These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kelly Edwards Augusta Cross Coalition
2 Mike Manthey
3 John Newsom ST3 Cycling
4 Josh Frank
5 Kyle Schultz
6 Dmitriy Zasyatkin
7 Muse Davis
8 Ozug Eribac

Men CX 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thomas Turner
2 Douglas Ollerenshaw
3 Chris Chotas LITESPEED-BMW
4 Christopher Wyatt
5 Robert Kuhn Hup United
6 Ryan Wolfe
7 Daryl Sawyer Fulton Flyers Cycling Club
8 Ian Prunier Smyrna Bicycles
9 Ryan Allen Hub Endurance
10 Brady Rogers LITESPEED-BMW
11 Brian Culpepper Augusta Cross Coalition
12 Fletcher Lydick Frazier Cycling
13 Jamie Ingalls
14 Richard Mauney FFCC Masters/Toyota Forklift of Atlanta
15 Patrick Jones
16 Kelly Edwards Augusta Cross Coalition
17 Chris Shadburn Round Here Racing
18 William (dub Smith FFCC Masters/Toyota Forklift of Atlanta
19 James Brookshire Velosports Racing Asheville
20 Kyle Schultz
21 Alan Burton FFCC Masters/Toyota Forklift of Atlanta
22 James Behning Fulton Flyers Cycling Club
23 Ronnie Bratcher L5Flyers p/b Quantum Mechanics
24 Joey Schoenfeld Fulton Flyers Cycling Club
25 Josh Frank
26 Jeff Cartwright
27 Tom Butler Smyrna Bicycles
28 John Brusk
29 Curt Arey
30 Muse Davis
DNF Greg Schisla Gwinnett Touring Club (GTC)
DNF Lee Redfern

Men CX4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Fletcher Lydick Frazier Cycling
2 Joshua Bennett Augusta Cross Coalition
3 Matthew Harris
4 Joseph Flynn
5 Johnny Mayero
6 Jeff Hageman
7 Dmitriy Zasyatkin
8 Brett Harper North Georgia Cycling Association, Inc.
9 Brandon Andrews
10 David Smith Crossniacs
11 Robert Mccollum
12 Daniel Mccarthy Smyrna Bicycles
13 Todd Kaminski Depaula Racing
14 Hollis Ettison
15 Michael Horwitz
16 Jack Whisler
DNF Frank Gallo

Women CX 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lisa Randall
2 Elizabeth Lee Fulton Flyers Women
3 Kimberly Sawyer
4 Beth Gearhart Sorella Cycling p/b BVM Engineering
5 Bree Ettinger
6 Melissa Leigh Augusta Cross Coalition
7 Amy Frank
8 Trish Albert Sorella Cycling p/b BVM Engineering

Women CX 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rachel Millsap
2 Laura Andrews
3 Julie Lester
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with