We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

Results » Road » 2007
U.S. 40k.Time Trial Challenge
Middletown, PA
Sunday, May 6, 2007
U.S. 40k.Time Trial Challenge Presented by Red Rose Races.com Middletown, PA Sunday, May 06, 2007
These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.

weather: sunny windy 8-25 mph 73�
results provided by The Big Guy Group
Pro/1/2 Men
PLACE  FIRST         LAST         CITY              STATE TEAM                                       ELAPSED MPH
TIME
1      Mike          BEERS        Breinigsville     PA    Rite Aid Pro Cycling Team                  0:55:30 26.8
2      Simon         WALKER       Bethesda          MD    NCVC/Inova Health System                   0:55:47 26.7
3      joe           WHITMAN      bellefonte        PA    Team Alliance Environmental presented by Bi0:56:23 26.4
4      John          DELONG                         PA    Team Alliance Environmental                0:56:26 26.4
5      Mike          KUHN         Center Valley     PA    Cadence Cycling and Multisport Centers     0:57:03 26.1
6      Steve         MAY          Lebanon           PA    Vellum Cycles                              0:57:38 25.8
7      Tucker        BROWN                          PA    PA Lightning                               0:58:43 25.3
8      Kristopher    AUER         baltimore         MD    C3/ADG/Joe's                               0:59:48 24.9
9      Jackie        SIMES                          PA    PA Lightning                               0:59:56 24.8
10     Garner        WOODALL      Silver Spring     MD    ETS/Silver Cycles                          1:00:00 24.8
11     Russell       BLAKE        Dover             PA    Monstr Health Cycling Team                 1:00:56 24.4
12     Taylor        BROWN                          PA    PA Lightning                               1:01:53 24.0
Cat. 3 Men
PLACE  FIRST         LAST         CITY              STATE TEAM                                       ELAPSED MPH
TIME
1      Todd          HESEL        Parkville         MD    Hunt Valley Bicycles/Marathon Roofing      0:56:32 26.3
2      Eric          HODOS        Allison Park      PA    UPMC Cycling Performance                   0:56:42 26.2
3      Ted           MICHAELS     Arlington         VA    Evolution Cycling                          0:58:10 25.6
4      Jeffrey       KRALIK       Philadelphia      PA    Quaker City Wheelmen/Team Breakaway        0:58:18 25.5
5      George        OPRIA        manassas          VA    VOS Racing                                 0:58:33 25.4
6      Aaron         HENDRIKS     Exton             PA    Chester County Velo- IronHill              0:59:05 25.2
7      Terry         KERRIGAN     New York          NY                                               0:59:16 25.1
8      Jeremy        KIRCHIN      Pittsburgh        PA    Trizilla Triathlon Equipment Company       1:00:08 24.7
9      Mike          CARNEY       Hummelstown       PA    Faulkner Honda/Lost Boys Racing Inc.       1:01:20 24.3
10     Henrik        WEIBLE                                                                          1:01:42 24.1
11     yoav          GERY         bethesda          MD    ETS-Silver Cycles                          1:01:59 24.0
12     Aaron         WOLFE        Beacon            NY    CRCA/SouthAfrica.net                       1:02:07 24.0
13     george        CRAKER III   lewisberry        PA    vellum cycles                              1:02:43 23.7
14     Richard       SCHWEIZER    Eagleville        PA                                               1:03:38 23.4
15     Timothy       GRESH        New Holland       PA    Alliance Environmental                     1:03:51 23.3
16     matthew       SMITH        york              PA    Swashbuckler/Pa Renaissance Faire          1:04:17 23.1
17     Zach          PUTT         Harrisburg        PA    World Cup Ski and Cycle                    1:06:26 22.4
18     Patrick       CUSACK       Washington        DC    ETS/Silver Cycles                          1:09:40 21.4
Category 4/5 Men
PLACE  FIRST         LAST         CITY              STATE TEAM                                       ELAPSED MPH
TIME
1      Anthony       ACCARDI      Brooklyn          NY    CRCA/SouthAfrica.net                       0:57:08 26.0
2      Adam          ANDERSON     Clarksburg        WV    Conte's/Cycor                              0:58:01 25.6
3      Patrick       HANKINS      Newville          PA    South Mountain Velo                        0:58:06 25.6
4      Andrew        YODER        Columbia          PA    Elite Bicycles                             0:58:40 25.4
5      Andreas       RUNGGATSCHER Monroe            NY    DKNY Signature Cycles                      1:00:40 24.5
6      Rick          FESLER       Camp Hill         PA    World Cup Ski & Cycling Team               1:01:11 24.3
7      Marc          REGAN        Plymouth Meeting  PA    Tri State Velo                             1:01:38 24.1
8      Rolf          WINDH        Philadelphia      PA    Guy's Racing                               1:01:53 24.0
9      Paul          AEMISEGEO    Easton            PA                                               1:02:03 24.0
10     Andy          AYERS        Lancaster         PA    Boston Scientific Cycling Club             1:02:28 23.8
11     Jonathan      POTERJOY     Forest City       PA    Millersville University Cycling            1:03:11 23.6
12     Stephen       HOWARD       Wayne             PA    Human Zoom/Pabst Blue Ribbon               1:03:30 23.4
13     Robert        GRIMWOOD     Lewisberry        PA    World Cup Ski & Cycle Cycling Team         1:03:33 23.4
14     Andrew        WHEELER      West Chester      PA    VCRC Factory Team                          1:03:55 23.3
15     Frank J.      SCHLIPF III  Bristol           PA    Guy's Racing Club                          1:03:59 23.3
16     Adam          CARPENTER    Bethlehem         PA    Bike Line/LWA                              1:04:15 23.2
17     Jeff          KAMMERZELT   Wilmington        DE    DRT-DEEP BLUE                              1:04:28 23.1
18     Matthew       DISHART      Mount Joy         PA    Monstr Health Cycling                      1:04:42 23.0
19     Joe           HESS         Mount Joy         PA    GS Lancaster/Spinners Cycling              1:05:07 22.9
20     Manuel        CALIZ        Ephrata           PA    Shirk's Racing Presented by Trek Bikes     1:05:31 22.7
21     Matthew       RANDOLPH     Lancaster         PA    unattached                                 1:05:34 22.7
22     John          POTTER       York              PA    South Mountain Velo                        1:05:59 22.6
23     Barry         BAIRD        Landenberg        PA    WWBC - Team DRT                            1:06:00 22.5
24     Doug          KAUFFMAN     Parkersburg       PA    Shirk's Racing Presented by Trek Bikes     1:06:23 22.4
25     Alex          WELSH        Philadelphia      PA    Quaker City Wheelmen/Team Breakaway        1:06:29 22.4
26     Grant         WILLS        Altoona           PA    Spokes-N-Skis /Altoona Bicycle Club        1:07:07 22.2
27     Gregory       LUNA         State College     PA    Central Penn Racing                        1:07:12 22.1
28     glen          SCHWARTZ     edgewater         MD    unattached                                 1:07:21 22.1
29     Michael Brett WILSON       Washington        DC    NCVC/Inova Health System                   1:07:50 21.9
30     Amos          GLICK        Quarryville       PA    Shirk's Racing Presented by Trek Bikes     1:07:53 21.9
31     Noah          MABRY        Gordonville       PA    Shirk's Racing Presented by Trek Bikes     1:08:26 21.7
32     Lonnie        METZ         New Cumberland    PA    World Cup Ski & Cycle Cycling Team         1:08:28 21.7
33     Thomas        GRIFFIN      Philadelphia      PA                                               1:08:38 21.7
34     Edward        CARSKADON    Harrisburg        PA    First Capitol Velo                         1:08:46 21.6
35     Shane         MARCH        Millersburg       PA    Team Chameleon/Black Creek                 1:09:13 21.5
36     brian         KEFFER       uniontown         PA    unattatched                                1:09:27 21.4
37     Rob           ALLEN        Leola             PA    GS Lancaster/Spinners Cycling              1:09:41 21.4
38     josh          BARANOWSKI   pittsburgh        PA    University of Pittsburgh Cycling Club      1:10:26 21.1
39     Clarence      DILLON       Alexandria        VA                                               1:10:43 21.0
40     Mark          RITTER       Camp Hill         PA    Wildblues                                  1:11:07 20.9
41     jarrod        BARANOWSKI   lancaster         PA    philadelphia triathlon club                1:11:36 20.8
42     Kevin         HAHN-KEITH   Philadelphia      PA    Quaker City Wheelmen                       1:11:38 20.8
43     Van           KNOX         Lancaster         PA    Unaffiliated                               1:12:05 20.6
44     jeffrey       RUSSELL      wilmington        DE    DRT_DEEP BLUE                              1:12:10 20.6
45     Jason         MEYER                                                                           1:15:53 19.6
46     Stephen       RESSLER      Wilmington        DE    Christiana Care PT+/FSVS                   1:15:54 19.6
47     Stephen       MIKULCIK     Hockessin         DE    DRT- Deep Blue                             1:16:52 19.4
48     Chris         THOMAS       Camp Hill         PA    Yellow Breeches Racing                     1:17:26 19.2
49     Ken           LIU          Blue Bell         PA                                               1:17:41 19.2
50     Hani          BATTAH       Leola             PA                                               1:18:05 19.1
51     Christopher   DOTY         Millersville      PA                                               1:19:13 18.8
52     David         BAUMGARDNER  Newtown Square    PA    Tri State Velo                             1:21:36 18.2
Junior Men
PLACE  FIRST         LAST         CITY              STATE TEAM                                       ELAPSED MPH
TIME
1      Graham        COY          Elverson          PA    Tri-State Velo                             1:01:38 24.1
2      Jeremy        SHIROCK      Emmaus            PA    South Mountain Cycles                      1:03:41 23.4
3      Marshal       HARTLEY      Clarks Mills      PA    NetApp Viner p/b Kinetic Koffee/NH Velo    1:03:45 23.3
4      Josh          SINDORF      Lancaster         PA    Red Rose Rockets                           1:07:04 22.2
5      Anthony       SKOROCHOD    Wind Gap          PA    Gotham Cyclists                            1:17:59 19.1
Junior Women
PLACE  FIRST         LAST         CITY              STATE TEAM                                       ELAPSED MPH
TIME
1      Sinead        MILLER       Pittsburgh        PA    UPMC Cycling Performance                   1:08:40 21.7
2      Lauren        SHIROCK      Emmaus            PA    BMW/Bianchi                                1:10:40 21.1
Master Men 40-49
PLACE  FIRST         LAST         CITY              STATE TEAM                                       ELAPSED MPH
TIME
1      Tony          SETTEL       Brooklyn          NY    Deno's Wonder Wheel                        0:56:46 26.2
2      Charles       GROSE        Berwyn            PA    Elite Bicycles                             0:56:54 26.2
3      Jeffrey       MILLER       Lewistown         PA    Central Penn Racing                        0:57:02 26.1
4      Charles       SCHREIER     Kensington        MD    Clean Currents p/b Don Beyer Volvo         0:57:40 25.8
5      Tom           NAGY         Pottstown         PA    Elite Bicycles                             0:58:02 25.6
6      Kevin         KOLODZIEJSKI Palmerton         PA    Tri-State Velo                             0:58:37 25.4
7      Matthew       HEITMANN     Haverford         PA    Cadence Cycling                            0:58:38 25.4
8      Tim           YOST         Mechanicsburg     PA    Monstr Health Cycling                      0:58:50 25.3
9      jesse         GYDOSH       forty fort        PA    upstate velo/sicklers                      0:58:56 25.2
10     Glenn         SNYDER       Pittsburgh        PA    Meredith Group-GPOA-Cannondale             1:00:46 24.5
11     Keith         WILSON       Elizabethwon      PA    GS Lancaster/Spinners Cycling              1:03:02 23.6
12     Timothy       CUSICK       Dover             PA    WildBlues                                  1:03:21 23.5
13     Randy         INGLIS       North East        MD    Team DRT/Deep Blue                         1:03:48 23.3
14     Paul          POLENSKY     Carlisle          PA    Yellow Breeches Racing                     1:04:09 23.2
15     Karl          KRAUSE       Kennett Square    PA    Christiana Care / FSVS                     1:06:38 22.3
16     Jay           DOWNS        Greensburg        PA    WVU Healthcare                             1:09:39 21.4
17     Jeff          MOORE        Hatfield          PA    Tri-State Velo                             1:11:06 20.9
18     Joe           LEE          Lancaster         PA                                               1:21:37 18.2
Master Men 50-59
PLACE  FIRST         LAST         CITY              STATE TEAM                                       ELAPSED MPH
TIME
1      Randy         THRASHER     Germantown        MD    Clean Currents p/b Don Beyer Volvo         0:57:44 25.8
2      Brian         RAFFERTY     Mamaroneck        NY    Deno's Wonder Wheel                        0:58:03 25.6
3      Stuart        ROSS         Washington        DC    National Capital Velo Club/Inova Health Sys0:58:32 25.4
4      John          DALZELL      Rosemont          PA    Quaker City Wheelmen/Team Breakaway        0:58:52 25.3
5      Skip          ROGERS       Cranberry Twp     PA    UPMC Cycling Performance                   1:00:01 24.8
6      Ron           LIVINGSTON   Paoli             PA    Main Line Cycling                          1:00:55 24.4
7      David         RATTIGAN     Schuylkill Haven  PA                                               1:03:08 23.6
8      Michael       ELLIS        Pittsburgh        PA    UPMC Cycling Performance                   1:04:31 23.1
9      David         KJELLQUIST   Exton             PA    Main Line Cycling                          1:05:03 22.9
10     steven        ABBOTT       willington        CT    thread city cyclers                        1:05:16 22.8
11     Scott         OLSON        Westminster       MD    C3/ADG/Joe's                               1:05:32 22.7
12     William       CARE         Mount Gretna      PA    ERA Cycling                                1:05:59 22.6
13     Leslie        REISSNER     Washington        DC    Squadra Coppi/IM Saab                      1:06:51 22.3
14     R. Michael    WILLIAMS     Wilmington        DE    Wilmington Velocity                        1:10:01 21.3
15     Warren        BUCH         Lancster          PA                                               1:12:46 20.4
16     Bruce         PETROVICK    Wilmington        DE    Main Line Cycling - BiKyle                 1:12:51 20.4
17     Steven        BASHA        Fairfax Station   VA    National Capital Velo Club                 1:14:17 20.0
18     Alfred        MAREE        Reading           PA    Berks County Bicycle Club                  1:19:53 18.6
19     henry         RINCK        lewisberry        PA    World Cup Ski &Cycle Cycling Team          1:30:00 16.5
Master Men 60+
PLACE  FIRST         LAST         CITY              STATE TEAM                                       ELAPSED MPH
TIME
1      Scott         HAVERSTICK   Washington Boro   PA    ERA Cycling                                1:03:02 23.6
2      Barry         FREE         Lebanon           PA    ERA Cycling                                1:07:46 22.0
3      Merrick       FRAMPTON     reisterstown      MD    VCB  Race Pace                             1:07:49 21.9
Tandems
PLACE  FIRST         LAST         CITY              STATE TEAM                                       ELAPSED MPH
TIME
1      Chip          BEREZNY      Easton            PA    Bike Line / LWA                            0:58:41 25.4
2      Rick          HOFMAN       Auburn            PA    Bike Line / LWA                            1:11:49 20.7
Women Cat.1/2
PLACE  FIRST         LAST         CITY              STATE TEAM                                       ELAPSED MPH
TIME
1      Diane         CASTOR       Boyertown         PA    C3/ADG/Joe's Bike Shop                     1:07:39 22.0
2      Ellen         MOSES        New York          NY    CRCA/Comedy Central-Sid's Bikes            1:07:54 21.9
3      Michele       BOTE         Lancaster         PA    Hub Racing                                 1:09:33 21.4
4      Samantha      MARKS        Mechanicsburg     PA    Human Zoom/Pabst Blue Ribbon               1:11:13 20.9
Women Cat.3/4
PLACE  FIRST         LAST         CITY              STATE TEAM                                       ELAPSED MPH
TIME
1      Barbara       GRABOWSKI    Pittsburgh        PA    Velo Bella/Kona                            1:08:07 21.8
2      Kathy         WATTS        Dover             PA    WildBlues                                  1:09:44 21.3
3      Lindsay       CAMERA       East Petersburg   PA                                               1:12:48 20.4
4      allison       CARPENTER    Bethlehem         PA    Lehigh Wheelmen                            1:13:59 20.1
5      Erica         LEISTER      Barto             PA    LeisterImages.com                          1:15:50 19.6
6      Joy           PHELAN       Conestoga         PA                                               1:16:02 19.6
7      Judith        SHARP        Lancaster         PA    j a sharp Custom Jeweler                   1:17:22 19.2
8      Jennifer      KULICKI      Elizabethtown     PA    Boston Scientific Cycling Club             1:17:49 19.1
9      Julia         NAUM         Bowie             MD                                               1:18:42 18.9
10     Sarah         LANPHIER     York              PA    Elizabethtown College                      1:19:46 18.7
11     Karen         TOURIAN      Philadelphia      PA    Guy's Racing                               1:19:53 18.6
12     Kim           LAMPHIER     Silver Spring     MD                                               1:27:41 17.0

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage