These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Beginner

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Cohen East End Cycling
2 Joshua Chen
3 David Galati
4 Jeff Musher
5 Dan Gloudemans East End Cycling
6 Scott Diemert
7 Tom Senkevich UPMC Cycling Performance
8 Sean Brady Hollow Oak Land Trust
9 Eric Osth East End Cycling
10 James Bumbaugh
11 Matt Serechin East End Cycling
12 Brandon Manns Texas Road House / Pro Bikes
13 Eric Groer
14 Drew Smorul
15 Roy E. leonard
16 Michael Coumos Iron City Bikes
17 Skylar Zarzacki Slippery Rock University
18 Fred Fisher
19 Nathan Black
20 Al Meder East End Cycling
21 Hyagriv Simhan East End Cycling
22 Dennis Patton
23 Eric Johnson Top Gear
24 Jared Boyer Slippery Rock University
25 Brian Debo Debo Moving and Storage
26 George Sagan
27 Dale Ballard
28 James Connolly Nu Go / Koeles
29 Ed Karris
30 Michael Allinger
31 Paul Diegelman East End Cycling
32 Austin Bradley University of Pittsburgh
33 Craig Steilerwald
34 Rick Fisher
35 Rich Dahlgren Team Rosenblum
36 Paul Carberry East End Cycling
37 Grant Thomas
38 Marty Luffy
39 Sean Ritchey Trek of Pittsburgh
40 Ben Jackson North Allegheny

Category: Unicycle

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dave Krack Pro Bikes / Butler Wobble
2 Kevin Burr
3 Isaac Mckeever

Category: Expert

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jordan Villella Pro Bikes
2 Jordan Snyder Pro Bikes
3 Michael Mihalik Freddie Fu
4 Andy Gorski Pro Bikes
5 John Cotter Freddie Fu
6 Joe Malone
7 Jeff Menold University Bicycle - Clarion
8 Joshua Friedman ATP Race Consulting
9 Kyle Mihalik Nu Go / Koeles
10 Bob Stumpf GPOA
11 Matthew Tinkey Top Gear Racing
12 Joe Fraas Bloom Bike Shop
13 David Short Nu Go / Koeles
14 Kristopher Powell Pro Bikes
15 David Friedman Top Gear
16 Steve Kurpiewski GPOA
17 Craig Merritts Cat Racing
18 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy
19 Jason Samonds Fat Head’s Brewery

Category: Expert Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Betsy Shogren Pathfinder of WV
2 Hannah Brewer AG3R / Butler Health System
3 Stephanie Swan Team CF
4 Veda Gerasimek Red Zone
5 Greta Daniels Nu Go / Koeles
6 Angelina Palermo Top Gear Racing

Category: High School

Pl First Name Last Name Team Time
1 Willam Deboer UPMC Cycling Performance
2 Xavier Szigethy Team Citius
3 Will Vickerman Seneca Valley
4 Evan Ritchie Trek of Pitts. / Seneca Valley
5 Cole Bradley

Category: Sport

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Short Nu Go / Koeles
2 Edward Brewer Pro Bikes
3 Willem Deboer UPMC Cycling Performance
4 James Litzinger Beaver Valley Velo
5 Jeff Curry Nu Go / Koeles
6 Adam Cohen East End Cycling
7 Mark Briercheck AG3R / Butler Health System
8 Jason Hochreiter Nu Go / Koeles
9 Shawn Geiger Dynamic Physical Therapy
10 Alan Lucas Steel City Endurance
11 David Cornett Pro Mountain Outfitters
12 Dylan Kirchner
13 Edward King smith Iron City Bikes
14 Robert Abramson Carnegie Mellon University
15 Chris Coney Sugar Cycles Factory Team
16 Jason Miller
17 Matt Crawford Pro Bikes
18 Mike Janeiro Pro Mountain Outfitters
19 Leonard Lucas Turd Ferguson
20 Rob Shetler Fat Head’s Brewery
21 Albert Carvelli
22 Logan Krause AG3R / Butler Health System
23 Chris Hays Pro Mountain Outfitters
24 Tom Senkovich UPMC Cycling Performance
25 Adam Elser Frankford Bikes
26 Jason Henze
27 Mick Mekkelson West Liberty Cycling
28 Negley Rodgers
29 Birk Mcgilvrey Top Gear Racing
30 Thomas Prusak Big Bang Bikes / Pomodoro
31 Caleb Smith Pro Mountain Outfitters
32 Ben Chetlin
33 Brian Lin Carnegie Mellon University
34 Chris Jackson Big Bang Bikes / Pomodoro
35 Scott Osterrieder
36 Christian Korey
37 David Shaffer Big Bang Bikes / Pomodoro
38 Seth Staffen Beaver Valley Velo
39 Marco Piccirilli
40 Rick Neff
41 Matthew Miller Ant Racing
42 Al Meder East End Cycling
43 Sean Ritchie Trek of Pittsburgh
44 Joshua Chen Carnegie Mellon University
45 Negley Rodgers iii
46 Dave Ashi Ant Racing

Junior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Johnson University Bike Shop
2 Braden Macbeth
3 Oliver Chetlin
4 Camerson Marshall Pro Bikes
5 Jacob Frank
6 Aiden Miller Ant Racing

Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gunnar Shogren Pathfinder of WV
2 Gerry Pflug Team CF
3 Frankie Ross Sette Nove
4 Joe Fotia Frankford Bikes
5 Betsy Shogren Pathfinder of WV
6 Mark Nicoll GPOA
7 Donald Crissman University Bicycle - Clarion
8 Chris Micelli Beaver Valley Velo
9 Heath Mccombs
10 Joe G. fraas Dirty Harrys

Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gunnar Shogren Pathfinder of WV
2 Jim Sloane Ultimate Sports
3 Stephen Marlotte AG3R / Butler Health System
4 Jim Yankush Stark Velo
5 Curt Brown Top Gear
6 Bryan Routledge Sette Nove
7 Bill Ehler UPMC Cycling Performance
8 Mike Maher AG3R / Butler Health System
9 Kurt Heil Team Flannel
10 Michael Ellis UPMC Cycling / Pro Bikes
11 Joseph G. fraas Dirty Harrys
12 Ray Russell Sette Nove
13 Jeff Salipante Square Wheels
14 Gary Dugovich Beaver Valley Velo
15 Sean Brady Hollow Oak Land Trust
16 Jeff Cavalancia
17 Ed Deluca DCI
18 Dan Depenhart Beaver Valley Velo
19 Paul Salipante Square Wheels
20 John Papa Slippery Rock XC
21 Rich Allen AG3R / Butler Health System
22 Rich Dahlgren Team Rosenblum

Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Donald Powers ynSSr / Pro Bikes
2 Gerry Pflug Team CF
3 Bill Westover Thick Bikes
4 Aaron Shelmire ynSSr / Pro Bikes / i9
5 Mike Quigley Steel City Endurance
6 Joe Fraas West Libery Cycling
7 Robert Abramson Carnegie Mellon University
8 Chris Hays Pro Mountain
9 Todd Link Team Flannel
10 Josh Carson Nu Go / Koeles
11 David Shaffer Big Bang Bikes / Pomodoro
12 Kirk Morrison AG3R / Butler Health System
13 Jason Samonds Fat Head’s Brewery
14 Marco Piccirilli
15 Eric Hodos UPMC Cycling / Pro Bikes

Women

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christa Ross Sette Nove
2 Katharine Jordan
3 Tatjana Wiese Carnegie Mellon University
4 Amber Blackwood
5 Cheryl Palermo Midnight Clown Posse
6 # 764
7 Laurie Plummer Team Rosenblum
8 Dana Tinkey
9 Sherry Kyne Midnight Clown Posse
10 Toyna Sedwick Carnegie Mellon University
11 Ann Berr

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with