These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Youth 6-9

Pl First Name Last Name Team Time
1 Liam Gray Celo Pacific 19:23.th
2 Ezra Stevenson 28:55.th

Men 1-4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jason Siegle SDG/Felt 1:02:21.th
2 Brent Prenzlow CELO PACIFIC / FOCUS 1:03:27.th
3 Gareth Feldstein Ritte CX Team 1:04:13.th
4 David Sheek SDG/Felt 1:06:45.th
5 John Behrens Velo Hangar 1:07:43.th
6 Blake Rowan SLO-Nexus p/b Foothill Cyclery 1:09:29.th
7 Bailey Eckles The Team SoCalCross -2
DNF Eric Nelson Mudfoot -8

Men 1-4 Juniors 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Charlie Rous Bolthouse Farms 43:35.th
2 Jonah Sanchez Simple Green/Bike Religion 45:41.th
3 Cheyenne Comer The TEAM SoCalCross/ Major Motion Development -1
4 Christian Henderson -1
5 Ethan Sanchez Simple Green/Bike Religion -1
6 Micah Sanchez -1
7 Jameson Campaigne Celo Pacific -2

Men 1-4 Juniors 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Geoffrey Bartz Bolthouse Farms 35:53.th
2 Parker Rous Bolthouse Farms 39:41.th
3 Drew Campaigne Celo Pacific 44:26.th
DNF Bailey Eckles The Team SoCalCross -4

Men 1-4 Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Ryan Dahl SPY-Giant-Ride 40:14.th
2 Matthew Freeman Team Redlands 41:26.th
3 Carlos Matias Mendigochea La Grange 41:30.th
4 Ryan Rickard Dumpster Rider 44:08.th
5 Michael Noel Bolthouse Farms 45:25.th
6 Garnet Vertican Spy Giant Ride 46:18.th

Men 1-4 Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Stephenson Rokform/Rock N' Road 40:24.th
2 David Turner Turner Bikes 41:56.th
3 Brad Stephenson Rock N Road 42:28.th
4 Mike Mcmahon Team Velocity 43:09.th
5 J. Juelis 49:39.th

Men 1-4 U23 10-22

Pl First Name Last Name Team Time
1 Bailey Eckles The Team SoCalCross 1:02:28.th

Men 1-5 Masters 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jay Thornton Laguna Cyclery 45:39.th
2 Jonathan Livesay Montrose Bikeshop 50:22.th
3 Scott Sampson Da Hui Race 53:18.th
4 Roger Jorgensen Bikeman.com -1

Men 1-5 Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Eric Nelson Mudfoot 32:22.th
2 Todd Stephenson Rock N Road 32:51.th
3 David Turner 33:12.th
4 Brad Stephenson Rock N Road 33:53.th
5 Zachary Griffin 34:46.th
6 Mike Mcmahon Team Velocity 35:06.th
7 Sergio Cruz Mudfoot 35:11.th

Men 3-4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Griffith Vertican 42:34.th
2 Geoffrey Bartz Bolthouse Farms 44:25.th
3 Michael Szerszunowicz Gold Coast 45:07.th
4 Scott Weaver Aerohead Cycles 45:54.th
5 Brandon Sincock Mudfoot 47:01.th
6 Jason Strzelczyk Mudfoot -1
7 Gerry Duttweiler -1
DNF Michael Hutson -3

Men 3-5 Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Phillip Gray Celo Pacific 44:03.th
2 Adam Hensley Bolthouse Farms 45:14.th
3 Josh Caffrey Cadence 47:10.th
4 David Rous Bolthouse Farms 47:16.th
5 Rich Hodgson Rev Endurance Cycling 49:27.th
6 Todd Munson 53:25.th

Men 3-5 Masters 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Courtland Keith Bolthousen Farms 44:10.th
2 Richard Picarelli Bolthouse Farms 45:37.th
3 Richard Mainville Celo Pacific 47:28.th
4 George cook Team quixote Super Happy Fun Time 49:07.th
5 David Lawson Celo Pacific 51:06.th
6 Gerry Duttweiler 52:08.th
7 David Culbertson Platinum Performance -1
8 Mark Campaigne Celo Pacific -1
9 George Fuentes Bike Bakersfield -1
DNF Lance Nicholls DirtRag Magazine -2

Men 3-5 Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Lance Nicholls DirtRag Magazine 34:06.th
2 Griffith Vertican 34:38.th
3 Mark Campaigne Celo Pacific 37:10.th
4 Rich Hodgson Rev Endurance Cycling 38:23.th
5 David Culbertson Platinum Performance 39:23.th
6 George cook Team quixote Super Happy Fun Time 40:10.th
7 Jackson Matt The Filthy Bear 40:44.th
8 Roger Jorgensen Bikeman.com -1

Men 4-5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Brian Sanchez Simple Green/Bike Religion 45:43.th
2 Chad Stanley Unattached 45:51.th
3 James Pass 47:08.th
4 Carl Crawford Botlhouse Farms 52:37.th
5 Greg Walker Bolthouse Farms 53:27.th
6 Craig Henderson -2

Women 1-4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Amanda Nauman SDG/Felt 35:57.th
2 Nicole Brandt La Grange 36:40.th
3 Christina Probert turner Turner bikes/ The TEAM SoCalCross 39:17.th
4 Dorothy Wong The TEAM SoCalCross 42:51.th

Women 1-4 Juniors 10-14

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jesse Amelia gillingham The TEAM SoCalCross 51:49.th
2 Sophia Stevenson -1

Women 1-4 Juniors 15-18

Pl First Name Last Name Team Time
1 Courtney Comer The TEAM SoCalCross/ Major Motion Development 46:38.th

Women 1-4 Masters 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robin Kaminsky Black Sheep 52:41.th

Women 1-4 Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Christina Probert turner Turner bikes/ The TEAM SoCalCross 31:26.th
2 Robin Kaminsky Black Sheep Cycling 31:27.th

Women 3-4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Courtney Comer The TEAM SoCalCross/ Major Motion Development 42:51.th
2 Dara Richman helen's racing 44:50.th
3 Cheyenne Comer The TEAM SoCalCross/ Major Motion Development -1

Women 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Shamane Morejon Elohssa/ H&S 36:55.th
2 Isabelle Thompson Montrose Bike Shop 37:31.th
3 Melanie Stevenson 43:34.th

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with