We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

Verge Mid-Atlantic Championship Cyclo-Cross Series
Wrightstown, PA
Sunday, October 6, 2002
Verge Mid-Atlantic Championship Cyclo-Cross Series
Evo Cross Results
6-Oct-02
Wrightstown, PA


Elite Men
Placing    LAST NAME          FIRST NAME        TEAM
1          AUER               Kristopher        LSV/Trek/VW
2          DE WALD            RYAN              BEANS
3          LEECH              Ryan              Guys Bicycles
4          YOZELL             MIKE              Guys Bicycles
5          SHOGREN            Gunnar            Guinness/FORT Frames/ACA
6          FERGUSON           GREG              Wissahickon Cyclery
7          GROOM              SEAN              SNOW VALLEY
8          WEAVER             RANSOM            Guys Bicycles
9          SLICK              Eric              MonkeyHill Cycle Sport
10         NIEMOTKO           SZYMON            WATCHUNG WHEELMAN
11         ELLISTON           WILLIAM           JAEGER WHEELMAN
12         HENSEL             CHRISTOPHER       TIME CYCLE COURIERS
13         REYNOLDS           JOSEPH            Wissahickon Cyclery
14         LEACH              LES               Wissahickon Cyclery
15         MOORE              JASON             BEANS
16         WULFKUHLE          Andrew            Wissahickon Cyclery
17         YODER              GEORGE            FREDDIE FU
18         FRECKLETON         JON               Unattached
19         MARSHALL           Brendan           Team Beacon
20         ANESTAD            N. Johan          Evolution Racing
21         TOWNSEND           Ethan             Red Rose Rockets
22         NEUMANN            ANDREW            EVOLUTION RACING
23         TURNER             GLENN             MAIN LINE CYCLE
Elite Women
Placing    LAST NAME          FIRST NAME        TEAM
1          GILLAM             DIANA             SNOW VALLEY
2          OESTERLING         KRISTINE          TREK
3          SHEW               JOSIE             FIRST STATE VELO
4          SILVA              THAIS             DOGFISH
5          ITLE               AMBER             UNIV OF PENN
6          YODER              KELLY             FREDDIE FU
7          VIBLE              LISA              FIRST STATE VELO
8          HECKLER            SUE               Evolution Racing
9          FOURNIER           SAMI              SNOW VALLEY
10         EBERSOLE           Tammy             Evolution Racing
11         STOECKL            BONNIE            Evolution Racing
12         MORGAN             JILL              Evolution Racing
13         ANDERSON           Donna             Evolution Racing
14         WILSON             BROOKE            SOMERSET Wheelmen
Masters 35+
Placing    LAST NAME          FIRST NAME        TEAM
1          LONG               CHRISTOPHER       I.F./TOGA
2          SCHLAUCH           Eric              Somerset Wheelmen
3          HEBE               mike              Monkey Hill CS/Aquafina
4          ROOT               RANDALL           Snow Valley
5          JONES              MARTIN            TEAM SOMERSET
6          MIHILLS            RICHARD           First State Velo Sport
7          LUX                JOHN              FIRST CAPITAL
8          ALCORN             WILLIAM           Speedgoat
9          CAFFREY            STEPHEN           FIRST STATEVELO
10         FREDERICK          ROBERT            Evolution Racing
11         GRAY               Douglass          First State Velo Sport
12         JAMES              Perren            Guy's Bicycle Racing Club
13         KEBLISH            GARY              CENTURY SBCG
14         MIKESKA            KURT              WOODEN WHEELS                              1ST 45+
15         WILSON             Scott             Evolution Racing
16         SYZMANSKI          JAMES             Guys Bicycles
17         MCCLENNAN          BOB               BERKS
18         MERRIAM            Christopher       FUJI
19         GAARDER            JON               First State Velo Sport
20         GALLUCIO           Rob               FSVS
21         REUTHER            BOB               WOODEN WHEELS
22         GOULD              JAMES             Sports People
23         ZACH               MARK              Evolution Racing
24         HOLMAN             BARRY             FUJI
25         LYON               ROB               FIRST CAPITAL VELO
26         PIZZINI            LEO               First State Velo Sport                     2ND 45+
27         PIACINE            Bob               Guys Bicycles
28         BRECKENMAKER       KEVIN             TEAM HARRISBURG                            3RD 45+
29         LASER              Mark              Yellow Breeches Racing
30         SAINT CLAIR        KEVIN             WISSAHICKON
31         HARVEY             CHARLES           MAMBO KINGS                                4th 45+
32         MICHAEL            CONNAIR           First State Velo Sport                     5th 45+
32         DIBIASI            Nunzio            Team Harrisburg                            6th 45+
33         HEEDE              STEPHEN           unattached
34         GIBBONS            Michael           Evolution Racing
35         INCOGNITO          PAUL              FIRSTSTATE VELO
36         MORRISON           DAN               WISSAHICKON                                7th 45+
37         DOWNS              JAY               All Ireland/Guinness
38         LEA                ROB               FUJI                                       8th 45+
39         LEONARD            patrick           Evolution racing
40         EKBERG             TOM               LIBERTY CYCLE                              9th 45+
41         ROMEFELT           Alan              LSV - Trek - VW                            10th 45+
42         MITCHELL           David             Quaker City Wheelmen
Men B
Placing    LAST NAME          FIRST NAME        TEAM
1          SCHILDT            PETER             WISSAHICKON
2          BABIK              JARED             ESSM/GPOA
3          PICCILLO           Joseph            Evolution Racing
4          WENDLER            LARRY             WISSAHICKON
5          YU GREENBLATT      DAVID             Highland Park Hermes
6          DEIBERT            Nathan            Team Harrisburg
7          REISINGER          KIRK              Wissahickon
8          SEMANCHIK          JESSE             First State Velo Sport
9          CLINE              Kelly             Wissahickon
10         MAYHEW             chris             ESSM/GPOA
11         KELLY              PATRICK           GUYS
12         ANDREWS            WADE              ESSM/GPOA
13         SANDBERG           Colin             ESSM/GPOA
14         URBANSKI           Marc              Olde Mill Inn /WFI/DSET/ Libety Cycle
15         THOMPSON           MATT              First State Velo Sport
16         SCOTT              Wayne             First State Velo Sport
17         FREHOFF            BRUCE             TEAM BEACON
18         MCKAY              tim               unattached
19         BIDDLE             Brent             First State Velo Sport
20         SMITH              PETER             Evolution Racing
21         DESOUZA            ALESSANDRO        Highland Park Hermes
22         MORGAN             Eric              Tri State Velo Sport
23         FLICKINGER         David             Ashby Street Racing
24         RIENDEAU           Alec              Highland Park Hermes
25         CHUPICK            JASON             LIBERTY Cycle
26         SZCZEPANSKI        Adam              Nittany Velo Club
27         CRAIG              STEVE             MERCURY
28         CALLAN             Craig             Highland Park Hermes
29         MANHARDT           DAVID             First State Velo Sport
30         COMPTON            RANDY             GUYS
31         MURRAY             LEYTON            EECT
32         BABCOCK            MICHAEL           NVC
33         LAUGHMAN           CRAIG             Trimsport
34         MILITO             JAMES             Olde Mill Inn / Liberty Cycle
35         MILLIKEN           DOUGLAS           Evolution
36         GILLIAM            ALEXANDER         BEANS
37         GROOME             SEAN              ACTION WHEELS
38         BUCKWALTER         TODD              Evolution Racing
39         SWINDEN            JONATHAN          unattached
40         KOLSHORN           Leo               3D/HP
41         LOPEZ              Andre             Tri State Velo Sport
42         BROZIER            JEFFREY           MAHONING VALLEY
Juniors
Placing
LAST NAME          FIRST NAME        TEAM
1          THOMPSON           JOEY              BALANCE BAR DEVO
2          HAMMAKER           KYLE              TEAM HARRISBURG
3          WOOLLETT           COREY             YELLOW BREECHES
4          CONSORTO           CHRISTOPHER       FIRST STATE VELO
5          ESCOBAR            GONZALO           SQUADRA COPPI
6          LEA                SYD               FUJI
7          GREGG              KYLE              FIRST STATE VELO
Women B
LAST NAME          FIRST NAME        TEAM
Placing
1          RENDER             MEGAN             ABRT/Team Snow Valley
2          MILLER             ERICA             Unattached
3          SUPLINK            MICHELLE          Guys Bicycles
4          SHUE               PAMELA            Wissahickon
5          LENNON             LINDA             Alan's
6          JENKINS            LAURI             First State Velo Sport
7          KUNDA              REBECCA           Unattached
8          BOWES              KATHLEEN          Wissahickon
9          BIALY              JILL              Unattached
10         WHITEHEAD          SANDY             Unattached
Men C
Placing    LAST NAME          FIRST NAME        TEAM
1          ESCOBAR            GONZALO           Squadra Coppi
2          MARSOLA            RANDALL           CRC of A
3          VANDERGRIFT        PAUL              Unattached
4          BENNETT            BLAKE             First State Velo Sport
5          LAUDIEN            BILL              Team Aquafina
6          GOREL              GREG              SOMERSET WHEELMAN
7          SMITH              DENNIS            Wooden Wheels
8          BROWN              JACK              SOMERSET WHEELMEN
9          ZUTELL             kevin             Aquafina
10         TERRY              JOHN              Olde Mill Inn
11         LINVILL            JOHN              MLCC
12         SINGSON            ANDY              Highland Park Hermes
13         WAHL               CHUCK             Unattached
14         RIDD               JOHN              Unattached
15         STINE              CHRISTOPHER       CEDAR BIKE
16         REISS              Paul              Princeton Freewheelers
17         SANDS              Robert            Evolution Racing
18         LAWSON             JOHN              SOUNDVELO
19         KENAS              JOSEPH            Guys
20         PAZOS              JAVIER            GUYS
21         MORRIS             WILLIAM           FIRST STATE VELO
22         SANCHEZ            GUSTAVO           Evolution Racing
23         KELLY              GARY              YELLOW BREECHES
24         TURULSKI           ED                First State Velo Sport
25         FITZGERALD         CHARLES           FIRST STATE VELO
26         HALLINGER          MARK              ARTEMIS
27         O'BRIEN            JERRY             BUCKS CO RACING CLUB
28         KRAFT              GLEN              Unattached
29         RICCI              Paul              Team Harrisburg

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage