These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 35+ A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dan Hoopes Bucked Up Racing 0:58:38
DNF Unknown Rider

Men 35+C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alan Farnes 0:44:41
2 Unknown Rider 0:44:55
3 Jason Webb 0:44:56
4 Drury Whitlock SaltFire Brewing Cyclocross and Gravel 0:46:49
5 Unknown Rider 0:47:08
6 Joshua Van otterloo 0:47:34
7 Matt Lowe Gravelution 0:47:42
8 Steve Mayfield Zone Five Racing 0:47:51
9 Kevin Watt Durham Cycles 0:47:53
10 Jim Corn Ogden Bicycle Collective 0:48:58
11 Jay Bartlett SaltFire Brewing Cyclocross and Gravel 0:41:13
12 Michael Sjodin Pegacorn racing/DNA 0:41:54
13 Michael Greco Bingham Cyclery/peak fasteners 0:42:17
14 Peter Friedman 0:42:32
15 Unknown Rider 0:43:53
16 John Rech Salt Fire Brewing 0:44:27

Men 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Barry Makarewicz Kuhl Cycling Team 0:40:43
2 David Wood Kuhl 0:43:07
3 Brian Ressa Bingham Cyclery Peak Fasteners 0:43:10
4 Joseph Albano SaltFire Brewing Cyclocross and Gravel 0:43:54
5 Tim Stack KUHL Cycling Team 0:44:45
6 Dag Vannman 0:46:15
7 Laura Howat Kuhl Cycling Team 0:48:59
8 Stephen Coleman 0:40:55
9 Andre Guillemot 0:45:44
10 Drummond Earley D3 Geochemistry LLC 0:46:38

Men A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Danny Van wagoner 0:57:19
2 Chad Chenoweth Johnson Elite Orthodontics 1:02:35
3 Jordan Chapman Idaho Cycling Enthusiasts (ICE) 1:03:17
4 Bruce Deppe GOTHIC HEALTH CLUB 0:58:37
5 Unknown Rider 0:58:38
DNF Unknown Rider

Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Unknown Rider 0:48:13
2 Unknown Rider 0:48:52
3 Michael Krause Idaho Cycling Enthusiasts 0:49:25
4 Peter Stack KUHL Cycling Team 0:50:07
5 Samuel Allen Hangar 15 0:50:50
6 Jackson Rayl Ascent Cycling p/b RB Health 0:52:00
7 Unknown Rider 0:52:53
DNF Alec Hackett
DNF Jason Lux Zone 5

Men C 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colby Wayment 0:41:44
2 Unknown Rider 0:44:11
3 Tyler Metten Zone Five Racing 0:44:24
4 Unknown Rider 0:45:49
5 Mike Russell Zone Five Racing 0:45:52
6 Crozier Kimball 0:47:33
7 Graham Greenlee Contender Bicycles 0:48:45
8 Unknown Rider 0:49:46
9 Unknown Rider 0:46:27

Men Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alex Whitney SaltFire Brewing Cyclocross and Gravel 0:46:49
2 Mark Hooyer SaltFire Brewing Cyclocross and Gravel 0:46:57
3 Jeff Eggelston SaltFire Brewing Cyclocross and Gravel 0:47:22
4 John Krause 0:42:00
5 Kevin Zollinger Zone Five Racing 0:46:30
6 Unknown Rider 0:48:18

Men Jr 11-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jordan Forsgren 0:45:15
2 Spencer Clawson 0:45:46
3 Magrath Gibbons 0:45:55
4 Leo Martin 0:46:12
5 Eddie Coleman SLC Composite 0:40:57
6 Gabe Hutchinson 0:42:07
7 Jonah Watt McGillis Magpies 0:43:45
8 Ean Campbell 0:46:09
9 Patrick Meirowitz Stay Park City Cycling 0:46:23
10 Unknown Rider 0:39:42
11 Caleb Hoopes Bucked Up Racing 0:40:54
12 Unknown Rider 0:42:09
13 Sam Lowe 0:42:25
14 Asher Lowe 0:45:12
15 Unknown Rider 0:48:12
16 Unknown Rider 0:48:13
17 Unknown Rider 0:48:13
18 Unknown Rider 0:39:15

Men Jr 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Austin Jonas 0:51:13
2 Evan Campbell 0:51:53
3 Unknown Rider 0:49:59

Men Jr Women 11-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Unknown Rider 0:44:17
2 Codi Hoopes Bucked Up Racing 0:47:22

Men Master 35+ B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Lindgren MRC 0:49:21
2 Joe Beals 0:50:14
3 Caleb Christiansen 0:50:56
4 Jason Goodfellow Salt City CX 0:50:57
5 Jeremy Ward 0:45:09
6 James Todd erickson Pegacorn Racing / DNA Cycling 0:45:26
7 Trevor Astrope Saltfire Brewing Cyclocross and Gravel 0:45:33
8 Ken Kanashiro Peak Fasteners 0:46:16
9 Alex Whitney SaltFire Brewing Cyclocross and Gravel 0:51:22
10 Michael Greco Bingham Cyclery/peak fasteners 0:52:51
11 Patrick Jackman 0:47:03

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lance Heppler Dialed Cycling team 0:47:04
2 Scott Allen Hangar 15 0:47:51
3 Stewart Gray Contender Bicycles 0:48:03
4 Richard Abbott Bingham Cyclery Peak Fasteners 0:48:05
5 Ryan Clayton GOTHIC HEALTH CLUB 0:48:43
6 Christopher Hull Contender Cycling 0:48:55
7 Jason Olsen Salt Fire brewing Cyclocross and Gravel 0:49:25
8 Trent Donat 0:49:47
9 Jeff Pauline 0:50:56
10 Bryan Gee Idaho Cycling Enthusiasts (ICE) 0:52:16
11 Jon Gallagher One2Go Event 0:52:54
12 Dayne Hassett Unattached 0:48:56

Men Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Unknown Rider 0:59:31
2 Trent Donat 1:00:46
3 Jeff Eggleston SaltFire Brewing Cyclocross and Gravel 0:58:34
4 Pete O'Brien SaltFire Brewing Cyclocross and Gravel 0:57:27

Men Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Megan Lowe Gravelution 0:46:41
2 Aileen Pannecoucke 0:47:26
3 Bri Hoopes Bucked Up Racing 0:40:22

Men Women C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Molly Hackett NA 0:46:31
2 Kelly Mcpherson Zone Five Racing 0:43:56

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Unknown Rider 0:49:30
2 Unknown Rider 0:48:54
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with