These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

CAT 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick d. Rondeau NORTHAMPTON CYCLING CLUB (NCC) 39:08
2 Andrew Reimann TEAM YACHT CLUB 39:14
3 Karl Sineath BOSTON ROAD CLUB 40:00
4 Philip Hempstead NORTHAMPTON CYCLING CLUB/ JAM FUND 40:35
5 Matthew Tyler Laughing Dog Bicycles 40:35
6 Zachary Veugen LAUGHING DOG CYCLERY 40:35
7 Ian Gielar ELM CITY VELO 40:47
8 Joe Walsmith LIGHT & SALT 40:47
9 Scott Frison THE DEVIL'S GEAR BIKE SHOP/NHBC 41:10
10 Aaron Tanscher FAMILY BIKE 41:22
11 Sam Noel 1K2GO COFFEE / BURRIS LOGISTICS
12 Johnny Morin JOE'S GARAGE 41:47
13 Eric Wyzga NESS/SHIMANO 41:53
14 Daniel Walker BARKS WRECK 42:27
15 Christian Baks BIKEMAN.COM 43:17
16 Timothy Young GUS' CX 43:57
17 Scott Decoteau BARKS + WRECK
18 Brendan Lauge COMMUNITY BICYCLE RACING 44:50
19 Matthew Leahey NORTHAMPTON CYCLING CLUB 45:33
20 John Sumner BIKEMAN.COM
21 Jordan Greenberg PEMI-BAKER CYCLING CLUB 45:44
22 Dan Kurowski COMPETITIVE EDGE CYCLING 46:13
23 Matt Hersey RIDESTUDIOCAFE 46:45
24 Rudy Bleakley jr Sherpa-Eleonore Rocks 48:11
25 John Moore COMMUNITY BICYCLE RACING 48:25
26 Kent Hirshberg DEDHAM BIKE
27 Dan Reiners KISSENA CYCLING CLUB
28 Daniel Servetas CBRC

CAT 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Aaron Keene NORTHAMPTON CYCLING CLUB 42:14
2 Phil Mazerolle 43:49
3 Dean Delis 44:04
4 Jeff Krywanczyk CAPITAL BICYCLE RACING CLUB 44:32
5 Matt Zarotny Stephs wild ride 44:41
6 Brendan Longe COMMUNITY BICYCLE RACING 45:05
7 Dan Kurowski COMPETITIVE EDGE CYCLING 46:08
8 John Moore COMMUNITY BICYCLE RACING 46:40
9 Brian Cole PVC/Cyclemania 46:40
10 Matthew Leahey NORTHAMPTON CYCLING CLUB 46:40
11 John Raguin MINUTEMAN ROAD CLUB 47:03
12 David Powell COMPETITIVE EDGE CYCLING 47:25
13 Seth Haskell KEEP IT TIGHT 47:42
14 Andy Scott NORTHAMPTON CYCLING CLUB 47:42
15 Michael Benson 47:57
16 Thomas Montovani UNIVERSITY OF MASSACHUSETTS - AMHERST 48:38
17 Jim Downs NORTHAMPTON CYCLING CLUB (NCC) 49:12
18 Dillon Pronovost CHESHIRE CYCLE 50:40
19 Rick Perner KISSENA CYCLING CLUB 51:19
20 Matt Lichack 51:35
21 Thomas Gemelli 52:17
22 David Vernooy 52:41
23 Greg Wise NORTHAMPTON CYCLING CLUB (NCC)
24 Craig Jolicoeur Team RRRhody
25 Brian Barton
26 Ian Vernooy
27 Michael Moses
28 Charles Schwartz CYCLE-SMART

ELITE - 123

Pl First Name Last Name Team Time
1 Todd Bowden AETNA-EXPO WHEELMEN 45:01
2 Tim Ratta EXPO WHEELMEN 45:26
3 Robert Marcinko STAGE 1 / FUSIONTHINK 46:36
4 Eric Carlson TEAM EDGE / ERRACE.ORG 47:08
5 Ian Schon B2C2 47:18
6 Laurence Merling EXPO WHEELMEN 47:47
7 Christopher Merola LAUGHING DOG 49:51
8 Tim Noel 1K2GO COFFEE / BURRIS LOGISTICS 50:18
9 Grant Halsey NEBC P/B CYCLE LOFT

JUNIORS

Pl First Name Last Name Team Time
1 Cameron Scott NORTHAMPTON CYCLING CLUB 40:11
2 Greg Gunsalus BAYHILLCAPITAL P/B CORNER CYCLE 41:18
3 Finnegan O'connor NORTHAMPTON CYCLING CLUB 43:37
4 Christian Moreau TEAM BICYCLE ALLEY 46:08
5 Christopher Golden BAYHILL CAPITAL/CORNER CYCLE
6 Tommy Servetas NYCROSS.COM P/B CRAFT
7 Aiden Mapel NORTHAMPTON CYCLING / KRYPTONITE BMX
8 Jaden Wise NORTHAMPTON CYCLING CLUB (NCC)

Juniors <12

Pl First Name Last Name Team Time
1 Robie Sumner -
2 Timothy Golden BAYHILL CAPITAL/CORNER CYCLE -
3 Amanda Witkus -
4 Michael Barton -
5 Ryan Barton -
6 Aeson Delis -
7 Amalia Rodrigues -
8 Margo Magee -
9 Myles Scott -

MASTERS 35+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Josh Egan CREATEX-BENIDORM 47:25
2 Scott Rosenthal ZANCONATO RACING 49:01
3 Keith Burgoyne LAUGHING DOG BICYCLES 49:02
4 Steve Witkus BIKEMAN 49:56
5 C Todd Lombardo HUP UNITED 53:12
6 Richard Banfield FRESH TILLED SOIL

MASTERS 45+

Pl First Name Last Name Team Time
1 Patrick Cunningham HORST ENGINEERING CYCLING TEAM 39:04
2 Monte Frank VERGE SPORT / TEST PILOT 39:32
3 Michael Ward BCA/LINEN 39:39
4 Christopher White SMART- BOB 39:53
5 Paul Wojciak PAWLING CYCLE AND SPORT 40:00
6 John Golden BLUE HILLS CYCLING CLUB 40:17
7 Matthew Domnarski HORST ENGINEERING MASTERS CYCLING TEAM 40:20
8 Michael Kelly TEAM EDGE 41:05
9 Paul Nyberg HORST ENGINEERING MASTERS CYCLING TEAM 41:19
10 David Corrigan Fritz's Bicycle Shop 41:35
11 Eiric Marro SUNAPEE /CONTINENTAL PAVING/BUCHIKAS 42:02
12 Ed Burgess FAVATA'S TRT BICYCLES 42:18
13 Steve Witkus JRA CYCLES 43:08
14 Timothy Young GUS' CX 43:17
15 Paul Weiss OA/CYCLEMANIA MASTERS CYCLING TEAM/PORTLAND VELO C 44:33
16 John Mcgrath NEBC P/B CYCLE LOFT 44:59
17 Michael Hempstead NORTHAMPTON CYCLING CLUB 45:39
18 Brian Bigelow THE VELO RESOURCE 46:31
19 Ted D'onofrio HORST ENGINEERING MASTERS CYCLING TEAM 46:38
20 Michael Tucker BCA/LINEN
21 David Leedberg SPIN ARTS
22 Jay Kulpinski BCA/LINEN
23 Rudy Bleakley jr Sherpa-Eleonore Rocks
24 David Holmander THE VELO RESOURCE

MASTERS 55+

Pl First Name Last Name Team Time
1 David Goodwin NORTHAMPTON CYCLING CLUB 42:24
2 Peter Crowley NCC/NORTHAMPTON CYCLE CLUB 43:15
3 Marc Tatar BIKEWORKS/SVC 43:37
4 Keith Honda EXPO WHEELMEN 44:29
5 John Weferling COMPETITIVE EDGE CYCLING 46:56
6 David White GREEN MOUNTAIN BICYCLE CLUB (GMBC) 49:05
7 Donald Snoop HANG ON SNOOPY RACING TEAM

WOMEN OPEN

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kathryn Cumming TEAM YACHT CLUB 42:30
2 Vickie Monahan TEAM ERRACE P/B DSO MANUFACTURING 44:07
3 Amanda Bedard CYCLING CONCEPT RACING TEAM 47:03
4 Brenda Bahnson HUP UNITED 48:10
5 Ryanne Carmichael PEMI-BAKER CYCLING CLUB 52:06
6 Karen Lynn CYCLOCROSSRACING.COM/SIP, CLIP & GO! COFFEE
7 Natasja Brooijmans GREEN LINE VELO DRIVEN BY ZIPCAR
8 Nicole Hildebrand EXPOWHEELMEN
9 Karen Kurowski COMPETITIVE EDGE CYCLING

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with