These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Steve Twining Team Lake Effect
2 Paul Martin Panther
3 Matt Weeks Team Lake Effect
4 Stephen Cummings C3 Athletes
5 John Proppe Team Lake Effect
6 Daniel Quinlan Carbon Racing
7 Erik Lesco Panther
8 Greg Flecher Team Lake Effect
9 James Baldesare Cleveland Clinic Sports Health
10 Brent Evans Team Spin
11 Robert Sroka Lake Effect Racing
12 Ed Krall JBV Coaching
13 David Steiner Team Spin
14 Cameron Jackson Cleveland Clinic Sports Health
15 Jay Karpinski Scum City
16 Jason Suppan SoupCan Racing
17 David Chernosky Cleveland Clinic Sports Health
18 Craig Hannibal Team Lake Effect
19 Mitch Gabel Cleveland Clinic Sports Health
20 Scott Gartman Team Lake Effect

Men Cat 1/2/3/4 Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rudy Sroka Team Lake Effect
2 Paul Donatelli Stark Velo
3 Brandon Halleen Raleigh/Solon Bicycle
4 Shawn Jones SoupCan Racing
5 Julie Sroka Team Lake Effect
6 Taylor Kruse
7 Dave Schalmo Scum City
DNF Craig Hannibal Team Lake Effect

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jordan Snyder Beaver Valley Velo
2 Brendan Jones DPS Penn
3 Brent Thompson Summit Freewheelers
4 Joseph Pallotto Team Lake Effect
5 Aaron Hershberger Orrville Cycling Club
6 Matt Celek Ride On Wooster
7 Mark Gori Team Spin
8 Kyle Mihalik Beaver Valley Velo
9 Christopher Nicula Chagrin River Cycling
10 Michael Kubala Unattached
11 Jared Preston Fuji Cycling
12 Nathan Szabo Team Lake Effect
13 Matt Schneider WAS Labs Cycling
14 Josh Schmidt Blue Rooster/Sports Medicine
15 Wesley Jones SoupCan Racing
16 Emilio Poggio Team Lake Effect
17 Erick Madis J.O.N.E.S. Racing
18 Dave Bartels Summit Freewheelers
19 Russell Verlinger Spin City
20 Weston Flickinger Prochain
21 Dean Sauer Scum City

Men Cat 3/4 Master 35-99

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Franek Edge Outdoor
2 Joseph Pallotto Team Lake Effect
3 Brooke Furio Northbrook Bicycle Club
4 Brent Thompson Summit Freewheelers
5 Christopher Huck Orrville Cycling Club
6 Derek Wilford Team Spin
7 Michael Larimer Snake Bite Racing
8 Derek Nussbaum wagler MadCity Velo Club
9 Emilio Poggio Team Lake Effect
10 Chris Riccardi Team Lake Effect
11 Russell Verlinger Scum City
12 Laurence Pesyna Cap City
13 Frank Strang Mahoning Valley Cycling Club
14 Richard Parr Stark Velo
15 Jim Laing Stark Velo
16 Jeff Kompa Snake Bite Racing
17 Michael Adams WAS Labs Cycling
18 Michael Minard Stark Velo
19 Glen Gardner Team 614
20 Steven Fenster Unattached
21 Joe Stratton Unattached
22 James Votaw WAS Labs Cycling
23 Marshall Leininger Stark Velo
24 Jason Rapp Snake Bite Racing
25 Eric Koast Unattached
26 Christian Staneluis Unattached
27 Ryan Knopf SoupCan Racing
DNF Thomas Clayton Mahoning Valley Cycling Club

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christopher Leppla WAS Labs Cycling
2 Mike Cousino Snake Bite Racing
3 John Nichols Chagrin River Cycling
4 Jason Rapp Snake Bite Racing
5 Will Ansley Scum City
6 Thomas Wilson Unattached
7 Ryan Madis J.O.N.E.S. Racing
8 Edson Madis WAS Labs Cycling
9 Jeff Norris Ride To Imagine
10 Richard Grella Stark Velo
11 Ron Kubala Unattached
12 David Morris Orrville Cycling Club
13 Robert Breedlove Unattached
14 Jason Schraibman Unattached
15 Frank Mocilnikar Unattached
16 Don Asher Unattached
17 Jos Belich Unattached
18 Andrew Jagodnik Unattached
19 Daryl Breedlove Chagrin River Cycling
20 Brad Sakowicz Unattached
21 Rick Mace Unattached
22 Dale Seeds Stark Velo

Men Cat 4 Junior 1-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Keegan Minard Unattached
2 Keaton Adams WAS Labs Cycling

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sally Price Texas Roadhouse
2 Samantha Brode Top Gear
3 Lorena Brown Orrville Cycling Club
4 Emily Ponti Team Bicycle Hub
5 Julie Sroka Team Lake Effect
6 Gwen Davis Team Lake Effect
7 Emily Bensen Snake Bite Racing

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melody Gerasimek Unattached
2 Kellie Strang Unattached
3 Rosalie Franek Unattached
4 Angela Ridgel Snake Bite Racing
5 Veda Gerasimek Young Medalist

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with