These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Elite Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Francis Mourey FDJ-BigMat 1:04:05
2 Lukas Fluckiger Trek World Racing 0:00:17
3 Enrico Franzoi Selle Italia-Guerciotti 0:00:39
4 Mathias Fluckiger Trek World Racing 0:00:46
5 Simon Zahner EKZ Racing Team 0:00:54
6 Philipp Walsleben BKCP - Powerplus 0:01:10
7 Steve Chainel FDJ-BigMat 0:01:17
8 Arnaud Grand Telenet - Fidea 0:01:20
9 Thijs Van amerongen AA-Drink 0:01:33
10 Martin Bina CT Tabor 0:01:59
11 Sven Nys Landbouwkrediet-Euphony 0:02:00
12 Jerome Chevallier (Fra) 0:02:23
13 Sven Vanthourenhout Landbouwkrediet-Euphony 0:02:41
14 Marcel Wildhaber Scott-Swisspower MTB Racing Team 0:02:50
15 Lars Forster Tower Sport-VC Eschenbach 0:02:59
16 Lukas Winterberg Team Muller Gartengestaltung 0:03:06
17 Marco Ponta Centro Sportivo 0:03:16
18 Thomas Paccagnella ADV Team 0:03:25
19 Julien Taramarcaz BMC Mountainbike Racing Team 0:03:28
20 Egoitz Murgoitio rekalde Grupo Hiremet Taldea 0:03:36
21 Andreas Moser Zaunteam Mitteland / VC Butzberg 0:03:38
22 Jonathan Lastra martinez Grupo Hiremet Taldea 0:03:45
23 Michael Schweizer Stevens Racing Team 0:03:53
24 Nico Brungger EKZ Racing Team 0:04:05
25 Lukas Muller Team Muller Gartengestaltung 0:04:13
26 Marc Stutzmann RSC Aaretal / Free-Mountain Scott 0:04:19
27 Severin Sagesser Fischer Junior MTB Team 0:04:34
28 David Kasek CEZ Cyklo Team Tabor 0:04:45
29 Fabian Lienhard EKZ Racing Team 0:04:54
30 Vaclav Metlicka Johnson Controls AS MB 0:05:15
31 Michael Wildhaber Tower Sport-VC Eschenbach 0:05:27
32 Rene Lang VMC Liestal-Wirz/Helvetia-Rauber AG 0:05:52
33 Bryan Falaschi Selle Italia-Guerciotti 0:06:06
34 Julien Pion Equipe Cycliste Armee de Terre CSA 0:07:04
35 Igor Smarzaro ASD Ciclisti Padovani
36 Melvin Rulliere SCO Dijon
37 Jonas Baumann Wheeler iXS Team/Mauna Loa Bikers
38 Stefan Achermann VC Sursee
39 Yari Cisotto Carraro Team Trentino

Elite Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marlene Morel petitgirard VCCMM 0:42:18
2 Jasmin Achermann Rapha-Focus 0:00:40
3 Lucie Chainel-lefevre CC Etupes 0:01:03
4 Sabrina Maurer BSK Graf-Rollmat-Koba MTB Team 0:01:36
5 Sabrina Schweizer Rapha-Focus 0:02:15
6 Deborah Inauen RMC Appenzell/Pink Gili's Swiss Racingteam 0:02:32
7 Lise-marie Henzelin Team Pro Region Renfersa 0:03:22
8 Eva Colin VC Ornans 0:03:42
9 Alexa Huni SAIKLS Ladies Crossteam 0:04:03
10 Nicole Hanselmann (Swi) 0:04:17
11 Franziska Ebinger Radsport Lafranchi Madiswil 0:04:44
12 Laura Perry CC Etupes 0:04:59
13 Brittlee Bowman pedalpowertraining.com 0:06:04
14 Melanie Guerrin (Fra) 0:06:07
15 Rita Imstepf VC Susten 0:06:55
16 Nicoletta Bresciani Scott Racing Team 0:07:26
17 Desiree Ehrler Young Telenet-Fidea Cycling Team
18 Lydia Bernhard VC Singen
19 Ilenia Lazzaro Carraro Team Trentino

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with