These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Junior Boys 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Austin Vincent TEAM CF 0:38:36
2 Peter Goguen TEAM CF 0:00:00
3 Brendan Mccormack Hot Tubes Development Team 0:00:32
4 Brendan Rhim Killington Mountain School Cycling Team 0:00:47
5 Jonathan Anderson Essex County Velo 0:01:19
6 Ansel Dickey Killington Mountain School Cycling Team 0:01:31
7 Coop Willsey Bliss Racing 0:02:21
8 Cam Mccormack Hot Tubes Development Team 0:03:27
9 Tommy Goguen TEAM CF 0:03:27
10 Peter Vollers Killington Mountain School Cycling Team 0:06:37
11 Alden Suokko Killington Mountain School Cycling Team 0:10:16
12 Philip Hempstead Northampton Cycling Club lap
13 Sam Veggeberg lap
14 Ethan Young-kershaw NEBC p/b Cycleloft lap
15 Emil Baungaard NEBC p/b Cycle Loft lap

Master Women 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lori Cooke Cycle Lodge 0:34:09
2 Elizabeth Lukowski NYcross.com 0:00:00
3 Kathryn Roszko BikeReg.com / Joe's Garage 0:00:54
4 Vickie Monahan Exposition Wheelmen 0:01:13
5 Joanne Grogan Cyclocrossracing.com 0:02:38
6 Sally McInnis Maynard 0:04:20
7 Megan Bilodeau HUP! United 0:06:39
8 Roni Vetter HUP United 0:07:04
9 Rosalea Kimball 0:07:13

Master Women 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Karen Tripp BLUE STEEL CYCLERY 0:35:15
2 Amanda Bedard Cycling Concepts 0:01:25
3 Diane Conway Raleigh Bicycles/Gus' Bike Shop 0:01:52
4 Karen Mackin Peaks Coaching Group Racing Team 0:01:57
5 Linda Shelburne Cape Cod Racing/C4 0:10:22
6 Julie Lockhart NEBC p/b Cycle Loft / NEMCA LAP

Masters Men 35+ (1-3)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Wilichoski CYCLOCROSSWORLD.COM 0:44:29
2 Todd Bowden Expo/Superior Energy 0:00:40
3 Chandler Delinks CYCLOCROSSWORLD.COM 0:01:21
4 Johannes Huseby Cyclocrossworld 0:01:21
5 Kurt Perham Bikeman.com/PBMcoaching.com 0:01:21
6 Tim Ratta Cheshire Cycle Racing 0:01:30
7 Curtis Boivin cyclocrossracing.com 0:01:34
8 Donald Snoop jr Verge Sport/Test Pilot 0:02:39
9 Christopher Delisle NYCROSS.com 0:02:48
10 David Dornaus Corner Cycle Cycling Club 0:03:04
11 Todd Burns Nantucket Velo 0:03:04
12 Gray Eldridge Corner Cycle 0:03:14
13 Mike Rowell NEBC p/b Cycle Loft 0:03:23
14 Andy Gould Blue Steel Cyclery 0:03:39
15 Gregory Brown BackOffice Associates 0:04:28
16 Sally Annis crossresults.com p/b JRA cycles 0:04:41
17 Dan Baker BackOffice Associates 0:05:02
18 Carl Ring Team Alpine Clininc-RCN 0:05:12
19 Wade Summers Horst Engineering Masters Cycling Team 0:05:12
20 Geoff Williams Cyclocrossracing.com 0:05:37
21 Catherine Sterling Bikeman.com 0:05:37
22 Samuel Salisbury CRCA/Breakaway Courier Systems 0:07:22
23 Shawn Patenaude Burris Logistics - Fit Werx 0:07:45
24 Patrick Sheeley Bike Depot lap

Masters Men 35+ Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Humberto Raposo Springfield Bicycle Club 0:43:06
2 Jeffrey Fisher OA/CycleMania 0:00:07
3 Christian Baker bikebarnracing.com 0:00:15
4 John Burkhardt Ride Studio Cafe 0:00:19
5 Jay Trojan Swansea Velo club - Flandria Cafe 0:00:19
6 Michael Baker C4/Cape Cod Racing 0:00:34
7 Christopher Payton Cycle Loft Velo 0:00:39
8 Eric Henson 0:00:39
9 Marc Tatar Bikeworks/Hallamore 0:00:42
10 Bruce Schwab OA/Cyclemania 0:01:06
11 Derek Griggs Recycled Sports 0:01:32
12 Jason Matulewicz ECV/ Mazda Grassroots 0:01:57
13 Keith Hartstein 545 Velo 0:02:16
14 Joe Wignall Seven Cycles Factory Team 0:02:31
15 Robert Hildebrandt cape cod racing 0:02:31
16 Chris Trabulsie BikeBarnRacing.com 0:02:49
17 David Alden-st. pierre Racer-X / T6 0:02:49
18 John Hawkes Centraal Cycle 0:03:15
19 Robert Hendry Northampton Cycling Club 0:03:22
20 John Young Danielson Adventure Sports 0:03:26
21 Kenneth Hamel Audi Northeast Cycling/Colorado Ski and Bike 0:03:34
22 David Thompson CRCA 0:03:34
23 Michael Maltais Team Gonzo 0:03:47
24 Lenny Snyderman Tour Vitesse 0:04:01
25 Joe Candeias SBC 0:04:26
26 Duane Young-kershaw Cycle Loft Velo 0:04:34
27 Chris Franson Expo/Superior Energy 0:04:34
28 Matt Lichack 0:04:43
29 John Torrey Audi Northeast Cycling / Colorado Ski and Bike 0:04:58
30 Lee Strout Bikeman.com 0:05:06
31 Mike Robinson 0:05:06
32 Doug Dayhoff 0:05:20
33 Tom Gumbart Minuteman Road Club 0:05:20
34 Richard Hislop Quad Cycles 0:06:59
35 Scott Thomas Cycle-Smart 0:07:15
36 Scott Soutra 0:08:00
37 Steven Curran MassBay RoadClub
38 Michael McCabe bikebarnracing
39 Peter Hutchinson SOHO BIKE
40 Barry Shopnick NEBC p/b Cycle Loft
41 Peter Worden lap
42 Jim Mellett iii Team For Children With Rheumatoid Arthritis lap

Masters Men 45+ (1-3)

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sam Morse Corner Cycle 0:38:06
2 Aaron Millett Riverside 0:00:00
3 Erich Gutbier CCC Keltic Const/Zanes Cycles 0:00:36
4 Don Seib BIKEMAN.COM 0:00:42
5 Carl Reglar Verge Sport / Test Pilot 0:00:54
6 Mark Gunsalus Sports Team 0:01:08
7 Geoffrey House Northampton Cycling Club 0:01:12
8 Tyler Munroe CCB/Volkswagen 0:01:20
9 John Mosher Wheelworks Racing 0:01:20
10 Mitchell Medeiros scottee's westport bicycle 0:01:26
11 Thomas Francis Wheelworks Racing 0:01:28
12 Kevin Buckley Bikeman.com 0:01:33
13 Geoff Mcintosh New Hampshire Cycling Club 0:01:57
14 Bob Bisson Gear Works/Spin Arts 0:01:57
15 Bob Bergman Canadian Cycling Magazine 0:01:57
16 Phillip Kenealy UNH 0:01:57
17 Paul Wojciak Pawling Cycle and Sport 0:02:48
18 Paul Nyberg Horst Engineering Cycling Team 0:02:57
19 John Mcgrath NEBC p/b Cycle Loft 0:03:06
20 Eiric Marro BOB-Goodale's Bike Shop/Speed Merchant Aero/Skofie 0:03:13
21 Jonathan Tarbox Expo/Superior Energy 0:03:16
22 James Willsey GMBC/Synergy Fitness 0:03:28
23 Paul Weiss OA/Cyclemania Masters Cycling Team/Portland Velo C 0:03:31
24 Christopher Burke Providence Velo/Casters/CyclocrossRacing.com 0:03:34
25 Thierry Blanchet N A V - North American Velo 0:03:39
26 David Belknap Cycle Lodge 0:03:51
27 Timothy Shea BOB-Goodale' s Bike Shop/Speed Merchant Aero/Ted W 0:03:51
28 Tom Stevens Gear Works/Spin Arts 0:04:06
29 Robert Naser NBX/Narragansett Beer p/b Apex Technology 0:04:33
30 Rich Olivier 545 Velo 0:04:39
31 William Irving "Favata's Bikes 0:04:49
32 James Paterson Gear Works/Spin Arts 0:04:49
33 Dave Geissert Tolland Bike / NERAC Earth 0:04:57
34 Kevin Callahan CYCLE LODGE 0:04:57
35 Danny Goodwin NYCROSS.com 0:04:57
36 Bob Threeton NorEast Cycling 0:05:25
37 John Witmer GMBC/Synergy Fitness 0:05:25
38 Mark Burns Nantucket Velo 0:05:53
39 Rich Rutishauser Mohawk Valley Bicycling Club 0:06:46
40 Robert Tyszko cyclocrossracing.com 0:07:37

Masters Men 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Curley Gear Works/Spin Arts 0:41:40
2 George Pawle Cyclonauts Racers 0:00:29
3 John Adamik Essex County Velo - Driven by Mazda 0:00:44
4 David Goodwin Northampton Cycling Club 0:01:02
5 Peter Crowley NCC/Northampton Cycle Club 0:01:46
6 Matt Moore CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles 0:01:46
7 Barry Doubleday Cycle Lodge 0:01:46
8 Gary Passler Essex County Velo / Mazda 0:01:46
9 David King Essex County Velo - Driven by Mazda 0:01:46
10 Gary Dalton Cox Communications Cycling Team 0:02:11
11 Terry Cowman CyclocrossWorld/Pinnacle Bike Works 0:02:11
12 Tim Leonard NYCROSS.com 0:02:11
13 Dave Beals NYCROSS.com 0:02:33
14 Colin Kernan Cycle Lodge 0:02:59
15 George Gagnon BLUE STEEL CYCLERY 0:02:59
16 Steve Abbott team audi northeast/colorado ski&bike 0:03:59
17 Tom Doucette NEBC p/b Cycle Loft 0:03:59
18 Jeff Tripp BLUE STEEL CYCLERY 0:04:47
19 Victor Cillis Cape Cod Racing Club/ C4 0:05:12
20 John Weferling Audi Northeast Cycling/Colorado Ski&Bike 0:05:59
21 Carl Brown CCB/Wheelworks 0:06:43
22 Lawrence Purtill Cox Communications Cycling Team 0:07:25
23 Tri Vinh Audi Northeast Cycling/ Colorado Ski and Bike. 0:07:42
24 Marc D'amour Cycle Smart 0:08:16
25 James Themig Mystic Velo Club 0:08:16
26 David Holmander Blue Steel Cyclery
27 David Henry lap

Single Speed Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 James Harmon Benidorm/createx 0:39:37
2 Mike Rowell NEBC p/b Cycle Loft 0:00:14
3 Matthew Myette Zanconato Racing 0:00:42
4 Richard Bardwell Cycle-Smart 0:00:44
5 Timothy Durrin Berkshire Cycling Association 0:02:09
6 Ed Meyer None 0:02:09
7 Shawn Mottram Union Velo / NFG Cycles 0:02:45
8 Jerry Chabot Cyclocrossracing.com 0:03:23
9 Abel Tomkinson Minuteman Road Club 0:03:31
10 Arnold Roest Team Psycho 0:03:35
11 Brian Thiel SLIJK velo club 0:03:35
12 Mark Bernard Zanconato Racing 0:04:26
13 Brad Smith Geekhouse 0:05:00
14 Noah Epstein NEBC p/b Cycle Loft 0:05:09
15 John Witmer GMBC/Synergy Fitness 0:05:09
16 Derek Griggs Recycled Sports 0:06:21
17 Alexander Twombly Bikes Not Bombs/Circle A Cycles
18 David Palleiko

Single Speed Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katina Walker Crankskins.com 0:36:40
2 Cathy Rowell NEBC p/b CycleLoft 0:01:20
3 Teri Carilli NEBC p/b Cycle Loft 0:04:25

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with