These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

A - EXPERT

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Martin 54:30:00
2 Matt Weeks 54:53:00
3 Gerry Pflug 56:30:00
4 Shawn Adams 56:48:00
5 Andy Gorski SPK / Speedgoat / Salsa 57:16:00
6 Greg Flecher 57:20:00
7 Dan Quinlan 57:21:00
8 Tony Marut 57:22:00
9 Ernesto Marenchin 57:48:00
10 Rudy Sroka 58:17:00
11 Ray Huang 58:23:00
12 Chris Mayhew 58:55:00
13 Brent Evans 58:59:00
14 Nathanael Ziccardi 59:18:00
15 Kevin Wahila 59:26:00
16 Scott Gartman 59:55:00
17 Jason Halloran 1:00:07
18 Erik Lesco 1:00:58
19 Zak Dierringer 1:01:38
20 Ryan Wayne 1:01:42
21 Charles Miller 1:01:50
22 Dave Steiner 1:02:30
23 Bob Martin 1:02:50
24 Mason Morgan 1:03:21
25 John Ehrlinger Team Spin/RR Donnelly 1:04:10
26 Dave Chernosky 1 Lap Down
27 William Marut 1 Lap Down
28 Tom Keller 1 Lap Down
29 Jeff Cartledge 1 Lap Down
30 Matt Turi 1 Lap Down
31 Benjamin Stephens 1 Lap Down

A - EXPERT WOMEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sherry Downing 56:25:00

B- SPORT (RACE SHORTENED DUE TO INCLEMENT WEATHER)

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Proppe 25:12:00
2 Brendan Jones 25:48:00
3 Benjamin Stephens 26:13:00
4 Christopher Smith 26:40:00
5 Robert Sroka Lake Effect Racing 26:59:00
6 Spencer Hackett 27:00:00
7 Dave Billman 27:01:00
8 Rick Parr 27:33:00
9 Royden Kern 27:40:00
10 Brian Hopkins 27:44:00
11 Jason Leaman 27:47:00
12 Craig Hannibal 27:50:00
13 Michael Larimer 28:05:00
14 Scott Lempka 28:26:00
15 Chris Huck 28:27:00
16 Josh Blubaugh 28:50:00
17 Scott Marut 28:51:00
18 Jeff Kompa 29:11:00
19 Patrick Conneely 29:30:00
20 Matt Bockbrader 29:40:00
21 Ray Wagner 29:45:00
22 Michael O'shaughnessy 29:56:00
23 Christopher Nicula 29:56:00
24 Bart Kalnay 29:56:00
25 Dave Sawitke 30:05:00
26 David Jolin 30:15:00
27 Mike Carroll 30:29:00
28 Greg Brekke 30:46:00
29 Taylor Kruse 30:51:00
30 Dan Baraona 30:54:00
31 Rick Majer 30:56:00
32 Seth Kafferlin 31:12:00
33 Jim Gilmore 31:17:00
34 Greg Spickard 31:18:00
35 Mehul Gala 31:35:00
36 Paul Donatelli 31:50:00
37 Don Frey 32:08:00
38 Timothy Fortner 33:14:00
39 Kevin Kimmich 33:20:00
40 Joe Hofstetter 33:53:00
41 Doug Bernard 35:47:00
42 Nathan Szabo mech
43 Bill Flecher ??

B- SPORT WOMEN (RACE SHORTENED DUE TO INCLEMENT WE

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leah Halloran 30:10:00
2 Samantha House 30:39:00
3 Julie Sroka 30:42:00
4 Lorena Brown 32:13:00
5 Marjorie Parr 32:38:00
6 Sarah Harper 1 Lap Down

C - JUNIOR

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zach Johnson 38:15:00
2 Ryan Madis 39:30:00
3 Veda Gerasimek 27:35:00
4 Haley Black 1 Lap Down
5 Luke Johnson 1 Lap Down
6 William Cousino 1 Lap Down
7 Tad Hannibal 2 Laps Dow

C - NOVICE

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Stubenrauch 27:12:00
2 Sebastian Birch 27:55:00
3 Steve Brower 28:24:00
4 Jim Laing 28:30:00
5 Marshall Leininger 28:45:00
6 Kurtis Fraley 28:55:00
7 David Jolin 28:58:00
8 Erick Madis 29:20:00
9 Tim Tovar 29:34:00
10 Brian Bishop 29:45:00
11 Joe Stratton 29:49:00
12 Mike Chapman 31:29:00
13 Dean Saver 31:45:00
14 Randy Kennedy 31:53:00
15 Phillip Wadsworth 32:00:00
16 Mike Cousino 32:00:00
17 Jack Hanselman 32:20:00
18 Joe Belich 32:36:00
19 Rich Grella 32:53:00
20 Josh Jolin 33:49:00
21 Tim Shepherd 24:30:00
22 Will Nonnamaker 35:36:00
23 Dale Seeds 35:50:00
24 Kevin Galicki 36:50:00
25 Bill Flecher DNF
26 Zackary Blackburn DNF
27 Jeff Norris DNF

C - NOVICE WOMEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexandra Birch 37:47:00
2 Melody Gerasimek 1 Lap Down

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with