These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Junior 10-14 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Zachary Shostack Bike Loft East 23:33.8
2 Ben Rabin 25:16.7

Men Master 35+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Gregg Palmer 34:16.3
2 Marcello Prattico Bike Loft East 34:50.9
3 Chris Caza 35:37.8
4 Eric Crandall Syracuse Bicycle Cycling Club 38:28.1

Men Master 45+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jim Nicholson 32:57.6
2 Gregory Drumm Empire Brewing - Syracuse Bicycle 33:00.8
3 David Faso Bike Loft East 33:04.8
4 Bryan Blake Team 2 Cycling 34:15.2
5 Raymond Willard Empire Brewing - Syracuse Bicycle 34:21.5
6 John Parker 35:11.8
7 Chris Spina Empire Brewing - Syracuse Bicycle 36:18.4
8 Scott Somers Team 2 Cycling 36:29.2
9 Jeremy Dodds 37:02.7
10 Jerry Visconti 37:30.8
11 Gregory Low MaxPowerCycling.com 38:26.2
12 Mark Petty 33:56.1
13 John Poland Full Moon Vista Bike and Sport 37:14.5
14 Todd Relyea MaxPowerCycling.com 07:05.5

Men Master 55+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Colin Funk 32:41.0
2 Thomas Emrich 33:34.2
3 Ken Mann Bike Loft East 34:34.4
4 Greg Brett PITTSFORDPAINTINGCYCLING 34:44.4
5 Brian Borowiec Park Ave Bike Shop 35:06.9
6 Neal Scott 36:40
7 Bruce Wolcott Genesee Valley Cycling Club 36:51.5
8 Craig Goetzmann 37:15.5
9 Richard Camping Team Towpath 37:23.1
10 Dave Wall 37:24.2
11 James Young 41:02.4

Men Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 R Scott hannan Team SCARR 52:28.8
2 Eric Giehl EFP Rotenberg Cycling Team 53:39.1
3 Jim Nicholson Ride Oswego County 55:37.3
4 Tyler Sweeting EFP Rotenberg Cycling Team 58:59.8
5 John Ormsby 53:48.0
DNF Mark Walters 21:12.0
DNF Jason Dellilo Bike Loft East 21:31.1

Men Senior Cat 3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevan Edwards Mello Velo 52:51.7
2 Mark Walters 53:14.0
3 Jason Quagliata Team Towpath 53:40.1
4 Elias Bennett 53:46.4
5 Ross Weller 55:40.0
6 Peter Pelychaty 55:51.0
7 Kevin Ballou Bikeman.com 56:03.5
8 Jason Dellilo Bike Loft East 56:30.7
9 Wesley Hadzor 56:56.1
10 Scott Griswold 57:01.1
11 Randy Hadzor 57:53.4
12 Neil Hueber Mello Velo 58:06.8
13 Kwok Wong 58:19.3
14 Nate Molinari 58:58.4
15 Brance Unkrich 59:52.3
16 Marcello Prattico Bike Loft East 56:15.1
17 Ken Hammond 57:42.3

Men Senior Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Randy Hadzor 23:27.5
2 Nate Molinari 23:28.9
3 Robert Shostack Bike Loft East 23:38.0
4 David Hansen Syracuse Bicycle Cycling Club 23:48.0
5 David Tate Empire Brewing - Syracuse Bicycle 24:03.5
6 Jeremy Dodds 24:21.9
7 Jonathan Rodriguez 24:22.9
8 Finbarr Scannell Syracuse Bicycle Cycling Club 24:24.2
9 Scott Stewart Syracuse Bicycle - Empire Brewing 24:29.0
10 Ted Volkomer Ride Oswego County 24:30.2
11 Rick Bush Ride Oswego County 24:38.7
12 Scott Somers Team 2 Cycling 24:58.4
13 Ken Hammond 25:13.6
14 Bill Reese 25:18.9
15 Ben Rabin 25:26.0
16 Noel Bonk MaxPowerCycling.com 25:42.6
17 Andrew Dagati 25:53.4
18 Shannon Brown 26:33.9
19 Jeffrey Ellis 26:39.3
20 David Kennedy 27:06.3
21 Dave Dewey 27:31.9
22 Patrick Mcneil SPACERGIF.ORG 27:34.0
23 John Boettger 27:37.3
24 Eric Flanders 28:02.2
25 Shawn Tysco 28:31.5
26 Greg Mills Team 2 Cycling 28:44.3
27 Chris Allen 29:51.7
28 John Ders 29:59.2
29 Tom Belliveau 30:10.2
30 Chris Cavanaugh 30:18.3
31 Todd Relyea MaxPowerCycling.com 30:42.1
32 Andrew Wolfe 31:27.1
33 Andrew Hinman 33:35.1
34 Michael Tafler 25:29.3

Men Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevan Edwards Mello Velo 22:17.5
2 Kevin Ballou Bikeman.com 23:03.5
3 Randy Hadzor 23:21.6
4 Jerry Visconti 25:01.5
5 Andrew Dagati 25:59.6
6 Michael Gorzynski Bike Loft East 27:49.8
7 F. Brian Hidy Owasco Velo Club 28:33.2

Women Senior

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nancy Bailey PITTSFORDPAINTINGCYCLING 53:35.5
2 Helene Schmid Ve'loved Multisport 58:06.4
3 Kristin Mullally Bike Loft East 00:47.6

Women Senior Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Nancy Bailey PITTSFORDPAINTINGCYCLING 26:22.9
2 Kimberly Kedenburg Bike Loft East 28:06.0
3 Christina Botting Ride Oswego County 28:10.2
4 Susan Faso Bike Loft East 28:15.6
5 Kristin Mullally Bike Loft East 28:38.6
6 Erika Zazzara MaxPowerCycling.com 30:02.6
7 Rebecca Auyer 31:47.7
8 Marcie Mann 23:19.2
9 Pauline Shostack 28:19.0

Women Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Jennifer Cohen Bike Loft East 30:58.2
2 Morgan Jenkins 23:24.5

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with