These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Elite Men 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brent Prenzlow Celo Pacific/B+L 41:44
2 Eric Colton Team SocalCross/CICLE 43:00
3 Garnet Vertican
4 Chris Woodruff Team SocalCross/CICLE
5 Kenneth Hill SC Velo

Elite Women 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dorothy Wong Team SocalCross/CICLE 36:40
2 Annette Padilla Celo Pacific -1 lap

Jr Boys 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Douglas Hall Rock n' Road 27:40
2 Sean Mcelroy Team Block 30:01
3 Angelo Loskota Team Block 31:38
4 Sam Eckvahl -1 lap

Jr Boys 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Edward Kronfli PAA / RE/MAX 24:53
2 Ryan Matter Simi Cycling Center 25:04
3 Jesse Rogers Team SocalCross/CICLE 26:18
4 Gregory Celentano Team SocalCross/CICLE 26:22
5 Noah Luke Team SocalCross/CICLE 28:30
6 Connor Mccafferty Team SocalCross/CICLE 29:08
7 Wiliam Price -1 lap
8 Joshua Said Velo Allegro -1 lap

Jr Girls 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hannah Eckvahl Velo Bella
2 Eris Albert-minckler Team Zippy

Jr Girls 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hannah rae Finchamp Team SocalCross/CICLE 25:35
2 Brianna Rogers Team SocalCross/CICLE -1 lap

Master Men 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brent Prenzlow Celo Pacific/B+L 42:29
2 Garnet Vertican 42:46
3 Tom Rogers 43:56
4 Tom Andrews 44:09
5 Jeff Herring Team SocalCross/CICLE 44:28
6 Jamie Stathas Team Montrose Bike Shop 44:34
7 Robert Langone Herbalife/Kahala La Grange 45:45
8 Peter Brandenburg Herbalife/Kahala La Grange 46:33
9 Wade Hewitt Kahala La Grange 46:46
10 David Lawson Celo Pacific 47:06
11 Al Morinaka Team Velocity 47:16
12 Michael Negrete SC Velo 48:38
13 Wendel Woodford PVGC - 1 lap
14 Steve Schmidt SC Velo - 1 lap
15 Jason Strzelczyk Kahala La Grange - 1 lap

Master Men 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Deferrante PAA / RE/MAX 45:00
2 David Foley Nega-Coach 45:02
3 Michael Hotten Big Orange 46:07
4 David Waldner 46:17
5 Greg Page Cal Pacific Export Packagers/LV 47:42
6 Charlie Stone SC Velo 47:45
7 Frank Said Velo Allegro - 1 lap
8 Steve Offerman Cheap Sports - 1 lap
9 Dale Raymond - 1 lap

Master Men 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rick Swanson Radsport 47:53
2 Robert Meeker Team Montrose Bike Shop -1 lap
3 Jonathan Livesay Team Montrose Bike Shop -1 lap
4 Bob Llamas Team Montrose Bike Shop -1 lap
5 Hal Woodruff Team SocalCross/CICLE -1 lap

Master Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dinorah Lawson Celo Pacific

Master Women 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexandria Fabbro Velo Bella 42:00
2 Paula Rogers Team SocalCross/CICLE - 1 lap

Master Women 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robin Macdonald-foley TBOV/Judgement Velo 40:55

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Andrews
2 Christopher Bassett Mafia Racing
3 James Groos
4 Alex Mouton
5 Douglas Hall Rock n' Road
6 Goro Kataoka
7 Jeff Urban TTS
8 Adam Rakunas TTS
DNF Matthew Speer VCRC Factory Racing

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tom Andrews 40:13
2 Matt Mangum Team Montrose Bike Shop 40:35
3 Christopher Way Team Montrose Bike Shop 43:30
4 Tim Van gilder Troupe Racing 44:06
5 Mark Colton Team SocalCross/CICLE 44:23
6 Brian Wilson Mudfoot 44:30
7 Jesus Ortega Celo Pacific 45:29
8 Dave Williams Celo Pacific 45:29
9 George James Newhall Bicycle Co. 45:58
10 Sean Runnette 46:19
11 Jeffery Young Shimano 46:37
12 Kent Courter Cyclocrossworld 46:53
13 Greg Elder PAA / RE/MAX -1 lap
14 Ryan Mclaughlin Sho-Air -1 lap
15 Tyler Cannon Team SocalCross/CICLE -1 lap
16 Daniel Costales Team SocalCross/CICLE -1 lap
17 James Del marto -1 lap
DNF Scott Sampson Da Hui Race

Singlespeed 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Geoff Albert Team SocalCross/CICLE
2 Paul Hernandez Team SocalCross/CICLE
3 Kyle Kelley Mudfoot

Singlespeed 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Greg Page Cal Pacific Export Packagers/LV 41:57
2 Miguel Sutter PAA / RE/MAX 42:22
3 Paul Avila High Desert Cyclists 43:37
4 Mike Browns InCycle 44:09
5 Goro Kataoka 44:27
6 Dale Raymond 44:30

Singlespeed Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Annette Padilla Celo Pacific

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hannah rae Finchamp Team SocalCross/CICLE 36:20
2 Nancy Klinger Team SocalCross/CICLE 37:14
3 Michelle Van gilder Troupe Racing 40:37
4 Nicole Luque PAA / RE/MAX -1 lap

Youth

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brody Mcdonald Snap BMX Products 10:01
2 Aaron Ward 10:08
3 Kylyn Mcdonald TK Racing 10:18
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with