These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

CATEGORY 1-2-3 MEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jake Sitler Nuts About Granola
2 Weston Schempf Charm City Cycling LLC
3 Sam O'keefe Charm City Cycling LLC
4 Michael Yozell Kapelmuur Independent
5 Nicholas Taylor Bayside Velo/Bike Doctor
6 Eric Krause Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Gro
7 Eric Lundgren JBV Coaching
8 Andrew Webster Wooden Wheels Racing
9 Andy Brooks Unattached
10 Brad Cole KCCX Fuji Elite Cyclocross Team p/b Challenge Tire
11 Tanner Browne BMC CycleLife Development Cycling
12 Callum Ingram GamJams Racing/GamJams/November Bicycles
13 Jake Thompson HPC/HPC/LIST
14 Marc Manzke Route 1 Velo/Arrow Bicycle
15 Eric Griffin Route 1 Velo/Arrow Bicycle
16 Bradley Evans Squadra Coppi/Squadra Coppi / Vapiano USA

CATEGORY 3-4 MEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gary Bryant Bayside Velo/Bike Doctor
2 Andrew Massonneau Winchester Wheelmen Inc/Winchester Wheelmen
3 Michael Vanderbilt V-DAY
4 Justin Howe C3 ATHLETES SERVING ATHLETES
5 Christopher Price Charm City Cycling LLC
6 John Glodek Twin Six
7 Matthew Even Bicycle Pro Shop Off-Road
8 Benjamin Toll Route 1 Velo/Arrow Bicycle
9 Michael Thaxton Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy
10 Stephen Spencer Crosshairs Cycling
11 Mark Plotz Bicycle Pro Shop Off-Road
12 Mark Kilgore Keystone Velo Club
13 Joshua Murdock Unattached
14 Pete Lobianco Mason Dixon Velo
15 Luke Klaussen HPC/HPC/LIST
16 John Switzer Team Flying Dog
17 Michael Better Rock Creek Velo
18 Yuichi Tanaka Unattached
19 John Rohrer Team BBC
20 James Johnson Annapolis Bicycle Racing Team
21 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
22 Barry A pugh Charm City Cycling LLC
23 Kyle Kranz Charm City Cycling LLC
24 Christopher Grengs Squadra Coppi
25 Mike Shaw Haymarket
26 Tiernan Mulrooney Unattached
27 Charly Hermanson Lateral Stress Velo Inc./Kelly Benefit Strategies/
28 Emir Crnovic Bayside Velo/Bike Doctor
29 Tommy Bullough Charm City Cycling LLC
30 Bill Okeefe Charm City Cycling LLC
31 Jessica Kutz Riptide Cycling/Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
32 Christopher Wynnyk Crosshairs Cycling
33 Patrick Jarenwattananon Unattached
34 Matthew Fackner Unattached
35 Daniel Afzal V-DAY
36 Tony Dalessio National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
37 Syd Lea Sports T.E.A.M./T.E.A.M. Fuji
38 Matthew Aune National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
39 Joseph Dickerson VeloWorks-Spokes Etc
40 Jeremy Burkhardt Unattached
41 Justin Hanger Bicycle Outfitters Racing
42 Brian Barnett Winchester Wheelmen
43 Joe Wollschlager PHPI
44 Corey Twyman DCMTB
45 Nick Sachanda George Washington University
46 Chris Massonneau Winchester Wheelmen Inc/Winchester Wheelmen
47 Ryan Hanger Bicycle Outfitters
48 Robert Furr Bike Line
49 Nicholas Pazzaglia

CATEGORY 4 MEN BEGINNER

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mark Sypher
2 Alexander Brown National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
3 Jan Grajkowski Unattached
4 Ryan Bowen National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
5 Shea Whittaker All American
6 Ivan Baker Unattached
7 Andrew Shoaff National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
8 Brian Crowe Unattached
9 David Hahn Unattached
10 Eric Evans Unattached
11 John Percer Unattached
12 Rick Mcclain team chesapeake
13 Nathan Hakken The November Bicycles CX Experience
14 Isaac South
15 Brian Mattern Squadra Coppi/Squadra Coppi / Vapiano USA
16 Jonah Merriam Crosshairs Cycling
17 James Wright Unattached
18 Thomas Shugart Arlington Master's Velo Club
19 Charles Swain Unattached
20 James Finley Charm City Cycling LLC
21 Adam Sidel National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
22 Adam Issenberg NOAA Cycling
23 Michael La scola Unattached
24 Brian Kasch National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
25 Brian Connors The Bike Lane
26 Jeff Lutton Unattached
27 Erik Whitlock Unattached
28 Dave Ruff Unattached
29 James Mackeith Unattached
30 Conrad Provan
31 Jeff Bowers Unattached
32 Brian Haugli Unattached
33 Michael Hoff Unattached
34 Christopher Babb Unattached
35 George Blankenship National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
36 Michael Brindza National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
37 Kevin Williams Unattached
38 Joseph Brown Unattached
39 Michael Goldberg Unattached
40 Robert Cooper
41 Michael Cassatt Unattached
42 Jerry Bonfiglio Unattached
43 Joseph Spiezio Unattached
44 Conrad Provan
45 Chris Sander
46 Anthony Dipalma Unattached

JUNIOR MEN 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Owen Brenneman Keystone Velo Club
2 Gentry Jefferson Antietam Velo Club Inc/AVC/Team Hagerstown-Washing
3 Evan Goldberg Rock Creek Velo
4 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor
5 Bo Rider Rock Creek Velo
6 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare
7 Sebastian Silberman Unattached
8 Alex Kasch NCVC/UnitedHealthcare
9 Ean Mealey Keystone Velo Club
10 Tobias Klein NCVC/UnitedHealthcare
11 Henry Bethell Unattached
12 Ned Cooper NCVC/UnitedHealthcare
13 Jonah Killy Rock Creek Velo
14 George Provine Bayside Velo/Bike Doctor
15 Graham Blanks BRCC
16 Timothy Edinger NCVC/UnitedHealthcare
17 Landon Aune NCVC/UnitedHealthcare
18 Maximus Dillon NCVC/UnitedHealthcare

JUNIOR MEN 15-18 OPEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Andrew Fleming HPC/HPC/LIST
2 George Schulz The Bike Lane
3 Caleb Merriam Crosshairs Cycling
4 William Dorn NCVC/UnitedHealthcare
5 Jonah Merriam Crosshairs Cycling
6 Adam Fulcher Rock Creek Velo
7 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor

JUNIOR WOMEN 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Olivia Schulz The Bike Lane

MASTER MEN 35+ 45+ CATEGORY 3-4

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Kirkpatrick The November Bicycles
2 John Hostetter iii C3- Athletes Serving Athletes
3 Constantinos Tombras Squadra Coppi
4 Wayne Blanks Unattached
5 Tony Spangler Adventures for the Cure
6 Andreas Gutzeit HPC
7 Jason Ludicke Adventures for the Cure
8 Eric Dempster Winchester Wheelmen Inc
9 Scott Huddleston 1412 Velo Club
10 Matthew Buckleman Unattached
11 Will Mahler Keystone Velo Club
12 Neal Sapp Dupont Motorsports/Ben's Performance Bikes
13 Charles Biro Route 1 Velo
14 Brian Schmierer DCMTB
15 Paul Varga DC Velo Limited/Clean Currents p/b Beyer Kia
16 George Schulz The Bike Lane
17 Eric Schmitt Cycle-Smart Inc.
18 Jon Anderson Route 1 Velo/Arrow Bicycle
19 John Mead The Bike Lane
20 Alain Philippe Adventures for the Cure
21 Chas Ryan Potomac Velo Club
22 Brian Dalton DCMTB
23 Michael Berry Annapolis Triathlon Club
24 Michael Beshore Unattached
25 Brian Geary Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Gro
26 Jay Schrum Unattached
27 Brook Edinger National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
28 Petr Minar National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
29 Robert Georgantas Unattached
30 Jonathan Hanson Winchester Wheelmen Inc/Winchester Wheelmen
31 Erik Beatley Winchester Wheelmen Inc
32 Shane Mccready Keystone Velo Club
33 Carlo Alfano Unattached
34 Dennis Dischler Unattached
35 Daniel Klaussen Squadra Coppi/Squadra Coppi / Vapiano USA
36 Michael Hoffman Hup United
37 Michael Perdek Unattached
38 Michael Scardaville DCMTB
39 David Tambeaux Crosshairs Cycling
40 Chris Danaceau DCMTB
41 Bill Mccarthy Unattached
42 James Wright Unattached
43 Mark Wanco Hup United
44 Aaron Ghais Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Gro
45 James Keegan Keystone Velo Club
46 Guilherme Roschke Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Gro
47 Nathan Hakken The November Bicycles CX Experience
48 David Jenkinson Unattached
49 Scott Renda National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
50 Andrew Shoaff National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
51 Adam Austin Crosshairs Cycling
52 Craig Terry Team Integrity
53 Graham Davis Unattached
54 Kemal Tuncer NCVC/UnitedHealthcare
55 Thomas Poche Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Gro
56 Edward Obrien Liar Liar Danny Dyer
57 David Stinson Patuxent Velo

MASTER MEN 35+ CATEGORY 1-2-3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jerzy Wozniak Winchester Wheelmen Inc/Winchester Wheelmen
2 Raul Rojas DCMTB
3 Greg Marini Unattached
4 Ron Huebner Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
5 Jay Morali Western Howard County Cycling
6 Johnny May Charm City Cycling LLC
7 Chris Mayhew JBV Coaching
8 John Mcgreevy Crosshairs Cycling
9 Joe Lillibridge Charm City Cycling LLC
10 Jay Lazar C3-Athletes Serving Athletes
11 Kristopher Auer Charm City Cycling LLC
12 Chris Harshman Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Gro
13 Matthew Parse Route 1 Velo/Arrow Bicycle
14 Erik Leaver National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
15 Kimani Nielsen Squadra Coppi
16 Mark Lahuec Annapolis Bicycle Racing Team/ABRT (Annapolis Bicy
17 Robert Campbell National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
18 Matt Carroll Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
19 Joshua Delmanzo Unattached
20 Matt Cooper Adventures for the Cure
21 Brian Poochigian DCMTB
22 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
23 Christopher Newell Sublime Athletics Velo
DNF David Pedersen Squadra Coppi

MASTER MEN 45+ CATEGORY 1-2-3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jerzy Wozniak Winchester Wheelmen Inc/Winchester Wheelmen
2 Blair Saunders Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Gro
3 Andrew Shaw National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
4 Cory Smith Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Gro
5 Scott Stahl Unattached
6 Curtis Southern National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
7 John Rogers DCMTB
8 George Milinkovic Charm City Cycling LLC
9 James Johnson Annapolis Bicycle Racing Team
10 Mark Hagen Route 1 Velo
11 Shawn Downing Charm City Cycling LLC
12 Roger Masse Unattached
13 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
14 Knight Elsberry National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
15 Jon Hicks Western Howard County Cycling/Sportif Coaching Gro
16 Bill Wheeler Unattached
17 Marc Klein HPC
18 Karl Kensinger National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U

MASTER MEN 55+ CAT 1-2-3-4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Scott Reynolds Guys Racing Club
2 Kevin Breckenmaker ERA Cycling
3 David Wolfel Route 1 Velo/Arrow Bicycle
4 Leone Pizzini First State Velo Sport/Christiana Care Physical Th
5 Cary Hunter Potomac Velo Club
6 William Feasley DC Velo Limited
7 Thomas Fulcher Rock Creek Velo
8 Nunzio Dibiasi Yellow Breeches Racing
9 Bruce Oliver National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
10 James Carlson Potomac Velo Club
11 Michael Wynnyk Crosshairs Cycling
12 Joseph Hoffman Unattached
13 James Wagner DC Velo Limited
14 Randall Nixon Western Howard County Cycling
15 David Webber Speedwell Racing
16 William Morris Whole Wheel Velo Club

SINGLE SPEED OPEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kristopher Auer Charm City Cycling LLC
2 Luther Swift National Capital Velo Club/UnitedHealthcare/NCVC/U
3 Clark Evanitus Nuts About Granola/Keystone Velo
4 John Dove VeloWorks-Spokes Etc
5 Callum Ingram GamJams Racing/GamJams/November Bicycles
6 Chris Merriam Crosshairs Cycling
7 Chris Sherdel Keystone Velo Club
8 Mark Cavey Keystone Velo Club
9 Ron Hermann Unattached

WOMEN CAT 1-2-3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Tillman C3-Athletes Serving Athletes
2 Allyson Tufano Western Howard County Cycling/S
3 Jennifer Maxwell Van Dessel Factory Team
4 Alice Henriques Zanconato Racing
5 Jessica Kutz Riptide Cycling/Team EPS/CSS p/
6 Bailey Semian Pure Energy Cycling-ProAirHFA
7 Libbey Sheldon Unattached
8 Emily Mcdonald Bicycle Outfitters Racing Team
9 Heather Heinrich Wooden Wheels Racing
10 Rebecca Frederick Lateral Stress Velo Inc./Kelly

WOMEN CATEGORY 3-4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Carla Williams Unattached
2 Ginny Jeppi Unattached
3 Karen Talley The Bike Lane
4 Lisa Jancy Syn-Fit Race Team
5 Melanie Brown Unattached
6 Melissa Erickson C3 - Athletes Serving Athletes
7 Mackenzie Vanover Winchester Wheelmen Race Team
8 Emily Huebner Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
9 April Nabholz Unattached
10 Rachel Weaver Steel City Endurance
11 Dawn Graham Unattached
12 Linda Carlisle Unattached
13 Bridget Zolman Potomac Velo Club
14 Denise Clearwater Unattached

WOMEN CATEGORY 4 BEGINNER

Pl First Name Last Name Team Time
1 Emily Dubs Nuts About Granola
2 Laura Mcconnell
3 Tara Taylor Syn-Fit Race Team
4 Cassandra Bowen NCVC/UnitedHealthcare
5 Valerie Gould Unattached
6 Sarah Hall Team America
7 Kathy Lett The Bike Lane
8 Regina Spallone Unattached
9 Michelle Neff Unattached
10 Marge Mackeith NCVC/UnitedHealthcare
Sign up for our newsletter

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

Follow Us
Register with