These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Junior 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Chris Lloyd Rogue Velo Racing
2 Thomas Carey
3 Adam Glymph Endorphin Fitness

Men Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Terry Turner Team Carytown Bicycle Company Powered by
2 Mark Wilson
3 Tracy Michaud Fat Frogs Racing
4 Michael Seek Rogue Velo Racing
5 Kevin Horvath Rogue Velo Racing
6 Michael Lirette Southside Tri & Cycle
7 Chuck Miller Rogue Velo Racing
8 Chris Caton Rogue Velo Racing
9 Matthew Cox
10 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen

Men Master 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Henry Loving
2 Robert Suydam Team Carytown Bicycle Company
3 Bobby Anderson
4 Brian Shields
5 Mark Junkermann RunRideRace
6 Frank Smith RunRideRace
7 William Gilmer Celerity Cycling
8 John Messersmith Altius Cycling Team
9 Jason Lloyd Rogue Velo Racing
10 Dave Olds South Mills Cycling Club
11 Todd Miller Team Tripower

Men Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Michael Stoop Altius Cycling Team
2 Michael Hosang Tri Power
3 Jimmy Deaton Tri Power
4 Nicholas Tempest Team Tripower
5 Michael Baldwin ii Tri Power
6 Robert Axel anderson
7 Jerry Hadley Team Tripower
DNF Mark Ladow Celerity Cycling p/b Brooks Systems

Men Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Development
2 David Sellars
3 Chris Scales Celerity Cycling
4 Robert Axel anderson
5 Eric Crandell Rogue Velo Racing
6 Elwood Glass
7 Frank Smith RunRideRace
8 Matt Keane Fat Frogs Racing
9 John Messersmith Altius Cycling Team
10 John Emanuel Team Carytown Bicycle Company Powered by
11 Peter Henry Altius Cycling Team
12 Michael Carhart Tri Power
13 Tim Shockley Virginia Beach Wheelmen
14 Ben Beck
15 Jonathan Nisbet Virginia Beach Wheelmen
16 Chris Caton Rogue Velo Racing
17 Sean Yeager Altius Cycling Team
18 Steven Hendricks Virginia Beach Wheelmen
19 James Lloyd
DNF Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen
DNF Mark Junkermann RunRideRace
DNF Tracy Michaud Fat Frogs Racing

Men Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Alaln Dawkins Celerity Cycling p/b Brooks Systems
2 Jason Wood
3 Ben Beck
4 Westyn Wilhelm
5 Michael Carhart Tri Power
6 Jim Novak Rogue Velo Racing
7 Michael Shirley Rogue Velo Racing
8 Michael Lirette Southside Tri & Cycle
9 Stephen Wood
10 Todd Miller Team Tripower
11 Doug Hight Fat Frogs Racing
12 Jason Hopkins Design Physics Racing
13 Robert Kane
14 Jason Bradford Fat Frogs Racing
15 Casey Fulton Rogue Velo Racing
16 Charles Langley Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
17 Andy Mckay Rogue Velo Racing
18 Michael Oconnor
19 Steven Hendricks Virginia Beach Wheelmen
20 Steve Forss
21 Joel Stewart
22 Paul Minihan
DNF Antonio Campos Rogue Velo Racing
DNF Ian King

Mixed Junior 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Casey Fulton Rogue Velo Racing
2 Haydn Miller Rogue Velo Racing
3 James Lloyd Rogue Velo Racing
4 Charlotte Hadley
5 Christopher Carey
6 Logan Hight Fat Frogs Racing
7 Reagan Miller Rogue Velo Racing
8 Caleb Shirley
9 Anna Carhart
10 Emma Hadley
11 Autumn Bartels

Mixed Cat 1/2/3/4/5 Single

Pl First Name Last Name Team Time
1 Dave Chamblin
2 Tim Pope Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
3 Eric Crandell Rogue Velo Racing

Women Master 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Pope Rogue Velo Racing
2 Paula Smith River CIty Women's Racing
3 Malissa Hundley Altius Cycling Team
4 Jennie Zack Rogue Velo Racing
5 Jane Seymour Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing

Women Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Avanell Schmitz Tradewinds Racing p/b BikeBeat
2 Sally Mcmahon Tri Power
3 Jennifer Pope Rogue Velo Racing

Women Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Melissa Presnell Rogue Velo Racing
2 Mason Hopkins ALAN North America Cycling
3 Paula Smith River CIty Women's Racing
4 Katie Simmons Team Carytown Bicycle Company
5 Sonya Richeson Team Commonwealth Sports Medicine
6 Malissa Hundley Altius Cycling Team
7 Debbie Taylor Fat Frogs Racing
8 Jane Seymour Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
DNF Glenda Craddock Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing

Women Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Sonya Richeson Team Commonwealth Sports Medicine
2 Debbie Taylor Fat Frogs Racing
3 Glenda Craddock Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
4 Kerry Kelley
5 Dulcey Lloyd Rogue Velo Racing
6 Amber Kirby

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with