We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

PVC Wicked Maine Cyclocross II
Gray, ME
Sunday, October 20, 2002
PVC Wicked Maine Cyclocross II
Gray, ME
Sunday, October 20, 2002


First Name  Last Name    City           StateTeam                       Time    Maine Champs Tim Johnson Junior medals
Elite Men
1     Matt        Svatek       Carlisle       MA   Cannondale/Wheelworks      1:03:36
2     Robert      Hult         Howard         MA   Oneil's
3     Troy        Michaud      York           ME   Eurotech                   1:04:24  1
4     Nate        Rice         Burlinton      VT   Catamount                  1:06:02
5     Matt        Hersey       South Portland ME   Team Liquid Motion         1:06:09  2
6     Mike        Vose         West Rockport  ME   Gary Fisher/Fiddlehead     1:07:06  3
7     Mark        Donahue      South Portland ME   Southern Maine Cycling ClubLapped
8     Ron         Calavolpe    North Yarmouth ME   Portland Velo Club         DNF
9     Robert      Freschette   Portland       ME   Team Crum                  DNS
Elite Women
1     Sara        Cushman      N. Grafton     MA   Gearworks                  37:15:00
2     Susan       Mclean       Plaistow       NH   BOB                        37:56:00
3     Marianne    Stover       Portland       ME   Gearworks                  38:38:001
Junior 10-14
1     Tucker      Olander      Windham        NH   HNECC                      6:40                   1(10-14)
2     Keith       Brown        Lewiston       ME   Maine Cycling Club         9:37      1            2(10-14)
3     Ben         Grenier      Lewiston       ME   Maine Cycling Club         9:40      2            3(10-14)
Junior 15-18
1     Kevin       Wolfson      Belmont        MA   NEBC                       41:30:00               1st (15-16)
2     Morgan      Macleod      Cumberland     ME   Portland Velo Club         42:28:00  1 (15-16)    2nd (15-16)
3     Tom         Gosselin     Lewiston       ME   Maine Cycling Club                   1 (17-18)    1st (17-18)
4     Geoff       Johnson      Cumberland     ME   Portland Velo Club                   2 (15-16)    3rd (15-16)
5     Tucker      Olander      Windham        NH   HNECC                      44:55:00
6     Jake        Keough       Sandwich       MA   CCCC
Masters 35+
1     Mike        Strout       Exeter         NH   BOB                        40:15:00
2     Chris       Karam        Saco           ME   Portland Velo Club         41:34:001
3     Phil        Kennealy     Bedford        NH   NHCC
4     Malcom      Toynbee      Haverhill      MA   BOB                        42:03:00
5     John        Grenier      Lewiston       ME   Maine Cycling Club                   2
6     Tom         Steven       Saco           ME   Gearworks                            3
7     Andy        Whelan       Portland       ME   Portland Velo Club
8     David       Carben       Newburyport    MA   BOB
9     Paul        Weiss        Portland       ME   Portland Velo Club
10    Chris       Shotwell     Camden         ME   Fiddlehead
11    Steve       White        Fairfax        VT   Whites Bikes               Lapped
12    Fred        Light        Gray           ME                              Lapped
13    Denis       Bolduc       South China    ME   Mathews Cycle              Lapped               45+
14    Stuart      Korztsky     Portland       ME                              DNF
15    Matt        Williams     Bar Harbor     ME   Shovehead.com racing       DNF
16    Dan         Tiger        Manchester     MA   ECV                        DNS
17    Michael     Pavlov       Manchester     MA   ECV                        DNS
18    Wayne       Cunningham   Wayland        MA   NEBC                       DNS
B Women
1     Rhonda      Morin        Canaan         ME   Portland Velo Club         30:15:00
2     Laura       Collins      Waterville     ME   Colby College Cycling
B Men
1     Matt        Kraus        Cambridge      MA   Independant Fabrications   38:50:00
2     John        Lawrence     Portland       ME                              39:02:00
3     Ross        Brady        Orono          ME   University of Maine        39:13:00
4     John        Meerse       Portland       ME   Buffalo Cycling Team       39:30:00
5     Peter       Rubijono     Jamaica Plain  MA   BBC                        40:29:00
6     Jason       Pettengill   Portland       ME   Portland Velo Club         40:47:00
7     Kurt        Schmidt      Salem          MA   CCB
8     Rod         Nobrega      Barnstead      NH   S+W Sports                 41:45:00
9     William     Turner       Northboro      MA   Zandrys
10    Ryan        Rumsey       Portland       ME   Liquid Motion              42:09:00
11    Malcom      Tornbee      Haverhill      MA   BOB                        42:27:00
12    James       Olson        Yarmouth       ME   Southern Maine Cycling Club42:49:00
13    Matt        Nalesnic     Wellsley       MA                              43:20:00
14    Micheal     Holmes       Chapel Hill    NC                              43:48:00
15    Mark        Wysocki      Worchester     MA   Pedros
16    Chris       Green        North Yarmouth ME   Portland Velo Club         44:55:00
17    Euclides    Emato        Pawtucket      RI   Cox Communications         Lapped
18    John        Wright       Arlington      MA   Boston Road Club
19    Robert      Frechette    Portland       ME   Team Crum                  DNS
20    Mike        Hoover       Woolwich       ME   Bikeman                    DNF
21    Ethan       Fogg         Bar Harbor     ME                              DNF
22    Mark        Donahue      South Portland ME   Southern Maine Cycling ClubDNF
C Men
1     Larry       Bettencourt  Peabody        ME   CCB                        25:14:00
2     Dave        Herzig       Winham         ME                              25:57:00
3     George      Benington    South Portland ME   Portland Velo Club         27:26:00
4     Jack        Beaudoin     Bowdingham     ME   Souther Maine Cycling Club 27:57:00
5     V.Barre     Pierre       Bar Harbor     ME                              28:23:00
6     Michael     Keough       Sandwich       NH   Corner Cycling Club        28:55:00
7     Bill        Karow        South Portland ME   CCCP                       28:58:00
8     Eric        Hunter       Portland       ME                              29:00:00
9     Jim         Dowling      Buckfield      ME   Maine Cycling Club         29:26:00
10    Todd        Chewning     Baltimore      MD   ZSV/DeGronis               29:52:00
11    Charles     Goldman      South Portland ME   Portland Velo Club         30:00:00
12    Kare Robert Damar        Lewiston       ME   Maine Cycling Club         30:39:00
13    Zee         Strout       Leeds          ME   Maine Cycling Club         31:14:00
14    Herbert     Taylor       Chelsea        MA   Bikeman                    31:23:00
15    Peter       Richardson   Cape Elizabeth ME   Souther Maine Cycling Club DNS
16    John        Kibler       Windham        ME   Sebago Outfitters          DNF
17    Michael     Eckart       Durham         NH   Sunapee-Banagans           DNF
18    Shawn       Corbet       South Portland ME   Portland Velo Club         DNF
total of 81 racers

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage