These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Athenas

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patti Wolfe Deschutes Brewery Cycling Team 00:09:53
2 Andrea Osterlund Trusty Switchblade 00:10:04
3 Shawna Pearson Grouptrail Cycling 00:11:17

Beginner Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Fayloga 00:08:41
2 Ryan Studt Grouptrail Cycling 00:09:13
3 Thomas Delacour 00:08:59
4 Ryan Nieto 00:09:21
5 Hunter Martinez 00:09:45
6 Victor Truong 00:09:18
7 Frank Mueller 00:09:50
8 Jeremy Sells Bonk Collective 00:08:55
9 Jeffrey Cordell 00:09:47
10 Jase Henderson Biciclista US 00:09:21
11 Tim Hazen 00:09:42
12 Josh Morris 00:10:18
13 Blake Shelide 00:10:00
14 Tyler Green Trusty Switchblade 00:09:59
15 Raul Bonifacio 00:09:45
16 Donald Craner 00:10:25
17 T Paddock 00:10:21
18 Wyatt Huynh-watkins-jones 00:09:58
19 Geoff D sovde 00:10:38
20 Jesse Reade 00:11:20
21 Zachary Brown 00:10:37
22 Matthew Hoselton 00:11:32
23 Ricky Guadarrama 00:13:15
24 Brennan Pool BicycleAttorney.com 00:11:46
25 Austin Alling Dialed Cycling Team 00:12:01
26 Alessandro Carranra Biciclista US 00:11:28
27 Joe Love Capitol Velo Cycling 00:11:24
28 Jason Moore Team Oregon p/b Rodda Paint 00:14:58

Beginner Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Hailee Kadow 00:10:21
2 Monica Scheer 00:10:15
3 Monica Emerick 00:10:29
4 Leigh Hedrick Biciclista US 00:10:37
5 Kg Spritz 00:10:57
6 Rachel Lacek Team Oregon p/b Rodda Paint 00:11:36
7 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint 00:11:32
8 Olivia Halfen 00:10:56
9 Diane Jacoby Team Finger 00:12:38
10 Erin Mason Bonk Collective 00:12:56
11 Jessica M prior Trusty Switchblade 00:15:29
12 Micaela Argueta 00:13:55

Category 1/2 Masters Open 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Seth Patla 00:08:17
2 Paul Bourcier 00:08:28
3 Gabriel Linn 00:08:29
4 Bart Bowen Deschutes Brewery Cycling Team 00:08:37
5 Scott Bradway BicycleAttorney.com 00:08:27
6 Bradford Smith 00:08:40
7 Geoff Rice 00:08:27
8 Sean Corey Team S&M 00:08:36
9 Matt Jamison Grouptrail Cycling 00:08:36
10 Jeff Johnston Boneyard Cycling 00:08:51
11 Winter Zac 00:08:30
12 Sean Haidet 00:08:40
13 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components 00:08:48
14 Dustin Henderson Biciclista US 00:08:53
15 Ryan Weaver 00:08:48
16 John Mccaffrey 00:09:12
17 Ben Pederson Grouptrail Cycling 00:08:43
18 Michael Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:08:40
19 Brian Kesselman 00:08:58
20 Adrian Bosch Biciclista US 00:08:46
21 David Krause Trusty Switchblade 00:08:55
22 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 00:09:22
23 Brad Davidson Grouptrail Cycling 00:08:54
24 Rick Metz 00:09:10
25 Christopher Raymond 00:09:16
26 Carl Werner 00:09:24
27 Peter Koonce Grouptrail Cycling 00:09:15
28 Andrew Suchocki 00:09:17
29 Schmitt Damian 00:09:12
30 Kiel Fletcher Grouptrail Cycling 00:09:20
31 Matthew Smith Swift Racing PDX 00:09:37
32 Andrew Smith Swift Racing PDX 00:09:27
33 Devin Bailly 00:09:25
34 Patrick Parish Team Oregon p/b Rodda Paint 00:09:52
35 Steven Hyde BicycleAttorney.com 00:12:38

Category 1/2 Masters Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carrie Day Deschutes Brewery Cycling Team 00:08:05
2 Stephanie Uetrecht Deschutes Brewery Cycling Team 00:08:13
3 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 00:08:06
4 Laura Mullen Dialed Cycling Team 00:08:06
5 Marie Major 00:08:31
6 Colleen Murphy Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 00:08:33
7 Annick Chalier 00:08:19
8 Michelle Mills Deschutes Brewery Cycling Team 00:08:29
9 Kate Drennan Team Finger 00:08:45
10 Laura Trace BicycleAttorney.com 00:08:30
11 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 00:08:43
12 Margie Bradway BicycleAttorney.com 00:08:50
13 Lora Melkonian Team Finger 00:08:57
14 Anna Saltonstall Team Finger 00:09:05
15 Hilary Luther PDX Dream Team 00:09:00
16 Kimberly Sass Grouptrail Cycling 00:09:16

Category 1/2 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Max Ritzow 00:08:07
2 Carl Decker 00:08:05
3 Andrew Loaiza 00:08:00
4 Jacob Rathe 00:08:07
5 Jade Rohde 00:07:59
6 Stephen Hartzel Team S&M 00:08:01
7 Jeremy Russell 00:08:13
8 Paul Furst Dialed Cycling Team 00:08:14
9 Zac Garrard Biciclista US 00:08:21
10 Andrzej Stadnik Biciclista US 00:08:29
11 Tyler Morgenson 00:08:14
12 Ian Megale 00:08:24
13 Landon Farnworth Biciclista US 00:08:26
14 Brad Petersen Bonk Collective 00:08:34
15 Tygre Westerfield 00:08:31
16 Lyle Mccaffrey 00:08:53
17 Tyler Aquino Team Oregon p/b Rodda Paint 00:08:38

Category 1/2 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sophie Russenberger Team S&M 00:09:06
2 Jenna Lingwood Team S&M 00:09:07
3 Paula Gil echevarrã­a Biciclista US 00:09:05
4 Anne Davis usher Team S&M 00:09:08
5 Heidi Wood 00:09:06
6 Emily Schaldach 00:09:11
7 Amelia Henderson Biciclista US 00:09:22
8 Rachel Hawes 00:09:52
9 Megan Faris 00:09:20
10 Hannah Thomas Biciclista US 00:10:07
11 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:10:30

Category 2/3 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jade Rohde 00:07:21
2 Max Smith Biciclista US 00:07:24
3 Michael Metz 00:07:24
4 Tyler Aquino Team Oregon p/b Rodda Paint 00:08:01
5 Logan Divelbiss 00:07:35
6 Miguel Moreno Biciclista US 00:07:44
7 Aaron Russell Team Finger 00:08:01
8 Dylan Kuhl 00:07:54
9 Owen Ryerson Team Finger 00:07:54
10 Owen Kuhl 00:07:55
11 Reid Holbert 00:08:28
12 Ryan Crouter 00:08:15
13 Steve Glazer 00:08:26
14 Bertrand Mejia-morin Biciclista US 00:08:22
15 Brian Lynch Forza Portland, presented by Smith Optics 00:08:04
16 Vincent Huynh-watkins 00:08:14
17 Giovenni Cafiso Forza Portland, presented by Smith Optics 00:08:23
18 Conner Shimamotot Grouptrail Cycling 00:08:31
19 Greg Mcelravy Grouptrail Cycling 00:08:24
20 Seth Batcheller 00:08:29
21 Landon Holbert Biciclista US 00:08:28
22 Casey Depeel Bonk Collective 00:08:24
23 Greg Van amerongen 00:08:10
24 Ryan P. gilles 00:08:59
25 John Gill 00:08:24
26 Lewis Whiley 00:08:29

Category 2/3 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beverley Floyd 00:08:31
2 Kat Hampton Team Oregon p/b Rodda Paint 00:08:31
3 Lucian Spampinato Deschutes Brewery Cycling Team 00:08:53
4 Taryn Hand Pacific Office Automation Cycling 00:08:32
5 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 00:09:12
6 Airlia Oroszvã¡ry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:09:32
7 Sarah Livingston Trusty Switchblade 00:09:28
8 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:09:37

Category 3 Masters Open 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Tim Staloch 00:08:03
2 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 00:08:20
3 Ryan Clay Grouptrail Cycling 00:08:35
4 Andy Letourneau 00:08:51
5 Sam Reynolds Bonk Collective 00:08:28
6 David Barna Dialed Cycling Team 00:08:09
7 Joe Ergle 00:08:33
8 Joshua Petri 00:08:30
9 Ryan Chase Deschutes Brewery Cycling Team 00:08:13
10 Adam Vanarsdall Biciclista US 00:08:08
11 Nolan Restivo 00:08:31
12 Mike Schrankel Team Finger 00:08:51
13 Ryan Morgan Trusty Switchblade 00:08:16
14 Will Cortez HiFi Sound Cycling Components 00:08:36
15 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:08:32
16 Ken Elser 00:08:50
17 Todd Young Trusty Switchblade 00:08:27
18 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 00:09:02
19 Eld Tobias HiFi Sound Cycling Components 00:08:40
20 David Miller 00:08:46
21 Garrett Tyburski Dialed Cycling Team 00:08:29
22 Curtis Brawner 00:08:49
23 Shaun Stiles Team 10 Barrel 00:09:03
24 Carl Aldrich Team Finger 00:09:00
25 Thom Carr Biciclista US 00:08:10
26 Matt Schwartz Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 00:08:45
27 Michael Metz 00:09:02
28 Daniel Peterson Grouptrail Cycling 00:09:02
29 Ryan Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:08:55
30 Dean Maclean 00:08:43
31 Brad Alderman 00:09:29
32 Justin Brauner 00:08:59
33 Terry Campbell 00:09:00
34 Dan Froelich 00:09:27
35 Matthew Dial Deschutes Brewery Cycling Team 00:09:11
36 Erik Luebkert 00:09:17
37 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 00:08:30
38 Ryan Paddock 00:09:22
39 Rob Thompson Rainier Racing 00:09:20
40 Matthew Boelter Bonk Collective 00:09:05
41 Peter Seelig Forza Portland, presented by Smith Optics 00:09:31
42 John Ohotto Swift Racing PDX 00:09:00
43 Marty Joyce 00:09:09
44 Dirk Theise 00:09:14
45 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:11:56
46 Kyle Stephans 00:09:27
47 Benito Guzman 00:10:47
48 Marty Moran Dialed Cycling Team 00:08:10
DNF Grant Headley 00:08:49

Category 3 Masters Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Russell 00:09:07
2 Trina Staloch 00:08:54
3 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 00:08:53
4 Dani Stiles Team 10 Barrel 00:09:13
5 Jessica Kaplan 00:09:11
6 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 00:09:09
7 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Link 00:09:12
8 Shelly Boelter Bonk Collective 00:09:11
9 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 00:09:16
10 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 00:09:34
11 Tess Weir Grouptrail Cycling 00:10:14
12 Anna Buckley 00:08:41

Category 3/4/5 Junior Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ian Baker BicycleAttorney.com 00:08:34
2 Simon Walsh 00:09:13
3 Axel Weaver 00:08:41
4 Keoni Padaca 00:08:47
5 Alex Usher 00:08:52
6 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 00:08:45
7 Bjorn Swanson Team Finger 00:09:06
8 Wyatt Hawes 00:10:15
9 Samuel Erickson 00:09:52
10 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint 00:09:39
11 Henry Thoman 00:09:58
12 Jase Henderson Biciclista US 00:09:36
13 Oliver Thoman 00:09:55
14 Deegan Russell Bonk Collective 00:09:35
15 Finley Trux 00:09:39
16 Sam Gillette 00:10:22
17 Garett Hawes 00:10:01
18 Austin Wick Dialed Cycling Team 00:10:07
19 Bridger Mills Cascadia Junior Cycling 00:09:33
20 T Paddock 00:10:43
21 Dylan Glazer 00:10:36
22 Carter Hayden Dialed Cycling Team 00:11:08
23 Logan Trost BicycleAttorney.com 00:11:02
24 Sam Golden 00:10:57
25 Oliver Woods 00:11:05
26 Ashton Riscol 00:10:54
27 Spencer Bradway 00:11:09
28 Marshall Rockwell 00:11:04
29 Saul Jamison Grouptrail Cycling 00:11:08
30 Rowan Newell Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:12:30
31 Crosby Hogue Grouptrail Cycling 00:11:26
32 Leon Tucker 00:12:10
33 Tomoya Sugahara 00:13:31
34 Henry Walrod 00:12:23
35 Henry Blenkiron BicycleAttorney.com 00:13:27
36 Jakob Henderson 00:13:40
37 Luka Dedrick 00:13:15
38 Ryley Hamness Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 00:09:51
DNF Layton Knabe

Category 3/4/5 Junior Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 00:08:54
2 Coco Leritz 00:09:01
3 Julia Barna Dialed Cycling Team 00:09:03
4 Stella Cafiso Biciclista US 00:10:10
5 Ada Souders Team S&M 00:11:02
6 Maggie Gibson 00:11:21
7 Viola Wilson 00:11:12
8 Mayumi Sugahara 00:12:07
9 Kamea Padaca 00:12:08
10 Phoebe Hogue Grouptrail Cycling 00:12:54
11 Jessica Baraff Grouptrail Cycling 00:13:17
12 Harley Funk 00:13:01

Category 4 Masters Open 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Randy Frost Dialed Cycling Team 08:10.76
2 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 08:13.46
3 Bob Frederick 08:16.22
4 Jeremy Krantz 08:08.69
5 Daniel Dedrick 08:43.40
6 Jamie King Grouptrail Cycling 08:09.11
7 Gregory Topete HiFi Sound Cycling Components 08:56.33
8 Jason Richmond 08:21.02
9 Mike Funk 08:38.33
10 Christopher Taylor 08:39.71
11 Thomas Pastor Deschutes Brewery Cycling Team 08:31.04
12 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Link 08:30.14
13 Shea Hawes 08:54.08
14 Martin Hogue Grouptrail Cycling 08:43.07
15 Brett Edelen 09:03.23
16 Eric Schmidt Team Oregon p/b Rodda Paint 09:04.70
17 Dustin Hunley 09:37.94
18 Seth Sakamoto Grouptrail Cycling 08:38.24
19 Morten Bulow 09:09.20
20 Brett Boyles 09:00.80
21 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 09:13.01
22 Mike Schwoebel 09:11.93
23 Aaron Baraff Grouptrail Cycling 09:03.92
24 Randy Kerr Team Oregon p/b Rodda Paint 09:36.20
25 Tony Ruiz 09:15.17
26 Tom Bird Bonk Collective 09:09.98
27 Chris Robison Bonk Collective 09:14.60
28 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 08:55.56
29 Joe Derting Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 09:26.36
30 Tom Counts Dialed Cycling Team 08:33.02
31 Ken Peterson Team Finger 09:19.13
32 Cameron Wynhof Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 10:05.00
33 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 09:24.69
34 Eddie Wang 09:29.78
35 Robert Axel anderson 09:42.59
36 Steve I rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 09:28.49
37 Jared Doescher 10:08.60
38 Luke Hotchkiss 08:48.32
39 Matthew Jetton 09:55.28
40 Ray Arreguin jr. Grouptrail Cycling 10:27.59
41 John Brehm Rolling Thunder p/b The Missing Link 10:21.26
42 Ben Hein 10:16.61
43 Mike Hanson Dialed Cycling Team 10:17.69
44 Barry Pieratt 10:01.40
45 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Link 10:25.52
46 Ben Pierson 11:17.52
47 David Kwon 10:17.03
DNF Eric Dugger Dialed Cycling Team 09:15.47

Category 4 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zane Moore 08:19.06
2 Jacob Harrel Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 08:11.29
3 Dillon Maloney Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 08:12.91
4 Taylor Pasquariello Rolling Thunder p/b The Missing Link 08:35.92
5 Erik Smith Biciclista US 08:32.84
6 Ben Taylor 08:53.72
7 Michael O'neil 08:53.24
8 Jimmy Monge 08:34.64
9 Marcus Hughes 09:08.21
10 Matthew Flodin 08:51.53
11 Finn Peterson Team Finger 08:55.43
12 Allen Clements 09:08.33
13 Jefferey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Link 09:17.93
14 Estehban Covarrubias 08:41.51
15 Ryan Price Team Oregon p/b Rodda Paint 09:04.17
16 Casey Carroll 09:07.61
17 Grayson Rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 08:48.95
18 Doug Brecht Team 10 Barrel 09:06.11
19 Sam Trachtenberg 08:53.12
20 Daniel Hoile 09:19.34
21 Rowan Jacobs BicycleAttorney.com 10:42.65
22 Ethan Nagasing 16:47.71
23 Trevor Luu Rolling Thunder p/b The Missing Link 08:31.85

Category 4 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julia Barna Dialed Cycling Team 00:08:34
2 Katie Jenkins Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 00:08:32
3 Libby Mcknight 00:09:36
4 Lindsay Holmes 00:09:22
5 Jennifer Bivens Biciclista US 00:09:30
6 Emily Klinger tyburski Dialed Cycling Team 00:09:19
7 Sarah Phillips BicycleAttorney.com 00:09:33
8 Kara Bittner 00:09:06
9 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 00:10:01
10 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 00:10:04
11 Alice Hall Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:09:44
12 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 00:09:46
13 Alynda Lingwood 00:10:29
14 Ingrid Padgalskas 00:10:18
15 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 00:10:14
16 Sarah Foote 00:10:24
17 Lauren Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:10:34
18 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 00:11:20

Clydesdale

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Evans Biciclista US 00:08:25
2 Walter Mcknight Deschutes Brewery Cycling Team 00:08:47
3 Timothy Breault 00:08:38
4 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00:08:43
5 Spencer Rockwell 00:08:46
6 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 00:08:44
7 Zachary Butler 00:09:02
8 Todd Engblom-stryker 00:08:50
9 Mark Sather Team 10 Barrel 00:09:08
10 Steve Danielson 00:09:27
11 Joel Sherman 00:09:10
12 Doug Brecht Team 10 Barrel 00:09:25
13 Paul Toufar BicycleAttorney.com 00:09:46
14 Jon Pearson 00:09:47
15 Michael Clark Trusty Switchblade 00:09:36
16 Vincent Rodarte 00:09:09
17 Jeffery Heath Rolling Thunder p/b The Missing Link 00:09:17
18 Stephen Carter 00:09:26
19 Josue Jimenez 00:09:51
20 Doug Bowmann Marys Bicycle Club p/b Tacovore 00:09:53
21 Miguel Lopez Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:09:51
22 Jeff Breit 00:09:47
23 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 00:10:38
24 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00:10:17
25 Dan Hoxey BicycleAttorney.com 00:10:39
26 Scott Hamness Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 00:10:53
27 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 00:12:44

Junior 1/2/3 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zane Moore Team Oregon p/b Rodda Paint 00:07:58
2 Henry Linn 00:08:04
3 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 00:08:17
4 Simon Walsh 00:08:18

Junior 1/2/3 Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Morgan Filer Biciclista US 00:08:40
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 00:08:59
3 Helena Stedman Grouptrail Cycling 00:08:44

Masters 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bart Bowen Deschutes Brewery Cycling Team 00:07:44
2 Sean Haidet 00:07:51
3 James Coates 00:07:48
4 Rick Metz 00:07:43
5 Devin Bailly Grouptrail Cycling 00:08:00
6 Webster Wilson 00:08:09
7 Jeff Standish 00:08:00
8 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 00:07:48
9 Matt Radich 00:07:51
10 Nicholas Leritz 00:07:58
11 Martin Baker BicycleAttorney.com 00:07:59
12 Michael Brown 00:07:58
13 Aaron Leritz 00:08:12
14 Kirk Edwards 00:08:17
15 Thomas Wood 00:08:12
16 Eric Lanners 00:08:15
17 Peter Koonce Grouptrail Cycling 00:08:15
18 Bob Jacobs BicycleAttorney.com 00:08:28
19 Mike Hamness Dialed Cycling Team 00:07:51
20 David Rosen 00:08:20
21 James Green Trusty Switchblade 00:08:27
22 David Tricamo 00:08:19
23 Brian Wise Dialed Cycling Team 00:08:12
24 Andy Leritz 00:08:26
25 Robert Uetrecht Deschutes Brewery Cycling Team 00:08:10
26 Justin Thayer 00:08:22
27 Christophe Berteau-pavy 00:08:09
28 David Pedersen Trusty Switchblade 00:08:49
29 Roger Lloyd 00:08:34
30 Dan Baier Team Finger 00:08:40
31 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Link 00:08:59
32 Scott Mares 00:08:44
33 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00:08:48
34 Eric Stolberg 00:09:04
35 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 00:08:57
36 Nikolaus Kashey 00:08:55
37 Tony Pitone Trusty Switchblade 00:09:21
38 Tony Wolff 00:09:00
39 D'arcy Owen Grouptrail Cycling 00:09:20
40 Sean Denney BicycleAttorney.com 00:09:11
41 James Lais 00:09:27
42 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00:09:31
43 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Team p/b Campfire Endurance Coaching 00:08:41
44 Bob Crow 00:09:18
45 Jason Jones 00:09:37
46 Bjoern Brunner 00:09:53
47 Chris Meilinger 00:10:54
48 Jason Wright 00:14:01

Masters 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Metz 00:08:13
2 Michael Nyberg Deschutes Brewery Cycling Team 00:08:19
3 Bill Petersen Bonk Collective 00:08:19
4 Daniel Melkonian Team Finger 00:08:24
5 Jon Gove Grouptrail Cycling 00:08:39
6 Bob Croucher 00:08:48
7 Dave Luoma 00:08:35
8 John Napier Cascadia Rising p/b Metropolis Cycle Repair 00:08:52
9 Walter Bianchini 00:08:47
10 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team 00:09:19
11 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00:09:23
12 Stefan Furst Dialed Cycling Team 00:09:09
13 David Kaysen Dialed Cycling Team 00:08:44
14 Randy Scott Deschutes Brewery Cycling Team 00:08:57
15 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 00:09:04
16 Mark Stoller Trusty Switchblade 00:09:09
17 Mike Taylor Deschutes Brewery Cycling Team 00:09:10
18 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 00:09:24
19 Steve Van bergen 00:09:36
20 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 00:10:00
21 David Bussey Dialed Cycling Team 00:10:11
22 Matt Richmond Trusty Switchblade 00:09:47
23 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 00:10:22
24 Brian Catterson 00:10:06
25 Dan Davis Boneyard Cycling 00:10:14
26 Mark Hand 00:10:26
27 John Nicholas 00:11:26
28 Richard Potestio Biciclista US 00:13:19

Masters 70+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David