These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner (3/4) Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alex Gibson Esteemtraining.com
2 Tony Ambs Esteemtraining.com
3 Scott Fitzgerald Lapdogs
4 Thomas Lowry Misfit Cycles
5 Ian Gartley Aquila - Racer Sportif
6 Dave Brown Evolution Cycles
7 Andrew Flowers MBRC.ORG-Gears
8 Brett Liersch Hamilton Cycling Club
9 Marc Whitehead Independent
10 Michael Clark Cycle Solutions Angry Johnny's
11 Johann Tritthardt Lapdogs

Elite Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Garrigan Independent
2 Erik Box Cycle Devinci
3 Jared Stafford Bike Sports
4 Derek Hardinge Lapdogs CC
5 Mark Brusso Lapdogs CC
6 Chris Barson Independent
7 Sean Kelly Esteemtraining.com
8 Joe Giuliano Jet Fuel

Junior Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Reinert Mazur Coaching
2 Jason Massicotte Cyclepath Markham
3 Jordan Doner Spokes In Motion
4 Daniel Hope Spokes In Motion
5 Wesley Laird Ti Cycle Racing

Master 1

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lorne Anderson Lapdogs
2 Dmytry Lyeypi Independent
3 Peter Hennessy Independent
4 Hugh Hill Esteemtraining.com
5 William Fu Pedal Perfiormance

Master 2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Cooney True north
2 Jeff Ker Lapdogs Cycling Club
3 Kevin Watson Sound Solutions
4 Chris Chambers Mazur Coaching
5 David Enns Brant Cycle
6 Ross Brien Mountain View
7 James Laird Ti Cycle Racing
8 Colin Matsalla Independent
9 Martin Hopi Lapdogs Cycling Club
10 Brent Armstrong Independent
11 Tim Taha Darkhorse Flyers

Master 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Tripp Peterborough CC
2 Gabe Faraone ZM Cycle and Fitness
3 David Fitzpatrick Independent
4 Thomas Mackay Cycle Solutions Angry Johnny's
5 Anthony Kingsley Darkhorse Flyers
6 Michael Fy Gears & Grinds
7 Robert Massicotte CyclePath Markham
8 Ernest Muzzatti Pedal Performance
9 Rob Macewen Lapdogs Cycling Club
10 Brian Farnell J & J Cycle
11 Blake Patton Independent
12 Anthony Whetham Impala Bicycles
13 Scott Wishart Independent
14 Lee Shooter Cobourg CC
15 Simon Sharpe Independent
16 Mark Montgomery Midweek Club
17 Daniel Stubbe Independent
18 David Wall Ti Cycle Racing
19 Darren Lum Independent
20 Henry Au Independent
21 Jeff Kielley Independent

Under 17

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stefan Milosevic Chain Reaction
2 Sasa Milosevic Chain Reaction

Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Susan Croswell Ti Cycle Racing
2 Robyn Duke Independent
3 Sandra Deegan Ontario Masters Cycling Association
4 Mary Cubello Esteem

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with