These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Juniors 14-

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Sevey Team Bicycles Plus/Sierra Nevada

Men A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Tufts Bicycle Planet
2 Eric Nelson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Dan Garcia
4 Aron Yevuta Victory Velo
5 William Youngman Team Revolutions
6 Obie Miller Bicycle Emporium GRT
7 Cody Tapley Bike Station
8 Joey Figone Team Mad Cat

Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Nelson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 Matt Tufts Bicycle Planet
3 Samuel Guzman Team Mad Cat
4 Mark Henry Team Clover
5 Mitch Reichardt Team Mad Cat
6 John Clark
7 Cliff Millemann
8 Evan Currie
9 Dave Hackett Davis Wheelworks
10 Marja-liisa Magnuson Kinetic Cycles
11 Chris Hopkins Davis Bike Club Race Team
12 Rob Braddock thebikebiz.com
13 Marty Woy TBB-The Bicycle Business
14 Adam Koch Kinetic Cycles
15 Rick Mcelman The Bicycle Business
16 Kevin Gilley Davis Wheelworks
17 Max Foorman BP Racing
18 Sean Aguilar Folsom Bike

Men B35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Pat Murphy Team Mad Cat
2 Jeff Bilodeau Taleo Racing
3 Will Waggoner Davis Bike Club Race Team
4 Brent Yost Team Revolutions
5 J. reese Gary Team Revolutions
6 Todd Silva Team Revolutions
7 John Kretschmann Body Concepts
8 Vee Bhopla Team Mad Cat
9 Chris Riva Team Revolutions
10 Spence Gerber Bicycle Planet
11 Jason Hayes Godspeed Couriers
12 Richard Parks Davis

Men C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Fanfelle Team Mad Cat
2 Grey Goodin Singletrack Racing Development
3 Jake Hensley Rio Strada Racing
4 James Goodin Singletrack Racing Development
5 Brett Maur Singletrack Racing Development
6 Ryan Malm Davis Bike Club
7 Robert Terra DJs Excavation
8 Fernando Ruotolo Kinetic Cycles
9 Ryan Hata
10 Jordan Seavers
11 Harrison Ruotolo Kinetic Cycles

Men C30+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Salcone Team Donate Life
2 Ryan Wenker Team Mad Cat
3 Thomas Horner Folsom Bike
4 Christian Feinauer

Men C40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Swartwood
2 Dave Desrosiers Elite Bicycles
3 Charles Wait
4 Howard Parsons

Men C50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bryan Nelson Team Mad Cat
2 Raul De anda
3 Jim Sullivan
4 Randy Morse
5 Mike Gates Sac Tri Club
6 Micheal Sullivan

Men Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Henry Team Clover
2 Todd Harris Clean Coat Painting
3 Mike Mathis Team Mad Cat
4 Will Waggoner Davis Bike Club Race Team
5 Rob Stark Team Mad Cat
6 Robert Goss Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Mitch Rohrer Team City
8 Ed Ruble
9 Bret Dewitt lincolnPT
10 Don Eipper Team Revolutions
11 Ross Stewart Team Mad Cat
12 Barry Dewitte
13 Daniel Tebbs Victory Velo
14 Steve Rothenberg Clean Coat Painting

NorCal Boys

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cole Sutton Cycling Development
2 Nathan Kohl Kinetic Cycles
3 Blake Griffin
4 Cody Schwartz
5 Davin Griffin
6 Tom Elrom
7 Keegan Schwartz
8 Will Ramsey Placer Foothills Mountain Bike Club
9 Caeden Espedal PCMBC

Open Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Peter Knudsen TBB-The Bicycle Business
2 Justin Paulson Bob's Cycle Center
3 Jamaica Lambie Epic Wheel Time
4 David Brandeberry Team Mad Cat
5 Cabot O'callaghan Team Mad Cat
6 Scott Van voris Team Revolutions
7 Marty Cunningham Fred Lewis Construction
8 Rob Cady Bicycle Bussiness
9 Rick Mcelman The Bicycle Business
10 Mike Upchurch Team Mad Cat
11 Stace Cooper The Bicycle Business
12 Michael Mccann Bicycle Planet
13 Wes Senechal Team Mad Cat
14 Steve Peres Team Mad Cat
15 Steven Sprague Team Mad Cat
16 Darryl Moxley
17 Sterling Frank

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Stace Cooper The Bicycle Business
2 Mary Maroon Stevens/Pactimo

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Avery Morin Team Grammo/Mad Cat
2 Dawn Tebbs Victory Velo
3 Jill Bhopla Team Mad Cat
4 Kristin Burley Team Gummy
5 Anna Poehlmann Team Mad Cat
6 Jessica Tanihana
7 Rebecca Reichardt Team Mad Cat
8 Lynn Yelland
9 Michelle Fruit Folsom Bike
10 Charlie Bryson

Women C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauren Desrosiers Folsom Middle School
2 Francie Bishop Folsom Bike
3 Kathryn Caucci Sac Tri Club
4 Molly Mcghee TimeYourRace.com

Women Masters 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Janet Soule

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with