These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

JUNIOR MEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Derek Gee Ottawa Bicycle Club 1:07:14
2 Dustin King Ottawa Bicycle Club - 2 laps
3 Wesley Laird First Capital Cycling - 3 laps

JUNIOR WOMEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sabina Sander Euro-sports 0:50:46
2 Klara Bauermeister Ottawa Bicycle Club +3:38
3 Myriam Burton Ottawa Bicycle Club +7:09

MASTER MEN A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matt Surch Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles 1:05:48
2 Richard Grieve Kunstadt Sports Cycling Club +1:10
3 Robert Parniak Steelwool Bicycles/Tall Tree Cycles +1:56
4 Nicholas Bishop The Cyclery +2:05
5 Todd Fairhead Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles -1 lap
6 Bruno Lafontaine Pecco�s -1 lap
7 Matthew Hornland Mighty Cycling -1 lap
8 Brian Schlachta Ottawa Bicycle Club -1 lap
9 Chris Reid The Cyclery -1 lap
10 Peter Tregunno Tea & Coffee Racing -1 lap
11 Steve Bursey Gearheads -1 lap
12 Robert Bemrose Ride With Rendall -1 lap
13 John Clare Fiera Race Team -1 lap
14 Marc Hunt Euro-Sports -1 lap
15 Nicholas Vipond The Cyclery -1 lap
16 Pat Kelly Euro-sports - 2 laps
17 Nicolas Regis ABC Cycle/Honda Centreville - 2 laps
18 Noah Spector Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles - 2 laps
19 Ghislain Marcoux Ride With Rendall - 2 laps
20 Darius Arjang Bushtukah - 2 laps
21 Adam Eikenberry Euro-sports - 2 laps
22 Martin Deschamps West Quebec Wheelers - 3 laps
DNF Charles Plamondon Ride with Rendall

MASTER MEN B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mike Abraham Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles 0:49:32
2 Jay Heins The Cyclery +0:15
3 Eric Rouleau Independent +0:16
4 Vince Caceres The Cyclery +0:42
5 Andrew Olive Euro-sports +0:54
6 David Bilenkey Euro-sports +1:17
7 Steven Thomas Euro-sports +1:22
8 Michael Woodford Cyclelogik +1:50
9 Drew Mccutcheon Independent +2:32
10 Andre Sincennes The Cyclery +2:36
11 Kristjan Wallner Ottawa Bicycle Club +3:14
12 David Martin Ottawa Bicycle Club +3:31
13 Rob Kerr The Cyclery +5:16
14 David Wright Euro-sports +5:24
15 Rob Allen Cornwall Cycle Club +5:28
16 James Robertson Euro-Sports +5:34
17 Jeffrey Costello Euro-Sports +5:41
18 Ted Correa First Capital Cycling +5:44
19 Alan Krueger Independent +5:47
20 Thomas Leroux Independent +7:25
21 Ian Port Bermuda Bicycle Association -1 lap
22 Greg Payne Nine2FivePro.com -1 lap
23 Steve Morris Euro-sports -1 lap
24 Jeff Johnston Independent -1 lap
25 Jake Cleofas Nine2FivePro.com -1 lap
26 Dominic Fontaine Euro-sports -1 lap
27 Brian Edmond Independent -1 lap
28 Daniel Thompson Ottawa Bicycle Club -1 lap
29 Shawn Hamilton Cyclelogik Racing -1 lap
30 Bryan Higgins Independent -1 lap
31 Mathew Gayford Independent -1 lap
32 James Brooks Ottawa Bicycle Club -1 lap
33 Tim O�connor Ride With Rendall -1 lap
34 Pierre-louis Chartrand Euro-sports -1 lap
DNF Malcolm Saravanamuttoo Cyclelogik
DNF Francois Burton Ottawa Bicycle Club

MASTER MEN C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robert Orange Ride with Rendall 0:48:22
2 Jon Gee Ride With Rendall +0:11
3 William Mcilroy First Capital +2:19
4 Chris Olson Nine2FivePro.com +2:29
5 Bryan Gormley The Cyclery +2:31
6 Ian Stewart Ottawa Bicycle Club +3:01
7 Jean-christophe Vialaret Euro-sports +3:29
8 David Hendrycks Euro-sports +3:32
9 Colin Campbell Full Cycle +3:36
10 Greg Christie Ride With Rendall +3:48
11 Mark Kulas Gearheads +4:22
12 Gilles Cordier Ride With Rendall +4:29
13 Allen Cameron Ride with Rendall +4:55
14 Peter Conn Ride With Rendall +5:14
15 Marcus Boyle Lapdogs Cycling +5:22
16 Bruno Cyr Skinouk +5:28
17 Joey Slobodian Ottawa Bicycle Club +7:09
18 Peter Schattmann Bushtukah +7:14
19 Gilles Monvoisin West Quebec Wheelers -1 lap
20 Brad Denison Independent -1 lap
21 Greg Douglas Ottawa Bicycle Club -1 lap
22 David Sherrard Ottawa Bicycle Club -1 lap
23 Paul Miller Ride with Rendall -1 lap
24 Scott Mcneely Independent -1 lap
25 Scott Hall Ottawa Bicycle Club -1 lap
26 Detlef Hess Ottawa Bicycle Club -1 lap
27 Marcel Brugger Ride With Rendall -1 lap
28 Robert Perls Ottawa Bicycle Club -1 lap
29 Emil Jacobson Cyclelogik -1 lap
30 Robert Mcclure Ottawa Bicycle Club -1 lap
31 Andrew Gustyn Euro-sports -1 lap
32 David Hall Ottawa Bicycle Club -1 lap

MASTER MEN D

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Farnell J & J Cycle 0:51:25
2 Jean-louis Dorego Ottawa Bicycle Club +0:21
3 Graham Clarke Independent +4:22
4 Giorgio Imbrogno Ottawa Bicycle Club +5:07

MASTER WOMEN A

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jenny Vipond The Cyclery 0:54:08
2 Jane Yardley Euro-sports +1:39
3 Alicia Berthiaume Gearheads +1:48
4 Sharolyn Higgs Cyclefit Chicks +2:33
5 Jennifer Campbell First Capital Cycling +2:59
6 Melanie Schultz Euro-sports -1 lap
7 Stephanie Rees Gearheads -1 lap
8 Caitlin Crooks Cyclefit Chicks -1 lap
9 Margot Macdonald The Cyclery -1 lap
10 Catherine Mthot Independent - 2 laps

MASTER WOMEN B

Pl First Name Last Name Team Time
1 Susan Morris Ottawa Bicycle Club 0:56:54
2 Lissa Lamarche Independent -1 lap
3 Tammy Mckenna Euro-sports -1 lap
4 Naomi Szigeti Fiera Race Team -1 lap
5 Kim Fera Euro-sports -1 lap
6 Lauren Klump Ride With Rendall -1 lap
7 Alison Ingham Ride With Rendall -1 lap
8 Kathleen Mottershead Gearheads -1 lap
9 Suzanne Harrison Independent -1 lap
10 Flavia Nascimento Euro-sports -1 lap
11 Pascale Evans Cycle-fit Chicks -1 lap
12 Angela Slobodian Ottawa Bicycle Club - 2 laps
13 Alicia Weiss Cyclefit Chicks - 2 laps

MASTER WOMEN C

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marie Donnelly Ottawa Bicycle Club 0:49:00
2 Robyn Angeles Independent +0:06
3 Marcie Girouard Ottawa Bicycle Club +2:33
4 Cathryn Bjerkelund Independent +3:02
5 Deborah Hine West Quebec Wheelers +5:47
6 Deb Holbrook Ottawa Bicycle Club +6:51
7 Lucie Boudreau Ottawa Bicycle Club +9:11

MASTER WOMEN D

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patricia Konantz Ride with Rendall 0:51:53

NOVICE MEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jesse Jarjour IFG 0:49:04
2 Jeremie Fournier Independent +2:25
3 Kurt Hughes Independent -1 lap
4 Jesse Eikenberry Independent -1 lap

SENIOR MEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Evan Mcneely Norco Factory Team 1:00:49
2 St. John derrick Stevens Racing p/b The Cyclery +0:14
3 Matteo Dal-cin Stevens Racing P/B The Cyclery +0:47
4 Osmond Bakker OCTTO-Cervelo +1:52
5 Derek Zandstra Scott 3 Rox Racing +1:53
6 Steve Proulx Stevens Racing p/b The Cyclery +3:15
7 Conor O'Brien Stevens Racing P/B The Cyclery +3:16
8 Marc Boudreau Stevens Racing p/b The Cyclery +3:51
9 Anthony Barrette Rebec and Kroes Cycle +5:20
10 Marcel Vautour Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles +5:39
11 Mathieu Lafontaine Independent +6:10
12 Hans Loeffelholz Nine2FivePro.com -1 lap
13 Andrew Lees Nine2FivePro.com -1 lap
14 Warren Macdonald Nine2FivePro.com -1 lap
15 Kiernan Orange Ride with Rendall -1 lap
16 Mason Hanrahan Ride With Rendall -1 lap
17 Terry Brule Aquila-Racer Sportif - Mattamy Homes -1 lap
18 Christian Bernard Euro-Sports -1 lap
19 Guillaume Lafleur Les Rouleurs de l�Outaouais -1 lap
20 Armand Caron Java Blend Racing - 2 laps
DNF James Laird First Capital Cycling

SENIOR WOMEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Natasha Elliott Rare Vos Racing/Stevens 0:48:57
2 Julie Lafreniere Ride With Rendall +0:14
3 Melissa Bunn The Cyclery +0:38
4 Emily Flynn West of Quebec Wheelers +3:25
5 Alyssa Mellon The Cyclery +3:37
6 Eva Kuzyk Escape Velocity -1 lap

U11 FEMALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Mia Grieve Independent 0:20:56
2 Sara-ann Kelly Euro-Sports -1 lap
3 Liliane Chagnon Ottawa Bicycle Club -1 lap

U11 MALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Julien Chagnon Ottawa Bicycle Club 0:18:50
2 Evan Clare Ottawa Bicycle Club +0:17
3 Eric Douglas Ottawa Bicycle Club +0:18
4 Trey Mcguire Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles +2:02
5 Alexandre Paulen Independent +2:47
6 Tristan Brooks Ottawa Bicycle Club +7:32

U13 FEMALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lauryn Bakker Ottawa Bicycle Club 0:23:44
2 Annika Ebner Fresh Air Experience +0:33
3 Rachel Morris Ottawa Bicycle Club +1:43
4 Chloe Maine Independent +2:22

U13 MALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Damien Vialaret Euro-sports 0:24:58
2 Liam Kerr The Cyclery +1:22
3 Callum Saravanamuttoo Ottawa Bicycle Club +5:20
4 Theodore Woodford Ottawa Bicycle Club +5:58
5 Willem Jacobson Ottawa Bicycle Club +10:40
6 Jensen Grieve Independent -1 lap
7 Alex Douglas Ottawa Bicycle Club -1 lap
8 Taegan Mcguire Tall Tree Cycles/Steelwool Bicycles -1 lap
9 Ben Brooks Ottawa Bicycle Club -1 lap
10 Declan Mcclure Ottawa Bicycle Club -1 lap

U15 FEMALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jenna Mcclure Ottawa Bicycle Club 0:49:53
2 Hannah Hall Ottawa Bicycle Club +8:22

U15 MALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jake Wright Euro-sports 0:57:31
2 Sebastian Brooks Ottawa Bicycle Club -1 lap
DNF Conor Jacobson Ottawa Bicycle Club

U17 FEMALES

Pl First Name Last Name Team Time
1 Reilley Mcclure Ottawa Bicycle Club 0:50:22
2 Kendall Saravanamuttoo Ottawa Bicycle Club +0:06

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with