These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Elite

Pl First Name Last Name Team Time
1 Wout Van aert 0:58:13
2 Mathieu Van der poel ALPECIN - FENIX 0:58:48
3 Michael Vanthourenhout PAUWELS SAUZEN - BINGOAL 0:59:45
4 Toon Aerts TELENET BALOISE LIONS 1:00:28
5 Eli Iserbyt PAUWELS SAUZEN - BINGOAL 1:00:31
6 Laurens Sweeck PAUWELS SAUZEN - BINGOAL 1:00:39
7 Quinten Hermans TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:00:51
8 Lars Van der haar TELENET BALOISE LIONS 1:01:01
9 Corne Van kessel TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:01:03
10 Gianni Vermeersch CREDISHOP-FRISTADS 1:01:38
11 Ryan Kamp PAUWELS SAUZEN - BINGOAL 1:01:49
12 Thomas Mein TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:02:03
13 Daan Soete GROUP HENS - MAES CONTAINERS 1:02:07
14 Felipe Orts lloret TEIKA-BH-GSPORT 1:02:19
15 Diether Sweeck CREDISHOP-FRISTADS 1:02:33
16 Kevin Kuhn TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:02:33
17 Pim Ronhaar PAUWELS SAUZEN - BINGOAL 1:02:35
18 David Van der poel ALPECIN - FENIX 1:02:38
19 Timon Rüegg 1:02:38
20 Thijs Aerts TELENET BALOISE LIONS 1:03:06
21 Anton Ferdinande PAUWELS SAUZEN - BINGOAL 1:03:11
22 Tim Merlier ALPECIN - FENIX 1:03:17
23 Loris Rouiller ALPECIN - FENIX 1:03:29
24 Tom Meeusen GROUP HENS - MAES CONTAINERS 1:03:37
25 Lander Loockx GROUP HENS - MAES CONTAINERS 1:03:40
26 Curtis White 1:03:47
27 Jim Aernouts TELENET BALOISE LIONS 1:03:56
28 Tim Van dijke 1:04:03
29 Gianni Siebens 1:04:08
30 Nicolas Cleppe TELENET BALOISE LIONS 1:04:10
31 Kevin Suarez fernandez NESTA - SKODA ALECAR CX TEAM 1:04:24
32 Joran Wyseure 1:04:42
33 Thibau Nys TELENET BALOISE LIONS 1:04:50
34 Sascha Weber 1:06:10
35 Valentin Guillaud 1:06:23
36 Emiel Verstrynge TORMANS CYCLO CROSS TEAM 1:06:39
37 Michael Van den ham 1:06:55
38 Sean De bie 1:07:06
39 Aurélien Philibert ARDENNES CROSS TEAM 1:07:11
40 Arne Vrachten 1:07:38
41 Tom Mainguenaud 1:07:55
42 Robin Alderweireld 1:08:14
43 Arne Baers 1:08:51
44 Mario Junquera san millan -1 LAP
45 Mathieu Morichon -1 LAP
46 Len Dejonghe GROUP HENS - MAES CONTAINERS -1 LAP
47 Cyprien Gilles -1 LAP
48 Hugo Jot ARDENNES CROSS TEAM -1 LAP
49 Valentin Remondet A.S BIKE CROSSTEAM -1 LAP
50 Jens Gys -1 LAP
51 Arthur Tropardy -1 LAP
52 Thomas Gachignard TEAM PODIOCOM CC -2 LAPS
53 Arno Van den broeck -2 LAPS
54 Heinrich Haussler -2 LAPS
55 Ydris Salomez PROXIMUS - ALPHAMOTORHOMES - DOLTCINI CT -2 LAPS
56 Justin Laevens PROXIMUS - ALPHAMOTORHOMES - DOLTCINI CT -3 LAPS
57 Vincent Oger -4 LAPS
DNF Dieter Vanthourenhout PAUWELS SAUZEN - BINGOAL
DNF Toon Vandebosch PAUWELS SAUZEN - BINGOAL
DNF Mees Hendrikx CREDISHOP-FRISTADS
DNF Seppe Rombouts
DNF Wout Vervoort
DNF Ronan Auffret TEAM PODIOCOM CC
DNF Jetze Van campenhout GROUP HENS - MAES CONTAINERS
DNF Dolf Pemen PROXIMUS - ALPHAMOTORHOMES - DOLTCINI CT

Women Elite

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ceylin Del carmen alvarado ALPECIN - FENIX 0:45:53
2 Lucinda Brand TELENET BALOISE LIONS 0:46:12
3 Denise Betsema PAUWELS SAUZEN - BINGOAL 0:46:16
4 Clara Honsinger 0:47:23
5 Sanne Cant IKO - CRELAN 0:47:29
6 Marianne Vos 0:47:43
7 Manon Bakker CREDISHOP-FRISTADS 0:47:56
8 Yara Kastelijn CREDISHOP-FRISTADS 0:48:12
9 Kata blanka Vas 0:48:38
10 Fem Van empel PAUWELS SAUZEN - BINGOAL 0:48:46
11 Aniek Van alphen CREDISHOP-FRISTADS 0:49:01
12 Maghalie Rochette 0:49:01
13 Alice maria Arzuffi 777 0:49:22
14 Marion Norbert riberolle STARCASINO CX TEAM 0:49:30
15 Eva Lechner STARCASINO CX TEAM 0:49:51
16 Puck Pieterse ALPECIN - FENIX 0:49:59
17 Anna Kay STARCASINO CX TEAM 0:50:04
18 Hélène Clauzel A.S BIKE CROSSTEAM 0:50:11
19 Katie Compton 0:50:15
20 Silvia Persico 0:50:25
21 Ellen Van loy TELENET BALOISE LIONS 0:50:29
22 Karen Verhestraeten IKO - CRELAN 0:50:38
23 Perrine Clauzel A.S BIKE CROSSTEAM 0:50:48
24 Madigan Munro TREK FACTORY RACING CX 0:50:55
25 Kaitlin Keough 0:51:03
26 Marthe Truyen TELENET BALOISE LIONS 0:51:33
27 Rebecca Fahringer 0:51:49
28 Kim Van de steene 0:52:08
29 Susanne Meistrok PROXIMUS - ALPHAMOTORHOMES - DOLTCINI CT 0:52:19
30 Pauliena Rooijakkers 0:52:37
31 Anaïs Morichon 0:52:43
32 Suzanne Verhoeven 0:53:14
33 Sidney Mcgill 0:53:31
34 Sophie Wright 0:53:39
35 Lara Krähemann 0:53:55
36 Esther Van der burg PROXIMUS - ALPHAMOTORHOMES - DOLTCINI CT 0:54:34
37 Julie De wilde IKO - CRELAN 0:54:39
38 Laura Porhel 0:54:41
39 Amelie Laquebe 0:54:45
40 Lise Van wunsel 0:55:02
41 Jana Dobbelaere 0:55:22
42 Camille Devigne ARDENNES CROSS TEAM 0:55:29
43 Marine Strappazzon TEAM PODIOCOM CC 0:55:32
44 Julie Brouwers 0:56:13
45 Sara Cueto vega 0:56:56
46 Fauve Bastiaenssen 0:56:57
47 Siobhan Kelly 0:57:41
48 Gwennig Le dantec 0:58:20
49 Maïté Barthels -1 LAP
50 Corey Coogan cisek -1 LAP
51 Shana Maes TORMANS CYCLO CROSS TEAM -1 LAP
52 Tessa Zwaenepoel PROXIMUS - ALPHAMOTORHOMES - DOLTCINI CT -1 LAP
53 Michelle Geoghegan -1 LAP
54 Meg De bruyne -1 LAP
55 Tine Rombouts -1 LAP
56 Maria Parajon fuentes -1 LAP
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with