These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Clydes

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
2 Chad Hartley SWEAT360

Fixed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ross Brody

Juniors

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
2 Adam Oliver Hutch's-Eugene
3 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky
4 Sean Fox
5 Sivan Fox
6 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky

Men A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ross Brody
2 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
3 Joel Wilson SLOCUM Race Team
4 Matt Cline Portobello Bicycle Racing
5 Greg Talbert
6 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling

Men B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Mauk
2 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
3 Brian Spears Half Fast Velo
4 Eric Taylor Hutch's-Eugene
5 Matt Schwartz

Men Beg.

Pl First Name Last Name Team Time
1 Isho Tama-sweet
2 Brian Wielenga
3 Alexander Jole Tensegrity PT Cycling
4 Evan St. cyr
5 James Murez Hutch's-Eugene
6 Travis Talton
7 Jamie Laird Beermongers Cycle Club

Men C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Hagel Bike Newport-Bier One
2 Spencer Ard Tensegrity PT Cycling
3 Abe Schafermeyer Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team
4 Rob Russle SWEAT360
5 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
6 Eric Getz Bike Newport-Bier One
7 Drew Moore Bike Newport-Bier One
8 August Frank Life Cycle Bike Shop
9 Rajesh Injety

Men Mas 35+ B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
2 Eric Adams Pacific Power Blue Sky
3 Scott Hill Life Cycle Bike Shop

Men Mas 35+ C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop
2 Bernard Acevedo
3 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky
4 Blaine Zumwalt

Men Mas 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Bradley
2 John Wilson Pacific Power Blue Sky
3 Alan Ott
4 Rick Gregory
5 Tim Christie Life Cycle Bike Shop
6 Paul Mautner Team Rose City

Men Mas 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
2 Robert Fox Co-Motion Cycles Factory Team

SS

Pl First Name Last Name Team Time
1 Luke Demoe SLOCUM Race Team
2 Sal Collura SLOCUM Race Team
3 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling
4 Reed Avery SLOCUM Race Team
5 Paul Anderson Half Fast Velo
6 Craig Austin Half Fast Velo
7 Steven Basden Half Fast Velo
8 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
9 Clara Terrell Hutch's-Eugene
10 James Webb Beaverton Bicycle Club
11 Jon Muyskens Tensegrity PT Cycling

Women A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team
2 Patricia Dowd

Women B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amy Vantassel
2 Clara Terrell Hutch's-Eugene
3 Kelly Sandow Poplollies

Women Beg.

Pl First Name Last Name Team Time
1 Danielle Curran Poplollies
2 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing
3 Kim Frank Life Cycle Bike Shop
4 Tammy Talton

Women Mas 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Heather Hill Life Cycle Bike Shop

Women Mas 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julia Fudge Poplollies
2 Maggie Rising Portland Velo

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with