We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart

Iron Cross VII Race Weekend - Saturday - PA 'Cross Series Iron Cross Lite Race
Michaux State Forest, PA
Saturday, October 10, 2009
Iron Cross VII Race Weekend - Saturday - PA 'Cross Series Iron Cross Lite Race Presented by High Speed Cycling, Yellow Breeches Racing, and the Carlisle Family YMCA Michaux State Forest, PA Saturday, October 10, 2009
These results are provided for informational purposes only.  Please note that
the protest period for this event has expired and no changes can or will be made
to these results.

FIRST          LAST             TEAM                                     STATE
Men 1/2
PLACE
1         Zach           Adams            C3-Athletes Serving Athletes             PA
2         Mike           Hebe             VisitPA.com                              PA
3         Aaron          Snyder           Scott                                    PA
4         Chris          McGill           Backyard Bike Club                       DC
5         Bradley        Ford             South Mountain Cycles                    PA
DNS       William        Gowin            Tailwind Cyclists                        MO
MEN CAT 3/4
PLACE
1         Mike           Festa            Pawling Cycle & Sport                    PA
2         Daniel         Chabanov         Kissena Cycling Club                     NY
3         Nathan         Goates           Lost Boys Racing / In-Gear               PA
4         Jake           Colvin           North Haven Bike                         CT
5         Jake           Davidson         Cyclesports/Fast Forward Racing          PA
6         Robert         Lochner          Iron City Bikes                          PA
7         Vincent        Galatro          Flying Penguins                          NJ
8         Todd           Schoeni          Pro Bikes                                PA
9         Kevin          Nealon           The Bike Rack                            DC
10        Chris          Smead            Tripower                                 VA
11        Erik           Mitchell         Human Zoom/Pabst Blue Ribbon             PA
12        Anthony        So               Team Independence                        PA
13        Max            Knee             Team Independence                        PA
14        Cody           Gunst            Team Mars                                Wis
DNF       Brian          Hopkins          Ag3r-ButlerHealthSystems                 PA
DNF       Gerald         Burkett          Eastern Mobil Cycling Team               PA
DNS       Brian          Swehla           Wheel Wright Bikes                       PA
DNF       Bryan          Billington       Toms Shoes                               VA
MEN CAT 4
PLACE
1         David          Trimble          Kissena                                  NY
2         Cooper         Ray              CRCA/Junior Development                  NY
3         Todd           Schoeni          Pro Bikes                                PA
4         David          Parsons-Foresi                                            NC
5         Syd            Lea              Team Fuji                                MD
6         Joel           Ankeny           RGM Watches/Richard Sachs Cycles         PA
7         Josh           Hall             Lanterne Rouge                           VA
8         Aric Shea      Frederick        Kelly Benefit Strategies/LSV             MD
9         Israel         McCullough       GungHo/Springhouse                       PA
10        Don            Pagano           Yellow Breeches Racing                   PA
11        Kevin          Dillard          C3-Athletes Serving Athletes             DC
12        Darren         Hartman          Mountainside Ski & Sports                PA
13        Steve           Brewer          AG3R                                     PA
14        Chuck          Buczeskie        Mountain Bikers of Michaux/YBR           PA
15        Josh           Carter           Tri State Velo                           PA
16        Gary           Sterner          HUP United                               PA
17        Richard        Stem                                                      NC
18        Andrew         Smith            C3-Sollay.com                            MD
19        Colin          Bonnington       Beans Bikes                              PA
20        Alven          Williams                                                  VA
21        Travis         Ohm                                                       PA
22        Jason          Yeager           Team Cycle Works                         PA
23        Adam           Hicks                                                     PA
24        Hans           Bakermans        Yellow Breeches Racing                   PA
25        Jr             Petsko           Backyard Bike Club                       WV
26        Bradley        Bechtel                                                   PA
27        Evans          Rohrbaugh                                                 PA
DNF       Jason          Gerhart                                                   NY
DNS       Cody           Gunst            Team MARS                                WI
DNS       Max            Knee             Team Independence p/b phillycyclist.com  PA
DNS       Rick           Neff             Sewickley Cycling                        PA
DNS       Chad           Savage           Beach Wood Bikes                         NJ
DNS       Zaccari        Scalzi           Cyclesports/ Worth & Company             PA
DNS       Anthony        So               Team Independence                        PA
MEN 35+
1         Gunnar         Shogren          Cannondale Factory Racing/Backyard Bike cWV
2         Kirk           Reisinger        Club Wissahickon / Engin Cycles          PA
3         Michael        Birner           Ben's Performance Bikes/BMC              MD
4         Joseph         Piccillo         Evolution Racing                         PA
5         Don            Kessel           Holmes Cycling/BodyLogicTherapy          PA
6         Bradley        Ford             South Mountain Cycles                    PA
7         James          Johnson          Battlefield Velo/Frederick Bike Doctor   MD
8         Barry          Holman           Team Fuji                                DC
9         Norman         Brach            C3 - Athletes Serving Athletes           MD
10        Aaron          Hofelt           P-f'in-A Racing                          PA
11        N. Johan       Anestad          Evolution Racing                         PA
12        Thor           Engblom          NCVC/Inova Health System                 MD
13        Jay            Downs            WVU Healthcare                           PA
14        Kurt           Hoff             Sanctum Cycle                            NY
DNF       Greg           Flood                                                     PA
DNS       Greg           Johnson          Philadelphia Ciclismo                    PA
MEN 45+
1         Joel           Moats            Mountainside Racing/YBR                  PA
2         Shawn          Downing          Chesapeake Wheelmen/Joe's Bike/King Pawn MD
3         Douglass       Gray             Christiana Care PT+/FSVS                 PA
4         Kevin          Breckenmaker     Yellow Breeches Racing                   PA
5         Mark           Wanco            HUP United                               PA
6         James          Carlisle                                                  MD
7         Patrick        Leonard          Evolution Racing                         PA
8         Dave           Baumgardner                                               PA
9         Gary           Kelley           Bean's Bikes                             PA
MEN 55+
1         Bob            Perna            beans bikes                              PA
2         Nunzio         Dibiasi          Yellow Breeches Racing                   PA
3         Jerome         Weiner           Guys Racing                              PA
UNDER 19
DNS       Zaccari        Scalzi           Cyclesports/ Worth & Company             PA
WOMEN 1/2/3/4
PLACE
1         Betsy          Shogren          Cannondale Factory Racing/Backyard Bike cWV
2         Libbey         Sheldon          T.E.A.M. Fuji                            DC
3         Lee-Ann        Beatty           Penn State Hershey Cancer Institute      PA
4         Alaina         Gurski           Philadelphia Ciclismo                    PA
5         Elisabeth      Harlow           C3 Athletes serving Athletes             MD
6         Christina      Briseno          CycleLife p/b Specialized                DC
7         Jess           Kates Galatro    Flying Penguins                          NJ
8         Kim            Dubeck           C3 Athletes serving Athletes             PA
9         Rebecca        Frederick        Kelly Benefit Strategies/LSV             MD
10        Amy            McCullough       GungHo/Springhouse                       PA
11        Melani         Hom              Team Fuji                                DC
12        Esther         Schaftel         Team BBC                                 MD
13        Kera           Daily            Mountainside Racing                      PA
14        Tara           Walhart          Team Campmor                             PA
15        Julie          Holman           T.E.A.M. Fuji                            DC
16        Sandie         Reynolds         Team Cycle Works/MBM                     PA
17        Linda          Carlisle         Battlefield Velo                         MD
18        Sarah          Gordon           Team Fuji                                DC
DNS       Amy            Breyla           C3 - Athletes Serving Athletes           DE
DNS       Cynthia        Johnson          Artemis                                  DC
DNS       Catherine      Large            RPE/YBR/Iron Forge Velo                  PA
LIL' BELGIANS
1         Oliver         Camp             Mountain Bikers of Michaux
2         Dylan          Roberts
3         Ardan          McMillen
4         Audrey         Goates                                                    PA
5         Alyssa         Nees                                                      PA
6         Abraham        Shogren          Backyard Bike Club Primate Development TeWV

Why BikeReg.com?

BikeReg.com is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and promoters
  • Easy, customizable, full-featured promoter interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Over a decade of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg.com Advantage