These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

JUNIOR MEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jonathan Macaskill LaRocca XC 01:04:51

JUNIOR WOMEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lois Betteridge Ottawa Bicycle Club 00:55:28
2 Sabina Sander Euro-sports -1 lap
3 Klara Bauermeister Ottawa Bicycle Club -1 lap

MASTER MEN A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Iain Radford Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles 01:01:05
2 Richard Grieve Kunstadt Sports Cycling Club +1:37
3 Robert Parniak Steelwool Bicycles/Tall Tree Cycles +2:16
4 Nicholas Bishop The Cyclery +2:24
5 Bruno Lafontaine Pecco�s +3:21
6 Simon Johnson Independent +3:29
7 Matt Surch Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles +4:00
8 Michael Asselstine Ottawa Bicycle Club +4:28
9 Jamie Pold Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles +5:15
10 Dave Busch The Cyclery +5:16
11 Marc Beaulieu Les Rouleurs de l�Outaouais +5:40
12 Marc Hunt Euro-Sports +5:40
13 Ian Loney Ride With Rendall -1 lap
14 George Lowe Full Cycle/ Kona -1 lap
15 Steve Bursey Gearheads -1 lap
16 Robert Bemrose Ride With Rendall -1 lap
17 Brian Schlachta Ottawa Bicycle Club -1 lap
18 Chris Reid The Cyclery -1 lap
19 Brian Martin Independent -1 lap
20 Pat Kelly Euro-sports -1 lap
21 Bob Ebner Fresh Air Experience -1 lap
DNF Peter Tregunno Tea & Coffee Racing

MASTER MEN B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Arno Turk Independent 00:46:56
2 James Mcguire Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles +1:15
3 Mike Abraham Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles +1:27
4 Michael Woodford Cyclelogik +1:44
5 Vince Caceres The Cyclery +2:25
6 Jay Heins The Cyclery +2:41
7 Andrew Olive Euro-sports +2:43
8 David Bilenkey Euro-sports +3:00
9 Marc Dubuc Cornwall Cycle Club +3:36
10 David Martin Ottawa Bicycle Club +3:39
11 Kristjan Wallner Ottawa Bicycle Club +4:19
12 Andre Sincennes The Cyclery +4:30
13 Mark Ovenden Independent +4:33
14 Steve Irwin Cyclelogik Racing +5:00
15 Steve Morris Euro-sports +5:06
16 Joe Mcnamara Independent +5:14
17 Rob Allen Cornwall Cycle Club +5:25
18 Eric Rouleau Independent +5:30
19 Rob Lefebvre Cornwall Cycle Club +6:49
20 Daniel Tonkes Full Cycle +6:51
21 Thomas Leroux Independent +7:02
22 Rob Kerr The Cyclery +7:05
23 David Charles Kunstadt Cycling Club +7:09
24 James Robertson Euro-Sports +7:43
25 David Wright Euro-sports +7:56
26 Gregory Marshall Euro-sports +8:57
27 Jeff Johnston Independent +9:08
28 Shawn Hamilton Cyclelogik Racing +9:44
29 John Marron Independent +10:11
30 Dominic Fontaine Euro-sports -1 lap
31 Daniel Thompson Ottawa Bicycle Club -1 lap
32 Bryan Higgins Independent -1 lap
33 James Brooks Ottawa Bicycle Club -1 lap
34 Mark Petty Gears and Grinds -1 lap
35 Phil Barnes Independent -1 lap
36 Mathew Gayford Independent -1 lap
37 Eric Gustafson Independent -1 lap
DNF Terry Lauzon Independent
DNF Sean Wright The Cyclery
DNF Mike Reeves Euro-sports

MASTER MEN C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Orange Ride with Rendall 00:46:52
2 Chris Olson Nine2FivePro.com +1:29
3 Jon Gee Ride With Rendall +1:44
4 Colin Campbell Full Cycle +2:59
5 Ian Stewart Ottawa Bicycle Club +3:03
6 William Mcilroy First Capital +3:25
7 Bryan Gormley The Cyclery +3:31
8 Jean-christophe Vialaret Euro-sports +3:36
9 Gilles Cordier Ride With Rendall +4:10
10 Peter Schuck Ride with Rendall +4:13
11 David Hendrycks Euro-sports +4:35
12 Mark Kulas Gearheads +5:00
13 Bruno Cyr Skinouk +5:30
14 Allen Cameron Ride with Rendall +5:44
15 Greg Christie Ride With Rendall +5:45
16 Mark Roundell Cyclelogik Racing +6:29
17 Neal Scott Gears & Grinds Kingston +6:45
18 Joey Slobodian Ottawa Bicycle Club +7:33
19 John Hunter Peterborough Cycling Club +7:48
20 Gilles Monvoisin West Quebec Wheelers +8:09
21 Brad Denison Independent +8:15
22 Pierre Leblanc Cornwall Cycle Club +8:36
23 Scott Mcneely Independent +9:45
24 Marcel Brugger Ride With Rendall -1 lap
25 Dave Wall Independent -1 lap
26 Greg Douglas Ottawa Bicycle Club -1 lap
27 Scott Hall Ottawa Bicycle Club -1 lap
28 Ian Austen Ottawa Bicycle Club -1 lap
29 Robert Mcclure Ottawa Bicycle Club -1 lap
30 Emil Jacobson Cyclelogik -1 lap
31 Andrew Gustyn Euro-sports -1 lap
32 Robert Perls Ottawa Bicycle Club -1 lap
33 David Hall Ottawa Bicycle Club -1 lap
34 Wayne Hollett Independent -1 lap
35 Michael Taylor Ottawa Bicycle Club -1 lap
36 Vytas Janusaukas Ottawa Bicycle Club - 2 laps

MASTER MEN D

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jean-louis Dorego Ottawa Bicycle Club 00:49:20
2 Giorgio Imbrogno Ottawa Bicycle Club -1 lap

MASTER WOMEN A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jenny Vipond The Cyclery 00:53:19
2 Alicia Berthiaume Gearheads +3:11
3 Murielle Ovenden Independent +4:29
4 Stephanie Rees Gearheads +4:33
5 Margot Macdonald The Cyclery +4:44
6 Janine Gorman Nine2FivePro.com -1 lap
7 Angela Beauchamp Cyclefit Chicks -1 lap
8 Catherine Mthot Independent - 2 laps

MASTER WOMEN B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Susan Morris Ottawa Bicycle Club 00:56:23
2 Alison Ingham Ride With Rendall +3:12
3 Tammy Mckenna Euro-sports -1 lap
4 Suzanne Harrison Independent -1 lap
5 Alicia Weiss Cyclefit Chicks -1 lap
6 Teresa Stirling Independent - 2 laps

MASTER WOMEN C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lisa Meyer Euro-Sports 00:53:22
2 Jen Adams Ottawa Bicycle Club +2:40
3 Robyn Angeles Independent +3:48
4 Deborah Hine West Quebec Wheelers -1 lap
5 Cathryn Bjerkelund Independent -1 lap
6 Deb Holbrook Ottawa Bicycle Club -1 lap
7 Lucie Boudreau Ottawa Bicycle Club -1 lap
DNF Marcie Girouard Ottawa Bicycle Club

MASTER WOMEN D

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patricia Konantz Ride with Rendall 00:50:17

NOVICE MEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jesse Jarjour IFG 00:55:42
2 Jeremie Fournier Independent -1 lap
3 Kurt Hughes Independent -1 lap
4 Patrick Fournier Independent -1 lap

SENIOR MEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matteo Dal-cin Stevens Racing P/B The Cyclery 00:57:59
2 Osmond Bakker OCTTO-Cervelo +1:08
3 Conor O'Brien Stevens Racing P/B The Cyclery +1:29
4 Marc-antoine Nadon Scott-3Rox Racing +2:17
5 Marc Boudreau Stevens Racing p/b The Cyclery +3:00
6 Ben Andrew Euro-sports +3:58
7 Warren Macdonald Nine2FivePro.com +4:18
8 Marcel Vautour Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles +4:25
9 Jarrod Forrest Rebec and Kroes Cycles +4:54
10 Anthony Barrette Rebec and Kroes Cycle +5:03
11 Ross Horsley Independent +7:22
12 Hans Loeffelholz Nine2FivePro.com +7:54
13 Andrew Lees Nine2FivePro.com +9:47
14 Terry Brule Aquila-Racer Sportif - Mattamy Homes -1 lap
15 Guillaume Lafleur Les Rouleurs de l�Outaouais -1 lap
16 Christian Bernard Euro-Sports -1 lap
17 Mathieu Lafontaine Independent -1 lap
18 Marc Ouellette Independent -1 lap
DNF Braydon Bourne Stevens Racing p/b The Cyclery

SENIOR WOMEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julie Lafreniere Ride With Rendall 00:48:36
2 Melissa Bunn The Cyclery +0:04
3 Emily Flynn West of Quebec Wheelers +3:17
4 Alyssa Mellon The Cyclery +3:40

U11 FEMALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mia Grieve Independent 00:23:34
2 Sara-ann Kelly Euro-Sports +6:46
3 Liliane Chagnon Ottawa Bicycle Club -1 lap

U11 MALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alexander Woodford Ottawa Bicycle Club 00:18:42
2 Julien Chagnon Ottawa Bicycle Club +0:09
3 Eric Douglas Ottawa Bicycle Club +3:02
4 Trey Mcguire Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles +4:00
5 Cohen Johnson Independent +4:06
6 Ian Morris Ottawa Bicycle Club +5:32
7 Zachary Rouleau Independent +7:58
8 Tristan Brooks Ottawa Bicycle Club +12:00
9 Nicholas Ebner Ottawa Bicycle Club +15:46

U13 FEMALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauryn Bakker Ottawa Bicycle Club 00:38:04
2 Annika Ebner Fresh Air Experience +3:08
3 Rachel Morris Ottawa Bicycle Club -1 lap

U13 MALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liam Kerr The Cyclery 00:25:58
2 Damien Vialaret Euro-sports +0:02
3 Willem Jacobson Ottawa Bicycle Club +5:51
4 Theodore Woodford Ottawa Bicycle Club +7:46
5 Jensen Grieve Independent +11:10
6 Ben Brooks Ottawa Bicycle Club +13:09

U15 FEMALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jenna Mcclure Ottawa Bicycle Club 00:49:31
2 Hannah Hall Ottawa Bicycle Club +1:42

U15 Men

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jake Wright Euro-sports 00:54:47
2 Sebastian Brooks Ottawa Bicycle Club +1:08
3 Conor Jacobson Ottawa Bicycle Club +3:24

U17 FEMALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sabrina Morris Ottawa Bicycle Club 01:03:49
2 Reilley Mcclure Ottawa Bicycle Club +0:05

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with