These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Conner Blevine
2 Chris Williams
3 Ben Cross Austinbikes/Revenant
4 Matthew Malone Dallas Bike Works CX
5 Thomas Garrad
6 Daniel Curtin Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
7 Robert Plaskota Tuneros Racing
8 Matthew Voltoline Fusion Sport USA
9 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
10 Anthony Rosich
11 Mark Bayer McKinney Velo Club
12 Connor Herrington KingRacingGroup
13 Jeff Westerheide Rockwall Cycling
14 Dandy Villanueva Dallas Bike Works CX
15 Carter Tate
16 Brad Woolsey
17 Charles Braden
18 Christopher Schmiedeke
19 Tony Washington
20 Whitney Fanning Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
21 Jack Varcados Bayou City Racing
22 Allen Herrington KingRacingGroup
23 Frederic Schmid

Men Cat/1/2/3/4 Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brandon Melott Villain CX
2 Troy Dunton GS Tenzing
3 Ryan Scott
4 Steven Thompson Dallas Bike Works
5 Corey Moser VooDoo Racing
6 Chris Trevelise Nelo's Cycles / Trevathlete.com
7 Rebekah Trevelise

Men Cat1/2/3/4 Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jacob Howitt McKinney Velo Club
2 Bradyn Smith Matrix/RBM
3 Reydesel R garcia iii Matrix/RBM
4 Turner Collin
5 Tayton Parker Scuderia Superleggera

Men Cat1/2/3/4 Junior 10-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carter Tate
2 Conner Gregory FCS Cycling

Men Cat1/2/3/4 Master 40+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Paul Bonds Oklahoma City Velo Club
2 Bobby Williamson
3 Marc Bergeron
4 Craig Fitzgerald Woodlands Cycling Club Race Team
5 Jeff Turner Dallas Racing
6 Robert Quiroga Dallas Bike Works
7 Kelly Kerby Austin Nationals Cycling
8 R Les terrill Mirage
9 Richard Quiroga
10 Kenneth Smith Oklahoma City Velo Club
11 Craig Kautsch
12 Kenneth Kristofek KingRacingGroup
13 Boyd Wallace Dallas Bike Works CX
14 John Gillan Bicycles Plus Racing
15 Kevin Kohler PARK PLACE DEALERSHIPS
16 Peter Stricker PARK PLACE DEALERSHIPS

Men Cat1/2/3/4 Master 50+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Joey Machado Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
2 Chris Carlson Matrix/RBM
3 Kevin Barton Joes Pro Bikes
4 Don Losawyer Tri-City Bicycles
5 Jordan Chaney Mirage
6 Thomas Anderson Broken Films Racing

Men Cat1/2/3/4 Master 60+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Parks Mirage
2 Whitney Fanning Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
3 Mark Hargis Team Bicycles Inc.
4 Frederic Schmid

Men Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mason Shea Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
2 Jess Parker Scuderia Superleggera
3 Troy Cowin Bike One Racing presented by AOS
4 Taury Patterson Dallas BIke Works
5 Reid Baker Broken Films Racing
6 Bryan Roberts Team Bicycles inc
7 Toby Smith Dallas Bike Works
8 Mark Ashton Mirage
9 Roger Prachyl Rockwall Cycling
10 Jacob Salassi
11 Brett Kinsey Bicycle Sport Shop Cyclocross Team
12 Pedro Del busto McKinney Velo Club
13 Mark Rawlings
14 Cassidy Keeland
15 Richard Hellberg Dallas Bike Works CX
16 Jason Mccombs Dallas Bike Works CX
17 Luke Fleming Sugar Cycles
18 Sean Mccabe OKCX
19 Marc Coppedge
20 Michael Shepherd Cyclocrossracing.com
21 Kelly Feilke Lone Star Racing Club
22 Andrew Nelson Bayou City Racing
23 Paul Watkins Villain CX
24 Christopher Schaefer Dallas Bike Works CX
25 Joseph Doyle Kelly's Team
26 Julian Howitt McKinney Velo Club
27 Mack Mckinney Dallas Bike Works CX
28 Matt Demartino Ghisallo Foundation
29 Matthew Reynolds OKCX

Men Pro/Cat 1/2

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bryan Fawley Dallas Bike Works CX
2 Kevin Fish KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b Challenge Tire
3 Chris Drummond Bike One Racing presented by AOS
4 Ryan Dromgoole PACC
5 Nick Torraca Mad Duck Racing
6 Adam Mills
7 Timothy Cook TBi - Dedicated Race Team
8 Zachary Carlson Matrix Cycling Club
9 Eric Warden Cycle-Smart, Inc.
10 Stefan Rothe Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
11 Mike Buenaventura
12 James Exum Colonel's /Sho-Air
13 Austin Stewart Dallas Bike Works
14 Scott Minard Bayou City Racing
15 Michael Kincaid
16 Craig Virr Crumpton Cycles
17 Derrick Saunders Colonel's /Sho-Air
18 Devin Clancy Birdsong Brewing p/b Common Market
19 Brandon Melott Villain CX

Women Cat1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christina Gokey-smith Colonel's /Sho-Air
2 Catherine Moore Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsubishi
3 Anna Felton Bayou City Racing
4 Faith Watkins Austinbikes Cyclocross Team
5 Penny Ficker Dallas Bike Works

Women Cat3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Faith Watkins Austinbikes Cyclocross Team
2 Penny Ficker Dallas Bike Works
3 Rebecca Angeles Matrix Cycling Club
4 Karla Barfield
5 Kristin Lucido Mirage
6 Nikki Smith Charley's Angels
7 Judy Jones
8 Lisa Langrehr
9 Kathryn Stricker
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with