FLYING 200
CAT 1/2/3 MEN NON OMNIUM
PLACE First name Last name Team Time
1 Todd Stodolski South Mountain Cycle & Cafe 11.93
2 Noah Thomas 12.19
MASTER MEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare 12.1
MASTER MEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Todd Scheske Legaci Cycling Productions 12.03
2 Chris Pease NCVC/UnitedHealthcare 12.04
3 Kurt Begemann Begemann Racing Systems 12.05
4 Nigel Chinemilly LSV 12.53
5 David Underhill Somerset Wheelmen 14.02
MASTER MEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 Robert Kowal Team Somerset 12.93
2 Chip Berezny Bike Line / LWA 13.02
3 Peter Czapiewski AMVC/DND Inc 13.47
4 Dave Wieand Gotham Cyclists 13.53
MASTER MEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 Bob Mylls 15.89
MASTER WOMEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 Jo Johnson EPS/CSS pb Shebell & Shebell 16.57
SPRINT TOURNEMENT
MASTER MEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Todd Scheske Legaci Cycling Productions
2 Chris Pease NCVC/UnitedHealthcare
3 Kurt Begemann Begemann Racing Systems
4 Nigel Chinemilly LSV
MASTER MEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 Chip Berezny Bike Line / LWA
2 Robert Kowal Team Somerset
3 Dave Wieand Gotham Cyclists
4 Peter Czapiewski AMVC/DND Inc
TEAM SPRINT
MASTER MEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 Todd Stodolski South Mountain Cycle & Cafe 01:10.4
1 Jonathan Chambers South Mountain Cycle & Cafe
1 Andrew Brennan South Mountain Cycle & Cafe
2 Chris Pease NCVC/UnitedHealthcare 01:13.0
2 Santiago Yepez NCVC/UnitedHealthcare
2 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare
3 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV 01:13.7
3 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV
3 Nigel Chinemilly LSV
MASTER MEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Stephen Pelletier Comprehensive Racing / Salem Cycle 01:14.8
1 Kurt Begemann Begemann Racing Systems
1 Tom Worster 545 Velo
MASTER MEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 Peter Rizzo Watchung Wheelmen - High Gear 01:16.2
1 Robert Kowal Team Somerset
1 Brian Gristick Team Cycle Solutions
2 Chip Berezny Bike Line / LWA 01:17.7
2 Frederick G Hofman Bike Line / LWA
2 Dave Wieand Gotham Cyclists
MASTER WOMEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 Eileen Flaherty NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA 57.74
1 Jenette Williams MidAtlantic Colavita Women's Team
MASTER WOMEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Gwenn Afton South Mountain Cycle & Cafe 54.57
1 Andrea Brennan South Mountain Cycle & Cafe
1 Cameron Reider South Mountain Cycle & Cafe 04:59.5
TEAM TIME TRIAL
MASTER MEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 Jonathan Chambers South Mountain Cycle & Cafe
1 Gary Brown South Mountain Cycle & Cafe
1 Andrew Brennan South Mountain Cycle & Cafe
2 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV 05:06.5
2 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Nigel Chinemilly LSV
2 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
MASTER MEN 45-55
PLACE First Last Team Time
1 Stephen Pelletier Comprehensive Racing / Salem Cycle 05:24.4
1 Kurt Begemann Begemann Racing Systems
1 Tom Worster 545 Velo
1 peter sharman boston road club inc.
MASTER MEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 Chip Berezny Bike Line / LWA 04:00.7
1 Frederick G Hofman Bike Line / LWA
1 Dave Wieand Gotham Cyclists
1 Paul McDonald LWA
2 Robert Kowal Team Somerset 04:15.4
2 Peter Rizzo Watchung Wheelmen - High Gear
2 Brian Gristick Team Cycle Solutions
2 Jeff Holt PSRacing/BTB
MASTER WOMEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 Gwenn Afton South Mountain Cycle & Cafe 04:15.4
1 Andrea Brennan South Mountain Cycle & Cafe
1 Jenette Williams MidAtlantic Colavita Women's Team
FLYING LAP TIME TRIAL
PARA NON OMNIUM
PLACE First Last Team Time
1 Damian Lopez Alfonso The Sports Team 22.72
2 Syd Lea T.E.A.M. FUJI 23.69
DNF Ronne Irvine T.E.A.M. Fuji DNS
MASTER MEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 Robert Kowal Team Somerset 21.92
2 Chip Berezny Bike Line / LWA 22.08
3 peter sharman boston road club inc. 22.08
4 Dave Wieand Gotham Cyclists 22.13
5 Brian Gristick Team Cycle Solutions 22.16
6 Mike Wilpizeski Quaker City Wheelmen 22.29
7 Peter Czapiewski AMVC/DND Inc 22.85
8 John Olinski AVC / Team Hagerstown-Washington County 23.1
9 Peter Rizzo Watchung Wheelmen - High Gear 23.59
10 Jeff Holt PSRacing/BTB 24.69
11 Clive Hallwood Mineola Bicycle Racing Team 24.87
12 Fred Rednor Squadra Coppi 25
13 Tom Marnell 25.87
14 John Cohen Team Somerset 26
MASTER MEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 Bobby Phillips ABRT 23.56
2 Rob Lea T.E.A.M FUJI 23.93
3 Frederick G Hofman Bike Line / LWA 24.21
4 CRAIG ROBERTS GBSC/LONG ISLAND WHEELMEN 24.22
5 Stuart Ross Team Beyer Auto 24.62
6 ed burns Team crosshairs 25.15
7 gilbert marrero Unione Sportiva Italiana 25.56
8 Bob Mylls 27.19
9 Peter Swan NCVC/UnitedHealthcare 28.03
MASTER MEN 35+ NON-OMNIUM
PLACE First Last Team Time
1 Stephen Pelletier Comprehensive Racing / Salem Cycle 22.97
MASTER MEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare 20.44
2 Jeff Heuerman BSBA Racing 21
3 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV 23.19
MASTER MEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Todd Scheske Legaci Cycling Productions 19.94
2 Kurt Begemann Begemann Racing Systems 20.52
3 Andrew Brennan South Mountain Cycle & Cafe 20.78
4 Chris Pease NCVC/UnitedHealthcare 21.12
5 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV 21.78
6 Santiago Yepez NCVC/UnitedHealthcare 21.78
7 Nigel Chinemilly LSV 21.95
8 MARIO ZOMETA 21.96
9 David Scheetz Gotham Cyclists 22.11
10 Mark Gorman Bike Line Lehigh Wheelmen Bike Line 22.7
11 Wayne Lumkong Skylands Cycling 23.06
12 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare 23.25
13 David Underhill Somerset Wheelmen 23.54
14 Mark Kline Liberty Cycles 24.03
15 James Lyman Mineola Bicycle Racing Team 24.34
16 Tom Worster 545 Velo 24.47
MASTER WOMEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 camie kornely PSIMET Racing 23.25
2 Jenette Williams MidAtlantic Colavita Women's Team 24.09
3 Adrienne McCray Artemis 24.1
MASTER WOMEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Cheryl Osborne ARTEMIS 23.72
2 Gwenn Afton South Mountain Cycle & Cafe 23.84
3 Andrea Brennan South Mountain Cycle & Cafe 23.91
4 Laura Carlson MidAtlantic Colavita Women's Team 27.81
5 Eileen Flaherty NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA 28.14
MASTER WOMEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 jane rinard Newmarket Eagles 24.35
2 Tracy Lea T.E.A.M. FUJI 27.01
3 Arminda Fernandes Bike Line/LWA 30.96
MASTER WOMEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 Jo Johnson EPS/CSS pb Shebell & Shebell 27.33
2000m TIME TRIAL
PARA MEN
PLACE First Last Team Time
1 Damian Lopez Alfonso The Sports Team 04:09.3
2 Syd Lea T.E.A.M. FUJI 04:15.0
MASTER MEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 Mike Wilpizeski Quaker City Wheelmen 02:39.2
2 peter sharman boston road club inc. 02:41.8
3 Chip Berezny Bike Line / LWA 02:45.1
4 Brian Gristick Team Cycle Solutions 02:47.9
5 Dave Wieand Gotham Cyclists 02:49.1
6 Peter Czapiewski AMVC/DND Inc 02:50.3
7 Robert Kowal Team Somerset 02:51.9
8 John Olinski AVC / Team Hagerstown-Washington County 02:54.1
9 Jeff Holt PSRacing/BTB 02:54.9
10 Peter Rizzo Watchung Wheelmen - High Gear 02:57.9
11 John Cohen Team Somerset 03:01.8
12 Tom Marnell 03:04.6
13 Clive Hallwood Mineola Bicycle Racing Team 03:07.3
14 Fred Rednor Squadra Coppi 03:11.4
MASTER MEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 Frederick G Hofman Bike Line / LWA 02:51.8
2 Rob Lea T.E.A.M FUJI 02:56.6
3 Stuart Ross Team Beyer Auto 02:59.3
4 ed burns Team crosshairs 03:04.7
5 CRAIG ROBERTS GBSC/LONG ISLAND WHEELMEN 03:10.2
6 gilbert marrero Unione Sportiva Italiana 03:15.1
7 Bobby Phillips ABRT 03:19.8
8 Bob Mylls 03:27.7
9 Peter Swan NCVC/UnitedHealthcare 03:34.4
MASTER MEN 3000m
PLACE First Last Team Time
1 Stephen Pelletier Comprehensive Racing / Salem Cycle 04:11.3
2 Tom Worster 545 Velo 04:21.7
DNF Todd Stodolski South Mountain Cycle & Cafe DNS
MASTER MEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Todd Scheske Legaci Cycling Productions 02:27.7
2 Andrew Brennan South Mountain Cycle & Cafe 02:27.8
3 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV 02:32.3
4 Kurt Begemann Begemann Racing Systems 02:32.7
5 MARIO ZOMETA 0 02:35.3
6 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare 02:35.3
7 Santiago Yepez NCVC/UnitedHealthcare 02:41.8
8 David Scheetz Gotham Cyclists 02:43.1
9 Mark Gorman Bike Line Lehigh Wheelmen Bike Line 02:44.4
10 Chris Pease NCVC/UnitedHealthcare 02:45.6
11 David Underhill Somerset Wheelmen 02:48.4
12 Mark Kline Liberty Cycles 02:49.3
13 Nigel Chinemilly LSV 02:52.3
14 Tom Worster 545 Velo 02:54.5
15 James Lyman Mineola Bicycle Racing Team 02:57.4
16 Wayne Lumkong Skylands Cycling 02:57.9
MASTER WOMEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 Julie Lockhart NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA 04:27.5
MASTER WOMEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 Jenette Williams MidAtlantic Colavita Women's Team 02:49.4
2 camie kornely PSIMET Racing 02:56.8
3 Adrienne McCray Artemis 03:01.5
MASTER WOMEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Gwenn Afton South Mountain Cycle & Cafe 02:55.9
2 Andrea Brennan South Mountain Cycle & Cafe 02:56.6
3 Cheryl Osborne ARTEMIS 03:08.6
4 Laura Carlson MidAtlantic Colavita Women's Team 03:12.3
5 Eileen Flaherty NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA 03:17.1
MASTER WOMEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 jane rinard Newmarket Eagles 02:55.8
2 Tracy Lea T.E.A.M. FUJI 03:10.9
3 Arminda Fernandes Bike Line/LWA 03:38.3
MASTER WOMEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 Jo Johnson EPS/CSS pb Shebell & Shebell 03:21.6
3000m TIME TRIAL
MASTER MEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV 04:03.5
2 Jeff Heuerman BSBA Racing 04:09.8
3 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare 04:14.4
POINTS RACE
MASTER MEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 Mike Wilpizeski Quaker City Wheelmen 12
2 Chip Berezny Bike Line / LWA 12
3 Jeff Holt PSRacing/BTB 6
4 Robert Kowal Team Somerset 6
5 Brian Gristick Team Cycle Solutions 5
6 John Olinski AVC / Team Hagerstown-Washington County 2
7 peter sharman boston road club inc. 1
8 Dave Wieand Gotham Cyclists 0
9 Peter Rizzo Watchung Wheelmen - High Gear 0
10 Peter Czapiewski AMVC/DND Inc 0
11 Fred Rednor Squadra Coppi 0
12 John Cohen Team Somerset 0
13 Clive Hallwood Mineola Bicycle Racing Team -20
14 Tom Marnell -20
MASTER MEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 ed burns Team crosshairs 15
2 Rob Lea T.E.A.M FUJI 6
3 Frederick G Hofman Bike Line / LWA 6
4 Stuart Ross Team Beyer Auto 3
5 CRAIG ROBERTS GBSC/LONG ISLAND WHEELMEN 2
6 Bobby Phillips ABRT 1
7 gilbert marrero Unione Sportiva Italiana 0
8 Bob Mylls -20
9 Peter Swan NCVC/UnitedHealthcare -20
MASTER MEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 Jeff Heuerman BSBA Racing 15
2 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare 9
3 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV 6
1 MARIO ZOMETA
2 Kurt Begemann Begemann Racing Systems
3 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV
4 Todd Scheske Legaci Cycling Productions
5 Andrew Brennan South Mountain Cycle & Cafe
6 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
7 Chris Pease NCVC/UnitedHealthcare
8 Santiago Yepez NCVC/UnitedHealthcare
9 David Scheetz Gotham Cyclists
10 David Underhill Somerset Wheelmen
11 Nigel Chinemilly LSV
12 James Lyman Mineola Bicycle Racing Team
13 Tom Worster 545 Velo
14 Mark Kline Liberty Cycles
15 Wayne Lumkong Skylands Cycling
MASTER WOMEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 camie kornely PSIMET Racing 15
2 Adrienne McCray Artemis 9
3 Jenette Williams MidAtlantic Colavita Women's Team 6
MASTER WOMEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Andrea Brennan South Mountain Cycle & Cafe 15
2 Gwenn Afton South Mountain Cycle & Cafe 9
3 Cheryl Osborne ARTEMIS 6
4 Eileen Flaherty NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA 2
5 Laura Carlson MidAtlantic Colavita Women's Team 1
MASTER WOMEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 jane rinard Newmarket Eagles 15
2 Tracy Lea T.E.A.M. FUJI 8
3 Arminda Fernandes Bike Line/LWA -17
MASTER WOMEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 Jo Johnson EPS/CSS pb Shebell & Shebell 7
SCRATCH RACE
MASTER MEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 John Olinski AVC / Team Hagerstown-Washington County
2 Jeff Holt PSRacing/BTB
3 Chip Berezny Bike Line / LWA
4 Peter Czapiewski AMVC/DND Inc
5 Robert Kowal Team Somerset
6 Brian Gristick Team Cycle Solutions
7 Dave Wieand Gotham Cyclists
8 peter sharman boston road club inc.
9 Mike Wilpizeski Quaker City Wheelmen
10 Clive Hallwood Mineola Bicycle Racing Team
11 Tom Marnell
12 Fred Rednor Squadra Coppi
13 Peter Rizzo Watchung Wheelmen - High Gear
14 John Cohen Team Somerset
MASTER MEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 Bobby Phillips ABRT
2 Stuart Ross Team Beyer Auto
3 Frederick G Hofman Bike Line / LWA
4 CRAIG ROBERTS GBSC/LONG ISLAND WHEELMEN
5 Rob Lea T.E.A.M FUJI
6 ed burns Team crosshairs
7 gilbert marrero Unione Sportiva Italiana
8 Bob Mylls
9 Peter Swan NCVC/UnitedHealthcare
MASTER MEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare
2 Jeff Heuerman BSBA Racing
3 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV
MASTER MEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Andrew Brennan South Mountain Cycle & Cafe
2 Todd Scheske Legaci Cycling Productions
3 Kurt Begemann Begemann Racing Systems
4 Chris Pease NCVC/UnitedHealthcare
5 MARIO ZOMETA
6 David Scheetz Gotham Cyclists
7 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV
8 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
9 Santiago Yepez NCVC/UnitedHealthcare
10 Nigel Chinemilly LSV
11 Mark Kline Liberty Cycles
12 Tom Worster 545 Velo
13 James Lyman Mineola Bicycle Racing Team
14 David Underhill Somerset Wheelmen
DNS Mark Gorman Bike Line Lehigh Wheelmen Bike Line
DNS Wayne Lumkong Skylands Cycling
MASTER WOMEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 camie kornely PSIMET Racing
2 Adrienne McCray Artemis
3 Jenette Williams MidAtlantic Colavita Women's Team
MASTER WOMEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Andrea Brennan South Mountain Cycle & Cafe
2 Cheryl Osborne ARTEMIS
3 Gwenn Afton South Mountain Cycle & Cafe
4 Laura Carlson MidAtlantic Colavita Women's Team
5 Eileen Flaherty NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA
MASTER WOMEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 jane rinard Newmarket Eagles
2 Tracy Lea T.E.A.M. FUJI
3 Arminda Fernandes Bike Line/LWA
MASTER WOMEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 Jo Johnson EPS/CSS pb Shebell & Shebell
OMNIUM
MASTER MEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 Chip Berezny Bike Line / LWA 10
2 Mike Wilpizeski Quaker City Wheelmen 17
3 Robert Kowal Team Somerset 17
4 peter sharman boston road club inc. 20
5 Brian Gristick Team Cycle Solutions 20
6 John Olinski AVC / Team Hagerstown-Washington County 23
7 Dave Wieand Gotham Cyclists 24
8 Jeff Holt PSRacing/BTB 24
9 Peter Czapiewski AMVC/DND Inc 27
10 Peter Rizzo Watchung Wheelmen - High Gear 41
11 Clive Hallwood Mineola Bicycle Racing Team 47
12 Fred Rednor Squadra Coppi 49
13 Tom Marnell 50
14 John Cohen Team Somerset 51
MASTER MEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 Frederick G Hofman Bike Line / LWA 10
2 Rob Lea T.E.A.M FUJI 11
3 Stuart Ross Team Beyer Auto 14
4 Bobby Phillips ABRT 15
5 ed burns Team crosshairs 17
6 CRAIG ROBERTS GBSC/LONG ISLAND WHEELMEN 18
7 gilbert marrero Unione Sportiva Italiana 27
8 Bob Mylls 32
9 Peter Swan NCVC/UnitedHealthcare 36
MASTER MEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 Jeff Heuerman BSBA Racing 7
2 Will Wong NCVC/UnitedHealthcare 7
3 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV 10
MASTER WOMEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Todd Scheske Legaci Cycling Productions 8
2 Andrew Brennan South Mountain Cycle & Cafe 11
3 Kurt Begemann Begemann Racing Systems 11
4 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV 18
5 MARIO ZOMETA 19
6 Chris Pease NCVC/UnitedHealthcare 25
7 Santiago Yepez NCVC/UnitedHealthcare 30
8 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare 32
9 David Scheetz Gotham Cyclists 32
10 Nigel Chinemilly LSV 41
11 Wayne Lumkong Skylands Cycling 42
12 David Underhill Somerset Wheelmen 48
13 Mark Kline Liberty Cycles 51
14 Tom Worster 545 Velo 55
15 James Lyman Mineola Bicycle Racing Team 55
MASTER MEN 35-44
PLACE First Last Team Time
1 camie kornely PSIMET Racing 5
2 Jenette Williams MidAtlantic Colavita Women's Team 9
3 Adrienne McCray Artemis 10
MASTER MEN 45-54
PLACE First Last Team Time
1 Andrea Brennan South Mountain Cycle & Cafe 7
2 Gwenn Afton South Mountain Cycle & Cafe 8
3 Cheryl Osborne ARTEMIS 9
4 Laura Carlson MidAtlantic Colavita Women's Team 17
5 Eileen Flaherty NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA 19
MASTER MEN 55-64
PLACE First Last Team Time
1 jane rinard Newmarket Eagles 4
2 Tracy Lea T.E.A.M. FUJI 8
3 Arminda Fernandes Bike Line/LWA 12
MASTER MEN 65+
PLACE First Last Team Time
1 Jo Johnson EPS/CSS pb Shebell & Shebell 4
INDIVUAL NON-OMNIUM
MASTER MEN 500
PLACE First Last Team Time
1 Todd Stodolski South Mountain Cycle & Cafe 36.13
MASTER MEN 2000m
PLACE First Last Team Time
1 Stephen Pelletier Comprehensive Racing / Salem Cycle 02:49.4
PARA
PARA >10
PLACE First Last Team Time
1 Damian Lopez Alfonso The Sports Team 2
2 Syd Lea T.E.A.M. FUJI 4