These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Athena

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Umberhandt Trusty Switchblade 11:12.4
2 Patti Wolfe Deschutes Brewery Cycling Team 12:05.6
3 Andrea Osterlund Trusty Switchblade 12:22.1

Beginner Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Finn Peterson Team Finger 9:49.9
2 Mario Cacciola 10:05.2
3 Matthew Berkompas Dialed Cycling Team 11:09.0
4 Randy Kerr Team Oregon p/b Rodda Paint 9:59.4
5 Grayson Rose 10:15.0
6 Pj Perez 10:53.8
7 Joe Martin Cowlitz Racing 12:59.9
8 Gabe Heredia 12:24.3
9 Austin Alling Dialed Cycling Team 15:08.6

Beginner Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leonora Huynh-watkins-jones Cowlitz Racing 11:17.5
2 Jennifer Bivens 12:34.2
3 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 11:57.6
4 Alice Hall Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 12:31.0
5 Monica Scheer 12:16.9
6 Kg Spritz 13:26.1

Category 1/2 Masters Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gabriel Linn 8:11.0
2 Geoff Rice 8:10.1
3 Randall Fransen 8:10.4
4 Adrian Bosch Biciclista US 8:37.6
5 Chad Swanson 8:37.2
6 Webster Wilson 8:39.3
7 Reid Curry Biciclista US 8:38.3
8 Dustin Henderson 9:01.1
9 Pawel Rutkowski Cowlitz Racing 8:47.7
10 Carl Werner 9:27.8
11 Robert Umberhandt Trusty Switchblade 9:28.3
12 Micah Sardell 9:15.3
DNF Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 9:08.8

Category 1/2 Masters Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marie Major 9:59.7
2 Laura Mullen Dialed Cycling Team 10:09.1
3 Anna Saltonstall Team Finger 11:00.4
4 Kimberly Sass Grouptrail Cycling 11:04.9

Category 1/2 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Landon Farnworth Biciclista US 8:10.1
2 Felipe Nystrom Biciclista US 8:07.5
3 Andrzej Stadnik Biciclista US 8:20.7
4 Jack Billowitz Biciclista US 8:10.9
5 Max Smith Biciclista US 8:43.3
6 Keith Robinson 12:03.0

Category 1/2 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jenna Lingwood 8:58.9
2 Heidi Wood 8:57.8
3 Bry Osmonson 9:19.8
4 Amelia Henderson 9:31.4
5 Rachel Hawes 9:53.3
6 Hannah Allen 8:59.5
7 Hannah Thomas Biciclista US 9:48.5
DNF Rachel Geiter 8:58.5

Category 1/2/3 Junior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Coco Leritz 9:58.6
2 Summer Westerfield 11:25.2
3 Eliana Umberhandt Trusty Switchblade 11:44.6
4 Annika Ramey Team Finger 12:10.6

Category 2/3 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Landon Farnworth Biciclista US 8:37.5
2 Nate Scott Dialed Cycling Team 8:39.5
3 Randall Fransen 8:42.7
4 Logan Divelbiss 8:50.9
5 Lyle Mccaffrey 9:04.7
6 Michael Metz 8:45.7
7 Bertrand Mejia-morin Biciclista US 8:54.6
8 Marty Moran 9:02.4
9 Vincent Huynh-watkins 9:08.6
10 Tyler Aquino Team Oregon p/b Rodda Paint 9:39.1
11 Owen Ryerson Team Finger 9:24.3
12 Cesar Villegas HiFi Sound Cycling Components 9:27.5
13 Janzen Lovete 9:00.9
14 Brent Morrow 9:43.3
15 Rayan Jamshidian 9:47.0
16 Clay Allred Cowlitz Racing 9:00.8
17 Greg Mcelravy Grouptrail Cycling 10:24.5
18 Rowan Jacobs BicycleAttorney.com 11:15.1

Category 2/3 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Megan Ramey Team Finger 11:01.5
2 Airlia Oroszvã¡ry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 11:19.2
3 Sarah Livingston Trusty Switchblade 11:25.1

Category 3 Masters Open 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Raymond 9:17.9
2 Steve Glazer 9:33.6
3 Giovanni Cafiso Forza Portland, presented by Smith Optics 9:07.1
4 Jamey Gouin Dialed Cycling Team 9:17.2
5 Brian Lynch Forza Portland, presented by Smith Optics 9:27.8
6 David Rasca 9:17.9
7 Tobias Eld HiFi Sound Cycling Components 9:32.8
8 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 9:36.4
9 Dean Proteau Grouptrail Cycling 9:31.1
10 Nolan Restivo 9:39.6
11 Todd Young Trusty Switchblade 9:50.4
12 Luke Sosnowski 9:57.3
13 Mike Schrankel Team Finger 9:51.2
14 Ryan Clay Grouptrail Cycling 10:14.2
15 Tim Sherry Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 9:54.7
16 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 10:01.4
17 Andy Letourneau 10:15.0
18 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 10:31.6
19 Daniel Peterson Grouptrail Cycling 10:31.8
20 Adam Vanarsdall Biciclista US 9:56.1
21 Mario Sanches 10:09.6
22 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 9:57.9
23 Dean Maclean 10:23.3
24 Denny Burnett 10:33.2
25 Ryan Morgan Trusty Switchblade 9:57.8
26 Brett Boyles 10:40.1
27 Matthew Dial Deschutes Brewery Cycling Team 10:49.0
28 Peter Seelig Forza Portland, presented by Smith Optics 10:46.0
29 Zach Holmes 10:17.3
30 Jason Evans Biciclista US 9:51.4
31 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 9:53.7
32 Charles Barrett 10:57.5
33 Benito Guzman 12:44.8
DNF Greg Van amerongen 8:58.3
DNF Dan Froelich 10:31.6
DNF Gavin Mcgregor 10:30.5

Category 3 Masters Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 10:35.4
2 Dani Stiles Team 10 Barrel 10:35.8
3 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 10:38.7
4 Shelly Boelter Bonk Collective 10:54.1

Category 3/4/5 Junior Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Henry Linn 5:32.1
2 Ian Baker BicycleAttorney.com 5:34.5
3 Jack Abel 5:37.0
4 Kael Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 6:46.7
5 Henry Redman 6:36.2
6 Bjorn Swanson Team Finger 6:39.5
7 Austin Wick Dialed Cycling Team 6:59.2
8 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 6:37.9
9 Garett Hawes 7:01.8
10 Carter Hayden Dialed Cycling Team 7:34.6
11 Dylan Glazer 8:12.1
12 Owen Glasson 7:55.8
13 Oliver Woods 7:57.7
14 Saul Jamison Grouptrail Cycling 8:04.0
15 Isaiah Niles Dialed Cycling Team 8:07.9
16 George Mcgregor 8:02.0
17 Blake Mergen 8:21.4
18 Taylor Ferdaszewski 9:34.5
19 Leo Lesh 9:59.0
20 Calvin Glasson 11:13.0
21 Wyatt Hawes 6:28.6
DNF Brayden Johnson Dialed Cycling Team 9:56.4

Category 3/4/5 Junior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Coco Leritz 6:17.5
2 Julia Barna Dialed Cycling Team 6:20.9
3 Morgan Filer Biciclista US 6:37.0
4 Stella Cafiso Biciclista US 7:22.7
5 Emma Wazny 8:33.4
6 Ada Souders 8:47.3
7 Harley Funk 8:57.0
8 Phoebe Hogue Grouptrail Cycling 11:14.7

Category 4 Masters Open 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shaun Stiles Team 10 Barrel 9:33.9
2 David Barna Dialed Cycling Team 9:28.6
3 Alexander Kuhn 9:58.7
4 Thomas Schulz Country Green Turf Farms 10:10.5
5 Mike Funk 9:56.5
6 Jamie King Grouptrail Cycling 9:51.8
7 Trevor Hayward 9:59.7
8 Jeremy Krantz 10:05.4
9 Eric Dugger Dialed Cycling Team 10:09.2
10 Shea Hawes 10:07.0
11 Brad Alderman 10:23.7
12 Dan Brown 10:04.8
13 Ryan Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 10:07.2
14 Brett Edelen 10:06.6
15 Dustin Hunley 10:51.4
16 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 10:24.6
17 Martin Hogue Grouptrail Cycling 9:55.6
18 Aaron Baraff Grouptrail Cycling 10:04.5
19 Tom Counts Dialed Cycling Team 10:56.9
20 Justin W sipple Dialed Cycling Team 10:46.5
21 Scott Wazny 11:13.6
22 Tony Ruiz 11:00.7
23 Mac Barr Grouptrail Cycling 11:01.6
24 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 11:29.9
25 Bryan Floyd 11:35.4
26 Jarrett Redman 11:46.5
27 Brendan Riedel 11:59.8
28 Gregory Topete HiFi Sound Cycling Components 9:38.0

Category 4 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ezra Brown Forza Portland, presented by Smith Optics 9:19.2
2 Colin Hennessey 9:44.8
3 Trevor Luu Rolling Thunder p/b The Missing Link 9:36.1
4 Matthew Flodin 10:58.1
5 Billy Cundiff 10:54.3
6 Taylor Pasquariello Rolling Thunder p/b The Missing Link 10:05.3
7 Erik Smith Biciclista US 13:18.8

Category 4 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 9:48.0
2 Camryn Berglin Dialed Cycling Team 10:00.6
3 Julia Barna Dialed Cycling Team 10:55.3
4 Kaitlin Littleford Rainier Racing 10:51.7
5 Lisa Timmerman 10:56.8
6 Lindsay Holmes 11:17.2
7 Amelia Mott 11:22.5
8 Annalise Sturtevant Dialed Cycling Team 10:56.5
9 Katie Redman 12:04.1
10 Spring Westerfield 11:47.5
11 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 11:48.2

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Sather Team 10 Barrel 9:54.2
2 Josue Jimenez 9:52.4
3 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10:16.9
4 Timothy Breault 10:17.4
5 Gerardo Perez 10:36.2
6 Gregg Rice 10:22.3
7 Doug Brecht Team 10 Barrel 10:24.5
8 Mark Sturges 10:06.6
9 Stephen Carter 10:47.5
10 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 11:04.0
11 Jeff Lesh 10:56.8
12 Brendan Riedel 11:11.6
13 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11:19.6
DNF Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Link 10:14.8

Junior Open 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ezra Brown Forza Portland, presented by Smith Optics 8:45.3
2 Bennett Gassner 9:53.4
3 Hunter Westerfield 9:49.9

Masters Open 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Mccaffrey 8:59.1
2 Lance Heppler Dialed Cycling Team 8:53.1
3 Joel Wilson Biciclista US 8:57.3
4 Rick Metz 9:06.3
5 James Coates 8:58.1
6 Mike Hamness Dialed Cycling Team 9:12.6
7 Greg Schmitt 9:19.4
8 Andy Leritz 9:19.7
9 James Tervo 9:16.4
10 Martin Baker BicycleAttorney.com 9:25.5
11 Rob Briggs 9:26.8
12 Bob Jacobs BicycleAttorney.com 9:49.5
13 Jeffrey Whitaker 9:28.0
14 Todd Rosier 9:50.9
15 John Hatfield Dialed Cycling Team 9:40.3
16 D'arcy Owen Grouptrail Cycling 9:47.1
17 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 9:52.2
18 Scott Trautman Dialed Cycling Team 9:32.8
19 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 9:56.7
20 Roger Lloyd 10:13.2
21 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 10:13.8
22 Yuji Sumimoto 10:24.5
23 Tony Wolff 10:33.1
24 Tony Ruiz 11:29.3
25 David Bussey Dialed Cycling Team 11:47.1
26 James Thompson 12:11.2
DNF Dag Hinrichs 9:29.8

Masters Open 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Nyberg Deschutes Brewery Cycling Team 9:31.2
2 Michael Metz 9:31.6
3 Daniel Melkonian Team Finger 9:35.4
4 Steven Thorne Biciclista US 9:53.0
5 Dave Luoma 10:07.6
6 David Kaysen Dialed Cycling Team 10:10.9
7 Bob Croucher 10:32.0
8 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 9:41.9
9 Ian Gibson Dialed Cycling Team 10:45.5
10 James Sunderland BicycleAttorney.com 10:40.5
11 Mark Sturges 11:25.5
12 Nick Madronio Cowlitz Racing 12:00.4
13 Brian Catterson 11:55.3
14 Mark Hand 11:52.5
15 Chip Corbett Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 13:20.3
DNF Stefan Furst Dialed Cycling Team 10:32.8

Masters Open 70+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Longmire 10:00.4
2 David Sailors Deschutes Brewery Cycling Team 9:59.7
3 Mark Schwyhart 10:52.3
4 Rick Gregory 11:37.7
5 Edward Lanton 13:13.0

Masters Women 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristina Gray Dialed Cycling Team 10:10.7
2 Layla Billowitz Biciclista US 10:34.2
3 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 10:27.9
4 Susan Kolb Deschutes Brewery Cycling Team 11:16.2
5 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 11:14.6
6 Christine Holland Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 11:19.3
7 Andrea Mohrle 12:32.8
8 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 12:04.6
9 Stephanie Spiak Team Oregon p/b Rodda Paint 13:25.7
10 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 14:18.3

Masters Women 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lora Melkonian Team Finger 11:04.1
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Cycling Team 11:04.5
3 Debra Krichko Dialed Cycling Team 12:11.2
4 Donna Metz 12:24.6
5 Bonnie Rosenfeld 17:01.9

Singlespeed Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Felipe Nystrom Biciclista US 8:08.8
2 Jack Billowitz Biciclista US 8:19.7
3 Aaron Anderson Biciclista US 8:17.1
4 Seth Patla 8:12.9
5 Bradford Smith 8:19.7
6 Landon Farnworth Biciclista US 8:13.3
7 Micah Melkonian Team Finger 8:17.2
8 Danny Weikel 8:28.4
9 Pierce Martin Team Finger 8:46.8
10 Seth Swallen Team Finger 8:40.5
11 Byron Breeden 8:55.0
12 Dustin Henderson 8:44.5
13 Dean Proteau Grouptrail Cycling 9:18.6
14 Adrian Bosch Biciclista US 9:07.0
15 Jamey Gouin 9:22.2
16 Shaun Stiles Team 10 Barrel 9:52.4
17 Adam Vanarsdall Biciclista US 9:59.9
18 Scott Hillson 10:15.3
19 Michael Risner 10:21.3
20 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 10:11.9
21 Casey Carroll 11:10.7

Singlespeed Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chloë Spritz 9:42.7
2 Rachel Hawes 10:14.4
3 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 9:56.0
4 Heather Pola Team Finger 10:32.6
5 Layla Billowitz Biciclista US 10:55.9
6 Stephanie Spiak Team Oregon p/b Rodda Paint 11:50.3
7 Dani Stiles Team 10 Barrel 14:20.9
8 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 14:19.6