These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men 3

Pl First Name Last Name Team Time
1 William Rekemeyer ISCorp Cycling Team
2 Justin Manning Queen City Cycling
3 Andrew Bach Rasmussen Bike Shop
4 David Morse
5 Eric Wehr Team Q7
6 Kyle Sedore
7 Kyle Walsh Central Iowa Cycling Club
8 Benjamin Anderson Iowa City Cycling Club
9 Rich Pearson Team Kaos Cycling
10 Jeremy Sievers Des Moines Cycle Club
11 Aaron Wrabek Sakari Race Team
12 Ryan Vanhouweling Rasmussen Bike Shop
13 Jermen Andersen River Valley Cycling Club- RVCC
14 Will Stone Central Iowa Cycling Club
15 Eric Waldron Goosetown Racing Club
16 Kyle Williams
17 Joshua Peter University of Northern Iowa
18 Andy Zeiner BIKEIOWA.com Cycling
19 George Mccann Goosetown Racing Club
20 Tom Anderson Rasmussen Bike Shop
21 Steve Cannon
22 Steve Wiseman Zealous Racing
23 Tim Heinle BIKEIOWA.com Cycling
24 Scott Sumpter BIKEIOWA.com Cycling
25 Robert Moural BIKEIOWA.com Cycling
26 Matt Denhartog
DNF Rich Wince

Men 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Thad Neil 30th Century Bicycle
2 Brenden Hardy
3 Mederic Hall
4 Jason Dal Rasmussen Bike Shop
5 John Wemmie
6 Anthony Branch Goosetown Racing Club
7 Eric Taylor Iowa City Cycling Club
8 Matt Hartman Goosetown Racing Club
9 Robert Piper
10 David Volante
11 Daniel Bishop Des Moines Cycle Club
12 Christopher Buck Elkhorn Valley Cycling Club
13 Carl Goldsberry BIKEIOWA.com Cycling Team
DNF Brian Swain Des Moines Cycle Club
DNF Pavel Kuznetsov Iowa City Cycling Club
DNF Ryan Wisnousky Sakari Race Team

Men 5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Connor Dilger
2 Johnny Aboud
3 Cody Roozeboom Pella Bike Racing
4 Sam Au Sakari Race Team
5 Cory Pritchard
6 John Dilger
7 Luke Wyma Pella Bike Racing
8 Arik Fredrickson
9 David Vonholten
10 Jim Coady
11 Trent Tweed
12 David Fredrickson
13 Scott Olsen
14 Carter Patterson
15 Chris Lee
16 John Rhodes
17 Travis Thompson
18 Matt Pullin
19 Jan Krueger

Men C Collegiate

Pl First Name Last Name Team Time
1 Connor Dilger
2 Ian Baker

Men Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevin Mcconnell Iowa City Cycling Club
2 Ryan Jacobsen Atlas Cycling Team
3 Nathan Kullbom Atlas Cycling Team
4 James Cochran Atlas Cycling Team
5 Joe Petersen Rasmussen Bike Shop
6 Andrew Peterson Iowa City Cycling Club
7 Steven Robinson Team Emu
8 Joshua Wandrey
9 Jesse Leonard Double I Cycling Experience (DICE)
10 Jon Nelson SC Velo
11 Scott Robinson Team Emu
12 Nathan Hicks Team Emu
13 Ryan French

Men Pro/Cat 1/2/3/4/5 Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bill Durkee
2 Henning Gerke Iowa City Cycling Club
3 Kevin Martens Sakari Race Team
4 Jason Dal Rasmussen Bike Shop
5 Pavel Kuznetsov Iowa City Cycling Club
6 Jeff Doolittle Team Emu
7 Kurt Benson BIKEIOWA.com Cycling
8 Bruce Reese BIKEIOWA.com Cycling
9 John Burkle Atlas Cycling Team

Men Pro/Cat 1/2/3/4/5 Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 John Stonebarger Goosetown Racing Club
2 Don Maschka North Iowa Spin
3 Steve Reynolds Pella Bike Racing
4 Chad Mason Twisted Spokes Racing Team
5 Ken Sherman Rasmussen Bike Shop
6 Sean Myers
7 Matt Hartman Goosetown Racing Club
8 Rob Mckillip New Pioneer Food Co-op
9 Paul Jensen Team Emu
10 Curtis Swain
11 John Dilger

Men Pro/Cat 1/2/3/4/5 Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Rich Pearson Team Kaos Cycling
2 David Delperdang North Iowa Spin
3 Landon Beachy Twisted Spokes Racing Team
4 Mark Considine Goosetown Racing Club
5 Brent Linn SC Velo
6 Jim Pratt Central Iowa Cycling Club
7 Harry Fortney Des Moines Cycle Club

Mixed Pro/Cat 1/2/3/4/5 Juniors 6-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sam Escherich
2 Tyler Reynolds Pella Bike Racing
3 Khalid Khalid Goosetown Racing Club
4 Julian Wemmie
5 Alexander Wemmie
6 Sammy Hamed Goosetown Racing Club
7 Joshua Doolittle Team Emu
8 Kendra Law
9 Jacob Thompson
10 Callah Robinson Team Emu
11 Cecilia Andersen

Women 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sarah Barber Goosetown Racing Club
2 Ivy Andersen River Valley Cycling Club- RVCC
3 Angela Shippy Central Iowa Cycling Club
4 Ingrid Anderson Iowa City Cycling Club
5 Heather Oxenford
6 Ali Young VeloRosa Cycling Team
7 Rachelle Little

Women Pro/Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lisa Vetterlein Des Moines Cycle Club
2 Brittany Mcconnell Iowa City Cycling Club
3 Robin Williams Mercy-Specialized
4 Linda Cooper Des Moines Cycle Club
5 Vanessa Curtis Iowa City Cycling Club
6 Elizabeth Martin Team Indiebike
7 Lisa Deshano Team Q7
8 Sheri Robinson Team Emu
9 Kim Hopkins
DNF Cheryl Dralle Rasmussen Bike Shop

Women Pro/Cat 1/2/3/4 Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathryn Clark PainPathways Cycling Team
2 Nancy Henderson Central Ohio Bicycle Club
3 Michele Smith-jones
4 Heather Myer Rasmussen Bike Shop
5 Shane Starke

Women Pro/Cat 1/2/3/4 Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dee Mable VeloRosa Cycling Team
2 Sandy Dunivan Des Moines Cycle Club
3 Tara Coady
4 Joann Schmidt VeloRosa Cycling Team
5 Meghan Coan
6 Amy Lynch
7 Julie Goodman

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with