These results are provided for informational purposes only. Please note that the protest period for this event has expired and no changes can or will be made to these results.

Men Junior 10-15 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Connor Singh Team NYCROSS.com 30:43:00
2 Zach Taber 32:47:00
3 Miles Mattern 26:00:00
4 Zachary Shostack Bike Loft East 27:03:00
5 Mikey Osterhaudt 31:13:00
6 Ben Rabin 34:25:00
7 Jordan M. pone' 17:30

Men Junior 15-18 Open

Pl First Name Last Name Team Time
1 Matthew Rebis 33:09:00
2 Sam French 24:42:00
3 Jack Rubelka 27:10:00
4 Cade Dugan 35:38:00

Men Master 35+ Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 R Scott hannan Team SCARR 37:03:00
2 Gregory Drumm Empire Brewing - Syracuse Bicycle 37:37:00
3 David Faso Bike Loft East 38:00:00
4 Raymond Willard Empire Brewing - Syracuse Bicycle 38:36:00
5 Ken Mann Bike Loft East 39:00:00
6 Bryan Blake Team 2 Cycling 39:02:00
7 Scott Griswold 39:34:00
8 Brian Sanders GSMVBC 39:39:00
9 Chris Caza 39:51:00
10 Jeremy Dodds 41:31:00
11 Chris Spina Empire Brewing - Syracuse Bicycle 41:49:00
12 John Parker 42:56:00
13 Jerry Visconti 38:03:00
14 John Ders 44:57:00
15 Todd Relyea MaxPowerCycling.com 45:58:00
16 John Kolh 37:24:00
17 Mike Osterhaudt 44:20:00
18 Jason Rupert 42:48:00
19 Matt Ruddy 13:52
20 Jim Nicholson 6:35

Men Senior Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Craig Mattern Park Ave Bike Shop 1:00:04
2 Timothy O'shea 1:00:08
3 David Yacobelli NoTubes/Corning Race Team 1:01:14
4 Kevan Edwards Mello Velo 1:01:24
5 Ross Weller 1:02:27
6 Daniel Vaughn Cannondale Cyclocrossworld 1:02:32
7 Phillip Mccarthy Team SCARR 1:03:39
8 Sammy Moseley CRCA/Foundation 1:03:47
9 Joshua Arvidson 1:05:35
10 Jim Nicholson 1:06:53
11 Neil Hueber Mello Velo 1:00:15
12 Elias Bennett 1:00:43
13 Scott Griswold 1:01:52
14 Karl Faruzel Bike Loft East 1:02:10
15 David Hansen Syracuse Bicycle Cycling Club 1:03:51
16 Mark Williams Sonne's Racing/MVBC 1:04:51
17 John Ormsby 1:05:01
18 Marcello Prattico Bike Loft East 1:01:31
19 Emory Creel Central New York Cyclist-CNYC 44:04:00
20 Rich Rutishauser Mohawk Valley Bicycling Club 17:43
21 Jason Dellilo Bike Loft East 18:06

Men Senior Cat 4/5

Pl First Name Last Name Team Time
1 Randy Hadzor 40:09:00
2 Corey Dubois Central New York Cyclist-CNYC 41:08:00
3 Jeff Frutchey Crystal City Cycling 41:21:00
4 Cameron Lewis 41:33:00
5 Robert Shostack Bike Loft East 41:43:00
6 Finbarr Scannell Syracuse Bicycle Cycling Club 42:05:00
7 Scott Stewart Syracuse Bicycle - Empire Brewing 42:12:00
8 Niles Gagnon 42:40:00
9 David Tate Empire Brewing - Syracuse Bicycle 43:02:00
10 Brian Rautio Bike Loft East 43:45:00
11 Wesley Hadzor 44:00:00
12 Chris Spina Empire Brewing - Syracuse Bicycle 44:12:00
13 Shannon Brown 44:55:00
14 Sean Horsford 47:06:00
15 Daniel Pone MaxPowerCycling.com 47:22:00
16 Alex James 47:54:00
17 Jeremy Dodds 48:20:00
18 Matt Rudnitsky 40:43:00
19 Daniel Defrees 41:15:00
20 Patrick Mcneil SPACERGIF.ORG 41:30:00
21 Adam Robedee 42:13:00
22 Bryan Chambala 42:25:00
23 Tyler Andre 42:56:00
24 Ben Rabin 43:07:00
25 Shawn Tysco 43:16:00
26 Eric Flanders Syracuse Bicycle Cycling Club 44:41:00
27 Ty Benda 45:34:00
28 Tim Taber 45:48:00
29 Michael Schlimmer 45:55:00
30 Ned Roulston 46:44:00
31 Kevin Perry 47:07:00
32 Chris Cavanaugh 47:40:00
33 Len Nitzberg 48:33:00
34 John Kolh 48:50:00
35 Matt Delaney 49:01:00
36 Ben Larsen 50:00:00
37 Todd Relyea MaxPowerCycling.com 50:14:00
38 John Ders 50:36:00
39 James Neu 30:16:00
40 Dylan Desimone 44:33:00
41 Jonathan Camerota 44:38:00
42 Michael Tafler Ride Oswego Couty - R.O.C 46:42:00
43 Mike Peter Crosshairs Cycling 47:17:00
44 David Knaebel 29:10:00
45 Jason Rupert 45:14:00
46 David Hansen Syracuse Bicycle Cycling Club 16:16
47 Noel Bonk MaxPowerCycling.com 16:28
48 Ian Baker 17:29

Men Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Kevan Edwards Mello Velo 24:16:00
2 John Parker 25:40:00
3 Brian Sanders GSMVBC 27:13:00
4 Randy Hadzor 27:28:00
5 Niles Gagnon 28:09:00
6 Jerry Visconti 28:17:00
7 Noel Bonk MaxPowerCycling.com 26:01:00
8 F. Brian Hidy Owasco Velo Club 27:16:00

Women Junior 10-15 Cat 1/2/3/4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Grace Mattern 25:13:00
2 Lexie Rabin 32:23:00

Women Senior Cat 1/2/3

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katina Walker Bike Loft East 42:17:00
2 Nancy Bailey PITTSFORDPAINTINGCYCLING 44:34:00
3 Emily Dubs Nuts About Granola/Hoffman DieCast 44:59:00
4 Erin Larson NoTubes/Corning Race Team 38:19:00
5 Helene Schmid Ve'loved Multisport 39:19:00
6 Kate Stewart 45:02:00

Women Senior Cat 4

Pl First Name Last Name Team Time
1 Marybeth Romagnoli Team SOS 28:15:00
2 Victoria Dubois Mission In Motion Cycling Team 30:44:00
3 Kristin Mullally Bike Loft East 30:48:00
4 Jackie Hendrickson Mission In Motion Cycling Team 34:07:00
5 Kimberly Kedenburg 27:01:00
6 Sandra Skiff 27:19:00
7 Elizabeth Birch Mission In Motion Cycling Team 28:10:00
8 Rebecca Auyer 28:24:00
9 Laura Henry 30:29:00
10 Bridget Lichtinger 30:58:00
11 Jessica Blake 13:03

Women Single Speed

Pl First Name Last Name Team Time
1 Katina Walker Bike Loft East 25:19:00
2 Jennifer Cohen Bike Loft East 30:17:00

BikeReg is the premier online event registration service for cycling events.

  • Created and run by bike racers and event directors
  • Easy, customizable, full-featured event management interface
  • Registration, Results and Fundraising solutions all in one place
  • Founded in 1999 - Two decades of experience streamlining the registration process

Learn more about the BikeReg Advantage

Register with