These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

B Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gabriel Forsythe Scotts Valley Cycling Sports
2 James Enright Swamis Cycling Club
3 Matt Leonard Dolore Grotta
4 Aaron Nathan SF2G
5 Brent Carkeet Sterling Sports
6 Jason Ferrier Missing Link
7 Scott Frison Devil's Oear Bike Shop
8 Glen Varnhagen 5 Rings
9 Myles Lucas Off the Chain Bikes
10 Chris Atkinson Team Crash
11 Matthew Triska Dolore Grotta
12 Brad Buxton SLO Nexus
13 Matthew Adler unattached
14 Morgan Mcleod
15 Konrad Mathesius Freewheel
16 Alex Wild Trail Head Cycling
17 Scott Moore Bike Trip/Symantec
18 Chris Polonchek unattached
19 Garrette Otto SLO Nexus
20 Alexander Donoglwe
21 Matt Brett Team Crash
22 Erick Brady Rays Cycle
23 Erik Salander Pen Velo/Pomodoro
24 Ellot Loyan Webcore/Alto Velo
25 John Luk Pen Velo/Pomodoro
26 Francis Jose Team Crash
27 Frank Gulla

C Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Norton Tam Bikes
2 Justin Balderston
3 Alex Braunstein Roaring Mouse
4 Christian Parker Menlo Velo Bike Shop
5 Jason Peterson
6 Joseph Togoan
7 David Ohearn NPS
8 Christopher Merola Greenline Velo
9 Chris Rippey Stanford University
10 Galen Kone
11 Andrew Murray SCCCC
12 Ron Fulner
13 Andrew Cathcart Cupertino Fruit Company
14 Joey Stanwyck
15 Greg Balco
16 Dean Pogal
17 Chris Neher Off the Chain
18 Tim Bengston Morgan Stanley
19 Robert Estrella
20 Matthew Eckler
21 John Luk Peninsula Velo/Pomodoro
22 Paul Robins OneTeamRacing
23 Michael Pyle SJBC
24 Steven Woo Third Pillar
25 Burke Colligan
26 Jesus Dumas-arriaga
27 Matthew Garcia
28 Jim Warwick Salinas Cowboys
29 Michael Spettz
30 Jeff Schwetfeger
31 Hector Munoz
32 Philip Navidad Pen Velo
33 Justin West Totally Tubular
34 Jesse Brossard
35 Adam Abela
DNF Eric Sorenson SJBC
DNF Paul Worhach Team in Training

Elite Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Chapin Bay101/HRS/Rocklobster
2 Aaron Bradford Bay101/HRS/Rocklobster
3 Jim Hewett Summit Bicycles
4 Tobin Ortenblad CalGiant/Specialized
5 Jeremiah Root Steven's Bicycles Racing
6 Erik Wohlberg Sterling Sport Group
7 Keith Hillier Marc Pro Strava
8 Abe Rotstein Freewheel/Hunter
9 Julian Gomez villafane BuyCell.com/IBIS
10 Derek Yarra Ibis/Buy-Cell.com
11 Todd Hoefer CalGiant/Specialized
12 Aaron O'dell Bay101/HRS/Rocklobster
13 Fred Cauthen Chica Sexy
14 Cameron Fallcner Hunter Freewheel
15 Dillon Charlta ACR
16 Michael Gil Lombardi Sports
17 Matt Young SYCIP
18 Nicholaus Sloan Dolore Grotta
19 Nicholas Weighall CalGiant/Specialized
20 Colby Pastore Family Cycling Center
21 Benjamin Dodge Bay101/HRS/Rocklobster
22 Gabriel Byrne Dolore Grotta
23 William Kemper Quadzilla
24 Phil Roberts Cyclesfanatic.com
25 Basil Moutsopoulos HUP United
26 Joe Brennan Hagens Berman Cycling
27 Uri Friedman Chica Sexy
28 Jeff Patton Bay101/HRS/Rocklobster
29 Paul Guerra Webcore/Alto Velo
30 Kirt Ritz Squadra Ovest
31 Matt Mcnamare Sterling CX p/b sendmail
DNF Don Myrah Ibis/Buy-Cell.com
DNF Aaron Wilcher BuyCell.com/IBIS
DNF Rainer Schaefer MASH SF
DNF Alex Howard ACR

Elite Women Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katheryn Curi mattis Webcore/Alto Velo
2 Karen Brems Team Roaring Mouse
3 Trina Baumsteiger Rambuski Law
4 Ann Fitzsimmons Family Cycling Center
5 Yukie Nakamuera
6 Carmen Elliot Sterling Sports
7 Michelle Melka RED Racing
8 Josie Jaques-maynes CalGiant
9 Natalia Gardiol Team Chica Sexy
10 Macy Ellen Bay101/HRS/Rocklobster
11 Heather Pugh Team Chica Sexy

Jr. Girls

Pl First Name Last Name Team Time
1 Isabella Myrah Buy-cell.com
2 Maddy Thompson

Jr. Men 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jackson Rhodes Hunter/Freewheel
2 Chris Hyde Buy-cell.com
3 Sean Butler
4 Alex Shwe Olympic Club
5 Spencer Chaney Roaring Mouse
6 Jonas Wolff
7 Ryan Chaney Roaring Mouse
8 Brian Kalcic Bay/101/HRS/Rocklobster

Jr. Men 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chase Cummings SCJCC
2 Chance Tiner SCJCC
3 Connor Bengston

Master Men 45+ B Cat 2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeffrey Bramlett Third Pillar
2 Chris Baker Bicycle Trip/Symantec
3 Jeff Hane Roaring Mouse
4 Tim Simanski Team Roaring Mouse
5 Jorge Pont Webcore/Alto Velo
6 Brian Ferrario Rocket Fuel
7 David Crum SCCCC
8 Peter Brisbo Roaring Mouse
9 Steve Wade Plus 3 Network
10 Mike Reed Webcore/Alto Velo
11 Eric Hansen Big Wheel
12 Gary Johnson Cyclo Pros
13 Jim Lentfer Plus 3 Network
14 David Engelking
15 Alan Bennett Bay101/HRS/Rocklobster
16 Darrel Brokshoulder Los Gatos Bike Club
17 Rob Mathews Alpine Velo
18 Thomas Hogye Scotts Valley Cycle Sport
19 Mike Evans Spokesman/SCCCC
20 Michael Shwe Verticle Pandas
21 Troy Mayfield Spokesman
DNF Brian Lucas Off The Chain

Master Men's 35+ A Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Don Myrah Ibis/Buy-Cell.com
2 James Coates CalGiant/Specialized
3 Brock Dickie Ibis/Buy-Cell.com
4 Anastacio Flores CalGiant/Specialized
5 Eric Bustos CalGiant/Specialized
6 Ryan Kish
7 Brij Lunine ABS/SCCCC
8 Aron Bonar SYCIP
9 Ceasar Chavez BuyCell.com/Ibis
10 Jason Rahlwes Bay 101/HRS/Rocklobster
11 Mark Acker Spin Cycling
12 Matthew Mcnamara Sterling CX p/b Sendmail
13 Matt Kramer Great Basin Imagery
14 Menko Johnson PenVelo/Pomdoro
15 Dan H. Sterling Cross
16 Mark Fitzsimmons Family Cycling Center
17 Angus Nesbitt HUP United
18 Nick Hanni Dolore Grotta
19 Bo.g Barry SoulCraft
20 Kaley Parkinson Taleo Racing
21 Cisco Moran Team Roaring Mouse
22 Patrick Harkins Austin Bikes
23 Carlos Coruja Freewheel Hunter
24 Gabe Sanctuary Village Reddler
DNF Aaron Wilcher BuyCell.com/Ibis

Master Men's 35+ B Cat 2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Menko Johnson PenVelo/Pomdoro
2 David Hopkins Spokesman
3 Justin Bucktrout Dolore Grotta
4 Jon Mason Bay 101/HRS/Rocklobster
5 Ode Bernstein Team Oakland Cycling
6 Mike Bower Peninsula Velo
7 Travis Ma PenVelo/Pomdoro
8 Craig Chaney Fun Sport Bikes Cycling Team
9 Michael Hyde Buy-Cell.com
10 John Wilde Gore Tech
11 Steve Anderson Roaring Mouse
12 Kjeld Christensem Spokesman
13 Piet Vandervelde CalGiant/Specialized
14 Sergio Iniguez Team Carina
15 Paulo Reilly PenVelo
16 Brian Mcminn BT Racing
17 Galee Sanctucry Village Peddler
18 Patrick Harkins Austin Bikes
19 Brad Basford Alpine Velo
20 Joseph Desante Bike Station Aptos
21 Mark Woloschuk Sheia Moon
22 Jason Cruz Family Cycling Center/Verve
23 Russell Pratt unattached
24 Ryan Larsen Pacific Power
25 Matt Schwartz HUP United
26 Juan Ortin Bianchi
27 Chris Cowart Hardman of Portola
28 Ernie Sayo
29 Rich Rhodes Hunter Freewheel
30 Michael Schauller unattached
31 David Samples
32 George Crawford Trogs
33 Jeff Sautos Team Turloco
34 Thomas Leach Team Toms
DNF Martin Suro Bay Bikes
DNF Ray Alvaree PenVelo

Master Men's 45+ A Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Henry Kramer CalGiant/Specialized
2 Tao Bernardi CalGiant/Specialized
3 Gannon Myall CalGiant/Specialized
4 Tim Lydon SJBC
5 Mark Howland Bay101/HRS/Rocklobster
6 Steve Ouzounian Dolores Grotta/B17 Swingin Cycles
7 John Mundelius CalGiant/Specialized
8 Mitch Bramlett Third Pillar
9 Philip Sims SCCCC
10 Chris Gaffney Webcore/Alto Velo
11 Keith Defiebre Bay Bikes/Ritchey
12 Mark Abele Rivendale
13 John Kammeyer PenVelo
14 Frank Kalcic Bay101/HRS/Rock Lobster
15 Karl Ehlert Team Rambuski Law
16 Rich Stone Sterling Sports Group
17 Mark Mastoras Dolores Grotta/B17 Swingin Cycles
18 Courtney Grossman VOS Racing
19 Rob Meigham CalGiant/Specialized
20 Ross Tinline PenVelo
21 Cass Laizure Missing Link
22 Matt Shelton
23 Zack Beekler PenVelo
24 Bryan Ort Team Roaring Mouse
25 Edwin Rambusti Team Rambuski Law
26 Thomas Hoeffel Missing Link
27 Hans Kellner Sycip Racing
28 Evan Adams DFL
29 Jeff Townsend Plus 3 Network
30 Erik Salander PenVelo

Master Men's 55+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Brown Family Cycling Center
2 Thomfox Team Roaring Mouse
3 Chris Black Morgan Stanley
4 Frank Cuaresma Cal Giant/Specialized
5 Paul Sadoff Bay101/HRS/Rocklobster
6 Jim Lund VSRT
7 Brent Horris Bay101/HRS/Rocklobster
8 Rick Ortenblad Spokesman
9 Ron Riley Bike Station Aptos

Master Women's 35+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Beverly Chaney Team Roaring Mouse
2 Amy Goldstein Bike Trip
3 Janel Lodge Bay101/HRS/Rocklobster
4 Julie Bates Team Roaring Mouse
5 Renee Shelton
6 Natasha Perry Bay101/HRS/Rocklobster

Master Women's 45+ Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shari Kain Kain Performance
2 Cheryl Shwe RED Racing
3 Michelle Perez Bay101/HRS/Rocklobster
4 Michelle Nightengale FunSportBikes Cycling
DNF Patricia Black RED Racing

Single Speed Men A Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Daniel Velasco MASH SF
2 Ceasar Chavez Ibis/Buy-Cell
3 Brock Dickie Ibis/Buy-Cell
4 Mat Gordon Team Skinsuit
5 Patrick Kitto Sterling Sports Group
6 Henry Scholz Team Mikes Bikes
7 Sean White Verve Coffe/Family Cycling Center
8 Tim Cannard Ibis/Buy-Cell
9 Hans Kellner SYCIP Racing
10 Garrett Chow MASH SF
11 Paule Bates Team Roaring Mouse
12 Russell Pratt
DNF Nick Schaffner Mark Pro Strava
DNF Blake Von Mash/Wrench Science
DNF Chris Pilletthe Cycles Fanatic

Single Speed Men B Cat 2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Yee HUP United
2 Scott Junker Team Tubular
3 Mike Urbina Team Wrong Way
4 Ric Rodriquez unattached
5 Christian Parker
6 Eric Lowe HUP United
7 Chris Rippey Stanford University
8 Mike Martin Team Santa Cruz
9 Ian Gillies Roaring Mouse
10 Curt Vaninwegen Action Wipes
11 Brad Williamson Family Cycling Center
DNF John Wilde Core Tech

Women's B Cat 2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Leah Plack Chica Sexy
2 Adrienne Belliveau Team Roaring Mouse
3 Misha Scovill Cycles Fanatic
4 Livia Peras Ciclista Bonita
5 Jennifer Zierke Tibco II
6 Kath Boyer Team Tubular
7 Rachel Wolff Ciclista Bonita
8 Madeleine Myall CalGiant
9 Elaine Minton Team Roaring Mouse

Women's C Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Cerna DC-10
2 Ellen Robinson
3 Patricia Decker Sheila Moon
4 Sheri Laeanie AV
5 Nava Lance

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with