These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors Under 19

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shawn Geiger 42:16
2 Ethan Kraus Greene County Cycling 46:33

Men's Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team 1:02:33
2 Stephen Cummings 1:03:31
3 Joseph Ruggery Freddie Fu Cycling Team 1:04:37
4 Gunnar Shogren Dyanmic Physical Therapy Cycling 1:05:22
5 Chris Mayhew JBV Coaching 1:05:22
6 Eric Lundgren Iron City Bikes 1:08:09
7 Gary Rodosta Breakaway Velo 1:08:27
8 Mark Nicoll 1:06:05
9 Montana Miller 1:02:30
DNF Ryan Nye MVP Health Care
DNF Bradley Schmalzer
DNF Andy Wiedrich

Men's Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacob Grantham UPMC 0:40:32
2 Bradley Schmalzer 0:41:24
3 Jason Cyr 0:41:31
4 Duncan Oliver West Virginia University Cycling 0:42:19
5 Keith Hower DPS Penn Cycling 0:42:22
6 Ben Hay Iron City Bikes 0:42:44
7 Chris Baker Breakaway Velo 0:42:46
8 Todd Latocha 0:43:06
9 Christian Schott Trek of Pittsburgh 0:43:12
10 Micah Smith Squadra Coppi 0:44:00
11 Robert Lochner Iron City Bikes 0:45:19
12 Patrick Conneely Pro Graphics Cycling 0:45:40
13 John Martin 0:45:51
14 Stephen Nutt Adventure For The Cure 0:46:34
15 Steven Brewer 0:47:19
DNF Rick Plowman ProGraphics
DNF Mike Quigley N/A

Men's Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Berardinelli DPS Penn 0:44:20
2 Shawn Wahl 0:44:29
3 Matt Kettering varmint shredder 0:44:52
4 Ryan Post West Virginia University 0:44:52
5 Scott Benson Dynamic Physical Therapy Cycling 0:45:17
6 Jordan Snyder 0:46:02
7 Jr Petsko Dynamic Physical Therapy Cycling 0:46:02
8 Aaron Bennett Steel City Endurance 0:46:12
9 Bob Vernon 0:46:17
10 James Braswell West Virginia University 46:37
11 Danny Welsch Western Maryland Wheelmen 0:46:55
12 Dustin Arbogast 0:47:05
13 Adam Young 0:47:23
14 Donald Splitstone DPS Penn Cycling 0:47:25
15 Ryan Flesher Team Crash Cart 0:49:49
16 Patrick Beukema 0:45:52
17 Ryan Busch 0:47:53
18 Matthew Holloway Sargent Electric Koeles Cycling Clu 0:48:02
19 Jeff Curry Sargent Electric Koeles Cycling Clu 0:48:23
20 Unknown Name 0:48:58
21 Dave Burns Sports N Spokes 0:49:02
22 Nehemiah Mchugh University of Pittsburgh 0:41:21
23 Eric Hawkinberry Switchback 0:41:30
24 Paul Wilczek GlobalRide 0:41:40
25 Greg Flood Steel City Endurance 0:41:40
26 Jason Hochreiter 0:42:27
27 Chris Clark Greene County Cycling Club 0:42:30
28 Joel Harris 0:42:38
29 Adam Newman 0:42:53
30 Rick Plowman ProGraphics 0:43:00
31 Mike Quigley 0:43:08
32 Anthony Dininno 0:43:16
33 Greg Deuessenberry 0:43:27
34 Kirk Morrison AG3R - ButlerHealthSystem 0:43:41
35 Greg Tarr DPS Penn 0:44:51
36 Dustin Arbogast Steel City Endurance 0:46:15
37 Joel Morris Greene County Cycling Club 0:47:05
38 Anthony Ballas Motown Velo 0:48:47
39 Ray Sielski Ag3r - Butler Health System 0:49:20
40 Rob Bouluare 0:49:30
41 Mike Kraus Greene County Cycling 0:49:43
42 Steven Danforth 0:50:32
43 Michael Morral 0:42:11
44 Chad Lowers 0:42:47

Men's Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gunnar Shogren Dynamic Physical Therapy Cycling 46:11
2 Gerry Pflug Salsa/SPK/Pro Bikes 46:11
3 Bob Vernon 53:07
4 Kean Bird Breakaway Velo 46:45
5 Jeff Guy ChamRakh Cycling / bobsmaps.com 47:13
6 Bryan Routledge ACA-Sette Nove 47:30
7 Fritz Kessler Breakaway Velo 47:37
8 John Maher Cornell Cycling 48:20
9 Michael Ellis UPMC Cycling Performance 49:26
10 William Ehler UPMC Cycling Performance 49:26
11 Brian Shope 50:10
12 Craig Miller 52:25
13 Kirk Morrison AG3R - ButlerHealthSystem 53:56
14 Jim Anglin 46:07
15 George Roskos 48:55
16 Ray Sielski Ag3r - Butler Health System 49:05
17 Michael Miller WV Night Club 49:26
18 Michael Keane 53:10
DNF Jay Downs ChamRahk Cycling

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gerry Pflug 40:59
2 Robert Lochner 41:45
3 Marc Glass Breakaway Velo 41:45
4 John Heffner Iron City Bikes 41:59
5 Josh Matta Thick Bikes 43:03
6 Donald Powers Pro Bikes/Twin Six 43:30
7 John Martin 44:40
8 Jon Zerbe 44:52
9 Betsy Shogren Dynamic Physical Therapy Cycling 45:05
10 Adam Newman 42:53
DNF Montana Miller

Women's Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Betsy Shogren Dynamic Physical Therapy Cycling 0:46:31
2 Traci Rodosta Breakaway Velo/NOBC 0:47:11
3 Christina Buerkle 0:51:26
4 Stephanie Swan Iron City Bikes 0:52:19
5 Emily Moy 0:55:18

Women's Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauren Mika 0:52:25
2 Stacie Truszkowski Steel City Endurance 0:52:47
3 Pam Milavec 0:53:03
4 Rachel Weaver Steel City Endurance 0:54:20
5 Laurie Johnston 0:54:40
6 Michelle Johnson Trek of Pittsburgh 0:47:43
7 Kate Bennett Steel City Endurance 0:49:26
8 Holly Gatto TBI 0:53:16
DNF Nina Wilczek GlobalRide

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with