We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

Virginia Cyclocross Series Final
Lake Fairfax Park Reston, VA
Sunday, December 21, 2003
Virginia Cyclocross Series Final
Sunday, December 21, 2003 (postponed from Dec. 7)
Lake Fairfax Park Reston, VA

These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.


Total Staters: 83
Name                  Team                                 Points       Time
A Open
1       Gregory Wittwer        CRC/XT sports.com                   25           56:14:00
2       Randall Root           Team Snow Valley                    20           57:37:00
3       Pat Cusack             Red Lantern Racing                  16           58:01:00
4       Michael Peuse          SVA                                 14           62:06:00
5       Judd Milne             Squadra Coppi                       12           62:35:00
6       Chip Sovek            Potomac Velo Club                    10           56:19:00                                 1 lap
7       Nate Seymour           Potomac Velo Club                   9            57:19:00                                 1 lap
Name                  Team                                 Points       Time
A Women
1       Kristen Dieffenbach    Western Maryland Wheelman           25           29:25:00
2       Melanie Swartz         Squadra Coppi/IM Saab               20           30:52:00
3       Liz Schleeper          Tri Power                           16           35:00:00
Name                  Team                                 Points       Time
B Open
1       Ben Landers            Red Lantern                         25           No Lap Times - Computer Malfunction
2       Gonzalo Escobar        Squadra Coppi/IM Saab               20
3       Chris Baker            WMW/Thomas                          16
4       Chris Pickett          NCVC                                14
5       Chris Huhn             Evolution/Ped N Spoke               12
6       Andrew Collins         Charlottesville RC                  10
7       Evan Ellicott          unattached                          9
8       Brian Poochigan        City Bikes                          8
9       Brian Hall             Evolution/Ped N Spoke               7
10      Nate Seymour           Potomac Velo Club                   6
11      James Revere           Team Cobblestone                    5
12      James Mitchell         Warrenton Cycling                   4
13      Dan Lader              Extreme                             3
Name                  Team                                 Points       Time
C Open
1       Tim Scesney            Una                                 25           30:00:00
2       Robert Campbell        NCVC/Edge Technologies              20           31:30:00
3       Adam Switzer           Richmond Triathlon Club             16           31:50:00
4       James Mitchell         Warrenton Cycling                   14           32:22:00
5       John Hostetter         Lateral Stress Velo                 12           32:58:00
6       Christopher Berbert    Hoya Velo                           10           33:14:00
7       Mark Kerlin            Lantern Rouge/Java Shack            9            33:20:00
8       Todd Wichman           All American Bicycle Club           8            33:28:00
9       Dave Vannier           unattached                          7            33:30:00
10      Mark Russell           unattached                          6            33:34:00
11      Frank Haranzo          Una                                 5            34:19:00
12      William Schieken       unattached                          4            34:49:00
13      Thor Engblom           unattached                          3            34:53:00
14      Chuck Wilkins                                              2            34:58:00
15      Joe Foley              Una                                 1            35:47:00
16      Da Melocik             unattached                                       36:33:00
17      Brian Emrich           Tri Power                                        28:48:00                                 1 lap
18      Daniel Mullin                                                           34:02:00                                 1 lap
19      Ray Crough             Orbital Sciences corp                            34:08:00                                 1 lap
20      Jim Dowell             Una                                              36:36:00                                 1 lap
Name                  Team                                 Points       Time
B Women
1       Laurey Comeau          Charlottesville Racing Club         25           27:51:00
2       Carol Ennser           Tri Power                           20           28:28:00                                 1 lap
3       Susan Revere           Team Cobblestone                    16           30:28:00                                 1 lap
4       Annette Breeden        unattached                          14           30:38:00                                 1 lap
5       Mandy Sutton           Tri Power                           12           33:35:00                                 1 lap
6       Becky Spada            Baltimore Cycling Club              10           36:27:00                                 1 lap
Name                  Team                                 Points       Time
Masters 35+
1       Edward Dickenson       Blue Ridge Bike Club                25           32:49:00
2       Roger Masse            All American Cycling                20           34:33:00
3       Marc Gwadz             City Bikes                          16           35:47:00
4       Mark Laser             Yellow Breeches Racing              14           36:13:00
5       Albert Greene          unattached                          12           36:18:00
6       Steven Dontigny        Evolution Cycling/Pedal N Spoke     10           36:34:00
7       Mike  Buchness         Bike Doctor/Bays De Velo            9            36:36:00
8       Kevin Kuzas            Squadra Coppi/IM Saab               8            36:54:00
9       Steven Viers           Pedal Shop                          7            37:21:00
10      Cary Hunter            Potomac Velo CLub                   6            37:42:00
11      Scott Ramsey           CRC/Extreme Sports                  5            38:41:00
12      Ron Huebner            Potomac Velo CLub                   4            40:36:00
13      Frank Haranzo          Una                                 3            42:07:00
14      Mike Jinks             Essex County Velo                   2            33:33:00                                 1 lap
15      Louis Poehlman         Una                                 1            31:55:00                                 2 laps
Name                  Team                                 Points       Time
Masters 45+
1       Fred Wittwer          Charlottesville Racing Club          25           32:52:00
2       Jim Bronson            Power/MAMA                          20           34:49:00
3       Richard Pence          Charlottesville Racing CLub         16           35:58:00
4       Kevin Breckenmaker     Team Harrisburg                     14           37:53:00
5       Tony Bilota            Charlottesville Racing Club         12           38:14:00
6       Peter Czapiewski       AMVC/DND inc.                       10           40:17:00
7       George Wysor           AMVC / DND, Inc.                    9            40:29:00
8       Nunzio Dibiasi         Team Harrisburg                     8            41:22:00
9       Mike Pattisall        Potomac Velo Club                    7            34:03:00                                 1 lap
10      Scott Scudamore        Potomac Velo Club                   6            35:26:00                                 1 lap
11      Jim Carlson            Potomac Velo Club                   5            36:08:00                                 1 lap
12      Ben  Williams          Potomac Velo CLub                   4            42:31:00                                 1 lap
13      Sal Ruibal            USA Today                            3            32:55:00                                 2 laps
Name                  Team                                 Points       Time
Cub Juniors                   (age 10-14 3 Laps)
1       Hollis Owens           Hill City Velo (age 11)             25           31:58:00
2       Jesse Saldana III      Evolution Cycling Team              20           32:40:00
Name                  Team                                 Points       Time
Juniors
1       Ryan Owens             unattached                          25           21:30
2       Nick Pence             Charlottesville Racing Club         20           22:36
3       Jonathon Nathanson                                         16           27:40:00
4       James Bosch            Squadra Coppi                       14           30:33:00

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage