These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner (3/4) Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Denis Thang from Toronto 43:26.0
2 Philip Cates Lapdogs Cycling Club/Toronto 44:12.1
3 Mark Cascella Lapdogs Cycling Club/Toronto 44:53.1
4 Chris Kozanczyn from Shelburne 45:03.0
5 Michael Pavlin Dark Horse Flyers from Toronto 45:12.1
6 Radoslaw Zajkowski Lapdogs Cycling Club/Toronto 47:47.0
7 Mike Clark Cycle Solutions/Angry Johnny`s Racing 54:41.4
8 Ian Merman from Toronto 47:13.3

Elite Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Watson Norco Factory Team from Barrie 04:05.0
2 Jared Stafford BikeSports Racing Team 05:22.9
3 Erik Box Garneau_Club Chaussures_Ogilvy Renault 06:36.3
4 Zachary Hughes Norco _ Evolution Team 07:29.9
5 Peter Morse Jet Fuel Coffee from Toronto 07:57.8
6 Peter Mancini esteemtraining.com from Bolton 10:58.6
7 Nicholas Bishop The Hub Race Team/Waterloo 12:15.5
8 Mark Batty Planet Energy from Brooklin 04:42.9
9 Mark Brusso Lapdogs Cycling Club/Toronto 05:02.8
10 Marco Li Team MCOR from Toronto 05:07.0
11 Paul Mccloskey Peterborough Cycling Club 05:25.7
12 Zachary Steinman Soigneur Race Services Race Team 06:04.2
13 Jeff Moote The Hub Race Team 09:09.4
DNF Isaac Smith Team MCOR from Grimsby 40:10.7
DNF Jacob Mcclelland Team Hardwood_Trek/Hawkestone 41:39.8
DNF Noah Rosen V�lo Colour from Toronto 26:32.4

Junior (17_18) Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sam Rykhoff BikeSports Racing Team 47:00.7
2 Sean Kelly Team Spoke O`Motion/Bradford 48:45.6
3 Jason Massicotte CyclepathMarkham.com/Toronto 50:36.0
4 Brendan Cubello esteemtraining.com/Tottenham 51:13.8
5 Etienne Moreau Arrow Racing from Collingwood 51:48.3
6 Jean Daniel st_martin Team Hardwood_Trek from Barrie 52:40.1
7 Corey Brioschi BikeSports Racing Team : Team Spoke O`Motion 52:47.8
8 Eric Reinert Cobourg Cycling Club/Roseneath 53:13.4
9 Ryan Humphries esteemtraining.com/Tottenham 54:14.5
10 Jonathan Pecchia Team Spoke O`Motion/Bradford 48:21.7
11 Tony Ambs esteemtraining.com/Cookstown 50:55.4

Master 1 Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Mogg The Hub Race Team/Cambridge 07:39.3
2 Derek Hardinge Lapdogs Cycling Club/Toronto 07:43.9
3 Jon Barnes Trek Store Race Team/Brooklin 10:26.5
4 Brent Berger esteemtraining.com/Hillsburgh 11:12.3
5 Lorne Anderson La Bicicletta / J. Lindeberg 05:32.1
6 Peter Hennessy Cobourg Cycling Club/Cobourg 07:14.0
7 Edgars Apse Dark Horse Flyers from Toronto 03:40.5
DNF Brent Fargo Cyclepath Oakville Race Team 39:56.5
DNF David Dermont True North Cycles from Toronto 31:17.4

Master 2 Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Glenn Meeuwisse Team Hardwood_Trek/Orillia 49:10.1
2 Graham Jones Sweet Pete`s from Toronto 50:06.9
3 Thomas Mackay Cycle Solutions/Angry Johnny`s Racing 50:27.7
4 Peter Kofman Coach Chris.ca / Ted Velikonja 50:29.7
5 Hugh Hill esteemtraining.com/Grand Valley 50:50.8
6 Len Harris from Oshawa 51:31.2
7 Scott Enns Lapdogs Cycling Club/Toronto 51:50.7
8 Fulvio Mark cubello esteemtraining.com/Tottenham 52:01.6
9 Neil Armstrong St. Catharines Cycling Club 52:13.3
10 Gary Fogelman Above Threshold from Toronto 52:30.5
11 Brien Ross Mountainview Cycling Club 53:12.3
12 Rob Cheskey Cyclepath Oakville Race Team 54:05.7
13 Joel Rose The Hub Race Team/Kitchener 54:17.0
14 Martin Kohn V�lo Colour from Toronto 46:38.6
15 Pierre Perrin Cycle 4 MS from Toronto 46:38.6
DNF Bill Trayling Team Hardwood_Trek from Barrie 16:43.4
DNF Don Macphail Cycles London Racing Team 23:14.5
DNF Kevin Simms Team Hardwood_Trek from Barrie 08:18.9

Master 3 Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Trevor Charles from Barrie 43:47.8
2 Philip Palmer La Bicicletta / J. Lindeberg 44:11.4
3 Bob Ebner Fresh Air Experience 44:30.3
4 Jeff Ker from Toronto 44:40.9
5 Mark Macdonald Barrie Cycling Club/Midland 45:02.9
6 Murray Wood Velocity Bike and Multisport 45:28.5
7 Martin Grosskopf from Toronto 45:29.6
8 Steve Homenuk Barrie Cycling Club 45:29.6
9 Robert Massicotte CyclepathMarkham.com/Toronto 46:41.2
10 Chris Carella St. Catharines Cycling Club 47:01.6
11 Bill Packham Lapdogs Cycling Club/Thornhill 47:11.5
12 Corey Tkachuck 47:15.9
13 Mark Besednik Lapdogs Cycling Club/Toronto 48:16.8
14 Elmore Brenton Newmarket Eagles Cycling Club 48:23.6
15 Orrin Bowser Barrie Cycling Club/Barrie 49:04.2
16 Rick Sommerkamp Brampton Cycling Club/Etobicoke 49:20.6
17 Francis Morrow from Milton 49:58.3
18 Don Perry Newmarket Eagles Cycling Club 51:26.7
19 Martin Franchi CyclocrossOntario.com/Toronto 51:29.6
20 Craig Hughes Barrie Cycling Club/Barrie 51:36.5
21 Don Gilroy from Etobicoke 52:43.7
22 Alan Bella 43:54.9
DNF Jack Sasseville

Master Female

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lori Kofman Coach Chris.ca / Ted Velikonja 55:44.9
2 Aly Armstrong St. Catharines Cycling Club 48:31.9
3 Leslie Greene Chain Reaction from Toronto 49:53.1
4 Tammy Simmons Trek Store Race Team/Barrie 51:48.1
5 Sandra Deegan Midweek Cycling Club 54:57.1
6 Korina Besednik Lapdogs Cycling Club/Toronto 55:14.6
7 Tanya Flemming Lapdogs Cycling Club/Toronto 57:01.0
8 Prisca Natterer True North Cycles from Toronto 46:05.0

Senior Female

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melissa Bunn The Hub Race Team/Waterloo 52:54.4
2 Rachael Mirvish HB Cycling Club from Toronto 55:10.5
3 Briana Ingram Sweet Pete`s from Toronto 55:42.7
4 Carolyne Haill Chain Reaction from North York 56:06.1
5 Cayley Brooks Team Hardwood_Trek/New Lowell 54:09.3

Under 15 Female

Pl First Name Last Name Team Time
1 Soren Meeuwisse Team Hardwood_Trek/Orillia 35:59.6

Under 19 Male

Pl First Name Last Name Team Time
1 Elliot Galbraith Team Hardwood_Trek/Oro Station 43:46.1
2 Harrison Newediuk esteemtraining.com/Caledon 44:26.7
3 Adam Jamieson Team Hardwood_Trek from Barrie 51:59.1
DNF Michael Hughes from Barrie 33:53.3
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with