       Young Medalist/Team Rothrock           New Tripoli     PA     16
11     202  0:36:18  Dana        Cooreman      Mission In Motion / TVC                Whitesboro      NY     15
12     208  0:36:18  Stephanie   Kaplan        CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     14
13     206  0:36:18  Lilynn      Graves        Corning/NoTubes Race Team              Ithaca          NY     13
14     200  0:36:18  Madeleine   Bonneville    Team Elevate Cycles                    Saratoga SpringsNY     12
15     221  0:36:18  Kelly       Welker        Mac 5 Bikes/GVCC                       Penfield        NY     11
16     215  0:36:22  Cathleen    London        CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     10
17     220  0:37:56  Meghan      Schloat       Asphalt Green Cycling Team             New York        NY     9
18     218  0:37:57  Donna       Moody         Team Placid Planet                     Lake Placid     NY     8
19     205  0:37:57  Mhairi      Gilmore                                              Toronto         ON     7
20     214  0:37:57  Jaime       Lawlor                                               Fayetteville    NY     6
21     219  0:37:57  Christina   Nash          Capital Bicycle Racing Club            Malta           NY     5
22     248  0:39:16  Robin       Morgan        Corning/Notubes Race Team              Lafayette       NY     4
23     249  -1 lap   Denise      Moore                                                Watertown       NY     3

Masters Men 35+      22 miles                  18 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      747  0:48:15  Bruce       Krip          SUL/Hincapie                           Etobicoke       ON     40
2      748  0:48:15  Rick        Randall       Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team Honeoye Falls   NY     37
3      753  0:48:15  Craig       Mattern       Nalgene R3                             Rochester       NY     34
4      741  0:48:15  Greg        Cavanagh      SUL / Hincapie                         Oakville        ON     31
5      768  0:48:15  Ken         thomas        Pearl Street                           Orchard Park    NY
6      750  0:48:15  Dan         Staffo        Handlebars cycling company             Farmington      NY     28
7      744  0:48:15  David       Hansen        Rogue Race Team                        Elmira          NY     25
8      742  0:48:15  Jason       Dellilo       BIKE LOFT                              Baldwinsville   NY     22
9      743  0:48:15  Dieter      Drake         Battenkill-United / anthemcycles.com   Cambridge       NY     20
10     740  0:48:15  Marc        Bertucco      Kissena Cycling Club                   New York        NY     18
11     746  0:48:15  Jeff        Hoover        maxpowercycling                        Liverpool       NY     16
12     754  0:48:15  Brian       Nilsson                                              Manlius         NY     15
13     752  0:48:15  Lance       Johnson       Handlebars Cycle                       Amherst         MA     14
14     769  0:48:15  Christian   Cej           Pearl Street                           Manilla         NY     13
15     767  0:48:28  Noel        Bonk          MaxPower Cycling                       Brewerto        NY     12
16     745  0:48:41  Craig       Hawkes        THE CYCLERY                            Ottawa          ON     11
17     749  0:50:37  Mike        Spangenberg   VALLEY BIKE AND SKI WERKS RACING       Shaftsbury      VT     10

Masters Men 45+      22 miles                  28 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      275  0:48:15  M. Andrew   Ruiz          CCC/Keltic Construction/Zanes Cycles   Delmar          NY     40
2      268  0:48:15  Peter       Hoag          Ruud Racing Tioga Velo Club            Dansville       NY     37
3      291  0:48:15  Volodymyr   Spantchek     Pitsford Pointing                      Fairport        NY     34
4      269  0:48:15  David       Hoag          RUDD RACING TIOGA VELO                 Dansville       NY     31
5      292  0:48:15  Scott       Wright        MaxPower Cycling                       Cicero          NY     28
6      272  0:48:15  Tom         Ratzell       GS Simmeria                            Blandon         PA     25
7      276  0:48:15  Mark        Sumner        CCC/Keltic Const/Zanes Cycles          Clifton Park    NY     22
8      299  0:48:15  Jim         Reed          Rogue Race Team                        Elmira          NY     20
9      267  0:48:15  Paul        Heffler       Ottawa Bicycle Club                    Ottawa          ON     18
10     273  0:48:15  Carl        Reglar        Team Danbury Audi/Pedal and Pump       Mount Vernon    NY     16
11     271  0:48:15  Brian       Polhemus      Battenkill-united                      Spencertown     NY     15
12     264  0:48:15  David       Faso          MaxPowerCycling.com                    Cazenovia       NY     14
13     282  0:48:15  Michael     Traxler       Malgene R3                             Rush            NY     13
14     283  0:48:15  Greg        Gray          ROG                                    Rochester       NY     12
15     295  0:48:28  Andrew      Ross          MaxPowerCycling.com                    Mexico          NY     11
16     279  0:48:28  David       Thornton      Competitive Gear                       Erie            PA     10
17     263  0:48:28  Raymond     Falso         Team Ommegang - Syracuse Bicycle       Fayetteville    NY     9
18     277  0:48:28  Daniel      Wnorowski     MaxPower Dante's OCC                   Manlius         NY     8
19     265  0:48:28  Dan         Fitch         Team Ommegang - Syracuse Bicycle       Cazenovia       NY     7
20     274  0:48:45  Dwight      Roth          GVCC/Quality Care Pharmacies           W.henrietta     NY     6
21     278  0:48:45  Owen        Wood          Team ROG                               Rochester       NY     5
22     262  0:49:02  Chris       De Lancey     team ROG/gvcc                          Walworth        NY     4
23     290  lapped   Jim         Van Leer      FLCC/Chris Cookies Swan                Trumansburg     NY     3
24     270  lapped   David       Paccone       Corning/Notubes Race Team              Skaneateles     NY     2
25     280  lapped   Bruno       Ricci                                                Scarbro         ON     1

Masters Men 55+      18 miles                  4 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      157  0:43:57  Steven      Tinston       Westwood Velo                          Blauvelt        NY     40
2      155  0:43:57  Tim         Leonard       Capital Bike Racing Club               New Hartford    NY     37
3      151  0:44:53  Cliff       Six           Max Power, BikeLoff                    Syracuse        NY     34
4      156  0:44:53  Dan         Reilly        Team Placid Planet                     Saranac Lake    NY     31

Masters Men 60+      18 miles                  5 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      602  0:43:57  Mark        McCarthy      NYPS/PITTSFORDPAINTING                 Macedon         NY     40
2      600  0:43:57  Dave        Beals         Capital Bicycle Racing Club            Niskayuna       NY     37
3      601  0:44:53  William     Dowling       unattached/BBC                         Buffalo         NY     34
4      603  0:45:41  Tim         Riley         Buffalo Bicycling Club                 Whitesboro      NY     31
5      604  -1  lap  Harold      Schmidt       Team Placid Planet                     Lake Placid     NY     28

Junior Boys 17-18    15 miles                  15 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      635  0:33:27  Zachary     Semian        Mid-Atlantic Cycling Club              Mertztown       PA     40
2      624  0:33:27  Micah       Engle         Young Medalists / Team Rothrock        Dillsburg       PA     37
3      631  0:33:27  John        Nesbit        CRCA/jr Development                    New York        NY     34
4      629  0:33:27  Christopher Meacham       YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK          Jamison         PA     31
5      634  0:33:27  Lucca       Zeray         CRCA/jr Development                    Brooklyn        NY     28
6      620  0:33:27  Dag         Anderson      Team Specialized - Rising STARS p/b BicBridgewater     NJ     25
7      625  0:33:27  John        Holden        MVP Health Care G2 / GVCC              Fairport        NY     22
8      621  0:33:27  Zach        Bender        Team Specialized - Rising STARS p/b BicGlen Rock       NJ     20
9      630  0:33:27  Eli         Mernit        CRCA/jr Development                    Bronx           NY     18
10     627  0:33:27  Daniel      Jardin        MaxPowerCycling                        Mexico          NY     16
11     626  0:33:34  Zack        Hutchins      Team Specialized-Rising Stars p/b BicycMilford         NJ     15
12     623  0:33:50  Hunter      Dansin        FARM TEAM CYCLING                      Cambridge       NY     14
13     633  -1 lap   Andrew      Pryhuber      G2/MVP Health Care Jr. Team            Rochester       NY     13
14     622  -1 lap   Matt        Brophy        G2/GVCC                                Macedon         NY     12
15     628  -2 laps  Christopher Krause        Young Medalists-Team Dual Temp         Allentown       PA     11

Junior Boys 15-16    15 miles                  20 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      782  0:33:27  Greg        Ratzell       Young Medalists / Team Rothrock        Blandon         PA     40
2      781  0:33:27  Juan        Pimentael     CRCA/jr Development                    Maywood         NJ     37
3      773  0:33:27  Noah        Granigan      Team Specialized - Rising STARS p/b BicCape May Court HNJ     34
4      777  0:33:27  Teddy       Kozlowski     Liberty Cycle                          Bridgewater     NJ     31
5      798  0:33:27  Jeremy      Boyle         Young Medalist / Team Rothrock         Macungie        PA     28
6      770  0:33:27  Luke        Bateman       Young Medalists/Team Rothrock          Carlisle        PA     25
7      772  0:33:27  Derek       Cote          Createx/Benidorm/EBCC                  Burlington      CT     22
8      779  0:33:27  Samuel      Morkal-WilliamCRCA/jr Development                    Briarcliff ManorNY     20
9      780  0:33:27  William     Pestcoe       Young Medalists /Team Rothrock         Center Valley   PA     18
10     776  0:33:27  Zachary     Houlik        Young Medalists/Team Rothrock          Breinigsville   PA     16
11     775  0:33:27  Gavin       Hess          MVP Healthcare/G2 Junior Devo          Pittsford       NY     15
12     771  0:33:27  Keane       Brennan       FARM TEAM CYCLING                      Cambridge       NY     14
13     783  0:33:34  Dakota      Schaeffer     Young Medalists/Team Rothrock          West Lawn       PA     13
14     786  0:34:36  Regan       Young         Genesee Valley Cycling Club            Pittsford       NY     12
15     787  -1 lap   Marco       Huot          Genesee Valley Cycling Club            Pittsford       NY     11
16     774  -1 lap   Peter       Harris        Young Medalists/Team Rothrock          Lititz          PA     10
17     784  -2 laps  Chris       Worden        Team CF                                Brewer          ME     9
18     785  -2 laps  Henri       Young         Genesee Valley Cycling Club            Pittsford       NY     8
19     778  -2 laps  Daniel      Lauritzen     Young Medalists/Team Rothrock          Carlisle        PA     7
20     799  -2 laps  Victor J.   Pedraza       Team Placid Planet                     Old Forge       NY     6

Junior Girls 15-18   8 miles                   3 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      861  0:36:18  Nadia       Latzgo        Young Medalists/Team Rothrock          Fogelsville     PA     40
2      862  0:37:57  Brittany    Sumner        FARM TEAM CYCLING                      Clifton Park    NY     37
3      860  -1 lap   Emily       Krause        Young Medalists-Team Rothrock          Allentown       PA     34

Junior Boys 13-14    8 miles                   15 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      905  0:19:11  Thomas      Dudzik        Createx/Benidorm/EBCC                  Burlington      CT     40
2      910  0:19:11  Gianni      Polhemus      FARM TEAM CYCLING                      Spencertown     NY     37
3      912  0:19:11  Sean        Rice          Team Somerset                          Annandale       NJ     34
4      915  0:19:11  Phillip     Truppelli     Colavita-Baci U19                      Ringoes         NJ     31
5      909  0:19:11  Tyler       Mower         Pro Bikes                              Pittsburgh      PA     28
6      916  0:19:11  Stuart      Witkowski     Young Medalists/ Team Rothrock         Elizabethtown   PA     25
7      904  0:19:11  Wyatt       Drake         FARM TEAM CYCLING                      Cambridge       NY     22
8      902  0:19:11  Marcello    Cesario       Young Medalists / Team ROTHROCK        Downingtown     PA     20
9      911  0:19:11  Alec        Ratzell       Young Medalists / Team Rothrock        Blandon         PA     18
10     900  0:19:59  Ian         Baun          UPMC/ProBikes                          Pittsburgh      PA     16
11     913  0:20:19  Christian   Ricci                                                Scarborough     ON     15
12     903  0:22:17  Paul        Dallemagne    FARM TEAM CYCLING                      Cambridge       NY     14
13     908  0:22:19  Connor      Lenihan       FARM TEAM CYCLING                      Lake George     NY     13

Junior Girls 13-14   8 miles                   2 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      3    0:19:43  Olivia      Saunders      Team Somerset                          Flemington      NJ     40
2      1    0:20:54  Julia       Sante         FARM TEAM CYCLING                      Queensbury      NY     37

Junior Boys 10-12    8 miles                   6 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      675  0:18:51  Hugo        Schreur       Liberty Cycle                          Basking Ridge   NJ     40
2      677  0:18:51  Mark        Yaroshevsky   Young Medalists / Team Rothrock        North Caldwell  NJ     37
3      671  0:19:01  Liam        Drake         FARM TEAM CYCLING                      Cambridge       NY     34
4      674  0:19:01  Jonathan    Krause        Young Medalists/Team Rothrock          Allentown       PA     31
5      673  0:19:54  Tyler       Koziol        FARM TEAM CYCLING                      Buskirk         NY     28
6      672  0:21:57  Stewart     Falso         Onondaga Cycling Club                  Fatetteville    NY     25

Junior Girls 10-12   8 miles                   2 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      99   0:19:31  Sierra      Watkins       Young Medalists / Team Rothrock        West Chester    PA     40
2      98   0:20:08  Dagny       Drake         FARM TEAM CYCLING                      Cambridge       NY     37

Cat 5 under 35       15 miles                  28 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      524  0:33:!5  Andrew      Engbretion    First Capital Cycling                  Kingston        ON     40
2      502  0:33:!5  Matt        Delaney       Team High Peaks Cyclery                Harrisburg      PA     37
3      548  0:33:!5  Jonathan    Benner                                               Clayton         NY     34
4      515  0:33:!5  Daghan      Perker        Asphalt Green                          New York        NY     31
5      526  0:33:!5  Eric        Thomas        Team Elevate Cycles                    Saratoga SpringsNY     28
6      523  0:33:!5  Matthew     Worstell      Syracuse University                    Basking Ridge   NJ     25
7      507  0:33:!5  Kevin       Howard        university of rochester                Rochester       NY     22
8      501  0:33:!5  Jeffrey     Coons                                                Colchester      VT     20
9      511  0:33:!5  Jason       McCreary      Team Elevate Cycles                    Saratoga SpringsNY     18
10     525  0:33:!5  Timothy     Paul                                                 Mt. Morris      NY     16
11     504  0:33:!5  Seth        Gallagher     Team Overlook Mtn. Bicycles            Rhinebeck       NY     15
12     506  0:33:!5  Brad        Helmetsie     Tioga Velo Club                        Spencer         NY     14
13     505  0:33:!5  Wesley      Hadzor        mello velo                             Lafayette       NY     13
14     513  0:33:!5  Andy        Nadeau        University of Rochester                Rochester       NY     12
15     512  0:33:!5  Scott       Mills         CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     11
16     518  0:33:!5  Paul        Santini       CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     10
17     514  0:33:!5  Kyle        Oberdorf                                             Liverpool       NY     9
18     516  0:33:!5  Carl        Pfranger      Dick Sonne's Racing/ Mohawk Valley BikeUtica           NY     8
19     503  0:33:!5  Kyle        Gagnier                                              Peru            NY     7
20     519  0:33:!5  Blair       Sturm         Rogue Race Team                        Horseheads      NY     6
21     508  0:33:!5  Lee         Johnson       TEAM ELEVATE CYCLES                    Clifton Park    NY     5
22     500  lapped   Brian       Camara                                               Oneida          NY     4
23     520  lapped   Anthony     Sylor         Livingston Cycling Club/Swain Sports 2 Conesus         NY     3
24     521  lapped   Justin      Tetlow        Clarkson Alumni                        Washington      DC     2
25     527  lapped   Neil        Hueber        Mello Velo/Middle Ages                 Syracuse        NY     1
26     517  lapped   Joe         Robitaille    CRCA- Eastern Mountain Sports          Brooklyn        NY
27     509  lapped   Tim         Kohanski                                             Chittenango     NY

Cat 5 35+            15 miles                  31 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      551  0:34:32  David       Bertram       Team Ommegang-Syracuse Bicycle         Cooperstown     NY     40
2      593  0:34:36  Kurt        Woodruff      RUUD RACING                            Baldwinsville   NY     37
3      565  0:34:36  Kent        Sante         _                                      Queensbury      NY     34
4      553  0:34:36  Jamie       Campbell      team bikeloft                          Oneida          NY     31
5      577  0:34:36  Eric        Jarvi         MaxPower Cycling                       Framingham      MA     28
6      578  0:34:36  Brian       Six                                                  Marcellus       NY     25
7      594  0:34:36  Dan         Schroen       CNB / GVCC                             Fairport        NY     22
8      550  0:34:36  Dale        Beckwith      Central New York Cyclist               Sidney          NY     20
9      571  0:34:36  Rick        Years         TVC/RR                                 Livonia         NY     18
10     598  0:34:36  Eric        Giehl         Nice Tri/GVCC                          Webster         NY     16
11     561  0:34:36  Joshua      Lahr          Blue Mountain Velo                     Elizabethville  PA     15
12     566  0:34:36  Timothy     Scanlan                                              Philadelphia    PA     14
13     595  0:34:36  Daniel      Rivers        Maxpower Cycling Team                  Lowville        NY     13
14     560  0:34:36  Gregory     Kraft         Buffalo Velo / Buffalo Cycling Club    Strykersville   NY     12
15     572  0:34:36  Edward      King          CNYC                                   Harpersville    NY     11
16     554  0:34:36  Chris       Caza          Maxpowercycling.com                    Fulton          NY     10
17     597  0:34:36  Rich        Jarvi         Maxpowercycling.com                    Manlius         NY     9
18     558  0:34:36  Eric        Gustafson     Wear on Earth                          Massena         NY     8
19     567  0:34:36  Scott       Sears         unattached                             Clay            NY     7
20     557  0:34:36  David       Grieves       Onondaga Cycling Club                  Baldwinsville   NY     6
21     552  0:34:36  Doake       Brown         unattached                             Cortland        NY     5
22     587  0:34:43  Eric        Dombkowski    OCC                                    Baldwinsville   NY     4
23     596  0:34:43  Todd        Relyea        Onondaga Cycling Club                  La Fayette      NY     3
24     564  0:34:43  Thomas      Robinson      BuffaloVelo/Buffalo Bicycling Club     Grand Island    NY     2
25     599  0:34:43  Edward      Curley        CNYC                                   Sidney          NY     1
26     559  0:34:43  Paul        Gutwin        GMBC                                   Williston       VT
27     569  lapped   James       Trevvett                                             Syracuse        NY
28     563  lapped   Bob         Nugent        Syracuse Chargers                      Binghamton      NY
29     562  lapped   Phil        Neisser       Team Wear on Earth                     Canton          NY
30     568  lapped   Kenneth     Trainor                                              Wappingers FallsNY
Pro/1/2 Men          28 miles                  15 starters                            # of category starters:        11

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points  Cat 2
1      110  0:58:34  Steve       Wells         MVP Health Care Cycling                Orchard Park    NY     40      1
2      107  0:58:34  Todd        Scheske       MVP Health Care Cycling                Rochester       NY     37
3      111  0:58:34  Brent       Morehouse                                            Syracuse        NY     34      2
4      113  0:58:34  Bill        Golembieski   Bike Loft East                         Boulder         CO     31      3
5      103  0:58:34  Brian       Klotz         Corning/Notubes Race Team              Corning         NY     28      4
6      112  0:58:34  Benjamin    Salibra       Bike Loft East                         Fayeteville     NY     25      5
7      109  0:58:34  Don         Sproull       ChrisCookies.com/Swan Cycles/FLCC      Auburn          NY     22      6
8      106  0:58:34  Craig       Nichols       MVP Health Care Cycling                Lacona          NY     20      7
9      104  0:58:34  Andy        Lytwynec      MVP Health Care Cycling                Rochester       NY     18      8
10     105  0:58:34  Andrew      Melnychenko   Maxpowercycling.com                    Alpine          NY     16      9
11     101  0:58:34  Cory        Burns         Embrocation Cyling Journal Elite Team  Watertown       NY     15
12     108  0:58:34  Steve       Sloan         Team Somerville Bicycle Shop           Gilbertsville   NY     14      10
13     100  0:58:34  Wayne       Bray          Embrocation Cycling Journal            Clinton         NY     13
14     114  0:58:43  Jeff        Zygo          MVP Health Care Cycling                Scottsville     NY     12

Pro/1/2 Women        22 miles                  11 starters                            # of category starters:        9

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points  Cat 2
1      137  0:52:20  Jenny       Ives          Farm Team Elite Riders                 Saratoga        NY     40
2      134  0:52:20  Christine   Schryver      Full Moon Vista                        Rochester       NY     37      1
3      135  0:52:20  Anna        Young         MVP Health Care Cycling                Syracuse        NY     34      2
4      133  0:52:20  Marjolein   Schat         Corning/Notubes Race Team              Ithaca          NY     31      3
5      131  0:52:20  Dara        Kiese         CRCA/Radical Media                     New York        NY     28      4
6      136  0:52:20  Ellen       Moses         CRCA Comedy Central                    NY              NY     25      5
7      132  0:52:20  Maria       Quiroga       CRCA/Radical Media                     New York        NY     22      6
8      150  0:52:20  Ruth        Sherman       Corning Notubes                        Spencer         NY     20      7
9      148  0:52:20  Yvette      Labombard     Full Moon Vista                        Rochester       NY     18
10     130  0:52:20  Sara        Foster        Corning/No Tubes Race Team             Ithaca          NY     16      8
11     149  0:52:20  Sarah       Krzysiak      Farm Team Elite Women's Cycling        Utica           NY     15      9

3 Men                28 miles                  28 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      303  0:58:34  Eric        Gregoire      Team Ommegang-Syracuse Bicycle         Phoenix         NY     40
2      306  0:58:34  Corey       Knowles       Team ROG                               Hamburg         NY     37
3      316  0:58:34  Jeremy      Wickham       corning /notubes race team             Elmira          NY     34
4      340  0:58:34  Michael     Cormier       Pearl Street                           Orchard Park    NY     31
5      320  0:58:34  Joe         Magro         Lancaster Regional Cycling             Lititz          PA     28
6      323  0:58:34  Adam        Schwarzweller Solo Break Racing                      Farmington      NY     25
7      307  0:58:34  Eric        Korolewski    Team Ommegang - Syracuse Bicycle       Liverpool       NY     22
8      322  0:58:34  John        Hertzler      Corning Race Team                      Addison         NY     20
9      311  0:58:34  Willie      Payton                                               Bklyn           NY     18
10     348  0:58:34  Tim         Akers         Wear On Earth                          Canton          NY     16
11     341  0:58:34  ken         thomas        Pearl Street                           Orchard Park    NY     15
12     304  0:58:34  Jeffrey     Henderson                                            Geneva          NY     14
13     315  0:58:34  James       Walker        Team Placid Planet                     Elizabethtown   NY     13
14     305  0:58:34  Edward      Klock-Mccook  Human Zoom/Pabst Blue Ribbon           King Of Prussia PA     12
15     300  0:58:34  Manuel      Caliz         Shirks Racing Presented by Trek        Ephrata         PA     11
16     319  0:58:34  Brandon     Milet         Farm Team Elite Riders                 Cambridge       NY     10
17     342  0:58:34  James       Cowle         Pearl Street                           West Seneca     NY     9
18     309  0:58:34  Brett       McKay         Team Competitive Gear                  Erie            PA     8
19     308  0:58:34  Bill        McGreevy      Team Placid Planet                     Wilmington      NY     7
20     313  0:58:34  Arthur      Roulac        CRCA / Houlihan-Lokey Sanchez          New York        NY     6
21     314  0:58:34  Samuel      Schaeffer     CRCA/Houlihan Lokey-Sanchez            Brooklyn        NY     5
22     321  0:58:34  Daniel      Hertzler      Corning Notubes                        Addison         NY     4
23     317  0:58:34  David       Yacobelli     Corning/NoTubes Race Team              Endicott        NY     3
24     301  0:58:34  Robert      Dietrick      Minerva Design Cycling Team/GVCC       Farmington      NY     2
25     310  0:58:34  Austin      McLenithan    Farm Team Elite                        Cambridge       NY     1
26     302  0:58:34  Matt        Goedeke       Stage5/Cycling Fusion                  Selkirk         NY
27     318  0:58:34  Dylan       Podiak        Monroe Extingusher                     Fairport        NY
28     349  0:59:15  Frank       Grillo        Pearl Street Grill & Brewery/Buffalo BiOrchard Park    NY

3 Women              22 miles                  10 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      350  0:52:20  Rebecca     Chan          CAWES p/b SPECIALIZED                  Philadelphia    PA     40
2      375  0:52:20  Gaetane     Perreault     Max Power, BikeLoff                    Fayeteville     NY     37
3      353  0:52:20  Kyleanne    Hunter        CAWES p/b Specialized                  Washington      DC     34
4      354  0:52:20  Vanessa     McCaffery     Corning/NoTubes Race Team              Newfield        NY     31
5      352  0:52:20  Traci       Cummings      Ingram micro/tom's pro bike            Williamsville   NY     28
6      351  0:52:20  Colleen     Conway        CRCA/Fuoriclasse Racing-Discover ChiropNew York        NY     25
7      369  0:52:20  Shana       Lydon         Full Moon Vista                        Rochester       NY     22
8      355  0:52:20  Julie       McKenzie      ORC                                    Shaftsbury      VT     20
9      356  0:52:20  Jennifer    Rea           Nalgene/R3                             Rush            NY     18
10     357  -1 lap   Yvonne      Schumacher    Nova Cycle Sport Foundation ISCorp     Mukwonago       WI     16

4 Men                22 miles                  60 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      410  0:47:03  Jonathan    D'Alba        Schuylkill Navy Racing                 Philadelphia    PA     40
2      448  0:47:03  Loren       Swears        Team Elevate Cycles                    Gansevoort      NY     37
3      422  0:47:03  Jonathan    Giahn         CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     34
4      447  0:47:03  Brad        Stratton      Capital Bicycle Racing Club            Albany          NY     31
5      414  0:47:03  Seth        Demarrais     Capital Bicycle Racing Club            Worcester       NY     28
6      452  0:47:03  Matthew     Vandivort     CRCA/Siggi's/NYVelocity                Ny              NY     25
7      401  0:47:03  Ben         Barnhardt     The Bike Shop / NorthTowns Imaging     Buffalo         NY     22
8      406  0:47:03  Bryan       Bonn          The Bike Shop / Northtowns Imaging     Amherst         NY     20
9      459  0:47:03  Jeff        Gagliardo     Twin Line Velo                         Pittsford       NY     18
10     416  0:47:03  Christopher Fey           Team Placid Planet                     Keene Valley    NY     16
11     421  0:47:03  Dylan       Gallagher     Team Overlook Mtn Bicycles             Saugerties      NY     15
12     412  0:47:03  Dylan       Dearborn      Capital Bicycle Racing Club            Albany          NY     14
13     423  0:47:03  Randy       Hadzor        Mello Velo / Middle Ages / BTB         La Fayette      NY     13
14     497  0:47:03  Tod         Gentry        Cornell Cycling Club                   Freeville       NY     12
15     429  0:47:03  Owen        Laurion       Monroe Extinguisher/Solo Break Racing  Rochester       NY     11
16     407  0:47:03  Timothy     Bouchard      The Bike Shop / Northtowns Imaging     West Seneca     NY     10
17     402  0:47:03  Phil        Batten        Team Ommegang - Syracuse Bicycle       Manlius         NY     9
18     458  0:47:03  Graham      Macbeth       CRCA/Setanta                           Brooklyn        NY     8
19     433  0:47:03  David       Moore         Team Ommegang - Syracuse Bicycle       Syracuse        NY     7
20     417  0:47:03  Nate        Foster        Human Zoom                             Ithaca          NY     6
21     420  0:47:03  Leonard     Galati        CRCA / Teany Cycling                   Mount Vernon    NY     5
22     450  0:47:03  Joseph      Tindal        Expo/Superior Energy                   Coventry        CT     4
23     441  0:47:03  Kenneth     Reilly        pawling cycle & sport                  Brookfield      CT     3
24     409  0:47:03  Brenden     Conway        Buffalo Velo                           Orchard Park    NY     2
25     445  0:47:03  Richard     Serton        CNYC                                   Clinton         NY     1
26     454  0:47:03  Raymond     Willard       Team Ommegang-Syracuse Bicycle         Oneida          NY
27     434  0:47:03  Philip      Nesbitt       Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team Churchville     NY
28     413  0:47:03  Brian       Decann        WVU Cycling                            Morgantown      WV
29     424  0:47:03  Fred        Harle         Team Ommegang - Syracuse Bicycle       Jamesville      NY
30     449  0:47:03  Yohsuke     Takakura      Capital Bicycle Racing Club            Albany          NY
31     436  0:47:03  Micha       Ophir         CRCA                                   New York        NY
32     426  0:47:03  Mike        Klein         Team Wear On Earth                     Potsdam         NY
33     496  0:47:03  Steven      Gates         Paceline Cycling/CNYC                  West Winfield   NY
34     428  0:47:03  Jeffrey     Krywanczyk    Team Wear on Earth                     Chazy           NY
35     427  0:47:03  Jscott      Korbich       GS Simmeria                            New Tripoli     PA
36     491  0:47:03  Christian   Cej           Pearl Street                           Manilla         NY
37     480  0:47:03  Andrew      Reagan        Virginia Tech                          Blackburg       VA
38     446  0:47:03  Robert      Sobon         unattached                             Buffalo         NY
39     457  0:47:03  Peter       Pelychaty     Corning Notubes                        Big Flats       NY
40     456  0:47:03  Nathan      Morgan        Team Elevate Cycles                    Saratoga SpringsNY
41     440  0:47:03  Alexander   Rapavi        Freshbikes p/b SKANSKA                 Alexandria      VA
42     400  0:47:16  Tim         Andrus        Rogue Race Team                        Horseheads      NY
43     455  0:47:16  Paul        Wojciak       Pawling Cycle and Sport                Poughkeepsie    NY
44     403  0:47:16  Sean        Behrman       Team Ommegang � Syracuse Bicycle       Auburn          NY
45     444  0:47:16  Richard     Scudney       CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY
46     425  0:47:16  Aaron       Johnson       Team Ommegang-Syracuse Bicycle         Oswego          NY
47     479  0:47:28  Barry       Koblnz        CBRC                                   Albany          NY
48     451  0:47:31  Adam        Trost         The Bike Shop/NorthTowns Imaging       East Aurora     NY
49     418  0:47:31  Ethan       Frost         Christiana Care PT+/FSVS               Newark          DE
50     439  0:47:31  Timothy     Raggets       Park Ave Bike Multi Sport Team         Rochester       NY
51     404  0:47:52  Charles     Bird          CRCA/siggis/NYVelocity                 New York        NY
52     405           Bryan       Blake         MaxpowerCycling.com                    Fulton          NY
53     481  lapped   Luke        Thomas        RIT Cycling                            Interlaken      NY
54     453  lapped   Thomas      Weichmann     The Bike Shop / Northtowns Imaging     Buffalo         NY
55     430  lapped   Michael     Lenihan       Battenkill-United                      Lake George     NY
56     437  lapped   Nicholas    Pacchioli     Syracuse University Cycling Club       Mechanicsburg   PA
57     438  lapped   Stephen     Poirier       Syracuse University Cycling Team       Leominster      MA

4 Women              15 miles                  24 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      209  0:36:15  Casey       Kelly         Pearl Street Cycling                   Elma            NY     40
2      212  0:36:18  Danielle    Kosecki       CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     37
3      203  0:36:18  Emily       Elbers        Farm Team Elite Women                  Syracuse        NY     34
4      217  0:36:18  Jackie      McKay         Team Competitive Gear                  Erie            PA     31
5      201  0:36:18  Victoria    Brumfield     CRCA / Radical Media                   New York        NY     28
6      210  0:36:18  Lisa        Kennish       CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     25
7      213  0:36:18  Nicole      Laplante      Team Placid Planet                     Peru            NY     22
8      216  0:36:18  Melissa     McCreary      Team Elevate Cycles                    Saratoga SpringsNY     20
9      204  0:36:18  Christine   Feehan        Team Elevate Cycles                    Killington      VT     18
10     211  0:36:18  Evelyn      Korbich       Young Medalist/Team Rothrock           New Tripoli     PA     16
11     202  0:36:18  Dana        Cooreman      Mission In Motion / TVC                Whitesboro      NY     15
12     208  0:36:18  Stephanie   Kaplan        CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     14
13     206  0:36:18  Lilynn      Graves        Corning/NoTubes Race Team              Ithaca          NY     13
14     200  0:36:18  Madeleine   Bonneville    Team Elevate Cycles                    Saratoga SpringsNY     12
15     221  0:36:18  Kelly       Welker        Mac 5 Bikes/GVCC                       Penfield        NY     11
16     215  0:36:22  Cathleen    London        CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     10
17     220  0:37:56  Meghan      Schloat       Asphalt Green Cycling Team             New York        NY     9
18     218  0:37:57  Donna       Moody         Team Placid Planet                     Lake Placid     NY     8
19     205  0:37:57  Mhairi      Gilmore                                              Toronto         ON     7
20     214  0:37:57  Jaime       Lawlor                                               Fayetteville    NY     6
21     219  0:37:57  Christina   Nash          Capital Bicycle Racing Club            Malta           NY     5
22     248  0:39:16  Robin       Morgan        Corning/Notubes Race Team              Lafayette       NY     4
23     249  -1 lap   Denise      Moore                                                Watertown       NY     3

Masters Men 35+      22 miles                  18 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      747  0:48:15  Bruce       Krip          SUL/Hincapie                           Etobicoke       ON     40
2      748  0:48:15  Rick        Randall       Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team Honeoye Falls   NY     37
3      753  0:48:15  Craig       Mattern       Nalgene R3                             Rochester       NY     34
4      741  0:48:15  Greg        Cavanagh      SUL / Hincapie                         Oakville        ON     31
5      768  0:48:15  Ken         thomas        Pearl Street                           Orchard Park    NY
6      750  0:48:15  Dan         Staffo        Handlebars cycling company             Farmington      NY     28
7      744  0:48:15  David       Hansen        Rogue Race Team                        Elmira          NY     25
8      742  0:48:15  Jason       Dellilo       BIKE LOFT                              Baldwinsville   NY     22
9      743  0:48:15  Dieter      Drake         Battenkill-United / anthemcycles.com   Cambridge       NY     20
10     740  0:48:15  Marc        Bertucco      Kissena Cycling Club                   New York        NY     18
11     746  0:48:15  Jeff        Hoover        maxpowercycling                        Liverpool       NY     16
12     754  0:48:15  Brian       Nilsson                                              Manlius         NY     15
13     752  0:48:15  Lance       Johnson       Handlebars Cycle                       Amherst         MA     14
14     769  0:48:15  Christian   Cej           Pearl Street                           Manilla         NY     13
15     767  0:48:28  Noel        Bonk          MaxPower Cycling                       Brewerto        NY     12
16     745  0:48:41  Craig       Hawkes        THE CYCLERY                            Ottawa          ON     11
17     749  0:50:37  Mike        Spangenberg   VALLEY BIKE AND SKI WERKS RACING       Shaftsbury      VT     10

Masters Men 45+      22 miles                  28 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      275  0:48:15  M. Andrew   Ruiz          CCC/Keltic Construction/Zanes Cycles   Delmar          NY     40
2      268  0:48:15  Peter       Hoag          Ruud Racing Tioga Velo Club            Dansville       NY     37
3      291  0:48:15  Volodymyr   Spantchek     Pitsford Pointing                      Fairport        NY     34
4      269  0:48:15  David       Hoag          RUDD RACING TIOGA VELO                 Dansville       NY     31
5      292  0:48:15  Scott       Wright        MaxPower Cycling                       Cicero          NY     28
6      272  0:48:15  Tom         Ratzell       GS Simmeria                            Blandon         PA     25
7      276  0:48:15  Mark        Sumner        CCC/Keltic Const/Zanes Cycles          Clifton Park    NY     22
8      299  0:48:15  Jim         Reed          Rogue Race Team                        Elmira          NY     20
9      267  0:48:15  Paul        Heffler       Ottawa Bicycle Club                    Ottawa          ON     18
10     273  0:48:15  Carl        Reglar        Team Danbury Audi/Pedal and Pump       Mount Vernon    NY     16
11     271  0:48:15  Brian       Polhemus      Battenkill-united                      Spencertown     NY     15
12     264  0:48:15  David       Faso          MaxPowerCycling.com                    Cazenovia       NY     14
13     282  0:48:15  Michael     Traxler       Malgene R3                             Rush            NY     13
14     283  0:48:15  Greg        Gray          ROG                                    Rochester       NY     12
15     295  0:48:28  Andrew      Ross          MaxPowerCycling.com                    Mexico          NY     11
16     279  0:48:28  David       Thornton      Competitive Gear                       Erie            PA     10
17     263  0:48:28  Raymond     Falso         Team Ommegang - Syracuse Bicycle       Fayetteville    NY     9
18     277  0:48:28  Daniel      Wnorowski     MaxPower Dante's OCC                   Manlius         NY     8
19     265  0:48:28  Dan         Fitch         Team Ommegang - Syracuse Bicycle       Cazenovia       NY     7
20     274  0:48:45  Dwight      Roth          GVCC/Quality Care Pharmacies           W.henrietta     NY     6
21     278  0:48:45  Owen        Wood          Team ROG                               Rochester       NY     5
22     262  0:49:02  Chris       De Lancey     team ROG/gvcc                          Walworth        NY     4
23     290  lapped   Jim         Van Leer      FLCC/Chris Cookies Swan                Trumansburg     NY     3
24     270  lapped   David       Paccone       Corning/Notubes Race Team              Skaneateles     NY     2
25     280  lapped   Bruno       Ricci                                                Scarbro         ON     1

Masters Men 55+      18 miles                  4 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      157  0:43:57  Steven      Tinston       Westwood Velo                          Blauvelt        NY     40
2      155  0:43:57  Tim         Leonard       Capital Bike Racing Club               New Hartford    NY     37
3      151  0:44:53  Cliff       Six           Max Power, BikeLoff                    Syracuse        NY     34
4      156  0:44:53  Dan         Reilly        Team Placid Planet                     Saranac Lake    NY     31

Masters Men 60+      18 miles                  5 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      602  0:43:57  Mark        McCarthy      NYPS/PITTSFORDPAINTING                 Macedon         NY     40
2      600  0:43:57  Dave        Beals         Capital Bicycle Racing Club            Niskayuna       NY     37
3      601  0:44:53  William     Dowling       unattached/BBC                         Buffalo         NY     34
4      603  0:45:41  Tim         Riley         Buffalo Bicycling Club                 Whitesboro      NY     31
5      604  -1  lap  Harold      Schmidt       Team Placid Planet                     Lake Placid     NY     28

Junior Boys 17-18    15 miles                  15 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      635  0:33:27  Zachary     Semian        Mid-Atlantic Cycling Club              Mertztown       PA     40
2      624  0:33:27  Micah       Engle         Young Medalists / Team Rothrock        Dillsburg       PA     37
3      631  0:33:27  John        Nesbit        CRCA/jr Development                    New York        NY     34
4      629  0:33:27  Christopher Meacham       YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK          Jamison         PA     31
5      634  0:33:27  Lucca       Zeray         CRCA/jr Development                    Brooklyn        NY     28
6      620  0:33:27  Dag         Anderson      Team Specialized - Rising STARS p/b BicBridgewater     NJ     25
7      625  0:33:27  John        Holden        MVP Health Care G2 / GVCC              Fairport        NY     22
8      621  0:33:27  Zach        Bender        Team Specialized - Rising STARS p/b BicGlen Rock       NJ     20
9      630  0:33:27  Eli         Mernit        CRCA/jr Development                    Bronx           NY     18
10     627  0:33:27  Daniel      Jardin        MaxPowerCycling                        Mexico          NY     16
11     626  0:33:34  Zack        Hutchins      Team Specialized-Rising Stars p/b BicycMilford         NJ     15
12     623  0:33:50  Hunter      Dansin        FARM TEAM CYCLING                      Cambridge       NY     14
13     633  -1 lap   Andrew      Pryhuber      G2/MVP Health Care Jr. Team            Rochester       NY     13
14     622  -1 lap   Matt        Brophy        G2/GVCC                                Macedon         NY     12
15     628  -2 laps  Christopher Krause        Young Medalists-Team Dual Temp         Allentown       PA     11

Junior Boys 15-16    15 miles                  20 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      782  0:33:27  Greg        Ratzell       Young Medalists / Team Rothrock        Blandon         PA     40
2      781  0:33:27  Juan        Pimentael     CRCA/jr Development                    Maywood         NJ     37
3      773  0:33:27  Noah        Granigan      Team Specialized - Rising STARS p/b BicCape May Court HNJ     34
4      777  0:33:27  Teddy       Kozlowski     Liberty Cycle                          Bridgewater     NJ     31
5      798  0:33:27  Jeremy      Boyle         Young Medalist / Team Rothrock         Macungie        PA     28
6      770  0:33:27  Luke        Bateman       Young Medalists/Team Rothrock          Carlisle        PA     25
7      772  0:33:27  Derek       Cote          Createx/Benidorm/EBCC                  Burlington      CT     22
8      779  0:33:27  Samuel      Morkal-WilliamCRCA/jr Development                    Briarcliff ManorNY     20
9      780  0:33:27  William     Pestcoe       Young Medalists /Team Rothrock         Center Valley   PA     18
10     776  0:33:27  Zachary     Houlik        Young Medalists/Team Rothrock          Breinigsville   PA     16
11     775  0:33:27  Gavin       Hess          MVP Healthcare/G2 Junior Devo          Pittsford       NY     15
12     771  0:33:27  Keane       Brennan       FARM TEAM CYCLING                      Cambridge       NY     14
13     783  0:33:34  Dakota      Schaeffer     Young Medalists/Team Rothrock          West Lawn       PA     13
14     786  0:34:36  Regan       Young         Genesee Valley Cycling Club            Pittsford       NY     12
15     787  -1 lap   Marco       Huot          Genesee Valley Cycling Club            Pittsford       NY     11
16     774  -1 lap   Peter       Harris        Young Medalists/Team Rothrock          Lititz          PA     10
17     784  -2 laps  Chris       Worden        Team CF                                Brewer          ME     9
18     785  -2 laps  Henri       Young         Genesee Valley Cycling Club            Pittsford       NY     8
19     778  -2 laps  Daniel      Lauritzen     Young Medalists/Team Rothrock          Carlisle        PA     7
20     799  -2 laps  Victor J.   Pedraza       Team Placid Planet                     Old Forge       NY     6

Junior Girls 15-18   8 miles                   3 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      861  0:36:18  Nadia       Latzgo        Young Medalists/Team Rothrock          Fogelsville     PA     40
2      862  0:37:57  Brittany    Sumner        FARM TEAM CYCLING                      Clifton Park    NY     37
3      860  -1 lap   Emily       Krause        Young Medalists-Team Rothrock          Allentown       PA     34

Junior Boys 13-14    8 miles                   15 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      905  0:19:11  Thomas      Dudzik        Createx/Benidorm/EBCC                  Burlington      CT     40
2      910  0:19:11  Gianni      Polhemus      FARM TEAM CYCLING                      Spencertown     NY     37
3      912  0:19:11  Sean        Rice          Team Somerset                          Annandale       NJ     34
4      915  0:19:11  Phillip     Truppelli     Colavita-Baci U19                      Ringoes         NJ     31
5      909  0:19:11  Tyler       Mower         Pro Bikes                              Pittsburgh      PA     28
6      916  0:19:11  Stuart      Witkowski     Young Medalists/ Team Rothrock         Elizabethtown   PA     25
7      904  0:19:11  Wyatt       Drake         FARM TEAM CYCLING                      Cambridge       NY     22
8      902  0:19:11  Marcello    Cesario       Young Medalists / Team ROTHROCK        Downingtown     PA     20
9      911  0:19:11  Alec        Ratzell       Young Medalists / Team Rothrock        Blandon         PA     18
10     900  0:19:59  Ian         Baun          UPMC/ProBikes                          Pittsburgh      PA     16
11     913  0:20:19  Christian   Ricci                                                Scarborough     ON     15
12     903  0:22:17  Paul        Dallemagne    FARM TEAM CYCLING                      Cambridge       NY     14
13     908  0:22:19  Connor      Lenihan       FARM TEAM CYCLING                      Lake George     NY     13

Junior Girls 13-14   8 miles                   2 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      3    0:19:43  Olivia      Saunders      Team Somerset                          Flemington      NJ     40
2      1    0:20:54  Julia       Sante         FARM TEAM CYCLING                      Queensbury      NY     37

Junior Boys 10-12    8 miles                   6 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      675  0:18:51  Hugo        Schreur       Liberty Cycle                          Basking Ridge   NJ     40
2      677  0:18:51  Mark        Yaroshevsky   Young Medalists / Team Rothrock        North Caldwell  NJ     37
3      671  0:19:01  Liam        Drake         FARM TEAM CYCLING                      Cambridge       NY     34
4      674  0:19:01  Jonathan    Krause        Young Medalists/Team Rothrock          Allentown       PA     31
5      673  0:19:54  Tyler       Koziol        FARM TEAM CYCLING                      Buskirk         NY     28
6      672  0:21:57  Stewart     Falso         Onondaga Cycling Club                  Fatetteville    NY     25

Junior Girls 10-12   8 miles                   2 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      99   0:19:31  Sierra      Watkins       Young Medalists / Team Rothrock        West Chester    PA     40
2      98   0:20:08  Dagny       Drake         FARM TEAM CYCLING                      Cambridge       NY     37

Cat 5 under 35       15 miles                  28 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      524  0:33:!5  Andrew      Engbretion    First Capital Cycling                  Kingston        ON     40
2      502  0:33:!5  Matt        Delaney       Team High Peaks Cyclery                Harrisburg      PA     37
3      548  0:33:!5  Jonathan    Benner                                               Clayton         NY     34
4      515  0:33:!5  Daghan      Perker        Asphalt Green                          New York        NY     31
5      526  0:33:!5  Eric        Thomas        Team Elevate Cycles                    Saratoga SpringsNY     28
6      523  0:33:!5  Matthew     Worstell      Syracuse University                    Basking Ridge   NJ     25
7      507  0:33:!5  Kevin       Howard        university of rochester                Rochester       NY     22
8      501  0:33:!5  Jeffrey     Coons                                                Colchester      VT     20
9      511  0:33:!5  Jason       McCreary      Team Elevate Cycles                    Saratoga SpringsNY     18
10     525  0:33:!5  Timothy     Paul                                                 Mt. Morris      NY     16
11     504  0:33:!5  Seth        Gallagher     Team Overlook Mtn. Bicycles            Rhinebeck       NY     15
12     506  0:33:!5  Brad        Helmetsie     Tioga Velo Club                        Spencer         NY     14
13     505  0:33:!5  Wesley      Hadzor        mello velo                             Lafayette       NY     13
14     513  0:33:!5  Andy        Nadeau        University of Rochester                Rochester       NY     12
15     512  0:33:!5  Scott       Mills         CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     11
16     518  0:33:!5  Paul        Santini       CRCA/Asphalt Green Cycling Team        New York        NY     10
17     514  0:33:!5  Kyle        Oberdorf                                             Liverpool       NY     9
18     516  0:33:!5  Carl        Pfranger      Dick Sonne's Racing/ Mohawk Valley BikeUtica           NY     8
19     503  0:33:!5  Kyle        Gagnier                                              Peru            NY     7
20     519  0:33:!5  Blair       Sturm         Rogue Race Team                        Horseheads      NY     6
21     508  0:33:!5  Lee         Johnson       TEAM ELEVATE CYCLES                    Clifton Park    NY     5
22     500  lapped   Brian       Camara                                               Oneida          NY     4
23     520  lapped   Anthony     Sylor         Livingston Cycling Club/Swain Sports 2 Conesus         NY     3
24     521  lapped   Justin      Tetlow        Clarkson Alumni                        Washington      DC     2
25     527  lapped   Neil        Hueber        Mello Velo/Middle Ages                 Syracuse        NY     1
26     517  lapped   Joe         Robitaille    CRCA- Eastern Mountain Sports          Brooklyn        NY
27     509  lapped   Tim         Kohanski                                             Chittenango     NY

Cat 5 35+            15 miles                  31 starters

Place  Bib  Time     First Name  Last Name     Team                                   City            State  Points
1      551  0:34:32  David       Bertram       Team Ommegang-Syracuse Bicycle         Cooperstown     NY     40
2      593  0:34:36  Kurt        Woodruff      RUUD RACING                            Baldwinsville   NY     37
3      565  0:34:36  Kent        Sante         _                                      Queensbury      NY     34
4      553  0:34:36  Jamie       Campbell      team bikeloft                          Oneida          NY     31
5      577  0:34:36  Eric        Jarvi         MaxPower Cycling                       Framingham      MA     28
6      578  0:34:36  Brian       Six                                                  Marcellus       NY     25
7      594  0:34:36  Dan         Schroen       CNB / GVCC                             Fairport        NY     22
8      550  0:34:36  Dale        Beckwith      Central New York Cyclist               Sidney          NY     20
9      571  0:34:36  Rick        Years         TVC/RR                                 Livonia         NY     18
10     598  0:34:36  Eric        Giehl         Nice Tri/GVCC                          Webster         NY     16
11     561  0:34:36  Joshua      Lahr          Blue Mountain Velo                     Elizabethville  PA     15
12     566  0:34:36  Timothy     Scanlan                                              Philadelphia    PA     14
13     595  0:34:36  Daniel      Rivers        Maxpower Cycling Team                  Lowville        NY     13
14     560  0:34:36  Gregory     Kraft         Buffalo Velo / Buffalo Cycling Club    Strykersville   NY     12
15     572  0:34:36  Edward      King          CNYC                                   Harpersville    NY     11
16     554  0:34:36  Chris       Caza          Maxpowercycling.com                    Fulton          NY     10
17     597  0:34:36  Rich        Jarvi         Maxpowercycling.com                    Manlius         NY     9
18     558  0:34:36  Eric        Gustafson     Wear on Earth                          Massena         NY     8
19     567  0:34:36  Scott       Sears         unattached                             Clay            NY     7
20     557  0:34:36  David       Grieves       Onondaga Cycling Club                  Baldwinsville   NY     6
21     552  0:34:36  Doake       Brown         unattached                             Cortland        NY     5
22     587  0:34:43  Eric        Dombkowski    OCC                                    Baldwinsville   NY     4
23     596  0:34:43  Todd        Relyea        Onondaga Cycling Club                  La Fayette      NY     3
24     564  0:34:43  Thomas      Robinson      BuffaloVelo/Buffalo Bicycling Club     Grand Island    NY     2
25     599  0:34:43  Edward      Curley        CNYC                                   Sidney          NY     1
26     559  0:34:43  Paul        Gutwin        GMBC                                   Williston       VT
27     569  lapped   James       Trevvett                                             Syracuse        NY
28     563  lapped   Bob         Nugent        Syracuse Chargers                      Binghamton      NY
29     562  lapped   Phil        Neisser       Team Wear on Earth                     Canton          NY
30     568  lapped   Kenneth     Trainor                                              Wappingers FallsNY


BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with