We're always here to help! | Search Help | | 888.956.9560 | Cart
BikeReg

These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.
Beginner Men CCX
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Marcelo Silva
2 Patrick Fear
3 Eric Fischer
4 Josef Kuewnast
5 John Williams
6 Aaron Smith
7 Rob Rosmus
8 William Baloah
9 Rob Finch
10 Jons Ryerson
11 Randy Radcliffe
12 Preston Steelman
13 Tony Curtis
14 Brett Mcneil
15 Stephen Lambert
16 Justin La vigne Team Oregon
17 Brian Block
18 Jeffrey Hwang
19 John Porter
20 Michael Lehman
21 Robert Yerex
22 Chad Celorie
23 Scott Mccoy
24 Chase Banna
25 Dan Esterling
26 Steve Redman
27 Daniel Vanmeter
28 Michael Krum
29 Broady Welch
30 Jonathan Johnson
31 Elon Hassch
32 Michael Leon
33 Laurie Iverson Mt View Cycles
34 Stephen Holmberg
35 Tony Pitone
DNF Ken Mclarty
Beginner Women
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Erin Willig Ironclad Performance Wear
2 Devin Vinson
3 Marca Murphy
4 Diana Rempe
5 Teresa Kubo
6 Allison Robbins
7 Carrie Williams Bike City
8 Marylynn King Ironclad Performance Wear
9 Heather Campbell Team Beer
10 Heather Zadow
11 Van Vandusen
12 Karen Rohr
13 Natalie Kardol
14 Ariella Odierno Cyclo Sportif
15 Katherine Fontaine
16 Bonnie Hildebrand OrganicAthlete
17 Karen Lefevre Bike City
18 Britt Millard Portland Velo
19 Amanda Durkee
20 Whitney Stenkamp Bike City
DNF Annie Cheng
Category A
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Erik Tonkin Team S&M
2 Mark Blackwelder Gentle Lovers
3 Kevin Hulick Vanilla Bicycles
4 Sean Babcock
5 Spencer Paxson Team S&M
6 Schmitt Damian Sunnyside Sports/Marcroft
7 Cary Miller Team S&M
8 Chris Brandt Collins's Bicycles
9 Tony Kic Gentle Lovers
10 Jonathan Myers Team S&M
11 Doug Wilmes River City/Marcroft Cycles
12 Seth Hosmer HPChiro/Bike n' Hike/Giant
13 Matt Mahoney Gentle Lovers
14 Scotty Carlile Therapeutic Associates Inc. Cycling
15 Tim Butler River City
16 Ian Leitheiser Cyclepath Racing
17 Patrick Wilder Cyclepath Racing
18 John Bravard Cyclepath Racing
19 Tyler Green River City
20 Jeff Bannink HUP United
21 Benjamin Dodge Sugar CMR/Easton/Specialized+D226
22 Anderson Folts Veloshop
23 Jonathan Smith Team S&M
24 Matthew Hall IRA Ryan Cycles
25 Jeremiah Swanson Team S&M
26 Jason Sager Sager Sports.com
27 Eric Sheagley Veloce/Felt
28 Gant Enderle Cyclepath Racing
29 Spencer Moersfelder River City
30 Scott Bradway Team S&M
31 Seth Patla River City Bicycles
32 Kelly Ryan River City
33 John Frey Hutch's Bend
34 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Inc. Cycling
35 Brett Luelling Capitol Subaru Cycling
36 Dan Watson Gentle Lovers
37 Mike Lilenthal Team S&M
DNF Ryan Weaver River City Bicycles
DNF Shannon Skerritt Vanilla Bicycles
DNF Jason Riffle River City Bicycles
DNF Steven Hunter Veloshop
DNF Ira Ryan IRA Ryan Cycles
DNF Matthew Wills Veloshop
DNF Joel Madrone Courage bikes
Category B
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Nick Gibson Yakima
2 James Crowe Revolver-Cascadia
3 Chip Sloan Grundelbruisers/Stewie Bicycles
4 Brody Boeger Ironclad Performance Wear
5 Martin Baker bicycleattorney.com
6 Neal Bibler Team S&M
7 Mike Kath Dangerboy racing
8 Rob Williams Veloce/Felt
9 Geoff Rice Lazy Tarantulas
10 Samuel Nicoletti
11 Alex Accetta Team Beer
12 Sean Reynolds
13 Eric Nachtrab Veloce/Felt
14 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
15 Daniel Mensher Gentle Lovers
16 Mark Krause Landshark
17 Pat O'herron
18 Ben Johnson Portland Velo
19 Aaron Lee Staccato Gelato
20 Kevin Condron Gentle Lovers
21 Colin Rowan Corner Cycle
22 Jason Borum
23 Barry O'connor
24 Jason Zadow
25 Brent Casady Existestial Velo
26 Bryan Voytilla Ironclad Performance Wear
27 Steven Davee Veloce/Felt
28 Clint Culpepper Team Beer
29 Jesse Homan Veloce/Felt
30 Myles Hoselhorst Ampersand
31 John Kim BBC
32 Matthew Klahn River City Bicycles
33 Laird Novak Vista Ridge Velo
34 Keith Bybee Kermantle
35 Greg Valentin
36 Eric Stolberg Grundelbruisers/Stewie Bicycles
37 Matt Webber
38 Cody Edeline bicycleattorney.com
DNF David Monnig North River Racing
DNF Ryan Hughes
DNF Austin Arguello CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
Category C
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Darrin Seeds
2 Jeff Ballantine Portland Velo
3 Jeffrey Brock Portland Velo
4 Martin Frye
5 Gabe Doebler
6 Elliott Usher
7 Murray Carlisle Portland Velo
8 Matt Cline
9 Brent Mattison
10 Noah Megowan Lake Oswego
11 Casey Bolthouse
12 John Berlinger Milwaukie
13 Jimmy Gladish Portland Velo
14 Chris Miller Portland Velo
15 Brian Nelson Redmond
16 Brian Ratliff Hillsboro
17 Patrick Gerke
18 Erol Chandler
19 Geoff Wittreich
20 Peter Nierengarten
21 Matthew Cittadini Portland Velo
22 Jeff Nelson Beaverton Bicycle Club
23 David Poulo
24 David Liebert
25 Ryan Larson Corvallis Cyclery
26 Myron Burr
27 Richard Hall
28 Stefan Bussey Portland Velo
29 James Bender
30 Scott Korn Portland Velo
31 Matt Moore
32 Andrew Hayes Hood River
33 Dan Larson
34 Brian Driscoll
35 Brian Tobin
36 Bryan Stanley
37 Aaron Hayes Portland Velo
38 Isaac Potoczny-jones Portland Velo
39 James Sestric
40 Joel Morrissette Beaverton Bicycle Club
41 Claytonb Lindsay
42 Gregg Rice Portland Velo
43 Phillip Golob
44 Ty Milford
45 Steve Popp
46 Scott Hamness
47 Marc Riera
48 David Smith
49 Phil Avery
50 Benjamin Davis
51 Robert Johnson
52 J. jason Jones
53 David Gratke
54 Jeff Dill
55 Joel Sheley
56 Brian Mccall
57 Christian Martin Portland Velo
58 Jeff Hardwood
59 Eric Pool
DNF Sam Taylor
DNF John Mark Baldwin Portland Velo
DNF Keith Martin Beaverton Bicycle Club
DNF Scott Hillson Beaverton Bicycle Club
DNF Jeffrey Gerwing Portland Velo
Clydesdale
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 David Rosen Half Fast Velo
2 George Beilstein
3 Jeff Rogers Grundelbruisers/Stewie Bicycles
4 Jim Scott Obese BMI
5 Chris Leach
6 James Peole Coffee Plant
7 Matthew Brownfield Team Oregon
8 Hugo Ortiz
9 Greg Umsheid Coffee Plant
10 Tom Iverson Mt View Cyles
11 Ben Helgren
Junior Men
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Austin Arguello CMG/Bike n' Hike Giant/Russell Hosner
2 Madison Chilenski Team Oregon/Sunset Cycles
3 Colton Swearingen Mt View Cycles
4 Dan Birman BBC
5 Kolby Preble Olson's Bikes
6 Joe Prettyman BBC
7 Lance Pugh BBC
8 Julian Roden Waterfront Bikes
9 Zachery Mikkelson Mt View Cycles
10 Bailey King
11 Camden Morey
12 Walker Prettyman
13 John Cartwright BBC
14 Zach Levitz
15 Rubin Field Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
16 Garrett Johnson Sprout
17 Skler Gober Olson's Bikes
Junior Women
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Cartwright BBC
2 Carolyn Cartwright BBC
3 Mikaela Saltzberg Tireless Velo
4 Madejun Hamness Sprout
5 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky
6 Alyssa Holt Sprout
Master 35+ A
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Rich Cramer bicycleattorney.com
2 Eric Martin Guinness Cycling
3 Eddie French Guinness Cycling
4 Shane Fletcher Veloce/Felt
5 John Mitchem Guinness Cycling
6 David Diviney Cyclepath
7 Mike Wilson Pacific Power Blue Sky
8 Gene Faes Stump & Roses
9 Jason Crago Capo/Lakeside
10 Mike Szwaya bicycleattorney.com
11 Jim Juenger Sunnyside Sports
12 Jeff Standish Therapeutic Associates Inc. Cycling
13 Daniel Porter Cyclepath
14 Doug Evans bicycleattorney.com
15 Aric Rist Half Fast Velo
16 Jerome Dumortier BBC
17 William Goritski Tireless Velo
18 Michael Henry
19 Andrew Reed HUP United
20 Ivan Meadors Finnegans Toys/Discover Chiropractic
21 Mike Alligood Therapeutic Associates Inc. Cycling
22 Joe Fricke Cyclepath
23 Chris Tauscher Tireless Velo
24 Scott Barker
25 Rob Williams Veloce/Felt
26 Ron Babcock Portland Velo
27 Greg Talbert Scott Mavic-Usa
28 Sasha Lacey Portland Velo
29 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside
30 Robert Huff Half Fast Velo
31 David Prause Super Relax
32 David Baker Sunnyside Sports
33 Thane Jennings Sunnyside Sports
DNF Brian Spears Half Fast Velo
DNF John Gorman Broken Man
DNF Derwyn Harris River City Bicycles
DNF Eirik Schultz
Masters 35+ B
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Joe Martin
2 Mitch Lee Portland Velo
3 Wes Swearingen Mt View Cycles
4 Aaron Leritz Team S&M
5 Paolo Dabbeni Nike Cycling
6 David Saltzberg Bridgetown Velo
7 Wade Miller Sunnyside Sports
8 Scott Brown
9 T. Kenji Sugahara Capitol Subaru Cycling
10 Andreas Gute BBC
11 Tom Phillips NoMad Sports Club
12 Christopher Tuttle
13 Darrell Beck Olson's Hammer
14 Bob Jacobs bicycleattorney.com
15 James Tervo Artisan Family Racing
16 Karsten Hagen Specialized River City Bicycles
17 Javad Simonsen Portland Velo
18 Jeffrey Gerwing b.i.k.e.-River City Bicycles, by Cyclisme
19 Rob Burkhardt
20 Michael Mann b.i.k.e.-River City Bicycles, by Cyclisme
21 Craig Ruby Mt View Cycles
22 Trig Rogers bicycleattorney.com
23 Salvatore Bondi Portland Velo
24 Chad Sage Sunnyside Sports
25 Michael Rabinowitz Tireless Velo
26 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles
27 John Weathers
28 James Jonke Tireless Velo
29 Gary Johnson Disco Velo
30 Sean Thielen
31 Doug Smith bicycleattorney.com
32 Ted Lamb Tireless Velo
33 Tim Schauer Specialized River City Bicycles
34 David German Sunset Cycle/Cycle One
35 Greg O'Brien b.i.k.e.-River City Bicycles, by Cyclisme
36 Mike Colesar Mt View Cycles
37 Mitch Yoder Team S&M
38 Roger Joys Team Rose City
39 David Ripp Tireless Velo
40 Jimmy Cavalieri
41 Jeff Vine NoMad Sports Club
42 Saul Lopez Half Fast Velo
43 Clint Ebert bicycleattorney.com
44 Harald Graham Specialized River City Bicycles
45 Dan Silvernail Half Fast Velo
46 Kurt Gritman Veloce/Felt
47 Tom Morgan bicycleattorney.com
48 Amit Kobrowski Portland Velo
49 Paul Long
50 David Dezellem Yakima Vigilantes
51 Ken Kubo
52 Michael Lujan Specialized River City Bicycles
53 Tom Riccardi
54 Sean Denney bicycleattorney.com
55 Chris Miller
56 Fergus Kinnell b.i.k.e.-River City Bicycles, by Cyclisme
57 Jeff Lorenzon Disco Velo
58 Chad Lowe
59 Karl Mikkelson Mt View Cycles
60 Brian Johnson
61 Paul Devries 343
DNF Chris Cottingham bicycleattorney.com
DNF Wade Goff Half Fast Velo
Masters 35+ C
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Mike Gilbert Tireless Velo
2 Pat Burns
3 Ken Pace Team S&M
4 Paul Greenwalt Finnegans Toys/Discover Chiropractic
5 Matt Mcguire
6 Stephen Holmes
7 Eric Sletmoe Mt View Cyles
8 Mark Proia Baily Bikes
9 Bill Marshall
10 Bartholomew Martin
11 Darren Kotsovos Tireless Velo
12 Bob Croucher Tireless Velo
13 Tom Mixon
14 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
15 Jason Franklin Team S&M
16 Chad Morris Cycle Sport
17 Juan Cagampang
18 Mick Desserault Team S&M
19 Eric Ebberoth
20 Dan Stone
21 Matt Couzens Portland Velo
22 Jason Butler brown Existential Velo
23 Jim Kysela
24 Mike Van hoose Three Rivers Racing
25 Jim Hinkley Southtown
26 Tim Goss Tireless Velo
27 Robert King Portland Velo
28 Steve Swanson Team Oregon/Sunset Cycles
29 Torsten Kjellstrand
30 Csaba Kormendy b.i.k.e.-River City Bicycles
31 Dan Larson Half Fast Velo
32 Michael Kender Portland Velo
33 Matt Minjares
34 Scott Ballard Veloshop
35 Andrew Wilson
36 Eric D. Mcmurtry
37 Chris Robinette
38 Jeff Spencer
39 Tim Labarge
40 Tony Dirks Mt View Cyles
41 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
42 Mark Friel
43 Collin Whitehead
44 Mark Mcmurtry
45 Jeff King
46 Stehen Vandoren
47 Matthew Cordeiro Oregon Active
48 Eric Stouck Half Fast Velo
49 James Medeiros Cyclepath
50 John Huntsman Team S&M
51 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
52 Robert Kyper Tireless Velo
53 Gary Smith
54 Bob Crow Lazy Tarantulas
55 Hugh Davis
56 Chris Williams bike city racing
57 Charles Ramia Viva L'Mour
58 Mark Evereti Olson's Bike
59 Russ Gober Olson's Bike
60 Mike Neplfletor
61 Dan Burton Team S&M
62 Eric Roden Waterfront/Thirsty
63 David Fredrickson
64 Robert James
65 David English Mclain Velo
66 Paul Mckean
67 Todd Williams bike city racing
68 Chad Stanhard
69 Matt Glynn Bike Gallery
70 Jon Prettyman BBC
DNF Brady Brady
DNF DAvid Strader South Town Velo
DNF Sean Becker Ten Guys names Alex
DNF Jason Gay Brooklyn GW
Masters 50+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 John Wilson Pacific Power Blue Sky
2 Dave Luoma Guinness Cycling
3 Don Leet Sunnyside Sports
4 William Zale
5 Ron Strasser Team
6 Henric Meldgard Woria
7 James Thiele Team Rose City
8 Jay Rathe BBC
9 Steve Lacey Guinness Cycling
10 Evan Griffiths
11 Dan Macnaughton Guinness Cycling
12 Dan Davis WebCyclery.com
13 Dieter Hoffmann
14 Paul Mautner Team Rose City
15 Russell Speirn Portland Velo
16 Gregory Hartman Portland Velo
17 Richard Marantz NoMad Sports Club
18 Paul Montgomery Team S&M
19 Steven Brown
20 Jeffrey Chicoine
21 John Lutz
22 Mike Gomez
23 Ed Barker
24 Ike Kendrick
DNF Dean Lucas River City
Masters Women 35+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Dayna Deuter Ridley
2 Beth Burns Veloce/Felt
3 Pam Fairchild Tireless Velo
4 Ann Leitheiser Cyclepath
5 Julie Swearingen Mt View Cycles
6 Tamara Metz Veloce/Felt
7 Sage Fuller Sorella Forte
8 Connie Vine NoMad Sports Club
9 Laura Hagen Mt View Cycles
10 Elaine Bothe Acme Motor Wear
11 Elaine Prause SuperRelax
12 Jennifer Woodruff
13 Ann Goss Tireless Velo
14 Angela Gapay Olsen/Hammer
15 Denise Vernon Three Rivers Racing
16 Danielle Machon
17 Bernadette Estrada Veloce/Felt
18 Karen Henry
19 Rachael Parker Olsen/Hammer
Singlespeed
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 John Rollert WebCyclery.com
2 Mark Blackwelder Gentle Lovers
3 Jacob Furniss Revolver-Cascadia
4 Seth Patla River City
5 Jeff Curtes
6 Landon Masterfield
7 Adrian Olmstead HUP United
8 Peter Zlatnik Bike Gallery
9 Slate Olson HUP United
10 John Dorfer Veloshop
11 Matthew Hall Ira ryan
12 Brad Urban Veloshop
13 Matthew Cardinal Bike Gallery
14 Sal Collura CoMotion
15 Justin Zucconi Staccato Gelato
16 Darrin Joos Bike Gallery
17 Erik Weeman Grundelbruisers/Stewie Bicycles
18 Brian Nilsson Super Relax
19 Jose Rodriguez
20 Ethan Furniss Revolver-Cascadia
21 Peterson Conklin Bike City Racing
22 Matthew Walp
23 Bill Crane Team Momentum
24 Andy Meschke
25 Ryan Weaver River City Bicycles
26 Shawn Small Team Pegasus
27 Dylan Mcnamee Galois
28 James Westfall Vista Ridge Velo
29 Eddie Wang River City
30 Kevin Ziemke Team Beer
31 Craig Austin Half Fast Velo
32 Drew Wilson Veloshop
33 Dan Silvernail Half Fast Velo
34 Paul Kanz Finnegans Toys/Discover Chiropractic
35 John Howe Team Beer
36 Doug Brecht Cedar Mill Velo
37 Patrick Wilder Cyclepath
38 Steven Basden Half Fast Velo
39 Brice Stivers
40 Kurt Williams
41 Eric Aldinger
42 Alex Kroman Portland Velo
43 Erin Playman Gentle Lovers
44 Joe Cadwell Bike City Racing
45 Russ Gober Olson's Bike
DNF Dominic Gerbo Staccato Gelato
DNF Drew Wilson Team Beer
DNF
Women A
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Sue Butler Monavie Cannondale
2 Rhonda Mazza Sorella Forte
3 Bridgette Stoick River City Bicycles
4 Alice Pennington Desalvo Custom Cycles Racing
5 Julie Browning Cyclepath
6 Rhonda Morin Sorella Forte
7 Erin Playman Gentle Lovers
8 Colleen Flaherty Veloce/Felt
9 Colleen Mcclenahan Sorella Forte
10 Elizabeth Cardinal Veloshop
11 Kristin Wille Portland Velo
12 Jennifer Schweitzer Veloshop
DNF Heather Gundersen Veloshop
Women B
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Sara Johnson Velobella
2 Sarah Post-holmberg
3 Risha Kelley bicycleattorney.com
4 Audrey Brown Stanford University Cycling Team
5 Margie Bradway
6 Sarah Tisdale Sorella Forte
7 Heidi Swift Portland Velo
8 Mary Zucconi Staccato Gelato
9 Tessa Sugahara Team Group Health
10 Bryne Enderle Cyclepath
11 Carey Schleicher-hasl...
12 Ingrid Dobson Kremantle
13 Susan Peithman Veloforma
14 Patty Garland Disco Velo
15 Kristin Mccarthy Ironclad Performance Wear
16 Danielle Booth
17 Amber Clark Team Beer
DNF Lindsay Kandra Team Group Health
Women Masters 45+
PlFirst NameLast NameTeamTime
1 Jan Moss Team Group Health
2 Sue Ripp Tireless Velo
3 Debra Windus Finnegans Toys/Discover Chiropractic
4 Lynne Cuevas Sorella Forte
5 Meg Mautner Bike Central
6 Theresa Carr Revolution
7 Sue Hanna Tireless Velo
8 Darquise Cloutier Team Lantern rouge
DNF Lisa Campbell